Jaką grę wybrać ????

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
pingus
Posty: 754
Rejestracja: 25 lut 2008, 18:50
Has thanked: 72 times
Been thanked: 111 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: pingus »

soloo pisze: - Small Worlds - słyszałem że zbyt losowe
Ciężko zarzucić tej grze dużą losowość chyba, że oczekuje się gry bez losowości wogóle. Można mieć szczęście w kostce, ale tak naprawdę to niewiele zmienia, można mieć dobry zestaw rasa+zdolność, ale za to trzeba płacić. Gra jest zbalansowana, ale to gra na negatywną interakcję. Plusem jest to, że chodzi w 2-5 osób.
- Settlers of Catan
Nie chodzi w dwie osoby, w 5-6 osób chodzi dopiero z dodatkiem, jest trochę losowa (ale chyba tego szukasz?). Jednak czas gry to nie 2-3 godziny tylko 60-90 minut. Napewno jest to gra świetna do zapoznania się z nowoczesnymi planszówkami.
- Battlestar Galactica
Wydaje mi się, że ta gra naprawdę fajna jest dla fanów serii i grana w wyśmienitym towarzystwie. Na początek nie polecam.
- Carcassonne
Kolejna dobra gra jako gateway. Czas gry znowu trochę mniejszy od poszukiwanego, ale kupując zapewne się nie zawiedziesz.
- Neuroshima Hex - chyba za ciężka logicznie?
Jeżeli masz takie obawy to faktycznie na pijane towarzystwo nie za dobra gra.

No i może w Twojej okolicy organizowane są jakieś spotkania planszówkowe, na których mógłbyś przetestować gry zanim je kupisz?
soloo
Posty: 11
Rejestracja: 04 sie 2009, 21:41

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: soloo »

Dzięki za odpowiedzi... Generalnie moja kobieta co prawda zasady Talizmanu rozumie, ale ma problem duży ze zorientowaniem się co może użyć w walce, a co nie, i który czar do czego jej może służyć. Czyli po prostu z ogarnięciem wszystkich kart. Mniejsza o to.

Dziękuję za rady, na spotkania i konwenty się za bardzo nie wybieram, bo czasu brak, a i w Łodzi chyba nic nie planują.

Ostatecznie pewnie stanie na tych Settlersach, ale jeszcze popatrzę.

Czy jest w Łodzi jakiś sklep z planszówkami?

Pozdro:)!
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Jacek_PL »

soloo pisze: a i w Łodzi chyba nic nie planują.
No takie drobne nic :wink: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=4&t=7623
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 332
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Wehr »

Rzut oka na półkę i bym polecił takie tytuły:

-Puerto Rico - super gra ekonomiczna, ale obecnie ciężka do dostania,
-Ghost Stories - śliczna gra, chociaż dość mocno losowa, do tego instrukcja fatalnie napisana, no i do czterech osób tylko,
-El Grande - no i to by było chyba najlepsze, ale znowu cena bardzo wysoka, hm,
-Dominion - jest tu gdzieś kilka dyskusji o tym tytule, więc rozpisywać się nie będę - dobra gra, na początku potrafi szalenie wciągnąć, przerzuć Cię i wypluć. ;p
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
soloo
Posty: 11
Rejestracja: 04 sie 2009, 21:41

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: soloo »

Dzisiaj kupiłem Osadników, więc tymczasowo temat nieaktualny:)

Co do konwentu w Łodzi - ślepy jestem!:) Może się nawet pojawię w takim układzie.

Ponawiam pytanko o sklep z planszówkami - jest jakiś w Łodzi?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Veridiana »

Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Dabi »

Podłączę się pod temat

Chcę zakupić grę na spotkania w różnym gronie.

Gra którą mam zakupić

1) Ma być dobra dla początkujących planszówkowiczów ale jednocześnie nie może być banalna.
Lepiej aby była wręcz niebanalna. Bo głupio byłoby za szybko ją rozpracować i szukać następnej.

2) Ekonomiczna byłaby dobrym rozwiązaniem

3) Losowość to nie jest złe

4) Liczy się bardzo ładne wykonanie takie aby cieszyło oko

5) Klimat być musi. "Kniziowate" mechaniczne twory odpadają

6) Fajnie jakby chodziła dobrze od 2 do 4 graczy

Na chwilę obecną waham się pomiędzy

Stone Age
Small World

Ale może są inne lepsze wybory ?

Dodatkowy warunek - jako że zakupiona została ostatnio Hazienda więc fajnie aby gra nie była do niej zbyt podobna
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Veridiana »

Obie gry są dobre, ale o ile Stone Age ma jeszcze jakiś posmak ekonomii o tyle Small World nie ma go wcale (pomimo iż w grze wystepują "pieniądze", ale są to tak naprawdę punkty zwycięstwa)
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: shagy »

a ja bym wybrał formule D :D
Można grać w mało osób,duże napięcie.
Kolorowa wszystkim się podoba trudno dojść do perfekcji a zasady są proste.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 399
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 18 times
Been thanked: 24 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: piechotak »

Osadnicy z Catanu
+ ekonomia
+ losowość
+ dosyć ładne wykonanie
- słabo działa na 2 osoby

Filary Ziemi
+ ekonomia
+ losowość
+ świetne wykonanie
+ klimat
- może się szybko przejeść
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Dabi »

Veridiana pisze:Obie gry są dobre, ale o ile Stone Age ma jeszcze jakiś posmak ekonomii o tyle Small World nie ma go wcale (pomimo iż w grze wystepują "pieniądze", ale są to tak naprawdę punkty zwycięstwa)
Ekonomia nie musi być koniecznym warunkiem akurat :) Ja to może źle zdefiniowałem.
Chodziło o typ gry gdzie niekoniecznie trzeba przeciwnika wdeptać w ziemię a punktować można za wykonywanie innych działań.
Osadnicy z Catanu
+ ekonomia
+ losowość
+ dosyć ładne wykonanie
- słabo działa na 2 osoby
Zbyt losowe chyba i na krótko dostarczyłoby rozrywki tym bardziej wybrednym graczom (myślę o sobie)
Filary Ziemi
+ ekonomia
+ losowość
+ świetne wykonanie
+ klimat
- może się szybko przejeść
O Filarach Ziemi właśnie myślałem intensywnie ale po poczytaniu nieco na temat tejże gry wydaje się iż Stone Age jest nieco lepszym wyborem pod względem mechaniki. Może to mam takie mylne wrażenie ale bez dodatku zbiera chyba nieco lepsze recenzje.

Tu jednak mądry taki nie jestem i muszę się zdać na ocenę innych. W żadną z gier nie grałem. Wykonanie to plus niewątpliwy Filarów ale i Stone Age nie ma się tu czego wstydzić.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Perpetka »

Muszę się zgodzić, że z pary Stone Age / Filary bez dodatku wygrywa SA. Ale gdyby już z dodatkiem, to Filary :)

U mnie z nieplanszówkowymi dobrze chodzi Dominion. A spójrz jeszcze na Giants - bardzo ładna, choć IMO nieco słabsza mechanicznie od Stone Age.

A SmallWorlda odradzam. Moim zdaniem to tylko średnia gra z wielkim marketingiem.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Veridiana »

to ja z kolei dużo bardziej polecałabym Giants od Stone Age :D coż, gusta... bogatsza mechanika, więcej kombinowania, mniej indywidualnej losowości.

ale mam też inną propozycję. akurat pod kątem ekonomii: Guatemala Cafe:
+ bomba wykonanie
+ proste zasady
+ sprytny mechanizm punktowania dzięki czemu trezba sporo myśleć
+ super chodzi na 2 - 4 osoby (dla 2 jest osobna plansza)
+ są pieniążki
- mechanika zapełniania planszy podobna do Haciendy (aczkolwiek bez udziału kart za to z większą możliwością blokowania przeciwników)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Dabi »

Hmm to mam dylemat kolejny

@Veridiana i Perpetka

Faktycznie Giants bardzo ładne jest !

Poczytałem nieco o założeniach tej gry i hmm wydaje się bardzo fajnie ale nie wiem czy aby dla kogoś nieogranego całkiem w tego typu gry nie byłby lepszy jednak Stone Age.
Może to przez odmienność w stosunku do Haziendy (w którą jeszcze nie graliśmy ale to do nadrobienia w weekend) oraz przez to, że Small World jest nieco droższy.

Dziękuję Veridiano za uwagi - zamieszałaś mi w głowie ale w pozytywnym znaczeniu. Poznam inne warte uwagi tytuły =)



Small World - też nie jestem przekonany za bardzo o tym ale rozważany jest bo mnie tu jeden współgracz niemożliwie o niego lobbuje ;) - cieszę się, że potwierdza się moje zdanie

Filary + dodatek na chwilę obecną są poza moimi możliwościami finansowymi :-|


Dzięki za pomoc

Jeszcze będę pewnie pytał ;-)
Ostatnio zmieniony 06 sie 2009, 23:54 przez Dabi, łącznie zmieniany 1 raz.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Perpetka »

Giants były pierwszą grą dla mojej siostry i szwagra. Potem długo nie mogłam ich przekonać, że mam inne fajne gry godne spróbowania, tylko ciągle "posągi i posągi" :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Veridiana »

Small Worlda BARDZO lubię, jest bardzo intuicyjny. no i to bogactwo rzycające się w oczy po otwarciu pudełka :D
niemniej, może odrobinę zrazić dopóki nie oswoimy się z możliwościami ras.

Giants faktycznie, na początek może niekoniecznie. a Stone Age graliśmy ostatnio z zupełnymi "świeżynkami" i nie było problemów. fajne jest. możesz brać!
(aczkolwiek z mechaniki "worker placement" nie ma lepszej gry nad AoEIII :twisted: ale na to przyjdzie jeszcze czas...)
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: piotrek.t »

Dabi pisze: 1) Ma być dobra dla początkujących planszówkowiczów ale jednocześnie nie może być banalna.
Lepiej aby była wręcz niebanalna. Bo głupio byłoby za szybko ją rozpracować i szukać następnej.

2) Ekonomiczna byłaby dobrym rozwiązaniem

3) Losowość to nie jest złe

4) Liczy się bardzo ładne wykonanie takie aby cieszyło oko

5) Klimat być musi. "Kniziowate" mechaniczne twory odpadają

6) Fajnie jakby chodziła dobrze od 2 do 4 graczy
polecę tylko z tego co znam:
Agricola - niebanalna, zmusza do myślenia - jednocześnie kilka początkujących osób którym to prezentowaliśmy nie mieli problemu z ogranięciem całości (piszę to, bo gra ma famę bardzo ciężkiej), ekonomiczna, nielosowa, ładne wykonanie, klimat, ilość osób się zgadza
Saint Petersburg - niebanalna ale z prostymi zasadami, ekonomiczna, trochę losowości, wykonanie - nie wiem czy ładne - na pewno klimatyczne; klimatu w samej rozgrywce nie zauważyłem - to gra gdzie zarabiasz pieniądze i inwestujesz w zdobywanie punktów, ale nie jest mechaniczna jak niektóre gry Knizii, ilość osób się zgadza, chociaż na 2 osoby jest wyraźnie słabiej - do naprawy tego służy ponoć dodatek.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Sandman »

Veridiana pisze: (aczkolwiek z mechaniki "worker placement" nie ma lepszej gry nad AoEIII :twisted: ale na to przyjdzie jeszcze czas...)
A czemu ma dopiero przyjść czas na AoE III? Toż ta gra idealnie spełnia wymagania pytającego. No może poza wariantem na 2 osoby, który moim zdaniem sprawdza się przeciętnie, choć są osoby twierdzące inaczej. Tak czy inaczej od 3 chodzi już idealnie. Zdecydowanie polecam.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: morciba »

Zdecydowanie polecam Petersburg :-) Spełnia wszystkie warunki, chociaż wykonanie to kwestia gustu. I nieprawdą jest jakoby nie chodziła dobrze na dwie osoby. Wręcz przeciwnie, we dwójkę jest najlepsza, w trójkę i czwórkę bardzo dobra.

Co do pozostałych propozycji:
Stone Age - dosyć przyjemna, raczej mało ekonomiczna. Proste mechanizmy, ale można pokombinować. Należy pamiętać, że to gra z mechanizmem "worker placement" (ja mam już trochę przesyt jeśli chodzi o tego typu gry) i są tam kostki, które mogą zniechęcić marudządzych graczy z dużym pechem.

Agricola - zdecydowanie nie polecam początkującym graczom. Gra wymaga dużo planowania, uwzględniania wielu czynników i optymalizacji ruchów. Jest to ten typ gry, w którym ciągle brakuje akcji na to co chciałoby się zrobić.

Small World - fajne wykonanie, dosyć dużo możliwości kombinowania. Mimo dużej ilości elementów bardzo szybko łapie się o co chodzi i właściwie od pierwszej rozgrywki gra się przyjemnie. Należy pamiętać, że podstawą jest walka, co nie każdemu może się spodobać.

Filary Ziemi - kolejny "worker placement". Nie grałem w wersję z dodatkiem. W zasadzie spełnia wszystkie Twoje założenia, ale moim zdaniem ma jedną wadę. Dosyć szybko przestaje zaskakiwać :-) i staje się schematyczna. Po kilkunastu ciekawych partiach gra wróciła na półkę i leży tam do dzisiaj.
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: piotrek.t »

morciba pisze:Zdecydowanie polecam Petersburg :-) Spełnia wszystkie warunki, chociaż wykonanie to kwestia gustu. I nieprawdą jest jakoby nie chodziła dobrze na dwie osoby. Wręcz przeciwnie, we dwójkę jest najlepsza, w trójkę i czwórkę bardzo dobra.
Przyznam, że napisałem "słabiej na 2 osoby", chociaż w więcej osób nie grałem. Czy przy większej liczbie osób partia nie jest krótsza i z mniejszą ilością kart wykupionych przez gacza? St Petersburg to bardzo fajna gra tylko wydaje mi się, że tych kart jest za dużo - w czasie gry staram się kupować wszystkich dostępnych rzemieślników, po kilku turach szlachtę i mocne budynki - taki wyścig kto kupi więcej. Jak jest przy większej ilości osób?
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: deexer »

morciba pisze: Filary Ziemi - kolejny "worker placement". Nie grałem w wersję z dodatkiem. W zasadzie spełnia wszystkie Twoje założenia, ale moim zdaniem ma jedną wadę. Dosyć szybko przestaje zaskakiwać :-) i staje się schematyczna. Po kilkunastu ciekawych partiach gra wróciła na półkę i leży tam do dzisiaj.
Bardzo bym polemizował z tą schematycznością Filarów. Nawet jeżeli zna się już przychodzących kolejno rzemieślników, interakcja w grze jest na tyle dynamiczna/istotna, że może popsuć każdy potencjalnie optymalny schemat na wygraną. Dodatkowo gra jest obdarzona/skażona skorą losowością, co w moim odczuciu dodaje dodatkowego smaczku.

Jeżeli jednak dalej uważasz ja za schematyczną zdecydowanie polecam Ci dodatek. Dodatkowe karty nie tylko odświeżają grę, dalej idealnie komponując się w temat ale, a może właśnie przede wszystkim, likwidują schematy. W momencie kiedy pulę rzemieślników masz wybraną losowo, znika problem nastawiania się od początku gry na daną strategię, gdyż dana rzemieślnik może w grze nie pojawić się wcale. Powiedziałbym, że ten wariant w pewnym stopniu potrafi nawet wyrównać szanse między graczami początkującymi a weteranami.

Swoją drogą uważam że jest to jedna z najładniejszych grier w jakie miałem okazję grać. (A jeżeli do tego przeczytasz/łeś książkę to w grze odnajdzie się dużo więcej smaczków).
morciba
Posty: 381
Rejestracja: 15 lut 2006, 12:57
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: morciba »

deexer pisze:Jeżeli jednak dalej uważasz ja za schematyczną zdecydowanie polecam Ci dodatek. Dodatkowe karty nie tylko odświeżają grę, dalej idealnie komponując się w temat ale, a może właśnie przede wszystkim, likwidują schematy.
Nie upieram się przy moim stanowisku. Opisałem tylko wrażenia po kilkunast partiach. Być może bardziej doświadczeni gracze znajdują w tej grze różne drogi do zwycięstwa. Z tego co piszesz dodatek faktycznie może zmienić sporo na plus.
piotrek.t pisze: St Petersburg to bardzo fajna gra tylko wydaje mi się, że tych kart jest za dużo - w czasie gry staram się kupować wszystkich dostępnych rzemieślników, po kilku turach szlachtę i mocne budynki - taki wyścig kto kupi więcej. Jak jest przy większej ilości osób?
Trochę już pisałem o Petersburgu na tym forum - poszukaj odpowiednich wątków :-) Z tego co napisałeś mogę się z grubsza zgodzić tylko z pierwszym stwierdzeniem, żeby kupować wszystkich rzemieślników. Chociaż jest to regułą tylko w pierwszej rundzie. Później różnie to bywa, zależy głównie od finansów. Szlachtę na pewno należy kupować od 1 tury i to w jak największych ilościach. Z budynkami należy być ostrożnym i przede wszystkim obserwować innych graczy.....nie pozwolić im uciec na punktach, albo spróbować samemu zagrać jakąś mocną kartę kiedy inni nie mogą (byleby się nie zatkać finansowo). Czasami trzeba budynki odpuścić, zwłaszcza jesli idziesz w arystokrację (obserwatorium). Dużo zależy też od kolejności ruchów w przyszłych turach.
Gra zasadniczo nie różni się zbyt wiele przy większej ilości osób. Jest trochę biedniej i bardziej losowo. Polecam stosowanie reguły, że za każdego arystokratę powyżej dziesięciu jest 10 pkt. więcej, czyli tak jak w dodatku. I oczywiście polecam dodatek :-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Veridiana »

Sandman pisze: A czemu ma dopiero przyjść czas na AoE III? Toż ta gra idealnie spełnia wymagania pytającego.
z dwóch powodów:
- zasady mogą przestraszyć początkujących graczy (wiem wiem, są proste, ale jednak spotkałam się z reakcjami przerażenia przy ogranych już nieco ludziach, bo zanim zrozumieją, że to proste to zwyczajnie robi im się mętlik :) )
- nie zaczynajmy od ideału, bo potem wszystko inne wyda się miałkie :lol: lepiej ciągnąć w górę niż w dół
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Banan2 »

Dabi pisze:Podłączę się pod temat

Chcę zakupić grę na spotkania w różnym gronie.

Na chwilę obecną waham się pomiędzy

Stone Age
Small World
Witam !
Ja tylko w kwestii Small World. Moim zdaniem to taki trochę przerost formy nad treścią. Nie! Nie jest to zła gra i zapewnia sporo dobrej zabawy zwłaszcza dla początkujących, ale ma pewne wady. To czego doświadczyłem wczoraj to "zmowa". Dwóch współgraczy grało na spółkę co oczywiście natychmiast spowodowało moją przegraną. Żadne manewry rasami nic nie dały. Przegrana nie była druzgocąca, ale była.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Dabi »

Dziękuję wszystkim za tak liczny i pomocny odzew. :-)

Wróciłem z weekendu planszówkowego i tam co nieco pograłem.
Hazienda bardzo do gustu każdemu przypadła (bardzo miła gra chociaż jeszcze mi się nie udało wygrać ^^)

Co więcej jednak porozmawiałem z potencjalnymi współgraczami i wyszło na to iż brak nam dobrze skalującej się gry. 2-4 chhyba byłoby naprawdę idealnie. Hazienda niestety wymaga pewnych zabiegów (wydrukowanie mniejszej planszy)

Mechanika worker placement to nie jest problem.
Co więcej chętnie zagrałbym w jakąś grę opartej na tym pomyśle a i współgracze są raczej przychylni.

Kostki nie stanowią problemu.
Schematyzm jest dużo większym dla mnie problemem w grach niż losowość. Oczywiście nie szukam żadnej gry gdzie będzie losowość na bardzo wysokim poziomie.

To dalej jakoś za Stone Agem przemawia

Co do Waszych propozycji za które jestem wdzięczny

Sankt Petersburg - odpada zdecydowanie ze względu na swoje wykonanie (grafiki są paskudniaste ;) ) oraz po części tematykę.

AoE III - to korci bo mi się podoba wykonanie a bardzo zachęcające są recenzje jednak troszkę tutaj kwestie natury finansowej mogą zdecydować. I obawiam się właśnie iż będzie to dobra gra ale nie na sam start. Zbyt duża ilość elementów jak zauważyłem jednak może przytłoczyć "nowych" A więc wolę jednak zaczać od czegoś nieco innego.

Agricola - troszkę mnie odstraszają te informacje o zagmatwaniu instrukcji. No i nie wiem czy nie jest za cieżka jak na początek. Wolałbym sprawdzić ją najpierw na sobie jak to działa. Ocena na BGG korci i wykonanie również. Na pewno gra dobra nie wiem tylko czy przypasowałaby towarzystwu. Poza tym tematyka wiem iż niektórych może odstraszać.

Na pewno pomyślę o niej później

Filary ziemi - z racji tego iż potrzebny raczej byłby mi dodatek to na tą chwilę odpada.

A wiec chyba będzie dobrze

1) Stone Age
2) AoE III / Agricola - zagrać i ocenić =) Zakup na później


Dzękuję za pomoc
ODPOWIEDZ