Rzymskie klimaty

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 197
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 88 times

Rzymskie klimaty

Post autor: Padre »

Czołem. Planuję wciągnąć żonę w plaszówkowe hobby i potrzebuję pomocy nieco bardziej doświadczonych graczy. Otóż szukam gry w klimatach starożytnego Rzymu (pod zainteresowania małżonki). Chciałbym, by była to gra, która łączy elegancką mechanikę (żeby nie zniechęcać wyższą matematyką) z pewną głębią (żeby nie zanudzało schematami po 5 rozgrywkach). Dobrze by było, gdyby zasady wspierały setting, nie były zbyt abstrakcyjne. Mile widziana choćby odrobina kooperacji i/lub interakcja między graczami, polegająca na czymś innym niż wdeptywanie przeciwnika w ziemię (skakanie sobie do gardeł to chyba bardziej samczy odruch ;) ). No i liczba graczy - idealnie by było, gdyby było grywalnie w 2 osoby. Z mojego rekonesansu wynika, że niezłymi kandytatami byłyby Sylla, Tribune i ostatecznie Senator (ale to już na min. 3 osoby). Co byście polecili?
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: pomimo »

Proponuję grę Zagłada Pompei (Der Untergang Von Pompeji). Jest co prawda tylko w wydaniu niemieckim lub angielskim, ale kompletnie niezależna językowo. Na początku rozstawiacie mieszkanców w mieście, a po wybuchu wulkanu trzeba ich wyprowadzić z miasta. Gra gwarantuje sporo emocji. Sprawdzone. I jest pięknie wydana.

Obrazek

http://boardgamegeek.com/boardgame/13004

A inną ciekawą grą osadzoną w klimacie rzymskim, choć dość hermetycznym jest niedoceniona u nas Aqua Romana

Obrazek

recenzja: http://spiellust.net/2008/08/aqua-romana.html

Obie w dwie osoby doskonałe.
Ostatnio zmieniony 30 cze 2009, 15:13 przez pomimo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: ja_n »

Dorzucę do Twojej listy Colosseum (niestety od 3 graczy), a zdecydowanie odradzę Senatora - o tej grze raczej zapomnij. Nie radziłbym też na pierwszy raz Tribune, chociaż gra jest OK. Jednak dla nowicjusza na pierwszą rozgrywkę może być zbyt zawikłana.
Pompeje - tylko jeśli Twoja połowica odczuwa satysfakcję z wrzucania ludzi do wrzącego wulkanu, to gra o bardzo kontrowersyjnej tematyce.
Aqua Romana - nie można powiedzieć, że mechanika wspiera tu setting, to gra bardzo abstrakcyjna.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: Aba »

Ja także dorzucę głos za Colosseum - wiadomo brak w takich grach kooperacji ale masz licytację, handel (czyli interakcję) no i planowanie działań z wyprzedzeniem. Temat jest bardzo lekki - wystawianie przedstawień w teatrze greckim powinno przypaść do gustu dziewczynom (mojej przypadło).
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 197
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 88 times

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: Padre »

Ha, lista robi się dłuższa, wstępnie wykreśliłem Senatora. A mogę liczyć na dwa słowa o Sylla? Wygląda obiecująco.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: mst »

IMHO każda gra z trójki Colosseum, Sylla, Tribune to bardzo dobry wybór chociaż wszystkie mają trochę reguł do opanowania. :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: Aba »

Z tych co grałem to mogę powiedzieć że Colosseum i Tribune wymagają jednej gry i wszystkie zasady stają się jasne.
Jakieś fajne kruczki pomagające zwyciężyć to inna sprawa ale zasady są jasne i przejrzyste.
Co do Sylli to ja zawsze polecam instrukcję: http://www.boardgamegeek.com/filepage/36079.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: pomimo »

ja_n pisze: Pompeje - tylko jeśli Twoja połowica odczuwa satysfakcję z wrzucania ludzi do wrzącego wulkanu, to gra o bardzo kontrowersyjnej tematyce.
A tam, przesada, w Pompejach ludzie naprawdę ginęli. ja nie wiem co jest kontrowersyjnego w zostaniu uśmierconym przez wulkan. A wrzucanie jest tylko symboliczne. Nie słyszałem, żeby pionki krzyczały: Nie, proszę, nieeee.
ja_n pisze: Aqua Romana - nie można powiedzieć, że mechanika wspiera tu setting, to gra bardzo abstrakcyjna.
Koncepcja gry opiera się na abstrakcji, jak w sumie każda gra przecież, ale Aqua Romana zgrabnie łączy i tematykę i mechanikę.
No chyba, że ktoś lubi jakieś ameritrashe, no to w tych kategoriach nie wspiera, bo to po prostu Eurogame.

To tyle.
Awatar użytkownika
Padre
Posty: 197
Rejestracja: 17 cze 2009, 10:52
Has thanked: 7 times
Been thanked: 88 times

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: Padre »

Spoko, zasady nie muszą być przesadnie proste. Żona radzi sobie z Age of Conan (które jak dla niej trochę za bardzo promuje grę krwiożerczo-napadalską) a ja mam bogaty "background" eRPeGowo-karciany. Chcę tylko uniknąć sytuacji, kiedy cel gry ginie gdzieś pośród niuansów mechaniki. Trudno to dokłądnie wyjaśnić, ale mam nadzieję, że wiecie, co mam na myśli.

Aha, język angielski nie jest absolutnie przeszkodą. :D
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: Odi »

Alea Iacta Est

A skoro żona poradzi sobie z Age of Conan (rozumiem, że grała w AoE, tak?), to może polski Hannibal Barkas?
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: Dzika Mrówka »

Na dwie osoby w tych klimatach bardzo fajna jest ROMA. Ciekawa mechanika karciano-kościana, jest interakcja, graficzki trzymają klimat i jest niedroga. Moja żona ją bardzo lubi, a nawet bardziej bo często wygrywa ;p
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: Pancho »

Colosseum jest fajne, jak najbardziej godne polecena, istnieje przynajmniej jeden wariant na 2 osoby http://www.boardgamegeek.com/thread/168983. Osoby, które go sprawdziły twierdzą, że działa nieźle (jak na grę z licytacją). Na pewno pasuje też pod klucz, który szukasz Roma i Glory to Rome. Pierwsza gra mi nie przypasowała zupełnie, ale wielu graczom się podoba.

Możesz też rzucić na tag Rome na BGG:
http://www.boardgamegeek.com/tag/rome
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: jax »

Padre pisze:Otóż szukam gry w klimatach starożytnego Rzymu (pod zainteresowania małżonki). Chciałbym, by była to gra, która łączy elegancką mechanikę (żeby nie zniechęcać wyższą matematyką) z pewną głębią (żeby nie zanudzało schematami po 5 rozgrywkach). Dobrze by było, gdyby zasady wspierały setting, nie były zbyt abstrakcyjne. Mile widziana choćby odrobina kooperacji i/lub interakcja między graczami, polegająca na czymś innym niż wdeptywanie przeciwnika w ziemię
Sylla pasuje doskonale do tych wymagan. Jest elegancka, wymagajaca, zasady znakomicie wspolgraja z settingiem, no i jest duzo interakcji (licytacje, walka o najwiekszy wplyw w zapobieganiu roznym kleskom spadajacym na Rzym, walka o najwieksze uznanie obywateli w trzech obszarach ktore interesuja Rzymian (higiena, rozrywka, sukcesy wojskowe)).

Z kolei Pompeje wydaly mi sie mocno nudne. Takie tam niezobowiazujace bieganie ludzikami zeby nie zalala ich lawa. Nie jest to wymagajaca gra, ot taki zabijacz czasu. Grajac nie przejmowalem sie wynikiem, co mi sie rzadko zdarza. Ale co kto woli..
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Kakaj
Posty: 659
Rejestracja: 19 sie 2005, 16:58
Lokalizacja: Pogórze - Gdynia

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: Kakaj »

Skoro jestesmy w rzymskich klimatach ...
Polecam : http://forum.pomorska.pl/index.php?showtopic=20699
--> starszy inspektor do spraw homologizacji dyferencjałów w garażach <--
Moje kolekcja gier
Kontakt ze mną via FB : https://www.facebook.com/cezary.woolsome/ lub tel 604 941 378
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Rzymskie klimaty

Post autor: maciejo »

siemka

ja dolaczam sie do glosow polecajacych POMPEJE.jedna z moich ulubionych gier.
polecam ci ponadto STRUGGLE OF ROME(KAMPF UM ROM) taka odmiana CATANA,tez od klausa teubera.swietna rodzinna gra.
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/25234

pozdrawiam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ