porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
szalony_brytan
Posty: 10
Rejestracja: 14 gru 2009, 00:35
Lokalizacja: Warszawa

porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Post autor: szalony_brytan »

Witam, przejrzałam już kilkanaście tematów i wybrałam kilka gier (sama też nieco grywam) będących potencjalnymi prezentami dla mojego rodzeństwa i ich partnerów (2 pary)

CAYLUS
CAYLUS MC
DOMINION (ewentualnie INTRYGA)
KSIĄŻĘTA FLORENCJI
SANKT PETERSBURG

Jedni grywają trochę (Agricola, Puerto Rico, San Juan, Szogun, Cytadela, Small World, Ticket, Osadnicy), drudzy mniej (Cytadela, Carcassonne). A, oczywiście MiM, ale to bez znaczenia raczej :lol:

co będzie lepsze dla których? i jak jest w ogóle z opcją 2-osobową w Książętach? a może w ogóle coś innego?

Pozdrawiam serdecznie,
Anna S
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2015, 17:24 przez szalony_brytan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zielu
Posty: 339
Rejestracja: 03 maja 2005, 16:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Post autor: Zielu »

Dla tych co graja w Szoguna mozna zaproponowac Stronghold.
Wcale nie jest bardzo ciezka, na dwie osoby doskonala i zamyka sie spokojnie w 2 godzinach.
Tematyka ... wojenna i fantasy (ktorego wlasciwie wcale nie widac). To juz zalezy czy dana para ma na to ochote ;)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Post autor: Perpetka »

Książęta na 2 tak sobie średnio, ta gra zdecydowanie lepiej spisuje się na więcej osób.

Caylus to dość mózgożerna, wymagająca gra, powinna spodobać się parze graczy. Dominion to z kolei gra lekka i przyjemna, podoba się wielu osobom i jest idealna do wdrażania w hobby planszówkowe osób, które grają niewiele.

Z Intrygą chyba lepiej poczekać na jej polskie wydanie (nic nie piszesz, czy angielski byłby problemem?), w Caylusa MC i Petersburg nie grałam.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Post autor: skanna »

Tym co grają mniej St.Petersburg może się spodobać. Nie jest ciężki, dobrze chodzi na 2 osoby. Dominion też im się może spodobać, co piszę obiektywnie, bo subiektywnie nie znoszę (za leniwa jestem na ciągłe tasowanie kart :) ).
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Post autor: FormatC »

Caylus jest ciezki, rzadko miewam na niego ochote jesli mam grac tylko z mezem... ;)

Ksiazeta Florencji sa doskonali na 5 osob, ale na 2 jakos zupelnie sie nie sprawdzaja. Gralismy kilka razy z Michalem, ale bylo to ZUPELNIE inna gra niz na 5 osob... Malo interaktywna, niespecjalnie emocjonujaca i na dodatek jakas taka krotka. Po tej 5-osobowej partii ja nie chce juz grac w KF w 2 osoby, za to Michal nie chce juz grac w te gre W OGOLE. ;) Bo nagle okazalo sie, ze to wyjatkowo matematyczna gra - przynajmniej jesli gra sie z osobami, ktore znaja "wzor na wartosc Jestera/Architekta w zaleznosci od tury". ;) Ja uwazam, ze to fajne, chociaz, nie powiem, meczace :mrgreen:, ale dla Michala gra, w ktorej prawie wszystko mozna sobie wyliczyc, jest juz skreslona. :(

Dominion jest za to doskonaly zarowno na 2 jak i na wieksza liczbe osob. :) Ja na Twoim miejscu kupilabym wlasnie Dominiona.
Awatar użytkownika
szalony_brytan
Posty: 10
Rejestracja: 14 gru 2009, 00:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Post autor: szalony_brytan »

angielski nie jest żadnym problemem, cała czwórka pracuje w tym języku. Ok, KF już wiem, że nie (acz gdzieś widziałam wpis, że jest świetna i dlatego mnie to zaciekawiło). Stronghold odpada, bratowa nie przepada za fantastyką. wciąż szukam... : P
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Post autor: Perpetka »

Z dobrych na 2 osoby grzech nie wspomnieć o Stone Age - sprawdza się świetnie na każdą dozwoloną liczbę graczy, jest śliczne i zawiera wspaniały skórzany kubek na kości do wykorzystania we wszystkich innych grach :) Worker placement (czyli ta mechanika, co np. w Agricoli), niezbyt ciężka (nie wymaga takiego parowania czachy jak np. Caylus), rozsądny czas rozgrywki (godzinka-półtorej) i przyzwoita cena.
Awatar użytkownika
locworks
Posty: 677
Rejestracja: 03 sty 2009, 12:49
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: porównanie gier dwuosobowych - prezenty

Post autor: locworks »

Polecam pojedynki Luzaczka kontra Perkusista lub Korpoludek kontra Pogotowie komputerowe w grze Chez Geek. Trzeba oczywiście odrzucić karty Nowa praca i Jesteś zwolniony i ew. podwoić cel Pełnego Luzu.
Piotr Burzykowski
wydawnictwo locworks.pl | serwis grybezpradu.pl
ODPOWIEDZ