Talisman: Magia i Miecz vs Dungeoneer?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Lepsza jest...

Talisman Magia i Miecz?
14
74%
Dungeoneer?
5
26%
 
Liczba głosów: 19

poszukiwacz
Posty: 37
Rejestracja: 30 sty 2010, 23:41

Talisman: Magia i Miecz vs Dungeoneer?

Post autor: poszukiwacz »

Pytam jako osoba zupełnie nie zorientowana w temacie :( wiem tylko że Talisman Magia i Miecz oraz Dungeoneer to gry w klimatach fantasy. Czy można je ze sobą porównać, czyli która lepsza? Jak sprawdzają sie dla 2-3 graczy? Która jest łatwiejsza do opanowania (stopien skomplikowania zasad)?
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Talisman: Magia i Miecz vs Dungeoneer?

Post autor: Sandman »

Jeśli nie grałeś w ogóle w nowoczesne planszówki to Talizman powinien być dobrym wyborem na początek, zasady są proste, żeby nie rzec prostackie i do opanowania w jakieś 5 minut. Jak spisuje się na 2-3 osoby? Według mnie słabo, przynajmniej 4 osoby powinny w to grać, ale znajdą się pewnie tacy, co powiedzą, że chodzi świetnie nawet w dwójkę. :roll: Tak czy inaczej ta gra ludziom niesiedzącym w planszówkach się raczej podoba.
Jeśli jednak zetknąłeś się już z jakimiś lepszymi tytułami to... A zresztą, nie będę zniechęcał. :roll:

Aha, Dungeoneery to ogólnie nuda nie warta zainteresowania.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Talisman: Magia i Miecz vs Dungeoneer?

Post autor: wojo »

Bez przesady z tym Dungeoneerem. Nie jest to może najlepsza gra pod słońcem (zresztą podobnie jak Magia i Miecz) ale nie jest tez taka zła zwłaszcza za tą cenę. Używane na forum można kupić już od 20 złotych i to w koszulkach (nie skromnie powiem że sam za tyle sprzedaje :) ) a nawet nowa zamyka się chyba w 40zł .

Problemem Dungeoneera są kiepsko opisane zasady które na początku zdają się jakieś skomplikowane podczas gdy w rzeczywistości nie są takie trudne. Natomiast trzeba przyznać że zasady Magi i Miecza są dużo łatwiejsze niestety cena już dużo mniej przyjazna. Ogólnie powiedziałbym że D. jest grą dużo bardziej interakcyjną (mamy możliwość większego oddziaływania na innych poprzez odgrywanie także władcy podziemi), natomiast MiM zdaje się mieć bardziej epicki charakter (zwiedzamy różne krainy).

W każdym razie polecam Ci polecam spróbować obu i wybrać coś co Ci się bardziej spodoba (może u Ciebie w mieście są jakieś spotkania na których ludzie grają w planszówki tam na pewno ktoś ma te gry) .
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
n0r8i
Posty: 5
Rejestracja: 21 sty 2010, 10:02
Lokalizacja: Kraków/Tarnów

Re: Talisman: Magia i Miecz vs Dungeoneer?

Post autor: n0r8i »

Miałem podobny dylemat.
Talisman vs. Runebound.
Kupiłem Runebound i jestem z niego na tyle zadowolony ze juz kupilem dwa dodatki karciane, a w przyszłosci na pewno kupie tez te wieksze :D
Dlatego gdyby był w ankieci dostał by mój głos.
W Dungeoneer nie grałem, a w Magie i Miecz ostatni raz jakies 20 lat temu, wiec nie bede sie wypowiadal na ich temat :)
poszukiwacz
Posty: 37
Rejestracja: 30 sty 2010, 23:41

Re: Talisman: Magia i Miecz vs Dungeoneer?

Post autor: poszukiwacz »

Dzięki za komentarze i uwagi. Widze że Talisman ma lepszą "prase" :wink: , w zwiazku z tym mam pytanie czy dodatek "Żniwiarz" to oddzielna/samodzielna gra czy też wyłacznie dodatek i bez "podstawki" z zabawy nici? Korci mnie by spróbować, ale chciałbym wyrobić sobie zdanie możliwie tanim kosztem.
Marcinn
Posty: 73
Rejestracja: 04 cze 2009, 22:25
Lokalizacja: Bytom

Re: Talisman: Magia i Miecz vs Dungeoneer?

Post autor: Marcinn »

Żniwiarz to dodatek karciany do podstawki, raczej nie pojawią się dodatki, które będą chodzić bez wersji podstawowej.
poszukiwacz
Posty: 37
Rejestracja: 30 sty 2010, 23:41

Re: Talisman: Magia i Miecz vs Dungeoneer?

Post autor: poszukiwacz »

Dzięki za wyjasnienie. Z tego co czytałem o konkurencji :wink: czyli Duneoneer to tak każdy dodatek to oddzielna gra. Cóż trzeba to jeszcze przemysleć...
ODPOWIEDZ