Gra strategiczna prośba o rade

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Gacu »

Potrzebujemy gry strategicznej dla 4 osob. Wszyscy gralismy w ryzyko, podobalo sie ale troche za krótko.
Nie chcemy gier ekonomicznych jak Puerto Rico myślimy raczej o grach z interakcja bezpośrednia (nie ma nic lepszego niz wbic nóż w plecy koledze).
Myslimy o Grze o Tron, czy to dobry wybór?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Browarion »

Hoho - pytanie rzeka
Zależy bardzo od tego co wszyscy lubicie

Polecam bardzo zajrzenie do wątku o grach dla początkujących!!
Tam jest wiele informacji, także nie-żółtodzioby ;) znajdą tam wiele pomocy
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: kwiatosz »

W dużym skrócie - GoT na 4 osoby nie nie nie nie nie nie i jeszcze raz nie :)
Poza tym sugestia Browariona jest opcją najsensowniejszą, bo jest najmniej skażona indywidualnym uwielbieniem danych tytułów, a zawiera wypadkową ocen kilku osób :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 629 times

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: bogas »

MisterC pisze:Natomiast, gdybyście jednak woleli opinię skażoną indywidualnym uwielbieniem danych tytułów, to Shogun :)
Dopisuję swój głos na Shoguna. Była to moja pierwsza myśl po przeczytaniu posta Gacu.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: B »

Jeśli radzicie sobie z angielskim to warrior knights byłby do rzeczy - dobrze się skaluje, jest walka i jest polityka - jeśli nie możesz oponenta pokonać w szczerym polu, to zawsze możesz przekupić innego kolegę żeby cię poparł w głosowaniu i tym sposobem można przegłosować coś co powaznie zaszkodzi twojemu wrogowi.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: zephyr »

Ostatnio modne jest CitOW, może nie ma wbijania noża w plecy bo nikt rozsądny nie uklada sie z bogami chaosu, ale też jest sporo kombinowania i bicia się ze wszystkimi.

IMO GoT na 4 a i owszem, ale z SoS, (z resztą sama podstawka jest mocno średnio grywalna).

Z militarnych ale bardziej euro też coś się znajdzie, osobiście lubię Imperiala, w który jest jednak bardziej ekonomiczny niż militarny, ale kasę zarabia się na wojnach, znany i lubiany (ale akurat nie przeze mnie) Shogun czy np taki Perykles też są ciekawymi grami, trzeba sie trochę rozejrzeć.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Gacu »

dziekuje za szybką odpowiedz
przykro mi ze gra o tron nie skaluje sie tak dobrze w cztery osoby gdyż z opisów najbardziej nam odpowiadała (klimat, duza ilosc dyplomacji, zdrady oraz elementy walki)
Z gier który przedstawiliście Shogun odstręcza klimatem sredniwiecznej Japonii a Imperial z tego co czytałem ma zbyt dużo elementów ekonomicznych i nie przypadnie do gustu jednemu z Naszych graczy. Warrior Knights niestety jak czytaliśmy ma słabe recenzje i zasady które dla grywalności trzeba modyfikować, ponieważ jesteśmy początkującymi planszówkowiczami taka opcja odpada.
Czytaliśmy tematy dla początkujących ale niestety nic dla Nas nie dobraliśmy.
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Smerf Maruda »

Perykles!

Ewentualnie (!): El Grande. Bardzo dobre jest Struggle of Empires - ale to na większą liczbę graczy.
Ostatnio zmieniony 01 paź 2009, 21:06 przez Smerf Maruda, łącznie zmieniany 1 raz.
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Filip z Lublina »

miałem właśnie tworzyć nowy wątek a tu się nawinął świerzy a podobny:)
przeglądając ostatnio swoją kolekcję i jej oceny doszedłem do kilku wniosków. po pierwsze jestem fanem eurogier;P a po drugie, ważniejsze, euro nie wystarczy - musi być też strategia. otóż zaobserwowałem pewną zależność: nawet najciekawsza gra jeśli nie posiada planowania strategicznego, dalekosiężnego nie ma szans na "dychę". zapytuję więc Was jakie eurogry lubicie posiadające zarówno aspekt taktyczny jak i mocno zaznaczony aspekt strategiczny? w mojej kolekcji mam takie dwie: Osadników i Shoguna i obie jako jedyne mają najwyższą możliwą ocenę.
ps.taki np. Tygrys i Eufrat czy Taj Mahal raczej nie wrzucałbym do tego worka. w rozumieniu mojego posta są to gry raczej taktyczne z lekko zaznaczonym planowaniem dalekosiężnym. mam nadzieję, że to trochę pomoże(albo chociaż nie namiesza).
ps2.chyba nie do końca jasno napisałem to wszystko;P rozumiecie mój dylemat?;P
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: B »

Warrior Knights niestety jak czytaliśmy ma słabe recenzje i zasady które dla grywalności trzeba modyfikować, ponieważ jesteśmy początkującymi planszówkowiczami taka opcja odpada.
O pierwsze słyszę, co trzeba w WK modyfikować? Mam rozegranych ponad 20 gier w w składach 2-3 i 5 osobowych i ani razu nie przyszło nam do głowy żeby zmieniać jakieś zasady. Gra chodzi jak zegarek większość problemów jakie zgłaszają różni recenzenci to problemy z graczami a nie z grą.
W sumie zapomniałem o starcrafcie - to takie warrior knights w kosmosie, bez polityki, ale układy i zdrady jak najbardziej na miejscu.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Veridiana »

Happosai pisze:jakie eurogry lubicie posiadające zarówno aspekt taktyczny jak i mocno zaznaczony aspekt strategiczny? w mojej kolekcji mam takie dwie: Osadników i Shoguna i obie jako jedyne mają najwyższą możliwą ocenę.
Osadnicy koło Shoguna, hmmm.... a gdzie w Osadnikach jest taktyka? bo rozumiem, że strategia to wymyślenie, do którego pola chciałabym sie dostać i gdzie chciałabym postawić drogę? :wink:
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: zephyr »

strategia + taktyka = Caylus, ale nie wiem co to ma do tematu...
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Lucf »

veridiana : czy na serio sądzisz, że nie ma w Osadnikach taktyki ?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Veridiana »

Nie sądzę. Pytam. Dla mnie bowiem Osadnicy to gra typowo negocjacyjna. Czy nazywamy taktyką manewrowanie drogami po modularnym układzie planszy?
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: piotrek.t »

Gacu pisze:Warrior Knights niestety jak czytaliśmy ma słabe recenzje i zasady które dla grywalności trzeba modyfikować, ponieważ jesteśmy początkującymi planszówkowiczami taka opcja odpada.
Nie znam Warrior Knights, ale jedna rada: nie sugerujcie się konkluzjami recenzji, że gra jest super albo słaba, bo to często będzie się miało nijak do tego, czy Wam się spodoba. Zwróćcie uwagę na mechanikę - jak przebiega gra, o co w niej chodzi, jakie są elementy, czy jest złożona czy prosta. Gusta są bardzo odmienne. Na każdą grą uważaną za super i będącą w pierwszej 10-ce w rankingu BGG jest mnóstwo osób które uważają, że gra jest denna. No i recenzenci często piszą nie znając dobrze gry.
Ja nie lubię typu gier o jakich tu mowa, więc nie zaproponuję nic B)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: elayeth »

Szogun to pewnie dobry wybór, choć trzeba miec świadomość, że nie ma tam mowy o podbijaniu w dużym tego słowa znaczeniu. Ot sa sporadyczne wypady to tu to tam. Mechanika gry promuje budowanie, obronę budynków i ew. atak na sąsiednie prowincje z budynkami...

A może Small World? Dobry dla poczatkujących. Duża interkacja i dużo podbijania.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: kwiatosz »

Shogun jest teoretycznie fajny, w praktyce jednak po kilku grach okazuje się, że w ciągu tych 3 godzin nad plansza graliśmy może z pół godzinki... Jedyne momenty kiedy decydujemy to wykładanie kart, czyli planowanie, a potem tylko wybieramy region który zaatakujemy. Cała reszta, czyli dobieranie ryżu, budowanie po wyłożeniu rozkazu jest obowiązkowa, więc po prostu masę czasu zajmuje dołożenie tego wszystkiego, a zabawy przy tym żadnej...

(chyba że źle pamiętam o tym obowiązku wykonania rozkazu, ale mam wrażenie że dobrze)

Strategiczny jest Caylus, strategiczne jest W roku smoka, które mimo że eurogrowością aż bije z placka po twarzy to jednak bardzo mnie się podoba :)

Przychylę się do Peryklesa polecania, gra jest na prawdę dobra.

Ale oczywiście najlepszym wyborem (zwłaszcza że na 4 graczy ma to być) będzie Chaos in the Old World - no lepszej od tego gry daaawno nie widziałem :) Minus taki, że jednak trzeba siedzieć w klimacie Warhammera..
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: zephyr »

Ja w klimatach Warhammera jestem kompletnym ignorantem a CitOW i tak mi się podoba, ładnie wypełnił brakujące na półce miejsce na klimatycznego AT z sensownym czasem rozgrywki i ciekawą mechaniką. Wadą jest to że ilość graczy to wąski 3-4 przy czym na razie wydaje mi się że 3 kiepawo (ale mało grałem), w kilku miejscach zasady są średnio jasne i spójne (nawet po FAQ bez którego nie ma co siadać do gry, parę rzeczy jest średnio czytelnych) i nie wiem czy wszystko jest w porządku z balansem rozgrywki, chociaż na razie wygląda na całkiem ok, martwię się tylko czy Khorn nie będzie miał przerąbane przy doświadczonych graczach - jeśli będą uciekać nie dadzą mu kręcić, a plastiku na dominację ma mało.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Gacu »

Wydaje mi sie ze skupie sie na CitOW oraz Warrior Knights. Chociaż CitOW ma dla mnie niezaprzeczalnie ciekawszy klimat, nie wiem czy przypadnie do gustu moim współgraczom.
Dzieki Wielkie za podane propozycje, bardzo pomogły i naprowadziły nas mam nadzieje na coś, nad czym bedziemy spędzać wolne wieczory!!
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: B »

Sam się zastanawiałem ostro nad CitOW, mimo że nie trawię uniwersum games workshopu, jednak to co skreśliło tytuł to liczba graczy - 3-4 jednocześnie za dużo i za mało, wolę mieć w kolekcji warrior knights i starcrafta - 2-6 graczy to naprawdę ładna skala. I co ważniejsze - obie gry się dobrze sprawdzają w dowolnych konfiguracjach.
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Lucf »

elayeth : zależy od graczy .
w dodatku w każdej turze teoretycznie musisz coś zaatakować - masz dwa ataki, które WYPADA wykorzystać. Tak więc walka ciągle toczy się i generuje losowość :)
Monthion
Posty: 34
Rejestracja: 12 paź 2009, 19:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Monthion »

Jeśli chodzi o planszówki historyczne na 4 osoby to polecam:
- Friedrich
- Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego (lub oryginał Successors III)
Awatar użytkownika
hamanu
Posty: 856
Rejestracja: 16 lis 2006, 14:19
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: hamanu »

Nexus Ops

Ladnie wydane
Dynamiczna rozgrywka
Ciągła walka
Noży w plecy nie brakuje
Negocjacje ograniczone
Wzglednie krotki czas rozgrywki

Mysle ze podejdze wam idealnie.
"Jutro to dziś, tyle że jutro."
S. Mrożek
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Dzej »

Age of Conan. Po recenzjach byłem bardzo sceptyczny i generalnie czułem drugiego riska, a przyznam się szczerze ,że bardzo przyjemnie mnie gra zaskoczyła. Zawiera fajne smaczki typu koronacja Conana na króla ( jeśli ci się nie uda zabija cie :D ) Każdym państwem gra się trochę inaczej i można zbierać PV na rożne sposoby( żetony adventure,kontrola terenu,wypełnianie celów [zwykle przypadkowo :D],żetony cromm count the dead[ czyli pv za mordowanie innych :D ] + dochodzi możliwość dyplomacji. Nie mniej gra nie jest warta 250 zł ( sklepowa) Od 170 opłaca się kupić używke :)

Pozdrawiam
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Gra strategiczna prośba o rade

Post autor: Piotro »

Hopposai trochę nie rozumiem twojego podziału na gry ze strategią i gry z taktyką. O ile „strategia” dawno już nie jest przypisana tylko sztuce wojennej o tyle „taktyka” dalej jest pojęciem militarnym. A jeżeli używana jest w mowie potocznej, bez kontekstu zmagań wojennych, to i tak ma w sobie coś z nich – jest działaniem przeciwko komuś, czemuś. W googlu odnośnie taktyki najwięcej linków, po militarnych, odnosi się do piłki nożnej i dotyczy „settingu” (język planszowy już przenosi mi się na inne dziedziny), planowania ataku i obrony, dawaniu zadań dla poszczególnych „formacji”. Domyślam się, że piszesz o taktyce jako o strategii w mniejszej skali. W przypadku gier planszowych strategią miałoby być zatem planowanie na całą grę, a taktyką na jedną turę, dany moment. Wydaje mi się jednak, że to nie to. A już zupełnie nie widzę tej taktyki w Osadnikach czy Szogunie. Z tym że widzę w nich możliwe strategie. Tak samo jak w E&T (nie mylić z ET). Taktyczny to może być Manoeuvre czy choćby Memoir.

Gacowi chodziło chyba właśnie o grę z aspektem militarnym.
Może stronghold? Choć przerzucenie się z Ryzyka może być ciężkim przeżyciem ;)
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
ODPOWIEDZ