Jaką grę wybrać ????

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Cogito
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Cogito »

Polecam Descenta - raczej wszystkim powinien sie spodobac, scenariuszy w podstawce jest okolo 10-ciu. Gra sie okolo 4-5h. Nie ma problemu ze sciagnieciem dodatkowych scenariuszy z netu, ale 10 to calkiem sporo.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Usul »

Ja mam dooma i bardzo goraco polecam,ale rzeczywiscie moze nie przypasc do gustu dla zenskiej czesci graczy. Poza tym on ma sens tylko na 4 osoby i trzeba wprowadzic pare ulatwien dla marines (np. 1 ammo wiecej i 1 karta umiejetnosci), zeby mieli szanse na przezycie :).
Ale gra jest swietna jak dla mnie.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Deem »

Z powyższych gier nie grałem w Dooma (ale o ile się nie mylę z jego mechaniki wyewoluował Descent) oraz w Talisman 4 ed. (natomiast miałem styczność z Magią i Mieczem), zaś z pozostałych tytułów poleciłbym Descenta. Gra z powodzeniem zastępuje mi sesje rpg w klimatach dungeon crawl. Fakt, że jest najdroższa z wymienionych, ale zawrtość pudła oraz fun w 100% to rekompensują. W podstawce jest chyba 9 scenariuszy, kolejne są w dodatkach, ale dużą ilość można też znaleźć na stronie FFG.

Ponadto ma dla mnie jedną ważną przewagę nad Arkham Horror i Pandemiciem- po obu stronach grają żywi ludzie, więc nie ma zastanawiania się czy wygrałem/przegrałem tylko dzięki dobremu/złemu układowi kart.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
xar
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2008, 08:51

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: xar »

Usul pisze:Ja mam dooma i bardzo goraco polecam,ale rzeczywiscie moze nie przypasc do gustu dla zenskiej czesci graczy.
Ale gra jest swietna jak dla mnie.
Mnie też się podoba :) Ale szukam gry w którą mógłbym też czasem zagrać 1 na 1 z moją wybranką :) Dlatego myślałem też o arkham... jak jej się nie spodoba, zawsze będę mógł pograć sobie sam :) Wprawdzie znajomi dość często do nas wpadają na partyjkę monopoly lub "coś mocniejszego" ;) ale chciałbym żeby planszówki na stałe zagościły w naszym domu :)
xar
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2008, 08:51

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: xar »

Deem pisze:ale dużą ilość można też znaleźć na stronie FFG.
O rany... faktycznie sporo tam tego :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Don Simon »

xar pisze: Dlatego myślałem też o arkham... jak jej się nie spodoba, zawsze będę mógł pograć sobie sam :)
Arkham Horror bedzie wydany po polsku. Lepiej poczekac.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Usul »

xar pisze: lub "coś mocniejszego" ;)
To jak tak to proponuje Prawo dzungli, ktore po "czyms mocniejszym", sa swietne :D

Btw. w dooma mozna w sumie na upartego grac we dwoje - jedna osoba kieruje wszystkimi marines,a druga to invader. Ale nie jest to chyba klimat kobiecy jak mowilem, chodz sam znasz najlepiej swoja zone :)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: FormatC »

Mnie sie b. Doom podobal, ale mozliwe, ze jestem INNA... ;) Z tego, co wiem jednak, to do Dooma trzeba dokupic dodatek, a wiec w tych zalozonych 200 zl mozesz sie nei zmiescic. Jesli chodzi o scenariusze, to jest ich kilka w pudelku (nie wiem ile dokladnie, bo to nie moja gra :) ), jest tez i kampania, ale z tego, co slyszalam, jest mega-trudna i na pewno zbyt szybko jej nei przejdziecie. Oczywiscie, duzo zalezy od tego, jak gra invader, ale zdaje sie, ze nie ma wiekszego problemu z pokonaniem marines... ;) Przynajmniej tak mi mowil kolega, posiadacz tej gry, ktory zawsze gra invaderem.

Po przejsciu scenariuszy "oryginalnych", mozecie zaczac szukac czegos "fanowskiego", z tego, co sie orientuje, takich scanariuszy jest calkiem sporo. Jest nawet taka fajna stronka, kiedys byl do niej link w jendym z komentarzy na rebelu, gdzie mozna bylo znalezc nie tylko scenariusze, ale tez wiele innych ciekawych rzeczy, np. generator dzwiekow. :mrgreen: Nie wiem, jak to dzialalo, ale sam pomysl zrobienia czegos takiego wydal mi sie swietny... ;) W pokoju ciemno, lampka mruga, a gdzies z tylu slychac potepiencze jeki... :> Musze odnalezc ta stronke i sciagnac sobie ten programik!! :)

Pomimo calej mojej sympatii do Dooma, polecilabym jednak AH, tym bardziej, ze niebawem ma sie ukazac polska wersja, gdyz, moim zdaniem, jest mimo wszystko przystepniejszy, szybszy i jest mniej prawdopodobne, ze Twojej dziewczynie sie nie spodoba. :) Tylko ze tutaj moze byc, paradoksalnie, gorzej z klimatem. Moze to zabrzmi dziwnie, ale tak to wlasnei u nas wygladalo: niekiedy gra sprowadzala sie do tego, ze gracze czytali sobie po cichu karty i tylko informowali o pozostalych, ze na 1-4 costam traca a na 5-6 zyskuja. :| I turlali. No niestety, -1 sanity. Trzeba chciec poczuc klimat w tej grze, trzeba chciec wczuc sie w postac, wtedy jest naprawde super, tylko ze w doomie to jakos tak naturalnie wychodzi... :) Moze dlatego, ze w tej grze wystepuje typowy dla RPG podzial na MG i druzyne? W AH tez mozna grac z jedna osoba jako MG i wtedy jest niby lepiej jesli chodzi o klimat ale tez duzo wolniej no i zaczyna byc nudno jak czekamy na swoja kolejke... :?

Co do reszty propozycji - podobno Descent jest spoko, a w Talizman bym nie inwestowala bo slyszalam, ze to Magia i Miecz w nowej szacie graficznej. Zaznaczam jednak, ze w zadna z nich nie gralam. Co do reszty - nie znam. :)
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Usul »

Moze uscisle swoja wypowiedz. Osobiscie mam swojego dooma i AH, a w descenta troche gralem. Roznica miedzy doome, a descentem jest mala - tutaj patrzcie na klimat - wolicie fantasy czy S-F. AH jest moim zdaniem swietny, ale nie na poczatek - ogromna ilosc kart, ktore trzeba tlumaczyc (chyba, ze poczekasz na wersje Pl) i troche trudniejsze zasady. Ale jak juz przebrniecie przez to, to tylko sie cieszyc.. Moim zdaniem wszystkie te gry wymagaja "klimatycznego" podejscia od graczy.
xar
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2008, 08:51

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: xar »

Usul pisze:
xar pisze: lub "coś mocniejszego" ;)
To jak tak to proponuje Prawo dzungli, ktore po "czyms mocniejszym", sa swietne :D
Też tak myślę :) Jenga też pewnie byłaby niezła, gdyby nie to, że wraz z ilością "czegoś mocniejszego" trudniej się ją ustawia :)
FormatC pisze: Co do reszty propozycji - podobno Descent jest spoko, a w Talizman bym nie inwestowala bo slyszalam, ze to Magia i Miecz w nowej szacie graficznej. Zaznaczam jednak, ze w zadna z nich nie gralam. Co do reszty - nie znam. :)
Taaak... też mi ten talizman średnio pasuje :) Magia była świetna i swojego czasu nieźle się przy niej bawiliśmy... Niestety w wyniku nieoczekiwanych wypadków nieodwracalnie przepadła :( Chociaż patrząc na cenę Magii na Allegro Talizman wcale taki drogi nie jest ;)

Zdecyduję się pewnie na Descent, a z Arkhamem poczekam na polską edycję ;) Dzięki wszystkim za pomoc :) Baardzo przyjazne forum! :)
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Dabi »

Akurat z tych gier wymienionych to polecałbym Descenta - szczególnie jeśli gracze mają doświadczenie jakieś związane z rpg, grami bitewnymi (szczególnie skirmishami) bądź też są fanami crpg. Gra się wtedy naprawdę spodoba.

Arkham jest przyjemny ale tutaj występuje nieco inny problem a mianowicie

- gra wymaga znajomości języka angielskiego a jako że jest planowana polska edycja to warto poczekać
- gra się jednak przeciwko grze w koperacji a to nie do końca każdemu pasować musi (podczas mojej wczorajszej rozgrywki było wiele zadowolenia wśród innych graczy jak jednego z badaczy zeżarło ;-) "bo jesteś słaby" )

Polecam jednakże bo gra też jest przyjemna

Co do Dooma - to owszem troszkę jak Descent zarówno podstawy i idea gry jest bardzo zbliżona tylko że Doom to


- dużo mniejszy balans sprawiający iż marinsi są na pozycji dużo gorszej niż herosi w Descencie -> spory minus. Powinno być cieżko ale gra nie powinna przypominać kopania leżącego i stanowić wyzwanie dla obu stron. Efekt imo gorszej i mniej przetestowanej mechaniki
- klimat science fiction (to akurat może być plus dla niektórych)
- wykonanie - modele są słabsze
- mniejsza różnorodność elementów a za tym schematyczność gry (więcej dużo więcej broni, rodzaji potworów, samych bohaterów, skilli występuje w Descencie)
- większa ilość ewentualnych dodatków w tym bardzo wiele zmieniający tryb kampanii
- dużo scenariuszy stworzonych przez samych graczy - gra ma stały support
Ostatnio zmieniony 31 lip 2008, 10:57 przez Dabi, łącznie zmieniany 1 raz.
xar
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2008, 08:51

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: xar »

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie descenta. Czy w miarę rozgrywki bohaterowie w jakiś sposób ewoluują? Zwiększa się im statystyki lub coś w tym stylu? :)
Awatar użytkownika
Usul
Posty: 306
Rejestracja: 29 sie 2006, 19:31
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Usul »

Tak, bohaterowie mozna powiedziec, ze ewoluuja (nowe umiejetnosci, lepsze bronie itp.). To za sprawa $, ktora sie zdobywa z czasem oraz oczywiscie znalezionych rzeczy.
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Dabi »

xar pisze:Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie descenta. Czy w miarę rozgrywki bohaterowie w jakiś sposób ewoluują? Zwiększa się im statystyki lub coś w tym stylu? :)

O ile w przypadku pojedyńczej misji jest to możliwe chociaż nie tak częste (koszt rozwoju biegłości czy też zakup skilla jest naprawdę duży) - bo można nauczyć się nowego skilla czy podnieść sobie biegłość w walce wręcz , strzelaniu czy magii.

To jest dodatek Road to legend który jest typową kampanią. Zmieniają się nie tylko herosi rozsnąc w siłę, wędrując po krainie, zdobywając skarby ale i Overlord który potrafi rozwijać swoje moce dzięki czemu dysponuje mocniejszymi potworkami itp
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: yosz »

No i warto dodać że w Road to Legend jest możliwość "save'owania" rozgrywki - jeżeli będziecie chcieli skończyć po 2h to kończycie po 2h i wrócicie do tego za tydzień czy kilka dni
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Deem »

xar pisze:Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie descenta. Czy w miarę rozgrywki bohaterowie w jakiś sposób ewoluują? Zwiększa się im statystyki lub coś w tym stylu? :)
Powiedziałbym raczej, że mechanika przewiduje możliwość rozwoju bohaterów. W pojedynczym scenariuszu jest on mało zauważalny. Zostało to "poprawione" w trybie kampanii wprowadzonym przez dodatek Road to Legend. W nim widać wyraźny wzrost siły zarówno postaci jak i potworów.

Edit: Dabi mnie ubiegł :)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Tommy »

yosz pisze:No i warto dodać że w Road to Legend jest możliwość "save'owania" rozgrywki - jeżeli będziecie chcieli skończyć po 2h to kończycie po 2h i wrócicie do tego za tydzień czy kilka dni
Powiedzmy, że tutaj zostało to usankcjonowane, ale w podstawce (gra z zeszłego piątku) również musieliśmy zastosować swoisty save - po 5,5h grania, kiedy dalej byliśmy w ciemnej d...e, a noc była już bardzo głęboka, albo wręcz ranek stawał się bardzo wczesny - zrobiliśmy po prostu sesję zdjęciową wszystkiego co na stole, poszczególnych układów, elementów etc. i mamy zamiar to rozłożyć dokładnie w takim momencie może w tym tygodniu.

Innymi słowy - dla chcącego nic trudnego :D - save'y można stosować w każdej konfiguracji - nawet pomimo rozbudowanych podziemi, 4 graczy obładowanych stuffem + overlorda któremu się już miejsce na stole kończyło od kart które sobie tam ładnie układał :D
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Odi »

Przepraszam, a czemu nikt nie wspomniał Warcraft:The Adventure Game?

Angielski znacie, gra jest dobra, w miarę tania (90 zł! - starczy na jakiś drugi tytuł) - warto wziąc pod uwagę.

Ja bym osobiście radził sprawdzić taki zestaw:
- Warcraft:The Adventure Game
- Last Night on Earth (przygodówka dla 2-6 osób, RPGowcy powinni bawić się znakomicie - jako bohaterowie staracie się uciec/przeżyć w mieście pełnym zombiaków)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Tommy »

Odi pisze:Przepraszam, a czemu nikt nie wspomniał Warcraft:The Adventure Game?

Angielski znacie, gra jest dobra, w miarę tania (90 zł! - starczy na jakiś drugi tytuł) - warto wziąc pod uwagę.

No o ile się orientuję to już niedługo nie będzie trzeba znać angielskiego nawet.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 158
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 50 times
Been thanked: 39 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: finallyh »

Tommy pisze:
Odi pisze:Przepraszam, a czemu nikt nie wspomniał Warcraft:The Adventure Game?

Angielski znacie, gra jest dobra, w miarę tania (90 zł! - starczy na jakiś drugi tytuł) - warto wziąc pod uwagę.

No o ile się orientuję to już niedługo nie będzie trzeba znać angielskiego nawet.
Z poniższej zapowiedzi wynika, że termin wydania przesunął się na koniec roku, a nie jak planowano koniec sierpnia.

http://www.krainagier.net/content/view/258/50/

Na stronie WofW:AG niestety żadnych informacji kiedy, za ile i gdzie?
żaba
Posty: 18
Rejestracja: 06 sie 2008, 08:50
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: żaba »

Witam :)
to mój pierwszy post na tym forum, chociaż czytam Was od jakiegoś czasu regularnie. Zostaliśmy całkiem niedawno zarażeni przez znajomych planszówkami. Wspólnie poznajemy nowe gry i przymierzamy się do zakupu następnych. Zauważyłam, że chętnie pomagacie w wyborze gier, stąd moja prośba :) Poszukuję gry, która byłaby kolejną pozycją po Osadnikach, Żeglarzach, Carcassone z dodatkami, Ticket to Ride Europe, mamy jeszcze Caylusa Magna Carta, ale nie mieliśmy okazji zabrać się za nią. Co polecicie nam dalej, zależy mi na tym, żeby można było równie dobrze grać w 2 jak i 4 osoby, gra niezależna językowa. Oczywiście przeczytałam wszelkie wątki na temat wyboru gier i stąd moje typy:
1. Attika
2. Turn & Taxis (tylko czy ma sens przy posiadaniu przez znajomych TtR:E?)
3. Agricola - zachęca fakt, że można grać również samemu, ale zastanawiam się czy nie za wcześnie na tą grę?
4. Gheos
5. Filary Ziemi
5. Eufrat i Tygrys
Ustosunkujcie się proszę do moich typów, jestem otwarta również na inne propozycje. Możecie wskazać kilka pozycji wraz z kolejnością zakupów, żebym nie męczyła Was co chwilę ;)

dzięki i pozdrawiam
żaba
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: FormatC »

Nie sadze, zeby bylo za wczesnie na Agricole... Zawsze przeciez mozna, w ramach "rozgrzewki", dopoki nie pozna sie dobrze zasad, pograc w wariant rodzinny. :)

Co do reszty to nie wiem bo nie gralam.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: mst »

IMHO wszystkie 6 gier to dobre propozycje. Jeśli chcecie kontynuować lekką i przyjemną rozrywkę najlepsze byłyby TuT i Filary Ziemi, natomiast Gheos (bardzo) i E&T mają sporo negatywnej interakcji.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1212
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 356 times
Been thanked: 250 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Deem »

Z powyższej listy najbardziej poleciłbym Agricolę i Attikę. Obie znakomicie się skalują i pozwalają dobrać cięzar rozgrywki od spokojnego pykania po wredne blokowanie mozliwości innych graczy (w zalezności od tego jak pokojowo nastawione jest towarzystwo). Filary Ziemi mają niestety niewielką powtarzalność, a TuT zupełnie mi nie podszedł (+mechanika "weź kartę, wyłóż kartę, postaw domek" będzie mimo wszystko nasuwała skojarzenia z TtR, a po co Wam podobna gra?). EiT jest grą bardzo konfliktową i dla mnie totalnie odartą z klimatu. W Gheosa nie grałem.

Spoza listy poleciłbym Notre Dame i Haziendę. Obie są niezależne językowo i bardzo fajnie się skalują.
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: maluman »

żaba pisze:Ustosunkujcie się proszę do moich typów, jestem otwarta również na inne propozycje. Możecie wskazać kilka pozycji wraz z kolejnością zakupów, żebym nie męczyła Was co chwilę ;)
Zdecydowanie najlepszym wyjściem jest przyjść w poniedziałek (w przyszłym może akurat nikogo nie być, bo jest wyjazd na Kaszubkon) do Alibi i wypróbować rzeczone gry. W tym wątku możesz o nie poprosić - na pewno ktoś coś przyniesie:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... f=4&t=4740
Informacje o spotkaniach można też znaleźć tu: http://www.gramajda.pl
Grupa jest otwarta (bardzo).

Pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
ODPOWIEDZ