Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sapaqi
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2009, 17:16
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: sapaqi »

Jako, że to mój pierwszy post: witam wszystkich :)
wprawdzie nie "odzywałem" się jeszcze, ale zaznaczam z dumą, że laikiem w kwestii gier planszowych nie jestem - przeglądam dość regularnie to forum, w planszówki zagrywałem się już z 20 lat temu (produkcje Encore, Dragona itp), a z obecnymi też jestem na czasie (Puerto Rico, Chaos in the Old World, Game of Thrones, Smallworld, Mare Nostrum, Shogun i inne)

a teraz chciałbym do tego hobby zachęcić jakoś "drugą połówkę" :) bo choć ze znajomymi i rodziną grywam regularnie, to mojej lubej jakoś "nie ciągnie do grania"... A że uwielbia kryminały, zagadki i jako dziecko chciała zostać detektywem, to pomyślałem, że wezmę ją podstępem :D i jak kupię gierkę o takiej tematyce to się "przekona"...

i teraz pytanie: jakie gry "detektywistyczne" znacie i/lub polecacie (bo coś mi się zdaje, że dużo tego nie ma)? ja po krótkich poszukiwaniach znalazłem tylko
- Cluedo (chyba coś jak "Detektyw" w którego też za młodu grałem)
- Tajemnica Opactwa (wygląda na klimatyczną, ku niej się skłaniam na chwilę obecną, choć mam małe wątpliwości co do mechaniki)
- Prime Suspect (dosłownie dziś przeczytałem newsa o niej na GamesFanatics)

ps. oczywiście nie zależy mi, żeby gra była na 2 osoby, bo poza mą pięknością to chętnych do gry mam :)

uff sorry że trochę przydługo :)
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 01:24 przez sapaqi, łącznie zmieniany 1 raz.
ryba555
Posty: 144
Rejestracja: 18 sty 2009, 12:15
Has thanked: 1 time

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: ryba555 »

A mr. Jack i nowy mr. Jack in new york patrzyłeś?
sapaqi
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2009, 17:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: sapaqi »

Tak, przyglądałem się pobieżnie zasadom Mr Jacka, ale odniosłem wrażenie (może mylne przez ową pobieżność), że mało tam aspektu "detektywistycznego" (czyli jakiegoś dochodzenia, wyciągania wniosków, sprawdzania tropów, notowania czegoś na specjalnej karteczce itp) i bardzo pożądanej aury "odkrywania tajemnicy". Jakoś bardziej mi to się z grą logiczną skojarzyło...
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: folko »

Mr Jack zdecydowanie ma najlepszy klimat i to coś.
Z tych co wymieniłeś nie znam Prime Suspect. Tajemnice to gra nie detektywistyczna tylko "klimatyczna" - nie chodzi o klimat pogodowy, tylko budowę klimatu ;-) Niestety ja na niej z tego powodu się zawiodłem. To miła gra, ale właśnie nie detektywistyczna. W Cluedo graliśmy wiele razy, gra niby stara, ale miło ją wspominam - niestety nie chodzi na 2 (zresztą jak chyba wszystkie co wymieniłeś).
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1097
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Harun »

W przeciwieństwie do folko jestem wielkim zwolennikiem Mystery of the abbey i uważam, że jest bardzo detektywistyczna, w twoim rozumieniu tego słowa, ale nie zadziała na 2 osoby. Podobnie świetnie gra mi się w Timbuktu i Sleuth, ciekawe było Black Vienna ale wszystkie te tytuły również nie w 2 osoby. Nie znam Androida, podobno ciężko jest przebrnąć przez instrukcję. Zdecydowanie więc przyłączam się do Mr Jacka, bo na 2 osoby nie przychodzi mi do głowy nic ciekawszego, gra jest bardzo ciekawa, ma klimat starego, dobrego kryminału i wymaga dedukcji. Niestety nie ma w niej chodzenia po lokacjach, zadawania pytań itp. ale mam wrażenie, że trudno taki mechanizm stosować przy dwóch osobach.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: mst »

IMHO warto rzucić okiem na Der Name der Rose - nie mam wprawdzie pojęcia jak chodzi na 2 osoby ale na 4 zarówno mnie jak i mojej, uwielbiającej gry detektywistyczne, żonie bardzo się podobało. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5229
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1826 times
Kontakt:

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Gambit »

Prime Suspect jest mocno detektywistyczny. Pomijając mechanikę roll&move masz zbieranie dowodów, przesłuchania, rewizje, analizę miejsca zbrodni i sporo kojarzenia faktów, które poznałeś w trakcie gry. Tyle, że ciężko może być z grą w dwie osoby.
Ostatnio zmieniony 16 gru 2009, 08:57 przez Gambit, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2813
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Ink »

Harun pisze:Nie znam Androida, podobno ciężko jest przebrnąć przez instrukcję.
Ogromna gra, absolutnie nie nadaje się do wciągania nowych w planszówki. No i wątki detektywistyczne są w gruncie rzeczy tylko jednym z elementów, bynajmniej nie wiodącym.

Natomiast popieram uwagę mst na temat "Imienia Róży" - chociaż również nie wiem, jak się sprawdzi na 2 osoby.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
gacekthebat
Posty: 23
Rejestracja: 14 paź 2008, 13:13
Lokalizacja: Ruda Slaska

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: gacekthebat »

Wlasnie mialem napisac o Imieniu Rozy...Swietny tytul w swietnej cenie (polecam planszowkowe ceneo i-szop.pl). Mysle, ze powinienes pomyslec o grach logicznych, one rowniez sa bardzo dobrym startem w swiat gier planszowych. Z mojego doswiadczenia wynika, ze osoby trzymajace sie zdala od gier planszowych latwiej jest wciagnac w to hobby przez gry bez konkretnego tematu, tla fabularnego, itp.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Andy »

Nie wiem, czy liczba głosów popierających ma znaczenie, ale może tak, więc się przyłączam: Tajemnica opactwa jest świetną grą dedukcyjno-detektywistyczną, z doskonałym nastrojem i sympatyczną interakcją (zadawanie sprytnych pytań, które nie powinny zbytnio ujawniać naszej wiedzy). Wada: w dwie osoby się nie pogra.

Mr. Jack rewelacyjny, wbrew "rozrywkowej" otoczce mocno mózgożerny, z możliwością późniejszego rozszerzenia o dodatek i zakupu oddzielnej wersji nowojorskiej. Wada: w więcej niż dwie osoby się nie pogra.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
sapaqi
Posty: 9
Rejestracja: 15 gru 2009, 17:16
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: sapaqi »

tak na szybko bo mam tylko chwilkę - dzięki za wszystkie odpowiedzi (padło kilka tytułów, o których nie słyszałem). Nie wiem tylko skąd to przekonanie, że potrzebuje gry na 2 osoby :) jak napisałem w ps. - nie zależy mi na tym (a wręcz byłoby to minusem)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: farmer »

sapaqi pisze:... Nie wiem tylko skąd to przekonanie, że potrzebuje gry na 2 osoby :) jak napisałem w ps. - nie zależy mi na tym (a wręcz byłoby to minusem)
To się nazywa mylnie zinterpretowaną poszlaką :P
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1097
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 522 times

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Harun »

sapaqi pisze:tak na szybko bo mam tylko chwilkę - dzięki za wszystkie odpowiedzi (padło kilka tytułów, o których nie słyszałem). Nie wiem tylko skąd to przekonanie, że potrzebuje gry na 2 osoby :) jak napisałem w ps. - nie zależy mi na tym (a wręcz byłoby to minusem)
Po prostu jesteśmy kiepscy w grach detektywistycznych :)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Browarion »

a może poszlaka wzięła się stąd:
sapaqi pisze:...
a teraz chciałbym do tego hobby zachęcić jakoś "drugą połówkę" :) bo choć ze znajomymi i rodziną grywam regularnie, to mojej lubej jakoś "nie ciągnie do grania"... A że uwielbia kryminały, zagadki i jako dziecko chciała zostać detektywem, to pomyślałem, że wezmę ją podstępem :D i jak kupię gierkę o takiej tematyce to się "przekona"...
...
;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
aswiech
Posty: 1014
Rejestracja: 16 sty 2007, 11:33
Lokalizacja: Myślenice/Kraków
Kontakt:

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: aswiech »

Jesli gracie tez w wiecej osob moge polecic "Inkognito". Moze nie do konca detektywistyczna (nie ma morderstwa), tym niemniej jest wywiad (trzeba sie dowiedziec, kto jest naszym partnerem w grze) i odnalezc kod do sejfu, gdzie jest zamknieta tajemnica, o ktora sie scigamy (liczby takie same, ale uklad rozny).
Teoretycznie od 3 do 5, praktycznie na 4.
PlanShow - Srodziemie
Z PlanShow --> http://planshow.blox.pl (PlanshowB)
Czas na PlanshowC
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4472
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1424 times
Been thanked: 1100 times

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: garg »

No i jeszcze gra mało planszowa, ale zdecydowanie detektywistyczna, czyli Mafia :D

W dobrym (i licznym) towarzystwie trudno jest znaleźć lepszą grę na długi wieczór lub deszczowe popołudnie.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Magma »

Zdecydowanie podpisuję się pod grą Der Name Der Rose :wink: Świetny tytuł :wink:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Pastorkris »

Nikt jeszcze nie wspomniał o Fury of Dracula. można rzec, że gra ma w sobie coś detektywistycznego (jak w Scotlandyard). Jedna strona ucieka (Hrabia), a druga, w postaci 4 ludków próbuje go złapać i zakołkować ;) Gra zarówno na dwie (choć to dość trudne) jak i więcej osób.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Pytanie o gry "detektywistyczne"?

Post autor: Veridiana »

Magma pisze:Zdecydowanie podpisuję się pod grą Der Name Der Rose :wink: Świetny tytuł :wink:
nuda, nuda, nuda :mrgreen: i ani odrobiny dedukcji.
ODPOWIEDZ