gra dla dwóch-trzech osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
bumbum
Posty: 6
Rejestracja: 09 gru 2009, 18:28

gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: bumbum »

Szukam jakiejś fajnej gry karcianej czy planszowej dla dwóch albo trzech osób, żeby czasem pograć wieczorem przez godzinkę, dwie (szczególnie teraz w zimie ;-). Niestety nie mam zielonego pojęcia co mogłabym wybrać, więc byłambym wdzięczna za jakieś sugestie ;-)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: cezaras »

pomóż nam sobie pomóc ;-)

ciężko podpowiadać bez znajomości Twoich preferencji ;-)

a zresztą:
Notre Dame lub Stone Age
nie zawiedziesz się ;)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: Veridiana »

a w co już grałaś?
zaglądałaś do wątku dla początkujących? jest tam wiele sugestii. możemy Cię zarzucić dziesiątkami tytułów, ale to bez sensu. dokonaj wstępnej selekcji, możesz też zajrzeć na strony sklepów ineternetowych z grami. dając nam zuepłne pole do popisu niczego konkretnego się nie dowiesz :)
bumbum
Posty: 6
Rejestracja: 09 gru 2009, 18:28

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: bumbum »

poczytałam trochę i zainteresowały mnie i stone age i notre dame a oprócz tego puerto rico i san juan.. no i zaginione miasta.. tylko nie wiem teraz na co warto się zdecydować na początek ;-)
szczerze to grałam tylko troszeczkę i to bardzo dawno temu.. w monopoly i scotland yard :P
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: SeeM »

Mam nadzieję, że nie sugerujesz się wyłącznie wyglądem, to znaczy coś już tam wiesz o mechanice. Stone Age jest inspirowane grą Filary Ziemi, a Filary to dobra gra dla trzech graczy.

||
|| a to sory
V

Dalej to nie wiem jak z San Juan, ale w Puerto Rico w dwie osoby to za bardzo nie pograsz. Główny patent z tych gier (wybieranie swojej roli na początku rundy) jest też wykorzystany w Race for the Galaxy, która ma zmodyfikowane zasady dla partii dwuosobowej.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2009, 22:55 przez SeeM, łącznie zmieniany 2 razy.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: folko »

Ja tylko w tej sprawie:
SeeM pisze: Stone Age jest inspirowane grą Filary Ziemi, a Filary to dobra gra dla trzech graczy.
takich wniosków bym nie wysuwał... chyba że znasz historię powstania obu gier :-)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: Browarion »

folko pisze:
SeeM pisze: Stone Age jest inspirowane grą Filary Ziemi, a Filary to dobra gra dla trzech graczy.
takich wniosków bym nie wysuwał... chyba że znasz historię powstania obu gier :-)
absolutnie zgadzam się z Folko. Skąd to uszeregowanie: Filary dla trzech??
Powiem inaczej - jak Filary to kup dodatek i masz świetną grę aż do 6 osób :twisted:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: Tycjan »

W Stone Age w dwie osoby gra się bardzo przyjemnie, więc polecam.
A z innych:
- Vasco de Gama
- Pandemic + dodatek (gra kooperacyjna)
- Neuroshima Hex: Duel
- Dominion, Dominion: Intrigue

A inni pewnie polecą: Mr. Jack lub Mr. Jack in NY

I oczywiście zawsze zostaje Agricola i Le Havre ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: Browarion »

Tycjan pisze:... zawsze zostaje Agricola i Le Havre ;)
Tycjan, nie odstraszaj ;)
Obie gry są rewelacyjne, ale jednak ciężkie i typowe gamers games.
Bumbum sam przyznaje, że jest dopiero na początku poznawania gier planszowych, więc najpierw lepiej zacząć od nieco lżejszych tytułów... lub zdecydować się nań bardziej świadomie (np. w opcji "zagraj u kolegi")
8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: Tycjan »

Browarion pisze:
Tycjan pisze:... zawsze zostaje Agricola i Le Havre ;)
Tycjan, nie odstraszaj ;)
Dobra przesadziłem może troszeczkę (chociaż wariant rodzinny w Agricoli...), ale bumbum tytuły te zapamiętaj :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: mbork »

Browarion pisze:
Tycjan pisze:... zawsze zostaje Agricola i Le Havre ;)
Tycjan, nie odstraszaj ;)
Obie gry są rewelacyjne, ale jednak ciężkie i typowe gamers games.
Z drugiej strony: po Carcassonne i Fasolkach, moja ślubna bez problemu przełknęła Agricolę (jak dotąd 2 remisy i jedna wygrana Kierowniczki Małżeństwa, przy czym dwie ostatnie gry w wariancie pełnym). Więc nie demonizujmy.
(Chociaż być może należy wziąć poprawkę na fakt, że oboje z Agnieszką jesteśmy matematykami. :D )

Edycja: a właśnie, przecież Carcassonne ładnie chodzi na 2 i 3. I to wcale nie jest głupia, losowa gra. A Thurn und Taxis jest tylko troszkę cięższe, ale również bardzo przyjemne (i bardzo ładne). A Stone Age też popieram w całej rozciągłości.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: FormatC »

Zaginione Miasta tez sa sympatyczne, lekkie (ale trzeba czasem sie zastanowic) i przyjemne, znakomicie sprawdzaja sie na wakacjach, ale w domu z jakiegos powodu raczej w nie nie grywamy...

Race jest super wlasnie na 2-3 osoby o ile lubi sie kosmiczne klimaty (na podstawie gier, ktore proponujesz, zgaduje, ze chyba za nimi nie przepadasz ;)).

Puerto Rico jest fajne, a nawet b. fajne, mozliwe, ze po jakims czasie stwierdzisz, ze na 2 osoby sa lepsze pozycje, ale na poczatek jak najbardziej moze byc. :) Raczej sie nie zawiedziesz.

No i w koncu moj ulubiony ostatnio (znowu) Dominion. :mrgreen: Dominion w kazdej postaci (podstawka, dodatki) jest zawsze dobrym wyborem. :) I mozesz wyprobowac na BSW przed zakupem... O ile Zaginione Miasta nudza sie po tych "przepisowych" 45 minutach, to zapewniam, ze w Dominiona mozna grac godzinami. :) Jesli mialabym doradzac, doradzilabym Dominion.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: skoti »

Bumbum, napisz coś więcej, czego oczekujesz do tej gry? Ma być to bardziej kooperacyjna, czy może gra rywalizacyjna? Gra strategiczna, czy bardziej ekonomiczna?

Ja osobiście z dziewczyna grywam najczęściej w:
-Small World
-Age of empires III
-Caylus

Co do SW, to na półeczce znajduje się od tygodnia i zaczyna pobijać rekordy :D . Moja lepsza połówka się w nim zakochała :? :mrgreen: , gra naprawdę bardzo prosta, szybka i dająca dużo przyjemności. Pięknie wydana. Mimo swojej prostoty i „lekkości” trzeba w niej troszkę pokombinować i czasem się napocić. Myślę że spodoba się każdemu :)
AoE3, przed SW najczęściej grana na 2 osoby, troszkę bardziej skomplikowana, może troszkę bardziej wymagająca.
Caylus, to znowu jedna z moich ulubionych gier, choć dla osób początkujących raczej polecałbym zastanowienie się nad tymi wyższymi tytułami, a w szczególności nad SW.

PS. Warto też rozpatrzyć Dungeoneer’a. typowa gierka w której do zwycięstwa dochodzi się „po trupach”. Jednym słowem, jak wygrać kosztem innych… ma wielkiego plusa za prostotę i klimat. Jeśli ktoś lubi fantasy i mroczne klimaty, to polecam. :twisted: :P
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: lb_lb »

SeeM pisze:Dalej to nie wiem jak z San Juan, ale w Puerto Rico w dwie osoby to za bardzo nie pograsz
Bzdura :) w instrukcji polskiej edycji Lacerty sa zasady dla 2-ch osob i moim zdaniem dzialają bardzo dobrze... :)

Godne polecenia jest też moim zdaniem Wysokie Napięcie, które działa dobrze na 2 osoby (według serwisu BGG oraz z tego co już zdołałem się przekonać to działają słabo) ale mi i mojej lubej oraz wśród moich znajomych gra się bardzo miło... Osobiście polecam:) (2-3h)

Co do Dominiona to mojej lubej sie nie spodobało, więc jak myślisz o grze z żona/dziewczyną, która jest wybredna.. pożycz najpierw od kogoś.. Ale mimo wszystko gra działa na 2 osoby wyśmienicie.. jest szybka i bardzo grywalna.. :) (30-60 min na partie)

Polecić można również Neuroshimę 2.5 oraz jej dodatki.. naprawdę fajna gra... (trochę taktyki połączone z grą logiczną) jak dla mnie doskonała pozycja.. (30-40 min)

Polecam również Carcassone! :) (1-1.5h)

Nieśmiertelni Osadnicy z Catanu: podstawowo 3-4 osób.. aczkolwiek w sieci można znaleźć zasady do gry 2 osobowej.. grałem w ten wariant sporo razy i moim zdaniem daje dużo frajdy.. aczkolwiek mniej niż wariant na 3 osoby.. z uwagi na brak handlu miedzy graczami.. choć mnie to nie boli, bo w moim gronie zawsze była spora rywalizacja i nikt nigdy nie chciał się wymieniać :D (1.5-2.5h)

Co do Le Havre to faktycznie gra jest ciężka, ale mimo wszystko moja luba bardzo ją lubi, a gra dość okazjonalnie.. Ale rozgrywka trwa prawie 3h.. Jedna z moich ulubincyh pozycji..

Pandemic z dodatkiem On the brink... stanowczo polecam... (1-2h)

Z cieżkich gier jeszcze godny polecenia na 2-3 osoby jest Caylus: aczkolwiek jest to gra wymagająca sporego knucia.. dość wredna interakcja.. ale naprawde fajna:) (okolo 2h)

Factory Manager na dwie osoby dziła ponoć doskonale (nie udało mi się jeszcze sprawdzić) aczkolwiek jest to gra wymagająca pewnego doświadczenia z planszówkami.. Polecam jak już sie rozkręcisz.. (1h)

O! bym zapomniał a może lekka prosta i przyjemna II WŚ? Memoire'44 lekka i pieknie wydana gra taktyczna.. wystarczająco losowa, żeby można było się przy niej odprężyć, mechanizm oparty na kościach (walka) i kartach rozkazów.. I ma plastikowe figurki :) <3 ;) (1h, ale dlugi setup)

To tyle!:)

Wróć!
Nie, nie tyle!:)
Jeżeli może być coś od 3 osób w górę to gorąco polecam Colloseum.. pięknie wydana, prosta ale nie za prosta, sporo interakcji.. świetna na początek. (2h)
skoti pisze:Ja osobiście z dziewczyna grywam najczęściej w:
-Small World
Dzieki skoti za przypomnienie! Tak to na prawdę można polecić:) Przecudnie wydana:) Zabawna jak 150.. (1.5- 2h)
Ostatnio zmieniony 10 gru 2009, 09:51 przez lb_lb, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: konev »

Polecam na 2-3 osoby na początek:
Sankt Petersburg - szybka, łatwa, miła i przyjemna. Jedna z naszych pierwszych gier i choć może często nie ląduje na stole, to jak wyląduje nikt nie jest zawiedziony. Jest to po prostu dobra gra.
Samuraj - może trochę sucha, ale łatwa (w zasadach) i dająca dużo satysfakcji. Szybko wciąga i szczególnie na początku chce się grać partia za partią.

Obie gry spełniają warunki:
1. Dobrze chodzą na 2-3 osoby
2. Czas rozgrywki około 1 godziny
3. Są proste w zasadach, a jednocześnie bardzo miodne
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
kisio
Posty: 502
Rejestracja: 31 sty 2007, 22:47
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: kisio »

Jeśli tylko dla 2 osób, to może ukazujący się niebawem Osadnicy z Catanu - Gra Karciana http://www.galakta.istore.pl/sklep,1221 ... 248,0.html
Awatar użytkownika
eazydoor
Posty: 218
Rejestracja: 30 sty 2007, 12:52
Lokalizacja: Warszawa

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: eazydoor »

Może jednak klasyka: Carcassonne lub Wsiąść do pociągu: Europa.
Dziedzic cukrowej pamięci :)
bumbum
Posty: 6
Rejestracja: 09 gru 2009, 18:28

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: bumbum »

jej, dziękuję za tyle propozycji! :-)
wiem, że może być trudno doradzać komuś kto nie ma sprecyzowanych oczekiwań, więc tym bardziej dzięki! Chodzi mi po prostu o coś ciekawego w co mogłabym pograć z chłopakiem ;-)
Dokonałam przeglądu jeszcze raz i myślę, że wybiorę polecany dominion lub carcassone z większą przewagą na carcassone (w tym momencie ;-)
Dalej zaciekawiona jestem puerto rico ale dalej nie wiem czy nadaje się dla dwóch osób czy nie, więc może następnym razem.
Teraz tylko mam nadzieję, że będą je mieli w sklepie, najlepiej w wersji angielskiej, bo na zamawianie przez internet w okresie przedswiątecznym to już chyba za późno..
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: Don Simon »

bumbum pisze:Dalej zaciekawiona jestem puerto rico ale dalej nie wiem czy nadaje się dla dwóch osób czy nie, więc może następnym razem.
Teraz tylko mam nadzieję, że będą je mieli w sklepie, najlepiej w wersji angielskiej, bo na zamawianie przez internet w okresie przedswiątecznym to już chyba za późno..
Puerto Rico jest kiepskie dla 2 osob.
Jeszcze nie jest za pozno, by zamawiac przez internet.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: BloodyBaron »

Don Simon pisze:
bumbum pisze:Dalej zaciekawiona jestem puerto rico ale dalej nie wiem czy nadaje się dla dwóch osób czy nie, więc może następnym razem.
Teraz tylko mam nadzieję, że będą je mieli w sklepie, najlepiej w wersji angielskiej, bo na zamawianie przez internet w okresie przedswiątecznym to już chyba za późno..
Puerto Rico jest kiepskie dla 2 osob.
Jeszcze nie jest za pozno, by zamawiac przez internet.
Kup San Juan, będziesz zadowolona. Zagrasz 50+ partii, to dokupisz dodatki z zestawu dodatków do gier wydawnictwa Alea, i zagrasz kolejne 50+ partii. Nie zapomnij o koszulkach :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: konev »

Na wiosnę San Juan Lacerta wyda po polsku i będziesz zła na BloodyBarona ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: lb_lb »

Don Simon pisze: Puerto Rico jest kiepskie dla 2 osob.
Nie prawda:) Na jakiej podstawie tak sadzisz? Solówa? :> :D
bumbum pisze:Dokonałam przeglądu jeszcze raz i myślę, że wybiorę polecany dominion lub carcassone z większą przewagą na carcassone (w tym momencie ;-)
Kup obie :) ;)
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: Grzech »

bumbum pisze:jej, dziękuję za tyle propozycji! :-)
wiem, że może być trudno doradzać komuś kto nie ma sprecyzowanych oczekiwań, więc tym bardziej dzięki! Chodzi mi po prostu o coś ciekawego w co mogłabym pograć z chłopakiem ;-)
Dokonałam przeglądu jeszcze raz i myślę, że wybiorę polecany dominion lub carcassone z większą przewagą na carcassone (w tym momencie ;-)
Jeżeli chcecie grać głownie we dwoje to polecam Carcassonne: Zamek - generalnie dużo ciekawszy niż podstawowe C ale tylko dla dwóch graczy.
bumbum
Posty: 6
Rejestracja: 09 gru 2009, 18:28

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: bumbum »

kupiłam carcassonne! mam nadzieję, że się nam spodoba i będziemy poszerzać o dodatki :)
dominion kupę na pewno przy najbliższej okazji, pan w sklepie też bardzo zachwalał ;)
dzięki jeszcze raz!
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: gra dla dwóch-trzech osób

Post autor: skoti »

Polecamy się na przyszłość :D .
I czekamy na jakiś kawałek komentarza i wrażenia z pierwszej rozgrywki :) :) .
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
ODPOWIEDZ