Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Alabama1
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Alabama1 »

Na pewno jest memoir'44, ale czy coś jeszcze?
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Geko »

Conflict of Heroes, rzecz jasna 8)
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: steady »

Oczywiście Combat Commander.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: skoti »

To ja wcisnę swoje filozoficzne dwa zdania :D :D :D
Musisz się zastanowić jaką chcesz grę… czy ma być to gra stricte taktyczna, czy bardziej strategiczna. Czyli czy chcesz w niej dowodzić poszczególnymi oddziałami w konkretnych bitwach, czy może całym frontem, odgrywać konkretną kampanie, oraz jaki rodzaj zmagań Ci najbardziej odpowiada, na lądzie, wodzie, czy w powietrzu. Tak czy siak, gier o II W.Ś. jest masa. Poczynając od wymienionego przez Ciebie Memoir '44, Conflict of Heroes, Tide of Iron, Europe Engulfed, Rommel in the Desert, do produkcji polskich: Bitwy II Wojny Światowej 1942-45, Ardeny 1944, Stalingrad 1942-43.

Co do Memoir '44, to moim osobistym zdaniem jest to gra raczej dla maniaków, niż dla miłośników i fascynatów II W.Ś.. System podzielenia pola bitwy na centrum, flankę prawą i lewą, po prostu nie pasuje do realiów II W.Ś. – ten system pasuje do starożytności i dlatego świetnie się spisuje w Commands & Colors: Ancients.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Odi »

Nie piszesz w ogóle, w jakim przedziale cenowym ma być ta gra, w ile osób będziecie grać itp.

Moje propozycje:
Duel in the Dark - naloty brytyjskich bombowców na niemieckie miasta. Znakomite wykonanie, pełen napięcia pojedynek

Wings of War-Dawn of War - pojedynki powietrzne w realiach II ws, dosć dokładnie oddaje istote rzeczy i różne techniczne smaczki

Conflict of Heroes/Combat Commander - taktyczne gry, w których kierujemy małymi pododziałami

Rommel in the Desert - znakomita strategia, świetnei oddająca ducha wojny na pustyni

PQ-17 - strategia poświęcona bitwom konwojowym w Arktyce

Fields of Fire - gra dla jednej osoby. Kierowanie kompanią amerykańskiej piechoty we Francji'44, w Korei'50 i w Wietnamie. Skomplikowana, ale podobno znakomita i wiernie oddająca realia
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: clown »

Memoir'44 nie jest o drugiej wojnie światowej. Podobnie jak Tide of Iron. To gry okołodrugowojenne :)
Z taktycznych na pewno obie wymienione już gry, czyli CC i CoH. Ich głównym problemem jest to, że mają absurdalnie wysoką cenę (na polskim rynku), więc warto czasem poszukać kogoś kto ma do sprzedania wersję używaną, a najlepiej zagrać u kogoś, żeby sprawdzić, czy to jest to.
Z gier nietaktycznych :) polecam:
A Victory Denied (MMP): http://www.boardgamegeek.com/boardgame/31954
FAB: The Bulge (GMT): http://www.boardgamegeek.com/boardgame/20133
Shifting Sands (MMP): http://www.boardgamegeek.com/boardgame/11949
Espana 1936 (Devir): http://www.boardgamegeek.com/boardgame/31291
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: FormatC »

clown pisze:Memoir'44 nie jest o drugiej wojnie światowej. Podobnie jak Tide of Iron. To gry okołodrugowojenne :)
Dlaczego tak uwazasz? W koncu scenariusze M'44 to rzeczywiste bitwy, ktore mialy miejsce w czasie II w.s.. Ostatnio ogladalam jakis odcinek Kompanii Braci o operacji Utah beach, w ktorym wspominali tez o Omaha beach - obie rozegralismy sobie wczesniej z mezem... :)
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Piotro »

Bo to co rozegraliście ma niewiele wspólnego desantem w Normandii (prócz nazwy), mapa ma niewiele wspólnego z tamtymi plażami, a taktyka jaka stosuje się w Memoir ma niewiele wspólnego z taktyką jaką stosowano podczas 2WŚ.
Jak pisał wyżej Skoti – podział na centrum i flanki, wyjęty rodem ze starożytności (ewentualnie jeszcze ze średniowiecza) nijak się ma do wojny pancernej XX wieku, to jakaś kompletna bzdura. Memoir może być świetną grą, ale raczej dla dzieci – które swoją drogą doskonale się przy niej bawią.

Zacząłem się zastanawiać – czy są jakieś gry o IIWŚ nie będące jednocześnie grami wojennym, w sensie grami o zmaganiach wojsk? Do głowy przychodzą mi tylko Mali Powstańcy.
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: clown »

Myślę, że Piotro wyraził to, o czym ja chciałem napisać, aczkolwiek w sposób dość brutalny :) Memoir jest dobry do rozgrywek z osobami, które raczej nie chcą się wgłębiać w zagadnienia nt. "Dlaczego Tygrys jest lepszy od Shermana" lub "czemu Stalingrad nie został zdobyty przez Niemców", a liczy się dla nich dobra zabawa z delikatną otoczką wojenną.
Swojego czasu również miałem Memoir'44 na półce i bawiłem się dobrze w czasie gry z tego właśnie typu osobami. Natomiast w przypadku pytania w tym wątku "Gra dla osoby interesującej się drugą wojną światową" polecam gry, które jednocześnie są w miarę przystępnie "podane", a jednocześnie niosą ze sobą duży ładunek realizmu, nauki historii DWŚ i klimatu. Czyli w sam raz dla osoby zainteresowanej DWŚ.
Zacząłem się zastanawiać – czy są jakieś gry o IIWŚ nie będące jednocześnie grami wojennym, w sensie grami o zmaganiach wojsk? Do głowy przychodzą mi tylko Mali Powstańcy.
Ciekawe pytanie - innymi słowy gra niewojenna z wojną w tle :) pamietam starą grę - Escape from Colditz:
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/715
Innych nie kojarzę. Przynajmniej w tej chwili.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: FormatC »

Hmmmm... Mysle, ze to zalezy od stopnia "zaglebienia w temat", bo w takim Omaha Beach jednak jest plaza, jest desant i celem jest przedostac sie z tej wlasnie plazy na pozycje na tylach wroga. Misja ta nie pokazuje moze ktory czolg (czy co to wlasciwie jest ten Tygrys :P) jest lepszy, ale pokazuje b. dobrze, jak trudno bylo Aliantom przedzierac sie przez umocnionych i zajmujacych dobre pozycje Niemcow. A czy w czasie II w.s. uzywano pojecia flanki czy nie, to juz, moim zdaniem, detale...

W kazdym razie na pewno nie dam sie przekonac, ze Memoir nie jest o II w.s., bo jest.

Ale z drugiej strony, oczywiscie, jestesmy z mezem wyjatkowo dziecinni i gramy w jakies zupelnie losowe i niehistoryczne gry, wiec moze nie ma co zwracac na nas uwagi... ;)
Alabama1
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Alabama1 »

O rety dziękuję za odzew powiem szczerze, że się trochę wystraszyłam - tyle tytułów, więc może trochę zarysuję sytuację. Gra jest dla osoby, która bardzo się interesuje drugą wojną (czyta dużo książek, szczególnie o szyfrach :), ale nie tylko, dotąd raczej nie grała w planszówki, grać pewnie będzie ze mną, lub może z dziećmi najczęściej.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: ozy »

Jeśli mówimy o kimś ZUPEŁNIE nowym w świecie plansżówek, kto chce grać z dziećmi, to Memoir będzie jednym z lepszych rozwiązań, jak również np. Axis and Allies, ale to już cięższa pozycja: http://www.boardgamegeek.com/boardgame/35052
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Alabama1
Posty: 24
Rejestracja: 13 lis 2009, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Alabama1 »

Ja się tylko zastanawiam czy memoir'44 nie będzie za proste, gdyż ta osoba lubi intelektualne wyzwania i zadania logiczne różne
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Odi »

Alabama - spokojnie :) Im więcej napiszesz o potencjalnym obdarowanym, tym dokłądniej dobierzemy propozycje.

Bo teraz np wnioskuję, że skoro o szyfrach ten ktoś czyta, to chyba najlepsza będzie gra, która opisuje wydarzenia, w których szyfry, kody etc odgrywały istotną rolę, co oddano w grze (za pomocą blefu):

Duel in the Dark - gra relatywnie prosta, znakomicie wykonana, emocjonująca, nada się do rozgrywek z dziećmi. Jak dla mnie, powinieneś brac w ciemno.

Rommel in the Desert - raczej nie dla dzieci (chyba że BARDZO zainteresowanych II ws), bloczkowa gra w skali operacyjnej.

PQ-17 - również nie dla dzieci, dość złożona pozycja, ale opisująca arcyciekawy fragment historii IIws
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: clown »

Ja się tylko zastanawiam czy memoir'44 nie będzie za proste, gdyż ta osoba lubi intelektualne wyzwania i zadania logiczne różne
Bedzie i za proste i zbyt losowe - to największy minus tej gry. Dlatego też podpisuję się pod rekomendacją Odi'ego dotyczącą Duel in the Dark. Gra nie ma elementu losowego, zmusza do myślenia i planowania. Dużo blefowania. I jest o wojnie :) Poza tym naprawdę proste i intuicyjne przepisy powodują, że można to grać z osobami młodszymi. Płeć piękna też powinna ją polubić :)
W kazdym razie na pewno nie dam sie przekonac, ze Memoir nie jest o II w.s., bo jest.
Nie muszę Cię przekonywać. To kwestia punktu widzenia. Ja uważam, że Memoir o DWŚ nie jest.
Ale z drugiej strony, oczywiscie, jestesmy z mezem wyjatkowo dziecinni i gramy w jakies zupelnie losowe i niehistoryczne gry, wiec moze nie ma co zwracac na nas uwagi...
Zawsze myślałem, że to gry wojenne są dla dzieci, bo to zabawa w wojnę i w ogóle żołnierzyki - śmieszna sprawa :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Marvin
Posty: 113
Rejestracja: 11 gru 2008, 08:37
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Marvin »

To moze cos z oferty Victory Point Games? Maja nawet specjalna serie dla poczatkujacych "Battle Lessons". Gralem w Drive on Metz z tej serii. Gra jak najbardziej spelniala kryteria "Gra o II Wojnie Swiatowej (TM)", ma zetoniki, hexy i wszystko jak trzeba ;-), a rownoczesnie bez problemu dalo sie grac z dziewieciolatkiem. Nie wiem, czy ktos w Polsce sprzedaje ich gry. Na szczescie sa dosyc tanie, wiec nawet po uwzglednieniu kosztow wysylki zakup bezposrednio u producenta nie wychodzil jakos drogo.
Awatar użytkownika
Piotro
Posty: 365
Rejestracja: 23 wrz 2007, 22:46
Lokalizacja: Wrocław, Cz-wa

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Piotro »

Nie no FormatC nie chciałem cię urazić, ani powiedzieć że jesteś dziecinna ty, czy twój mąż (dużo czasu zajęło mi domyślenie się kim jest ten „mezo”). Memoir, jak najbardziej, dla pewnej grupy jest grą idealną – na poprzedniej Gratislavi grałem w to z chłopcem wyglądającym na 8 lat, i obaj się dobrze bawiliśmy. Tu pytanie jednak padło o grę wojenną w teatrze IIWŚ, dla osoby interesującej się tym tematem – dla kogoś takiego poziom uproszczeń i losowość w Memoir może być odpychający. Tym bardziej że, jak się okazało, to szyfrant-amator ;)

(a przy okazji, skoro szyfrant, to może być też zainteresowany grami w stylu Timbuktu, choć to oczywiście nie gra wojenna, ale za to okazja do rozwiązania szyfru)
-------------------------------------
boardoftheloom.blogspot.com
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: ragozd »

Rowniez potwierdze, ze Memoir klimat II WS ma narzucony z czapy - uproszczenia sa zbyt duze, przebieg rozgrywki malo zwiazany z realiami. To moze zniechecic osobe ktora wie, ze tak to jednak nie wygladalo.
Duel bedzie tu o wiele lepszym rozwiazaniem - mozna grac z dziecmi rwonie dobrze jak w Memoir.
Ja z innej beczki - moze rozszerzyc zainteresowanie znajomego i sprezentowac mu Orla i Gwiazde? Niestety nie jest to dobrze znany mimo ze chwalebny odcinek naszej historii, dodatkowo szyfranci mieli w niej znaczacy udzial. Tylko z dziecmi bedzie tu gorzej - rozgarniety 10-latek to minimum, raczej 12 lat by sie przydalo.
Za to stanowi wieksze wyzwanie w rozgrywce swiadomych umyslow (niekiedy juz 12-latek takowy posiada)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: clown »

Ragozd, a jak zjawi się ktoś, kto będzie chciał grę o koniach, bo jest ich miłośnikiem i ma własną stajnię i hodowlę, to też wciśniesz mu OiG, bo "tam też są konie! Ba, jest cała Armia Konna Budionnego Siemiona!" :lol:
Albo miłośnik koszykówki - w grze mamy przecież generała Jordana- Rozwadowskiego :)
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: ragozd »

Wciskac mozna np kit, a ja jedynie proponuje jedna z gier :P Uwazam tez, ze kazdy forumowicz umie podejmowac decyzje i nie kupuje kazdej wymienionej tu gry. Tylko wybiera.
Zaznaczam, ze nie mam zadnego zysku ze sprzedanych egzemplarzy OiG, a jedynie uwazam ze jest to bardzo dobra gra - z planszowych wojennych najlepsza w jaka gralem. I tyle. Dlatego bede ja polecal.
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: skoti »

Alabama, a może by coś z serii Conflict of Heroes. Ja co prawda nie miałem przyjemności w to zagrać, ale naczytałem się o tym. Podobno nie jest to bardzo trudna gra, a przy tym dająca bardzo dużo możliwości i ma dość przystępny czas rozgrywki, jak na grę taktyczną.

Nie chcę robić krypto reklamy, ale może warto zajrzeć TUTAJ, forum poświęcone jedynie grą wojennym, osobne pod fora dla każdego okresu zmagań (w tym i dla II W.Ś.) na pewno znajdziesz coś dla siebie.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: maciejo »

Odi pisze:
Duel in the Dark - gra relatywnie prosta, znakomicie wykonana, emocjonująca, nada się do rozgrywek z dziećmi. Jak dla mnie, powinieneś brac w ciemno.
jak najbardziej -świetna gra :D
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: clown »

Ragozd - Jeżeli uważasz, ze OiG jest dla osoby, która:
bardzo się interesuje drugą wojną (czyta dużo książek, szczególnie o szyfrach , ale nie tylko, dotąd raczej nie grała w planszówki, grać pewnie będzie ze mną, lub może z dziećmi najczęściej.
To nie pozostaje nic innego jak bić brawo dla Twojego sposobu wnioskowania. Widzę tutaj dwie sprzeczności:
- OiG nie jest o drugiej wojnie światowej
- OiG nie jest dla osoby zaczynającej przygody z planszówkami
Jeżeli nie rozumiesz dwóch powyżej wymienionych rzeczy, albo nie przeczytałeś dokładnie, co autorka wątku napisała o preferencjach, to może lepiej żebyś nic nie pisał, zamiast proponować produkt WYBITNIE nie pasujący do preferencji?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Lipa
Posty: 163
Rejestracja: 10 paź 2005, 19:18
Lokalizacja: Morąg, pobliże Olsztyna
Has thanked: 8 times
Been thanked: 7 times

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: Lipa »

Z prostych gier, tak na zaczęcie to proponowałbym Totensonntag. Gra opisuje starcie DAK z Anglikami pod Sidi Rezegh w 1941 roku. Plusami są na pewno proste zasady z pewnymi smaczkam oraz dość krótki (jak na gry strategiczne ) czas rozgrywki. Minusem jest duża losowość tej gry.
Jak jest jedno wejście, to nie ma wyjścia
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Jaka gra dla osoby interesującej się II wojną światową

Post autor: ragozd »

clown pisze:. Widzę tutaj dwie sprzeczności:
Ja rowniez dwie :P
Gdybym napisal w odpowiedzi tylko Orzel i Gwiazda, przyznalbym Ci racje. Ja jednak polecilem na pierwszym miejscu DitD, a o Orle i Gwiezdzie wspomnialem z opisem, ze nie pasuje w 100%. IMHO rzetelnie :P
A druga? Ja interesuje sie rowzniez druga wojna swiatowa, szyframi moze troche mniej, a gram w ... Fabrik Managera czy TtA. Innymi slowy - nikogo zainteresowania nie sa plaskie i ograniczone, a dobra gra w zblizonym temacie obroni sie sama :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
ODPOWIEDZ