Gry karciane warte uwagi

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Gry karciane warte uwagi

Post autor: Van »

Ostatnio mnie wzięło na granie w karty i szukam jakiejś niegłupiej, mało losowej gry, w której bardziej się będzie liczyć doświadczenie niż szczęście w kartach. Dodatkowymi kryteriami jest żeby dało się w to dobrze grać w składzie 2, 3 i 4 osobowym, nie trwała zbyt krótko i najlepiej jakby się dało w to grać za pomocą jednej zwykłej talii kart. W sieci można znaleźć sporo zasad do różnych gier ale minus takich poszukiwań jest taki, że nie wiadomo od razu czy gra jest warta uwagi i czy akurat przy określonej liczbie graczy dobrze działa a czytanie wszystkich zasad mija się z celem. Chyba zbyt dużo się nie uzbiera takich gier więc założenie niniejszego wątku chyba jest najlepszym rozwiązaniem.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Veridiana »

Co znaczy "jedna zwykła talia"? tradycyjna? jeśli tak to proponuję Tysiąca :?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: zephyr »

Dla 4 graczy brydż na impy, a tak to nie wiem.
Tichu gra się prawie zwykłą talią :)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Van »

Veridiana pisze:Co znaczy "jedna zwykła talia"? tradycyjna? jeśli tak to proponuję Tysiąca :?
talia standardowa do zakupienia w pierwszym lepszym kiosku/empiku. 52 karty plus dwa jokery z możliwością zamienienia na talię 9-A :)

tichu mam więc kombinować nie muszę tyle, że ta gra kulawo chodzi na liczbę graczy inną niż 4.
Van_Hoover
#Lista gier
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Lucf »

A macie gdzieś zasady jak przerobić zwykłe na Tichu? Tzn jak grać w Tichu zwykłymi. Bo jescze nie grałem w Tichu, a nie chce mi się kupować w ciemno kart. Może po prostu mam w brydża zagrać ;)
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Van »

Potrzebowałbyś dodatkowych 4 kart tj psa, mahjonga, smoka i feniksa. Reszta wygląda jak w zwykłej brydżowej talii.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: bogas »

Swego czasu dużo pogrywałem w karty i dobrej gry na 2 osoby nie kojarzę :( Tysiąc jest totalnie losową grą, która wymaga jedynie znajomości dodawania i odejmowania. Zdecydowanie najlepiej grało się w Skata (dedykowana dla 3, ale w 4 też można). 3-5-8 dla 3 osób i nie inaczej oraz Planowanie (najlepiej w 4 osoby).
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Yatzek »

Tez kiedyś miałem nadzieję, że znajdę coś równie intrygującego jak karcianki "dedykowane", ale grane przy użyciu zwykłej talii.
Sądzę że nie ma gry, która by spełniła twoje wszystkie postulaty... (przynajmniej nie znalazłem czegoś takiego dla siebie i z ciekawością zerknę na propozycje innych)
- gdy jest sytuacja dwuosobowa to najlepsza wdg mnie jest Gin Rummy
- trzy osoby to 3-5-8 (muszę sprawdzić tego Skata)
- cztery to Hearts (zupełnie takie jak pod Windows :) wszyscy znaja zasady :D )
lub Canasta (rzadziej)
lub Tichu (marker w łapę i rysujemy smoka, psy i resztę (gdy mamy talie tylko 52+2 zdarzylo sie nam uzywac jokerów+2+3 - nie idealne ale dziala)

a ogólnie ostatnio najczesciej od 4-10 ludzi to Texas Hold'em Poker.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: mbork »

bogas pisze:Tysiąc jest totalnie losową grą, która wymaga jedynie znajomości dodawania i odejmowania.
To chyba jakieś inne reguły znamy, bo mnie się wydaje, że tysiąc ani nie jest w 100% losowy, ani nie wystarczy tylko dodawać i odejmować (chociaż faktycznie wiele więcej nie trzeba). Ja w każdym razie tysiąca całkiem lubię. Rozegrałem w ciągu ostatnich paru lat chyba trzycyfrową liczbę gier i generalnie nadal nie odmawiam.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: MichalStajszczak »

Losowy charakter ma "tysiąc dobierany". natomiast "tysiąc licytowany" jest grą w dużym stopniu logiczną, niewiele łatwiejszą od brydża.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: bogas »

MichalStajszczak pisze:Losowy charakter ma "tysiąc dobierany". natomiast "tysiąc licytowany" jest grą w dużym stopniu logiczną, niewiele łatwiejszą od brydża.
Nie wiedziałem, że jest "tysiąc dobierany" i nigdy w niego nie grałem. A to, że "tysiąc licytowany" jest w dużym stopniu grą logiczną jest dla mnie totalnym szokiem. Losowość, losowość i jeszcze raz losowość (że nie wspomnę o wariancie na 4, gdy będąc na "musiku" można dostać 150 pkt. za... bycie na musiku i cholerne szczęście). Tysiąca porównałbym do gry w szachy w wariancie, że piony szachowe wrzucamy do worka i każdemu graczowi rozdajemy losowo po 15 (zakładamy że Króla każdy mieć musi) i.... gramy! Nie masz królowej, a przeciwnik ma dwie? To samo z wieżami? Nic to, przecież szachy to gra logiczna i jeśli jesteś dobry to wygrasz. W tysiąca grałem dużo, żeby nie powiedzieć, że bardzo dużo. Nikt mnie do tego nie zmuszał i zawsze (no prawie zawsze) dobrze się bawiłem, ale mówić, że tysiąc ma blisko do gier logicznych i szukać w nim czegoś więcej niż lekka, przyjemna gra towarzyska na plażę, pod namiot czy w przerwie między wykładami? W życiu! Tysiąca dyskwalifikuje jedna rzecz: ze słabą ręką nic, absolutnie nic nie jesteśmy w stanie zrobić. Skat, planowanie czy nawet 3-5-8 ten problem w dużym stopniu ograniczają (zwłaszcza Skat) i dlatego uważam je za znacznie lepsze.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: mbork »

bogas pisze:Tysiąca dyskwalifikuje jedna rzecz: ze słabą ręką nic, absolutnie nic nie jesteśmy w stanie zrobić.
To akurat prawda - ale właśnie dlatego gra się do tysiąca, a nie np. jedno "kółko".
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 330
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Wehr »

Tysiąc z licytacją jest bardzo dobrą grą, w której element decyzyjny ma spore znaczenie, również polecam.

Ale, o czym pisałem już w temacie z grami imprezowymi, dla mnie i tak najlepszy jest pan, popularnie zwany ch*jem. Gra ma zasady banalne, ale poza odrobiną szczęścia ważne są umiejętności (ba! bardzo ważne).

http://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_%28gra_karciana%29 - wariant z pikami cofanymi (dostępny np. na kurniku) jest chyba najlepszy. Co ciekawe, w tej grze nie ma zwycięzcy, jest tylko przegrany. I nawet ze słabymi kartami na początku możemy wyjść na swoje, szczególnie jak gra się w cztery osoby (choć wg mnie gra trzyosobowa jest najmniej losowa i najciekawsza). Polecam.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: kolderek »

Wehr pisze: http://pl.wikipedia.org/wiki/Pan_%28gra_karciana%29 - wariant z pikami cofanymi (dostępny np. na kurniku) jest chyba najlepszy.
ja go nie lubię, wolę normalną wersję :-)
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 330
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Wehr »

Piki cofane dodają fajnych możliwości taktycznych w grze i bardzo dużo zmieniają.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: piechotak »

http://www.zasadygry.pl/gry_karciane.htm - zasady do kilku gier karcianych.
Kiedyś grałem w Rummikuba dwiema zwykłymi taliami kart (2 x 52 plus 2 jokery), gdzie wartości kart to odpowiednio as - 1, 2 - 2,...., walet - 11, dama - 12 i król - 13. Gra się fajnie, jedyny minus, że potrzeba sporo miejsca na stole.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: kmiernik »

Ja kiedyś grałem w karty na okrągło. Z moich ulubionych gier polecam:
dla 2 osób - 66
dla 3 osób - "3 5 8"
dla 4 osób - brydż (byle nie robrowy, tylko impy), "Wielka Dwójka" (pierwowzór Tichu)
dla dowolnej liczby osób - "Shit Man" (bardzo zabawna, ale wymagająca nieco pomyślenia)

Twierdzenie, że Tysiąc licytacyjny jest mało losowy i prawie tak trudny jak brydż to spore nadużycie. Może jest podobny do brydża robrowego u cioci, ale nic więcej...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: MichalStajszczak »

kmiernik pisze:Twierdzenie, że Tysiąc licytacyjny jest mało losowy i prawie tak trudny jak brydż to spore nadużycie. Może jest podobny do brydża robrowego u cioci, ale nic więcej...
Oczywiście - miałem na myśli porównanie tysiąca do brydża robrowego, a nie turnieju czy meczu.
bogas pisze:Tysiąca dyskwalifikuje jedna rzecz: ze słabą ręką nic, absolutnie nic nie jesteśmy w stanie zrobić.
W brydżu (robrowym) ze słabą ręką też nic nie zdziałasz.
bogas pisze:Losowość, losowość i jeszcze raz losowość (że nie wspomnę o wariancie na 4, gdy będąc na "musiku" można dostać 150 pkt. za... bycie na musiku i cholerne szczęście).
Jak ktoś ma szczęście, to przy grze w brydża (robrowego) może dostać 13 kart w jednym kolorze ...
Tysiąc jest choćby z racji grania mniejszą liczbą kart grą prostszą o brydża, ale nie tak losową jak gra "w wojnę", co sugeruja niektórzy z komentujących. Licytacja ma inny charakter niż w brydżu - nie polega na przekazywaniu informacji partnerowi ale ma charakter często psychologiczny. Ja wprawdzie w tysiąca grałem ostatnio ponad 20 lat temu. ale pamiętam, że wiele osób traktowało tę grę faktycznie jako tak prymitywną, że dali się łapać na proste sztuczki. Takie np. jak nie branie udziału w licytacji przy posiadaniu bronionej pary i pewnego dojscia
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: dumspirospero »

Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Lucf »

A cóż to jest to Cribbage ?
lith
Posty: 56
Rejestracja: 05 mar 2008, 09:31

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: lith »

Gra Blef, ja przynajmniej znam ją pod taką nazwą. Zasady podobne do Lair Dice tylko kartami ;)
Trzeba odrzucić odpowiednią liczbę kart z talii, zależnie od przyjętego wariantu i liczby osób, o tym niżej.
Rozdaje się po jednej karcie i wybiera gracza rozpoczynającego.
Zgaduje on formację pokerową wśród wszystkich kart na rękach graczy. Może zacząć od High Card, może zacząć od pary, a nawet od pokera, jeżeli tylko jest 5-ciu graczy :)
Kolejna osoba musi podać wyższą formację, bądź sprawdzić.
Jeżeli poda wyższą formację, decyzja przechodzi na następną osobę, itd.
Jeżeli zdecyduje się sprawdzić, to są dwie możliwości:
a) Formacja była wśród kart wszystkich graczy - dobiera kartę sprwadzający
b) Formacji nie było wśród kart wszystkich graczy - dobiera kartę sprawdzany
Osoba, która musi dobrać 5/6/7 kartę na rękę odpada - to jest właśnie ten wariant. 6 to chyba optymalna liczba, 7 się nieco dłuży, 5 jest na szybkie partie.
Gra się kończy gdy zostanie tylko jeden gracz, zwyciezca.
Przed partią trzeba mieć tyle kart w talii, żeby starczyło w razie czego na maksymalną liczbę kart x liczba graczy (np 4 graczy w wariancie 6 karta odpadająca trzeba mieć min. 20 kart). Można dodać kilka kart ponad maks, ale trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Żadko się zdarza, żeby wszyscy gracze mieli na ręku full kart.
Zazwyczaj gram, że nie można licytować 2ch par.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: kmiernik »

Ten karciany blef to naprawdę bardzo fajna gra - znam go w wersji różniącej się w detalach, ale to zapewne nie zmienia gry.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: Coen »

No to chyba pobije rekord w wykopaniu tematu :)
Wczoraj, po wielu latach przerwy, próbowałem zagrać w 3-5-8.
Mam tylko jedno pytanie: osoba, która zbiera lewę zagrywa następną kartę na stół? Czy też robi to cały czas gracz, który wybierał atu? :oops:
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2789
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 628 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: bogas »

Coen pisze: 24 sie 2019, 09:29 No to chyba pobije rekord w wykopaniu tematu :)
Wczoraj, po wielu latach przerwy, próbowałem zagrać w 3-5-8.
Mam tylko jedno pytanie: osoba, która zbiera lewę zagrywa następną kartę na stół? Czy też robi to cały czas gracz, który wybierał atu? :oops:
Kto zebrał lewę ten wybija.
P.S. 3-5-8 fajna gra niestety ma efekt kuli śnieżnej
Awatar użytkownika
doczek
Posty: 211
Rejestracja: 26 sie 2018, 19:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 39 times
Been thanked: 34 times

Re: Gry karciane warte uwagi

Post autor: doczek »

bogas pisze: 24 sie 2019, 09:59 P.S. 3-5-8 fajna gra niestety ma efekt kuli śnieżnej
Przez to standardowe 3 5 8 są troszkę badziewne. Ja gram w ten sposób, że rozdajemy po 13 kart, z 6 kart wybieramy kolor/BA/BL. I teraz następuje wymiana kart: rozgrywający wymienia z pozostałych 13 kart ile chce. Potem ten co ma wziąć 5 i jak coś zostanie ten co ma wziąć 3 lewy. Rozgrywka przebiega normalnie. 13 kart poza grą sprawia, że rozgrywki są nieprzewidywalne i trzeba się napocić. Po podliczeniu wychodzi każde rozdanie na -3 po zsumowaniu.
ODPOWIEDZ