Dwuosobowa gra po polsku

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: kamron6 »

Szukam gry która byłaby:
- Od dwóch graczy (ważne)
- Dla graczy umiejących tylko nasz rodzimy język :p
- Rozgrywka krótsza niż 4 godziny
- Dość mała ilość zasad (po prostu nie za dużo)
- najlepiej strategie, ekonomiczne lub wojenne ale jestem otwarty na propozycje
Gram z 8 letnim bratem (drugi niestety nie lubi przegrywać przez co nie gra wcale) w Hannibal Barkas, Neuroshima HEX, Runebound, Pandemic, Galaxy Trucker itp. Myślałem o Władca Pierścieni:Konfrontacja, Puerto Rico, Stone Age, Orzeł i Gwiazda, Dominion. Bardzo proszę o wiele propozycji ;)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4464
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1099 times

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: garg »

Dwuosobówka po polsku, dla ośmiolatka? Czy to przypadkiem nie zawęża wyboru dość dramatycznie? Bo większość strategii i ekonomicznych jest od 10 lub nawet raczej od 12 lat. Oczywiście nie mówię o Monopolu :)

Ja przetestowałem na ośmiolatkach ze skutkiem pozytywnym Carcassonne i Zaginione Miasta (też wiele innych gier, ale dla większej liczby osób). Pewnie są dzieci lubiące poważniejsze wyzwania, ale trudno mi tak w ciemno coś proponować.

Może ktoś inny coś doradzi?
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: Soulless »

Proponuję:
Sankt Petersburg - dosc lekka, niezalezna jezykowo
Alchemicus - srednio lekka, niezalezna jezykowo, testowana na 11latce - daje rade ;D
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: mst »

Z Dominionem moja 8 letnia chrześniaczka radzi sobie bez problemu, ze Stone Age mój 9 letni syn też (chociaż w ubieglym roku dzielenie trochę go od niego odstraszalo ;-)).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: mbork »

Thurn und Taxis jest w miarę proste i niezależne językowo (tylko niemieckie nazwy miast).
Carcassonne to oczywista propozycja.
Stone Age też może pasować; dla celów szkoleniowych warto najpierw nauczyć się grać bez kart.
Jako filler może Kozice? Knatsch (jeszcze nie grałem, ale czytałem reguły) wydaje się mocno losowy, ale może też pasować. A, i Wsiąść do pociągu (tylko jak na 2 osoby, to podobno lepiej nie europejski). Zastanawiałbym się też nad Zooloretto, ale może niech się wypowie ktoś, kto grał (ja tylko czytałem reguły).

No i od razu zaproponuję, zanim zrobią to nasi forumowi wyjadacze, standardowy zestaw, który jest polecany zawsze i w każdych okolicznościach: sru zi ejdżys, age of steam i R4TG :P (o czymś zapomniałem? A, ASL! A nie, nie to forum ;) )

Edycja: pitchcar mini!
Ostatnio zmieniony 23 sty 2010, 22:24 przez mbork, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
redy
Posty: 159
Rejestracja: 20 gru 2008, 10:15
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: redy »

mbork pisze:No i od razu zaproponuję, zanim zrobią to nasi forumowi wyjadacze, standardowy zestaw, który jest polecany zawsze i w każdych okolicznościach: sru zi ejdżys, age of steam i R4TG :P (o czymś zapomniałem? A, ASL! A nie, nie to forum ;) )
:lol:

ale age of steam chyba nie jest proponowany aż tak często? przynajmniej nie odniosłem takiego wrażenia, więc w to miejsce wstawiłbym agricolę :wink:
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: tokage »

kamron6 pisze:Myślałem o Władca Pierścieni:Konfrontacja, Puerto Rico, Stone Age, Orzeł i Gwiazda, Dominion. Bardzo proszę o wiele propozycji
Wiele zależy od 8 latka, ale zamiast konfrontacji proponował bym stratego.
Stone age z co bardziej kumatymi sprawdza się nieźle podobnie jak dominion.
Puerto zdecydowanie za trudne.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: Sandman »

Mr Jack. Gra jest całkowicie niezależna językowo.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: skoti »

SMALL WORLD
- piękne grafiki, dużo kombinowania, a przy tym prostota i nie duża ilość zasad.
- myślę, że doskonale nadaje się i dla ośmiolatka jak i osób dużo starszych. A przy tym świetnie wyskalowany, pogra się zarówno w 2 jak i w 5 osób.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: FormatC »

Karciani Osadnicy z Catanu? :) B. sympatyczna, niewielka gierka. Tzn. niewielka rozmiarowo, ale gra sie w nia ok. 1-1.5 h. Sporo ekonomii (zbieranie surowcow, budowanie budynkow) i rywalizacji (w "wiatrakach" i "rycerzach"), troszke interakcji bezposredniej - karty...
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: wicked »

Ticket to Ride: Nordic Countries (gra dla maksymalnie 3 osób); Thebes (Duch Teb)-gra idealna dla podanej przez Ciebie kategorii wiekowej; Puerto Rico-zasady proste, ale strategicznie chyba zbyt skomplikowana dla 8-latka, więc tej pozycji nie polecam; The Adventurers-krótka, ale pełna emocji gra przygodowa (dobra także w rozgrywkach dwuosobowych), przy okazji przepięknie wydana (polska instrukcja na BGG, ale sama gra niezależna językowo); Kingsburg-lekka, strategiczno-ekonomiczna gra familijna, trochę taki worker-placement (wg mnie bardziej emocjonująca niż nieco przereklamowany Stone Age).
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: kamron6 »

Dość dużo propozycji - tak jak chciałem, jeśli chodzi o warunek ośmiolatka nie kierować się proszę stereotypowo, gra ze mną bez problemu i z bardzo rzadkimi podpowiedziami w szachy, Hannibal Barkas, Neuroshima HEX i często wygrywa, więc bardziej chodzi mi o stopień skomplikowania, niż o strategie, planowanie itp. Zainteresowało mnie z waszych propozycji:
- Kingsburg
- Sankt Petersburg
- Thurn und Taxis
- Small World
- Karciani Osadnicy z Catanu
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
vder
Posty: 722
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 287 times
Been thanked: 122 times

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: vder »

na kingsburga raczej bym uważał i nie chodzi mi nawet o angielskie opisy działania budynków. Kupiłem go jako coś prostszego (kostki i takie tam) dla znajomych, ale gra okazała się po prostu nudna i to zarówno w 2 jak i więcej osób.
Reszta tytułów wg mnie spełnia wymagania na pewno lepiej niż kingsburg.
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: wicked »

Jak Kingsburg jest nudny, to co dopiero Stone Age? Na BGG są polskie opisy budynków wraz z rysunkami. Wystarczy wydrukować po kartce dla każdego gracza i po kłopocie.
Kingsburg jakoś w Polsce za bardzo się nie przyjął (może dlatego, że kości i trochę komiksowo-bajkowa grafika), ale np. w Niemczech był swego czasu dużym hitem. Tytuł ten zbiera przeważnie bardzo dobre recenzje. Został wysoko oceniony np. przez Faiduttiego czy Vasela (wyżej niż Stone Age). Polecam najpierw zapoznać się z różnymi opiniami, nie tylko na GamesFanatic. Choćby pod tym linkiem: http://planszowki.polter.pl/Kingsburg-c15981
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dwuosobowa gra po polsku

Post autor: tokage »

Mam i Stone age, i Kingsburg. Z doświadczenia widzę, że Stone Age zazwyczaj robi lepsze wrażenia na graczach niż Kingsburg, mimo że ja osobiście wolę chyba to pierwsze.

Kingsburg jest zależny językowo (odrobinę bo odrobinę ale jest), jest droższy, ma dodatek który jak gra ci się trochę przeje to dodatkiem ją trochę odświeżysz, ma kilka wariantów które są dostępne za darmo na stronie FFG (albo na games fanaticu jak poszukasz ;)), od 2 do 5 graczy.

Stone Age- dla mnie trochę za długi, na dwie osoby wydaje się ciekawszy niż kingsburg.
ODPOWIEDZ