Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: janekbossko »

Witajcie!

wlasnie stoje przed takim dylematem. Tematy zupelnie inne ale podobna ilosc graczy i mechanika rowniez laczy obie gry...
Bardzo lubie Stone Age ale dylemat dylematem a ja mam tylko na jedna z tych gier ;)

Chodzi mi o skalowanie i ciezar rozgrywki...jak reaguja na te gry gracze niedzielni i CI co lubia pomozdzyc :)

Interesuja mnie wszystkie wypowiedzi ale najbardziej osob grajacych w jedno i drugie...
Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 16:55 przez janekbossko, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: Dzej »

NIe kupuj VdG :P a Egzi nie ma jeszcze angielskiej ? JA wiem, że można się domyślać po ikonkach ale nie każdy to lubi.
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: melee »

Obie mają zbliżony ciężar, cięższa wersja gry rodzinnej. VdG nie ma żadnych napisów, Egizia sporo - choć większość można zrozumieć bez czytania. Angielska wersja niedługo.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: macike »

Żadna nie powaliła mnie na kolana, ale obie podobają mi się mniej więcej tak samo.
Tak, wiem, że nie pomogłem za bardzo. 8)

To może tylko dodam, że nie lubię gier z kartami i po niemiecku, które to oba czynniki miały zastosowanie do Egizii.

Co do ciężaru, podpisuję się pod tym, co powyżej napisał melee.
Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 17:14 przez macike, łącznie zmieniany 1 raz.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: Browarion »

No to ja odpowiem tak - mam obie i z nich wolę Egizię.
Ale de gustibus... więc najlepiej zagraj w obie, w każdą tak ze 2-3 razy, i będziesz miał odpowiedź ;)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: mst »

IMHO Egizia jest dużo lepszą grą - VdG ma dosyć irytujący i moim zdaniem zupełnie niepotrzebny element mechaniki w postaci losowo zmieniającej się opłaty za wykonanie niektórych akcji. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: draco »

janekbossko pisze: a ja mam tylko na jedna z tych gier ;)
Przeniosłem wątek do działu "co kupić?".
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: yosz »

mst pisze:VdG ma dosyć irytujący i moim zdaniem zupełnie niepotrzebny element mechaniki w postaci losowo zmieniającej się opłaty za wykonanie niektórych akcji. :-)
Losowo-nielosowo : w pewnym zakresie (od -3 do 3). Dodatkowo jak zapoznasz się z rozkładem żetonów to wraz z biegiem gry zaskoczenie jest mniejsze. Jak ktoś bardzo potrzebuje być pierwszy to będzie ryzykować, ale czy to się opłaci? Niewielka losowość moim zdaniem.

Ja z tych dwóch gier chyba też wolę Egizię, ale obie są moim zdaniem b.dobre
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: skanna »

A czemu ma nie kupować VdG?

Mnie się obie gry bardzo podobają, ciężar chyba podobny, Vasco bardziej bezlitosny, jeśli chodzi o popełnione błędy. Egizia w mojej ocenie trochę prostsza.
W Vasco, przez nietypową kolejność rozgrywania akcji na początku ma się wrażenie chaosu i nieogarniania tego, co się dzieje na planszy, w Egizii wszystko idzie po kolei.

Losowość w Egizii chyba większa, ze względu na ilość kart i kolejność ich "wychodzenia". W Vasco o losowości decydują przede wszystkim "żetony Vasco", jednak trochę łatwiej przewidzieć ewentualne ryzyko i mniej się traci przez ślepy los.

Interakcja porównywalna, bardziej złośliwym można być w Vasco - wyprzedzanie akcji, podbieranie projektów, blokowanie statków. W Egizii, przez ukryte karty Sfinksa nie do końca można przewidzieć plany przeciwnika, w Vasco można się więcej domyślać, bo wszystko widać jak na dłoni.

Mam Vasco, myślę, że Egizię prędzej czy później też będę mieć :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: macike »

skanna pisze:W Egizii, przez ukryte karty Sfinksa nie do końca można przewidzieć plany przeciwnika, w Vasco można się więcej domyślać, bo wszystko widać jak na dłoni.
IMO karty Sfinksa powodują, że E jest bardziej losowa niż VdG. Niepewność w VdG jest bardzo ograniczona i można ją mitygować. W E zdarzyła mi się partia gdy karty wielokrotnie nie podeszły i inwestycja w Sfinksa okazała się stratą zasobów.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: skanna »

macike pisze:
skanna pisze:W Egizii, przez ukryte karty Sfinksa nie do końca można przewidzieć plany przeciwnika, w Vasco można się więcej domyślać, bo wszystko widać jak na dłoni.
IMO karty Sfinksa powodują, że E jest bardziej losowa niż VdG. Niepewność w VdG jest bardzo ograniczona i można ją mitygować. W E zdarzyła mi się partia gdy karty wielokrotnie nie podeszły i inwestycja w Sfinksa okazała się stratą zasobów.

No przeca to napisałam, jeden akapit wyżej :D
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
shagy
Posty: 238
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:42
Lokalizacja: Krotoszyn, Wrocław
Has thanked: 2 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: shagy »

wredny spamer :evil:
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: Tycjan »

mst pisze:IMHO Egizia jest dużo lepszą grą - VdG ma dosyć irytujący i moim zdaniem zupełnie niepotrzebny element mechaniki w postaci losowo zmieniającej się opłaty za wykonanie niektórych akcji. :-)
Ale dzięki temu nie jest ona aż tak przewidywalna, więc to ja zaliczam za plus VdG :) Wybór kolejności wykonywania akcji, mechanika poruszanie się statków wypada bardzo fajnie i się sprawdza. Ja nalezę do tych, którym Egizia się nie bardzo podobała, albo dokładniej tych co nie zachwyciła. I nie chodzi tu o niemieckie napisy bo faktycznie można z tym żyć i w dodatku jest polska instrukcja, ale to jest taka "normalna" gra, która nic nowego nie wnosi. Że można płyną tylko w jedna stronę? Ale są akcje pozwalają się cofnąć lub zabrać pozostałości na trasie. Wracam do VdG z przyjemnością do E nie mam ochoty :}

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: mst »

W VdG są różne elementy losowe - statki, marynarze, opłata za akcje. Mnie tylko ten ostatni nie pasuje do gry, której główną mechaniką jest planowanie. Oczywiście, że zmiana opłaty za akcje jest ograniczona (gdyby nie była to gra nie miałaby żadnego sensu) ale skala +/-3 gdy jeszcze oba żetony mogą wejść do gry jest jednak b.duża biorąc pod uwagę ilość pieniędzy graczy. Nie mówię, że to zła gra ale nie podoba mi się takie, zupełnie sztuczne moim zdaniem, uczynienie jej lżejszą i b.losową. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: Tycjan »

mst pisze:...zupełnie sztuczne moim zdaniem, uczynienie jej lżejszą i b.losową. :-)
A czemu sztuczne? Poczciwy Vasco ma czasami dobry dzień, a czasami zły. Raz daje więcej na wyprawę raz mniej ;)
Faktycznie pieniędzy czasami jest mało, ale ja cały czas w tym mechanizmie widzę urok tej gry.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: mst »

Sztuczne z punktu widzenia mechaniki - bo gra polega na planowaniu, a ten element precyzyjne planowanie uniemożliwia (dodatkowo, IMHO, przytępia nieco atrakcyjność mechanizmu wybierania akcji łącznie z kolejnością ich wykonania) - nie klimatu. :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: skanna »

Ale jak ktoś chce precyzyjnie planować, to niech sobie pogra w Caylusa. Tu jest element hazardu, dla tych, co lubią - zresztą wyolbrzymiasz go mocno, bo a)można obliczyć, która akcja na pewno będzie za darmo i zaplanować sobie precyzyjnie na tej podstawie, jeśli nie chcesz płacić, b)z żetonu wynika też minimalna ilość darmowych akcji w następnej turze, co też pomaga zaplanować co nieco.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: Tycjan »

mst pisze:Sztuczne z punktu widzenia mechaniki - bo gra polega na planowaniu, a ten element precyzyjne planowanie uniemożliwia (dodatkowo, IMHO, przytępia nieco atrakcyjność mechanizmu wybierania akcji łącznie z kolejnością ich wykonania) - nie klimatu. :-)
Dla osób szukających gier z minimalnym czynnikiem lasowym to faktycznie może być przeszkoda, ale VdG to jest jednak gra nie dla takich osób. Mi to akurat nie przeszkadza i traktuję to jako element całej, podobają mi się, mechaniki wyboru akcji.

Jedno jest pewne: póki się nie zagra to nigdy nie przekona się, czy to jest właściwy wybór. Zawsze będą głosy za i przeciw. Ja jestem za VdG ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: mst »

Co do elementu hazardu zgadzam się - można powiedzieć, że w ten sposób gra wzbogacona jest o dodatkową kategorię mechaniki. :D
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: macike »

mst pisze:Sztuczne z punktu widzenia mechaniki - bo gra polega na planowaniu, a ten element precyzyjne planowanie uniemożliwia (dodatkowo, IMHO, przytępia nieco atrakcyjność mechanizmu wybierania akcji łącznie z kolejnością ich wykonania) - nie klimatu. :-)
Z punktu widzenia mechaniki VdG polaga również na ocenie i podejmowaniu ryzyka, a dzięki planowaniu można się do tego mniej lub bardziej przygotować. Nie można więc robić zarzutu z tego, że nie da się precyzyjnie zaplanować. Oczywiście można tego nie kupić, a wtedy - jak napisała skanna - alternatywą jest Caylus.

PS
Kart Sfinksa w Egizii też nie da się precyzyjnie zaplanować.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: janekbossko »

trudno bylo sie zdecydować wiec...szale wagi przeważyła - cena :)
VdG niedługo będzie u mnie.

Dziekuje serdecznie wszystkim a szczególnie za krytyczne uwagi do obu gier...a Egizia?i tak sie u mnie znajdzie jak wyjdzie in inglisz 8)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: mst »

macike pisze:Nie można więc robić zarzutu z tego, że nie da się precyzyjnie zaplanować.
Zarzut robić można. Natomiast nie trzeba się z nim zgadzać i nie każdemu musi to przeszkadzać. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: skanna »

janekbossko pisze:trudno bylo sie zdecydować wiec...szale wagi przeważyła - cena :)
[...]..a Egizia?i tak sie u mnie znajdzie jak wyjdzie in inglisz 8)

I to jest imho najrozsądniejsze podejście do sprawy (bo takie samo jak moje :twisted:)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Nowy worker placement? VdG czy Egizia?

Post autor: Tommy »

janekbossko pisze:trudno bylo sie zdecydować wiec...szale wagi przeważyła - cena :)
VdG niedługo będzie u mnie.

Dziekuje serdecznie wszystkim a szczególnie za krytyczne uwagi do obu gier...a Egizia?i tak sie u mnie znajdzie jak wyjdzie in inglisz 8)
Pamiętaj o mnie jak będziesz sprzedawał! Serio. :wink:


EDIT: też zamówiłem VdG, także niestety nie odkupię od Ciebie :wink:
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
ODPOWIEDZ