Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
mario1000
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2010, 12:56

Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: mario1000 »

Witam na forum,

już 2 lata próbuje wciągnąć znajomych w gry planszowe ale niestety nie bardzo mi się udaje. Ostatnio zauważyłem u nich zwiększone zainteresowanie II Wojną Światową i to byłby chyba temat, który by im podpasował. Tyle, że chodzi mi o gry pozwalające rozegrać cała wojnę od 1939 do 1945. Coś w stylu PC-towych Strategic Command czy Commander: Europe at War. Właściwie może być tylko cała Europa, może być też cały świat. Mechanika też nie ma znaczenia, byle fajnie się grało.

Axis & Allies wydaje się odpowiedni na pierwszy raz, ale obawiam się że jest zbyt prosty. Najbardziej zaciekawiły mnie Europe Engulfed, Totaler Krieg, Third Reich i Eurofront II.

Europe Engulfed jest chyba najciekawszy ale trochę nie pasuje mi ograniczenie do 3 graczy max. Nie da się przydzielić oddzielnych graczy na Włochy i USA ? Chodziło by o coś takiego żeby w ferie zebrać się do kupy powiedzmy 6 osób i przesiedzieć ile się da. Powiedzcie jakie są wasze doświadczenia z takimi grami, nie koniecznie z tymi co wypisałem. Z góry dziękuje :D

pozdrawiam,
mario1000
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2106
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 69 times

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: pabula »

mario1000 pisze:...cała wojnę od 1939 do 1945...
Ale przecież II WŚ nie skończyła się w '45
Awatar użytkownika
Kommar
Posty: 88
Rejestracja: 19 wrz 2006, 21:14
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Kommar »

pabula pisze:
mario1000 pisze:...cała wojnę od 1939 do 1945...
Ale przecież II WŚ nie skończyła się w '45
A w którym :?: :wink:
mario1000
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2010, 12:56

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: mario1000 »

Tak to jest jak się uczy historii na Red Alercie :)
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Nataniel »

Zajmijcie sie prosze odpowiedzia na pytanie a nie bzdurami.

Wymieniles same ciezsze gry, ja jednak mimo wszystko polecil bym Memoir '44 - rozegrasz tam co prawda nie cala wojne, ale serie scenariuszy z roku 1944 na roznych frontach (zachodnim, wschodnim i japonskim) - jednak wrazenie wg mnie niesamowite.

A Axis & Allies bardzo odradzam, duzo turlania, duzo czekania na swoja kolejke, malo sensu.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Hippie
Posty: 26
Rejestracja: 07 paź 2009, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Hippie »

Wg. mnie Memoir to całkowite przeciwieństwo tego czego oczekuje mario. Nie dość że nie obejmuje szerszego konfliktu to niewiele ma wspólnego w ogóle z realiami...

Co do gier o których pisałeś to chyba najlepsze opinie zbierają Axis & Allies i Europe Engulfed, niestety w żadną z tych gier nie grałem więc ciężko mi coś doradzić.
Co do możliwości rozgrywki w 6 to A&A z tego co wiem posiada taką możliwość.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Van »

Memoir z tego co wiem (nie grałem, nie czytałem żadnych recenzji) bez dodatków daje możliwość grania tylko dwóm osobom, a skoro w Europe Engulfed nie pasuje mario1000, że tylko max może grać trzech graczy, to zgaduje, że dwóch to jeszcze gorzej.
W A&A grałem dwa razy (anniversary edition) i wynudziłem się jak cholera. Niby jakiś tam mechanizm jest ale i tak wszystko sprowadza się do rzutu kostkami. Pamiętam jak mój Staś i Nel (dwóch żołnierzy przemierzających samotnie Afrykę :P ) rozgromiło kilka czołgów, chyba jeszcze strąciło samolot i trochę piechoty bo dobrze rzuty siadały.
Pod względem historycznym i wizualnym gra robi wrażenie i ma się poczucie, że bierze się udział w czymś wielkim ale losowość naprawdę potrafi zirytować. Jeśli sporo generatorów losu i długi czas rozgrywki (4 godziny to bardzo dobry wynik) nie przeszkadza to gra może się podobać pasjonatom 2. wojny światowej.
W sumie jest trochę zabawy z kupowanie nowych sił, dobieraniem ulepszeń wojska, modyfikatory do rzutów w zależności od jednostki, przemieszczaniem wojsk itd, więc taka znowu prosta to ona nie jest. Gdyby tylko nie te kostki..

Ja bym zaproponował wziąć pod lupę Tide of Iron albo Conflict of Heroes: Awakening the Bear!. Można już w 4 osoby grać niby.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: bart8111 »

World in Flames wydaje się być ciekawym fillerem umiejscowionym w temacie II wojny światowej.

http://boardgamegeek.com/boardgame/1499/world-in-flames
mario1000
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2010, 12:56

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: mario1000 »

World in Flames jest bardzo pociągający i kiedyś może sobie skombinuje ale to chyba trochę przegięcie jak na pierwszy raz. Jak myślicie ? Z molochów to jeszcze jest Third reich A World at war. Przeczytałem instrukcje Europe Engulfed i chyba wybór padnie na nią. Tylko ta ilość graczy...

No to mamy w sumie z tych co obejmują zakres moich zainteresowań:

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... rld-at-war
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... -in-flames
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... e-engulfed
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... hird-reich
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... rofront-ii
http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... aler-krieg

Jak ktoś w coś z tej listy grał to proszę podzielić się wrażeniami.
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: bart8111 »

No o tym World in Flames niestety nic nie mogę powiedzieć, jakoś nie widzę tego na spotkaniach ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6451
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 583 times
Been thanked: 936 times

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Odi »

Nie słyszałem o grach drugowojennych w skali strategicznej, w których może bawić się aż 6 osób...
Ale w temacie wojennym więcej specjalistów wypowie się na forum strategie.net.pl

Z tego typu produkcji, to wkrótce (podobno) wyjdzie Sturm Europa (2-3 graczy)

Jeśli szukasz czegoś wieloosobowego, to sprawdź poniższe propozycje:
- Hannibal Barkas - 2-5 osób
- Orzeł i Gwiazda - 2-4 osób
- Napoleonic Wars - 2-5 osób
- Napoleon's Triumph - 2-8 graczy (jeden z wariantów gry pozwala graczom zorganizować się w prawdziwy łańcuch dowodzenia: 1 głównodowodzący i po 3 d-ców korpusów po każdej ze stron - podobno fajna sprawa)
- Here I Stand - praktycznie tylko w 3 lub w 6 osób
- Struggle of Empires - 2-7 osób (nie jest to do końca gra wojenna - raczej hybryda eurogrowa)
Muttah
Posty: 1197
Rejestracja: 11 wrz 2005, 15:36
Lokalizacja: Katowice
Been thanked: 2 times

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Muttah »

Jeśli chodzi o drugą wojnę światową, to wszystkie postulaty zdaje się spełniać "Attack!".
Można grać w 6 osób, są naciski polityczne, ekonomia i oczywiście walka. Kostkowanie w bitwach też niby jest, aczkolwiek kostki mają symbole jednostek, toteż im bardziej pójdziemy w różnorodność, tym większe szanse na zadanie strat. Jednostek jest całkiem sporo - od piechoty, przez czołgi i artylerię, aż po lotnictwo, łodzie podwodne, lotniskowce itd. Są bitwy lądowe i morskie, różne technologie (spadochroniarze, ciężkie czołgi, taktyka wilczego stada dla łodzi podwodnych itp.).

Jedyny szkopuł, jak dla mnie, to fakt że gra dość długo się rozwija (na podstawowych zasadach), aczkolwiek wydawca jakiś czas temu opracował nowe odświeżone zasady, na których gra chodzi o wiele płynniej i szybciej. Z zalet wymieniłbym bardzo fajne wykonanie (OGROMNA plansza, ładne jednostki) i ciekawy system walki.
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Dominusmaris »

No tylko że w Attack! II wojna jest trochę umowna, tak jak w Risku wojny napoleońskie.
W Axis&Allies mamy przynajmniej jakieś potencjały gospodarcze i siły militarne udające
pewne proporcje z rzeczywistości.

W Attacku wszyscy mamy po kilka jednostek i krain, które
sobie wybieramy. Możemy zrobić wojnę między Azją a Afryką. Dać komunistów do Ameryki a
monarchistów do Azji itd. Gra wymaga przygotowania sensownego scenariusza wojennego by
móc poudawać symulację II WŚ.

Może jest coś takiego na necie...
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: asiok »

Nataniel pisze:Zajmijcie sie prosze odpowiedzia na pytanie a nie bzdurami.

Wymieniles same ciezsze gry, ja jednak mimo wszystko polecil bym Memoir '44 - rozegrasz tam co prawda nie cala wojne, ale serie scenariuszy z roku 1944 na roznych frontach (zachodnim, wschodnim i japonskim) - jednak wrazenie wg mnie niesamowite.

A Axis & Allies bardzo odradzam, duzo turlania, duzo czekania na swoja kolejke, malo sensu.
A ja poprę Nataniela. W Memoira gra się naprawdę sympatycznie, nie rozgrywasz wprawdzie wojny lecz pojedyncze potyczki - są one jednak oparte o faktyczne bitwy (położenie i siła jednostek w miarę nieźle odwzorowane ;) ).

Nie spełnia to oczywiście założenia związanego z odegraniem całej II Wojny ale:

- jak rozumiem - chcesz wciągnąć znajomych w granie - nie możesz więc rozpoczynać od wielogodzinnych mózgożerów bo się znudzą i usną

- w Memoir'ze naprawdę czuje się klimat (grając jako Niemiec śpiewam Heili Heilo i Lilli Marlene - znając swoje możliwości wokalne pozbawiam w ten sposób przeciwników jakichkolwiek szans).
Awatar użytkownika
Aldarus
Posty: 78
Rejestracja: 22 lut 2008, 14:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Aldarus »

Na początek z tego co wymieniłeś najlepsza będzie chyba Europe Engulfed. EuroFront jest fajny, ale opanowanie go wymaga naprawdę długiego wgryzania się w przepisy - raczej odradzam do wprowadzania nowych graczy. Do EE można dołączyć Asia Engulfed - wtedy mamy grę na 5 graczy (3 w Europie, 2 na Pacyfiku) - AE zawiera przepisy umożliwające połaczenie obu tych gier. EuroFront maksymalnie na 4 (oficjalnie 3). Bez względu na wybraną grę, radzę zarezerwować sporo czasu (na EuroFront znacznie więcej). Pamiętaj też, żeby zagrać w EuroFront musisz kupić 3 gry (East, West, Euro).

Trochę więcej możesz dowiedzieć się tu:
http://www.planszowki.gildia.pl/gry/eur ... e_engulfed
http://www.planszowki.gildia.pl/gry/asi ... ecenzja_ae
http://www.planszowki.gildia.pl/gry/eas ... t_recenzja

Dobre opinie swojego czasu zbierał też Total Krieg - ale nie grałem, więc wypowiadał się nie będę. Proponuję popytać na Forum Strategii.
W Europe Engulfed od biedy można zagrać w 4 (4-ty dostaje front zachodni i południowy, muszą sie jakoś dogadać co do podziału niemieckiej produkcji). 4-ty gracz jako USA, nie ma raczej sensu. Jakby co - pytaj śmiało :)
Nie dyskutuj z idiotą.
Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: farmer »

Ten temat sprawił, że sam również zacząłem rozważać kupno gry cało-II wojennej.
Póki co najmocniej składniam się ku Asia Engulfed - jeśli się przyjmie, dokupię EE :). Już prawie udało mi się przekonać tą oszczędniejszą w czas i fundusze część siebie, że powinienem dokonać takich zakupów :P.

Od siebie dodam jeszcze, że dla kogoś kto choć trochę kmini o co szło w walkach z okresu II WŚ, Memoir to totalna pomyłka i zmarnowanie kasy - no chyba, że dla figurek do wykorzystania gdzie indziej.
Ta gra ma mniej więcej tyle z odwzorowania realiów pola bitwy co szachy z bitwy średniowiecznej... no, na pewno figurki ma jednak klimatyczniejsze :P.
Nie przeczę, że gra się nie może podobać czy nie może dać frajdy - bo może i to dużo. Jest lekka, prosta (ale i prostacka), szybka i całkiem przyjemna... taka fajna zabawa w grę wojenną do pogrania z siostra albo mamą.
Po prostu decydując się na Memoira trzeba być świadomym tego, z jakiego rodzajem produktu mamy do czynienia.
Jeśli szukamy lekkiej gry w szacie graficznej II WŚ - to jest to, czego szukałeś.
Jeśli szukamy gry historycznej/ wojennej o II WŚ - to trzeba szukać dalej.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Magma »

mario1000 pisze:już 2 lata próbuje wciągnąć znajomych w gry planszowe ale niestety nie bardzo mi się udaje.
(...)
Europe Engulfed jest chyba najciekawszy ale trochę nie pasuje mi ograniczenie do 3 graczy max. Nie da się przydzielić oddzielnych graczy na Włochy i USA ? Chodziło by o coś takiego żeby w ferie zebrać się do kupy powiedzmy 6 osób i przesiedzieć ile się da. Powiedzcie jakie są wasze doświadczenia z takimi grami, nie koniecznie z tymi co wypisałem. Z góry dziękuje :D
Niechcę Cie zniechęcać, ale wygląda na to, że Ty bardzo chcesz zniechęcić znajomych do gier planszowych .. Wybierając EE, czy inną z podanych przez CIebie gier - strzelasz sobie w kolano (bo już więcej nie będą chceli grać z Tobą nawet w chińczyka), a znajomym prosto w środek głowy (po śmierci trudno zagrać w cokolwiek z kimkolwiek). Nie znam osoby, która z planszówkami miała niewiele do czynienia i była by gotowa usiąść do rozgrywki na jakieś 12 godzin (bo zakłądam taki czas trwania najdłuższego scenariusza w EE np. łącznie z tłumaczeniem zasad) i być w pełni szcześcia, że siedzi, przesuwa bloczki i nie ma ZIELONEGO pojęcia o co tu chodzi ...

Dobra gra osadzona w realiach II WŚ dla więcej niż 3 osób, to szukanie IMO igły w stogu siana. EE w 3 osoby także nie spisuje się najlepiej. Poza tym straszliwie wydłuża to rozgrywkę.

Polecam tak jak przedmówcy Memoir'44 (choć losowość jest momentami dobijająca) lub Tide of Iron - od biedy chodzi na 4 ...
Międzynarodowy Festiwal Gier Planszowych WROCŁAW GAMES FEST
Stowarzyszenie Druga Runda
Moje gierki
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry pozwalające rozegrać całą II WŚ

Post autor: Andy »

A ja mam dla Ciebie idealną grę: prostą, szybką, wymagającą sporego główkowania i blefowania, bardzo dobrą dla dwóch graczy, świetną dla trzech i rewelacyjną dla czterech.Idealna dla początkujących, doskonałą dla doświadczonych, estetycznie wykonaną. Ma tylko jeden feler z Twojego punktu widzenia: wojna światowa nie ta! ;)

Chodzi oczywiście o The First World War (Phalanx Games). Może uda Ci się przekonać siebie i kolegów do pierwszej z wojen światowych? Druga jest tak potwornie wyeksploatowana, na dodatek nie ma żadnej gry, spełniającej Twoje oczekiwania w takim stopniu jak TFWW.

Więcej informacji znajdziesz w wątku gry.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ