Potrzebna pomoc w wyborze

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
AMI
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2010, 14:48

Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: AMI »

Witam serdecznie,
potrzebuję wsparcia. Grywamy ze znajomymi często, ale szczerze mówiąc wciąż wracamy do tych samych gier. Mam wielką chęć na zmianę. Pomóżcie coś wybrać :). Najważniejsze kryteria dla nas:
- dobrze się gra zarówno w 4 jak i 6 osób (ale piszcie też o tych tylko na 4 - najwyżej kupię dwie :) )
- zasady są na tyle nieskomplikowane, że można graczy zapoznać z nimi w 15-20 minut
- nie zajmuje za dużo miejsca po rozłożeniu (Horror w Arkham oznacza za dużo miejsca :) ) i nie potrzeba dużo czasu na przygotowanie
- jest mocno interakcyjna i raczej nie kooperacyjna - noże w plecy, niszczenie planów innych to jest to
- raczej polskojęzyczna
- dynamiczna rozgrywka - niekoniecznie krótka :)

Najczęściej gramy w Osadników we wszystkich możliwych wariantach - jedyne dodatki jakich nie mamy to te, które jeszcze nie wyszły :). Druga w kolejce to Dominion też przemaglowany już na wszystkie strony. Kompletnie nie sprawdził nam się wspomniany Horror w Arkham - bo za dużo czasu na zasady, bo za dużo przygotowań do samej rozgrywki, no i jednak kooperacyjne to nie to, co lubimy. Nie sprawdziła się też Agricola, już prędzej Peurto Rico. Z lajtowych świetnie bawi nas Wiochmen 2.
To tyle z podpowiedzi :D.

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: skoti »

Caylus :!: :!: :!:
Wszystkie kryteria pasują :)

„- dobrze się gra zarówno w 4 jak i 6 osób (ale piszcie też o tych tylko na 4 - najwyżej kupię dwie )”
- gra do 5 osób, choć moim zdaniem najlepiej sprawuje się na 4 graczy.

„- zasady są na tyle nieskomplikowane, że można graczy zapoznać z nimi w 15-20 minut”
- proste, łatwe do wytłumaczenie zasady, dające naprawdę dużo możliwości.

„- nie zajmuje za dużo miejsca po rozłożeniu (…)”
- po za planszą o wymiarach 57/40cm, każdy z graczy, potrzebuje naprawdę paru centymetrów kwadratowych na pionki i surowce.

„- jest mocno interakcyjna i raczej nie kooperacyjna - noże w plecy, niszczenie planów innych to jest to”
- każdy gra dla siebie, gra typowo rywalizacyjna, ale przy tym trzeba grać tak żeby innym przeszkadzać, taktyki specjalnego blokowania innym ruchów, są częste

„- raczej polskojęzyczna”
- całkowicie niezależna językowo, sama instrukcja wystarczy.

„- dynamiczna rozgrywka - niekoniecznie krótka”
- gra jest bardzo dynamiczna, przy większej ilości graczy trzeba uważać co się dzieje, a dobra, emocjonująca partia potrafi trwać półtorej godziny i więcej (mowa oczywiście przy grze na 4-5 graczy, bo grę we dwójkę, z dziewczyną kończymy tak w godzinkę z chakiem)
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Grzechu »

Jak dla mnie wszystkie te kryteria spełnia "Gra o Tron", dużo interakcji, wbijanie noża w plecy jak najbardziej na miejscu :D , zasady proste, ale z dużą ilością możliwości, przy 4 graczach już dobrze chodzi, a jak chcesz szóstego gracza, to trzeba kupić dodatek, z którym tak naprawdę rozgrywka jest 100 razy lepsza.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Może Cytadela?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Don Simon »

Imperial?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
lukiluk
Posty: 56
Rejestracja: 04 kwie 2006, 16:07
Lokalizacja: Wrocław

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: lukiluk »

Mare Nostrum? Z dodatkiem jest bodajże na 6.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Soulless »

Battlestar Galactica! Tylko! chodzi dobrze od 4 do 7 (bez dodatku na max 6).
Masa negatywnej interakcji i wbijania noża w plecy i to w sposób tajny.
Niby jest to gra kooperacyjna, ale kooperują ze sobą dwie grupy - ludzi i cylonów, przy czym cyloni na początku nie wiedzą kim są inni cyloni ;)
Oczywiście cele obu grup są całkowicie sprzeczne :D
Ostatnio zmieniony 11 sty 2010, 11:20 przez Soulless, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: FormatC »

Ekonomiczna z duza interakcja i podkupywaniem sobie smieci z rynku - Wysokie Napiecie. :D

Moze powinniscie tez rozwazyc Battlestar Galactica? Zakwalifinowano ja jako kooperacyjna, ale tak naprawde jest to walka dwoch druzyn - ludzi i cylonow, przy czym nie do konca wiadomo, kto jest kim... ;))) Polecam okrutnie, "wbijanie noza w plecy" jest chyba jeszcze przyjemniejsze niz w GOTcie. ;) (w tym przypadku polega ono na wrzucaniu ludzi do wiezienia, rzucaniu falszywych oskarzen, a gdy ludzie, inspirowani przez Ciebie, sami juz sobie tak zaszkodza, ze gorzej sie nie da - odslaniasz karte "jestes cylonem" :twisted: )

Ale ogolnie GoTa tez b. polecam. ;)

edit: widze, ze Soulless pomyslal o tym samym ;)
AMI
Posty: 2
Rejestracja: 04 sty 2010, 14:48

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: AMI »

szok z tymi wyborami. Dziękuję wam bardzo za wsparcie... Po zapoznaniu się z dziesiątkami recenzji i opisów:D udało mi się zawęzić do kilku tytułów, ale do kilku mam trochę wątpliwości:
Caylon - podobno bardzo dłuuugo się gra i niezbyt dynamicznie
La Havre - boję się, że będzie jak Agricola, zasady podobno dość trudne i czy tam jest interakcja oprócz rywalizacji oczywiście?
Szogun - tu tez miałam jakąś wątpliwość, ale nie pamiętam jaką :mrgreen:
Genua
Age of Empires
Rise of Empires
Cywilizacja
Hacienda - nie wiem dlaczego, ale po kilku recenzjach mam do niej jakiś dziwny sentyment :D

Spodobały mi się też: Tikal, El Grande i Smallworld. Ale te mają znajomi i znajomi znajomych, więc mogę sobie przetestować i w kolejnym rzucie zakupowym wziąć, jeśli mnie zachwycą. Choć smallworld podobno się szybko nudzi.

Co Wy na to?
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Soulless »

AMI pisze:szok z tymi wyborami. Dziękuję wam bardzo za wsparcie... Po zapoznaniu się z dziesiątkami recenzji i opisów:D udało mi się zawęzić do kilku tytułów, ale do kilku mam trochę wątpliwości:
Caylon - podobno bardzo dłuuugo się gra i niezbyt dynamicznie
La Havre - boję się, że będzie jak Agricola, zasady podobno dość trudne i czy tam jest interakcja oprócz rywalizacji oczywiście?
Szogun - tu tez miałam jakąś wątpliwość, ale nie pamiętam jaką :mrgreen:
Genua
Age of Empires
Rise of Empires
Cywilizacja
Hacienda - nie wiem dlaczego, ale po kilku recenzjach mam do niej jakiś dziwny sentyment :D

Spodobały mi się też: Tikal, El Grande i Smallworld. Ale te mają znajomi i znajomi znajomych, więc mogę sobie przetestować i w kolejnym rzucie zakupowym wziąć, jeśli mnie zachwycą. Choć smallworld podobno się szybko nudzi.

Co Wy na to?
Subiektywnie, żeby nie było:
Caylus - trudne, nie wciągnęło
Le Havre - nudy na pudy, godziny nicości
Szogun - nawet niezłe, fajna wieża robiąca za ciekawą losowość i to czy ktoś umie liczyć na słuch i pamięta ile jakiego koloru wpadło/wypadło
Age of Empires - fajna lekka gra, całkowicie skopana mapa, niektóre obszary tak małe, że powodują dużo błędów zwłaszcza przy dużej liczbie graczy, ale pomijając tę wadę to całkiem fajna gra
Cywilizacja - tylko dla 3 osób :) dla dwóch średnio ciekawa, dla 4 za długa, chyba że znajdziesz hardkorowców co umieją zejść na 4 osoby poniżej 3 godzin, czyli mniej wiecej po 50-100 rozgrywkach
Smallworld - ciekawy pomysł mixu ras/zdolności, zerowe replayability, zagrałem trzy razy, nie dam się namówić na więcej.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: skoti »

AMI pisze:szok z tymi wyborami. Dziękuję wam bardzo za wsparcie... Po zapoznaniu się z dziesiątkami recenzji i opisów:D udało mi się zawęzić do kilku tytułów, ale do kilku mam trochę wątpliwości:
Caylon - podobno bardzo dłuuugo się gra i niezbyt dynamicznie
La Havre - boję się, że będzie jak Agricola, zasady podobno dość trudne i czy tam jest interakcja oprócz rywalizacji oczywiście?
Szogun - tu tez miałam jakąś wątpliwość, ale nie pamiętam jaką :mrgreen:
Genua
Age of Empires
Rise of Empires
Cywilizacja
Hacienda - nie wiem dlaczego, ale po kilku recenzjach mam do niej jakiś dziwny sentyment :D

Spodobały mi się też: Tikal, El Grande i Smallworld. Ale te mają znajomi i znajomi znajomych, więc mogę sobie przetestować i w kolejnym rzucie zakupowym wziąć, jeśli mnie zachwycą. Choć smallworld podobno się szybko nudzi.

Co Wy na to?
Jeśli masz dostęp do pewnych tytułów i nie będziesz mieć większych problemów żeby sobie w nie pograć, to kup coś innego, będziecie mieli większy wybór

Co do tytułów które wybrałeś, to ja również wypowiem się w sposób subiektywny: :D
caylus – jak dla mnie świetna gra, jedna z lepszych eurogier w jakie grałem. Na 4 osoby, wcale nie jest pasywna, w brew pozorom na planszy się dość dużo dzieje, co chwila ktoś coś stawia, buduje, kogoś blokuje –trzeba uważać, obserwować i dużo kombinować. Negatywnej interakcji może nie jest strasznie dużo, ale jak pisałem wyżej, taktyki opierające się na robieniu innym na złość są częste. A czas rozgrywki – półtorej godzinki +/- jak dla mnie odpowiedni
Age of Empires – kolejna świetna gra, prostsza od caylusa, mniej skomplikowana, ale dająca równie dużo frajdy. Zasady są troszkę bardziej intuicyjne niż w caylusie. Krótszy czas gry i dużo ładniej wykonana.
Cywilizacja – genialna gra, ale długa. Trzeba w niej dużo, dużo, dużo myśleć i dla początkujących osób na pewno jest za ciężka. Ale za to naprawdę daje wrażenie że człowiek rozwija cywilizację.
Hacjenda – fajna gra, ale sam bym jej nie kupił :D Jakaś, taka Dziwnowa jak dla mnie, może dla tego, że grałem na złych zasadach. :lol:
El Grande – klasyk, świetna gra. Troszkę słabo wyskalowana (choć ja gram w 2 osoby i się dobrze przy niej bawię, ale skrzydła rozwija przy 4). Nie za długa, prosta mechanika, dająca dużo możliwości, gra typowo rywalizacyjna – jak zrobić żeby komuś zabrać, a sobie dodać? :D
Smallworld – także dobra gra, szybka, miła i przyjemna. Dużo interakcji, negatywnej interakcji i świetnie się skaluje. :)

Podsumowując: ja bym, z tych gier doradzał: :D
- w pierwszej kolejności caylus
- jeśli nie caylus to Age of Empires, na bank się spodoba
- a jeśli nie boicie się ciężkich długich gier, to Cywilizacja
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Perpetka »

Caylus, Le Havre, Cywilizacja - dobre gry, ale dość ciężkie, a jak komuś nie podpasuje, to się będzie strasznie męczył.

Age of Emires wydaje się dobrym wyborem.

I ponawiam sugestię którego mądrego człowieka, który wyżej szepnął krótko "Imperial?". Naprawdę wybitna gra.
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Muttah »

z szybkich i "zwartych" euro to ja lubię Attikę - 4 osoby, dużo interakcji, trzeba kombinować (a zasady bardzo proste).
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Magma »

Z gier, które wymieniłeś (jednocześnie biorąc pod uwagę wytyczne, które podałeś) rozważałbym między Age of Empires III, a Smallword'em :wink:
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: tokage »

A ja zaproponuje coś innego. Nie wyczytałem nigdzie, że ma to być gra ekonomiczna euro czy cokolwiek takiego.
U nas ostatnio na stole często ląduje
Cash'n'Guns do 6 graczy, dużo interakcji, zdrajca, miodzio.
Small world imho dynamiczny, prosty, nie gram na tyle często żeby mi się znudził, ale może faktycznie na dłuuższą metę kuleć repleyability.
Cytadela- od 2 do 8 osób
Może ad astra? Tacy osadnicy tylko w kosmosie?

Może po cichu Battlestar Galactica- kooperacyjna, ze zdrajcą. Generalnie pełna oskarżeń, zarzutów. Jak lubicie dużo gadać przy stole to świetnie się do tego nadaje.
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: Archibald »

AMI pisze: La Havre - boję się, że będzie jak Agricola, zasady podobno dość trudne i czy tam jest interakcja oprócz rywalizacji oczywiście?
Fajna ale na 5-6 graczy to masakra czasowa byłaby, no i nie ma wbijania noża w plecy. Czyli dla ciebie raczej odpada.

Polecam Battlestar Galactica, swietna gra (niby cooperative, ale tak naprawde to wysublimowane i bezustanne wbijanie noża w plecy kilku graczom na raz i nie wiadmo do konca kto jest tym ktory trzyma noz). Na 4 graczy jest bardzo fajne, na 6 jeszcze fajniej.

Condottiere - bardzo wbijanie noża w plecy i szybka.

Na sygnale - skrajne wbijanie noża w plecy (tutaj juz naprawde przesadzili), tylko na 4 graczy.
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Potrzebna pomoc w wyborze

Post autor: tokage »

A ja pozwolę sobie ZDECYDOWANIE odradzić Na Sygnale. Grałem dwa razy, ani poczucie humoru, ani zasady nie są na jakimkolwiek poziomie.
ODPOWIEDZ