Doskonała gra strategiczna

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
ecco
Posty: 109
Rejestracja: 18 lis 2008, 18:28
Lokalizacja: Przeźmierowo (okolice Poznania)

Doskonała gra strategiczna

Post autor: ecco »

Szukam gry która jest :

- Strategiczna (dużo ścieżek do wygranej )
- Mało losowa (albo wogule)
- Dość tania ( do 120 zł )
- Z ładnym wykonaniem
- Dość łatwymi zasadami

Myślałem nad Haziendą lub Caylusem .
Może coś poradzicie ?
Pozdro
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: maciejo »

SHOGUN SHOGUN SHOGUN :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: knidyjczyk »

Caylus i Hazienda, doskonałe wybory.

Hazienda trochę lżejsza, Caylus jeśli znasz już kilka gier (raczej).
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
ecco
Posty: 109
Rejestracja: 18 lis 2008, 18:28
Lokalizacja: Przeźmierowo (okolice Poznania)

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: ecco »

Ogulnie to grałem w neuroshime hex i chciałbym wiedzieć czy Caylus jest tak samo wymagający.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Lucf »

Szogumn jest OK, ale ciężko się rozkręca, trzeba sobie skombinować raczej stałych graczy, bądź graczy którzy znają dobrze zasady.

Taka szybka to Neuroshima, ale ma trochę wkurzajacej losowości, którą można ominąć grająw wariant z dostępnymi wszystkimi żetonami.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: kmiernik »

Caylus na pewno jest dużo bardziej wymagający niż Neuroshima. Na pewno też spełnia warunki - jest dużo różnych strategii i ich realizacji oraz brak jest elementu losowego. Z innych zalet - bardzo dobre skalowanie - gra się bardzo dobrze przy każdej ilości graczy (2-5). Z wad - głównie ciężar gry - są to 2 godziny intensywnego myślenia, a zatem trudno coś takiego polecać dla początkujących graczy.
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Wehr »

Ja bym wskazał na niedoceniane "W roku smoka". Losowość minimalna, bardzo dużo możliwych strategii. Minus jest ten, że jest dość hardkorowa i w zasadzie cały czas walczymy o przetrwanie.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: serafin1 »

Lucf pisze:
Taka szybka to Neuroshima, ale ma trochę wkurzajacej losowości, którą można ominąć grając wariant z dostępnymi wszystkimi żetonami.
to już ciekawsza jest ta zasada: przy każdym losowaniu możemy jeden żeton wrzucić z powrotem do puli niewylosowanych, a na jego miejsce wyciągnąć inny. Gra nie traci tak na prawdę tego, co daje losowość, a ratuje to zazwyczaj od strasznie pechowych ciągnięć.

@Ecco Hazienda bardzo dobrze sprawdza się na 3-4 osoby czas to jakieś 50 min. Caylus sprawdza się i na 2-3-4 a czas na 2 os to ponad 2h parowania mózgu. Dla początkujących męka , po 1 partii ma się dość.
☻/
/▌
/ \
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Filip z Lublina »

ja też poleciłbym shoguna. najlepsza strategiczna gra jaką znam.
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Aba »

Caylus.

Shogun nie jest dla was losowy? A wrzucanie tokenów do wieży to jest co jak nie ogromna losowość?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Geko »

Aba pisze:Caylus.

Shogun nie jest dla was losowy? A wrzucanie tokenów do wieży to jest co jak nie ogromna losowość?
Ogromna losowość to jest jak rzucasz 10 kostkami k6 i liczysz na pięć szóstek. W Shogunie jak zaatakujesz przewagą 5 kostek to raczej ciężko przegrać, tzn. są na to małe szanse, bo przeciwnik musiałby mieć w wierzy dużo swoich kostek. Cała losowość polega na przegródkach w wieŻy (dzięki Andy, durna pomyłka) a nie na losowym generowaniu wyników, jak np. przy rzucie kostkami. Więc bez przesady ze słowem "ogromna". Ja bym powiedział, że losowość jest "nieduża". Zwłaszcza, że możesz zwracać uwagę, ile mniej więcej komuś zostało kostek.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Filip z Lublina »

dokładnie tak. w shogunie jst losowość, na którą mamy dość znaczny wpływ. dobre planowanie jest w grze dużo ważniejsze niż same bitwy.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Maras »

Ja stawiam na Caylus-a. Szogun i owszem gra bardzo fajna ale wszystko zależy o ustawienia początkowego znaczników w prowincjach. Dzięki temu ustawieniu gra może przybierać różne scenariusze nastawione na rozwój bądź też na walkę.
W Caylusie nie ma takiego problemu, każdy gracz ma takie same szanse na wygraną, chyba że grają początkujący i gracz zaawansowany, ale to jest widoczne w każdej grze strategicznej.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Andy »

Geko pisze:Cała losowość polega na przegródkach w wierzy
Wieżę Ci na słowo. ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ecco
Posty: 109
Rejestracja: 18 lis 2008, 18:28
Lokalizacja: Przeźmierowo (okolice Poznania)

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: ecco »

Geko pisze:
Aba pisze:Caylus.

Shogun nie jest dla was losowy? A wrzucanie tokenów do wieży to jest co jak nie ogromna losowość?
Ogromna losowość to jest jak rzucasz 10 kostkami k6 i liczysz na pięć szóstek. W Shogunie jak zaatakujesz przewagą 5 kostek to raczej ciężko przegrać, tzn. są na to małe szanse, bo przeciwnik musiałby mieć w wierzy dużo swoich kostek. Cała losowość polega na przegródkach w wierzy a nie na losowym generowaniu wyników, jak np. przy rzucie kostkami. Więc bez przesady ze słowem "ogromna". Ja bym powiedział, że losowość jest "nieduża". Zwłaszcza, że możesz zwracać uwagę, ile mniej więcej komuś zostało kostek.
Już znowu te kostki :D
ecco
Posty: 109
Rejestracja: 18 lis 2008, 18:28
Lokalizacja: Przeźmierowo (okolice Poznania)

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: ecco »

Gdy zacząłem przeglądać instrukcje do Caylusa to O_O - co to jest ?
-stanąłem na 1 -wszej stronie :D
ecco
Posty: 109
Rejestracja: 18 lis 2008, 18:28
Lokalizacja: Przeźmierowo (okolice Poznania)

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: ecco »

Czyli że w Caylusa 2 h się gra??
ecco
Posty: 109
Rejestracja: 18 lis 2008, 18:28
Lokalizacja: Przeźmierowo (okolice Poznania)

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: ecco »

Aha i jeszcze jedno pytanko: Czy Hazienda jest bardziej wymagająca od Osadników z Catanu ?
Awatar użytkownika
serafin1
Posty: 74
Rejestracja: 27 sty 2008, 21:52

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: serafin1 »

ecco pisze:Czyli że w Caylusa 2 h się gra??
rozgrywki (dwuosobowe), w których partnerzy nastawią się na ostrą rywalizacją trwają nawet do 2 godzin.
ecco pisze:Aha i jeszcze jedno pytanko: Czy Hazienda jest bardziej wymagająca od Osadników z Catanu ?
Hazienda jest trochę wymagająca od Osadników, Osadniacze to lajtowa gierka, familijno-dzięcięca. Trochę bardziej wymagająca od gierki "Tee Żółw skocz po sałatę"
☻/
/▌
/ \
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: Arhtu »

Mi w Szogunie bardzo doskwiera losowość. Jak na grę tego ciężaru jest jej tam zbyt wiele.

Ze swojej strony polecam Eufrat i Tygrys. Czynnik losowy jest istotny, ale dzięki ukryciu żetonów nie jest tak doskwierający. Natomiast gra daje tak wiele możliwości działania, że zawsze mnie tym zachwyca.
-
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: maciejo »

ecco pisze:Aha i jeszcze jedno pytanko: Czy Hazienda jest bardziej wymagająca od Osadników z Catanu ?
na pewno sami Osadnicy potrafia sie po czasie znudzic ale w polaczeniu z dodatkami szczegolnie Traders & Barbarians jest to calkiem inna gra i
wprowadza swietny wariant 2-osobowy :D http://www.boardgamegeek.com/boardgame/27760.mam Catana juz chyba z 5 lat i ciagle do niego wracam.a Haziende mialem zagralem i sprzedalem. :(

a tak poza tym kup SHOGUNA poniewaz to i tak najlepsza gra strategiczna :!: .i losowosc (ktora tak na marginesie jest wcale niezauwazalna podczas rozgrywki) tylko dodaje smaczku tej grze.

pozdrawiam :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: maciejo »

Aba pisze:
Shogun nie jest dla was losowy? A wrzucanie tokenów do wieży to jest co jak nie ogromna losowość?
absolutnie nie zgadzam sie z opinia szanownego kolegi.toz to wlasnie wrzucanie tokenow do wiezy bitewnej kapitalnie ukazuje przebieg bitwy.w wielu bitwach nastepowaly nagle zwroty akcji w decydujacych momentach a odzwierciedlaja te sytuacje wlasnie tokeny pochowane w labiryncie wiezy .poza tym do bitwy zawsze moga tez wlaczyc sie chlopi ,ktorzy jesli sa zadowoleni z ponowania w danej prowincji obroncy przylacza sie do niego (jesli naturalnie przedtem nie zedrzesz z nich ostatniego jena lub pozbawisz ostatniej garstki ryzu) ,natomias w przeciwnym wypadku popra najezdzce i nie zrobia absolutnie nic by wspomoc biedaka.I to jest min wlasnie fun ktory plynie szeroka rzeka z SHOGUNA.

a tak wogule jeszcze nic nie sprawilo mi wiekszej frajdy i emocji jak wlasnie owo wrzucanie. :wink:

pozdrawiam :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ecco
Posty: 109
Rejestracja: 18 lis 2008, 18:28
Lokalizacja: Przeźmierowo (okolice Poznania)

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: ecco »

A i co myślicie o grze pt : Chang Cheng ?
Lekka czy Cięższa?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: janekbossko »

lżejsza od czego? i cięższa od czego?
Awatar użytkownika
zedd
Posty: 331
Rejestracja: 24 sty 2007, 21:09
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Doskonała gra strategiczna

Post autor: zedd »

No tak mniej więcej 1,5 kilograma ;)

Lekka mechanicznie (1/6), średnio-lekka w rozgrywce (2/6). Ciężkość decyzyjna - średnia (3/6).
ODPOWIEDZ