Wypraska do pudełek

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: awawa »

@kwiatosz dzieki, wiec wybiore raczej 2 lub 3mm

@Jelithe thanx, widziałem ten wątek wcześniej tylko tam wklady sa wycinane chyba laserowo/cnc ze sklejki. wychodzi bardzo pro (jakość i cena ;) niewiele lub wcale tansze niz te robione na zachodzie ) ale bez odpowiednich narzedzi i duzej ilosc czasu raczej nie do wykonania w domu. dlatego myślę o balsie gdyż jest znacznie łatwiejsza w obróbce.
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
reguuu
Posty: 142
Rejestracja: 11 gru 2014, 18:10
Lokalizacja: Chorzów

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: reguuu »

Dziś był ten dzień kiedy postanowiłam wreszcie sie zabrać za moją pierwszą własnoręcznie robioną wypraskę. Na pierwszy ogień poszło El Gaucho. Grę mam dopiero tydzień a już nie mogłam patrzeć jak to wszystko lata w oryginalnym kartoniku.

Obrazek

Pod nóż poszła płyta kartonowo-piankowa i po kilku godzinach gra wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

Wygląda fajnie, zwłaszcza podoba mi się pomysł z wysuwaniem organizerka na kafelki ze zwierzętami za pomocą wstążki :) A jak wygląda sprawa z wyciąganiem z przegródek tych małych żetonów nad i na lewo od kostek k6? Mieszczą ci się tam palce? :)
Awatar użytkownika
reguuu
Posty: 142
Rejestracja: 11 gru 2014, 18:10
Lokalizacja: Chorzów

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: reguuu »

Miło, że się podoba. Na zdjęciu małe żetony są przechylone ale wystarczy je delikatnie postawić do pionu i miejsca jest wystarczająco żeby wyciągnąć. W sumie nie wiem jak by było przy dużych męskich palcach bo zrobiłam to pod swoje ale myślę, że dałoby rade :)
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Wertigo »

No to w takim razie i ja jako jedna z zainspirowanych osób w tym wątku, pochwalę się moją pierwszą wypraską :) Na pierwszy ogień poszły pupile podziemi, ponieważ strasznie irytowało mnie rozkładanie wszystkich elementów :P

Obrazek

Generalnie wypraska ma dwa poziomy.
Pierwszy na spodzie (podzielony na dwie główne częsci - zawiera klatki, moduły dodatkowe do klatek pupili oraz płytki pokazów i klientów, a także wyciągane pudełko z chochlikami. Obok znajduje się miejsce na plansze sklepu i mała przestrzeń na dodatkowe znaczniki
Drugi poziom - zawiera wyciągane przegródki na karty oraz żetony, a obok znajduje się pojemnik ze zwierzakami i wyciągane pudełka ze znacznikami (pudełka mają taka wielkość by po wyciągnięciu można je było postawić w odpowiednim miejscu na planszy). Dodatkowo na pudełka ze znacznikami położyłam osobną płytkę by to wszystko podczas transportu sie nie wysypało :)

Generalnie lekka prowizorka bo robiłam na żywca bez konkretnego planu i wiem, że mogło być lepiej i równiej powycinane ale na moje domowe warunki i użytkowanie sprawdza się idealnie, więc nie narzekam. Kolejna wypraska będzie tworzona do Robinsona :)
romancef
Posty: 81
Rejestracja: 22 cze 2011, 10:00

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: romancef »

@zomboni: swietna wypraska do Terra Mystica. A znajdzie sie miejsce na dodatek Fire & Ice?
Jak skoncze wypraske do Eldritch Horror to chyba zabiore sie za TM, ale mam tez dodatek Fire&Ice wiec pytam z ciekawosci czy wszystko sie zmiesci w jednym pudle?
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: awawa »

pytanie: czy macie rozplanowane szablony wyprasek do rożnych gier albo sa one gdzies zebrane w sieci (czasami znajduje coś na boardgamegeek ale sa porozrzucane po tytułach/forach/plikach)? bo chyba z tym jest najwięcej roboty aby dobrze wyszło. Wycinanie i sklejanie pianki to chwila.
Granie na Bemowie
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

Przygotowałem sobie projekty wyprasek do GoT i Wiedźmina w Excelu (2d) i SketchUp (3d). Wszystko już wyciąłem, w weekend pewnie będę sklejał - jeśli wszystko będzie ładnie pasować to wrzucę gotowe projekty, może się komuś przydadzą biorąc pod uwagę, że sam proces planowania jest dość czasochłonny :)
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Jelithe »

awawa pisze:pytanie: czy macie rozplanowane szablony wyprasek do rożnych gier albo sa one gdzies zebrane w sieci (czasami znajduje coś na boardgamegeek ale sa porozrzucane po tytułach/forach/plikach)? bo chyba z tym jest najwięcej roboty aby dobrze wyszło. Wycinanie i sklejanie pianki to chwila.
Też zakładam, że robienie szblonu/projektu jest najbardziej czasochłonne i dlatego nigdy ich nie robię. Po prostu wyciągam z pudła wszystkie komponenty, segreguję je i decyduję jak chcę umieścić w pudełku. Potem już tylko cięcie i sklejanie ;-)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2486
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 422 times
Been thanked: 124 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Coen »

awawa pisze:pytanie: czy macie rozplanowane szablony wyprasek do rożnych gier albo sa one gdzies zebrane w sieci (czasami znajduje coś na boardgamegeek ale sa porozrzucane po tytułach/forach/plikach)? bo chyba z tym jest najwięcej roboty aby dobrze wyszło. Wycinanie i sklejanie pianki to chwila.
W tym wątku jest nawet podany link do bgg do takiej listy gier ze zrobioną wypraską :)
http://boardgamegeek.com/geeklist/11546 ... ifications
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
awawa
Posty: 1100
Rejestracja: 02 paź 2014, 10:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 42 times
Been thanked: 38 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: awawa »

Fajnie, że ludziom udają się takie cuda i chwalą się nimi w tamtym wątku, bo na to rzeczywiście zasłużyli... ale szablonów jest tyle co kot napłakał ;-)
Granie na Bemowie
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: kwiatosz »

Popieram wersję z robieniem wg rozłożenia elementów - rozkładasz po prostu tak jak pasują do pudełka, jeżeli mają być 2 poziomy to robisz połowę niższe ścianki i tyle - dowolnie skomplikowane da się tym pomysłem zrobić.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

Ja preferuję dokładne zaplanowanie, policzenie wszystkiego i obmyślenie takiego sposobu rozkroju arkusza pianki (lub innego materiału) aby zminimalizować ilość/objętość/powierzchnię ścinek, które wylądują potem w śmietniku.

Dzięki takim działaniom udało mi się z jednego arkusza pianki 70x100cm wyciąć wszystkie elementy do Wiedźmina i GoT (do każdej gry wkładka ma dwa piętra) i zostało mi jeszcze sporo materiału w postaci 2 dużych płatów zamiast pierdyliarda wycinków w rozmiarze X na Y cm :)

Wkładka do Wiedźmina wyszła bardzo fajnie, w tym tygodniu wrzucę zdjęcia. Wkładki do GoT jeszcze nie skończyłem bo pojemniczki na jednostki i żetony rodów chcę wyłożyć kolorowym filcem, którego jeszcze nie mam :)

Wrzucę też plany obu pudełek:
* w Excelu plan 2d, rzut z góry
* w programie SketchUp plan 3d, rzut izometryczny

Uwaga - popełniłem jeden błąd zakładając, że dno wkładek ma mieć wymiary 288x288mm. Okazało się, że taki kwadrat był zbyt duży żeby wygodnie go wkładać i wyjmować z pudełka więc dno wkładek zmniejszyłem do wymiarów 286x286mm.

Co do wypowiedzi Jelithe i kwiatosza: oczywiście na początku układałem wszystkie komponenty na kartce udającej dno pudełka, później wszystko jeszcze dokładnie pomierzyłem i przerzuciłem to do 2d i 3d, czymś takim jest się łatwiej z innymi podzielić :)
Ostatnio zmieniony 26 sty 2015, 14:24 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: tejot »

Pietruch pisze:Ja preferuję dokładne zaplanowanie, policzenie wszystkiego i obmyślenie takiego sposobu rozkroju arkusza pianki (lub innego materiału) w taki sposób aby zminimalizować ilość/objętość/powierzchnię ścinek, które wylądują potem w śmietniku.
Pietruch pisze:Wrzucę też plany obu pudełek:
* w Excelu plan 2d, rzut z góry
* w programie SketchUp plan 3d, rzut izometryczny
Jako zwolennik mimo wszystko dokładnego planowania - z góry dzięki za udostępnienie projektów :)
Chętnie skorzystam z GOT'owca :wink:
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

Pora sie pochwalić :)

Wypraski do GoT i Wiedźmina. Można podejrzeć sobie jak wszystko wygląda wycięte i sklejone, można też pobrać moje plany/schematy.


Może komuś się przyda, enjoy :)
W przypadku GoT nie złożyłem jeszcze do kupy 6 pojemniczków na jednostki i żetony każdego z rodów - z klejeniem poczekam aż znajdę filc w odpowiednich kolorach :)
W Wiedźminie zostawiłem miejsce na ewentualny dodatek, karty Dobrego Losu można tez przerzucić do kart Złego Losu, wtedy dwie przegródki zostają wolne.

JEDNO ZASTRZEŻENIE - przy pomiarach założyłem że krawędź podstawy wypraski będzie miała 288mm, okazało się że to za dużo (wypraska nie wchodziła gładko do pudełka) więc prawie wszystkie elementy należy odrobinę skrócić (tak aby krawędź podstawy wypraski miała 286mm). Całość wycinałem z płyty piankowej 5mm.

Bardzo dziękuje za wszystkie wcześniejsze rady, sugestie, inspiracje i odpowiedzi na zadane przeze mnie pytania :)
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

Nie jestem w stanie odeprzeć zarzutów oszustwa bo w pracy mam zablokowany Dysk Google :(

Powinienem tez dodać, że w części elementów wycinałem w środku (w połowie) przerwę/dziurkę, która umożliwia wygodniejsze wybieranie kart z przegródek - na zdjęciach widać co mam na myśli :)

Edit: Dopiero teraz zrozumiałem zarzut MisterC :) Rzeczywiście elementy, które na zdjęciach oddzielają przegródki po "zsunięciu" będą miały długość około 5cm. Oczywiście elementy wycinałem zgodnie z planami, a później kroiłem/skracałem tak żeby jeden prostokąt o wymiarach 73x20 generował dwa przystające trapezy prostokątne :)
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: tejot »

Pytanie - bo widzę z tła zdjęć, że większość osób jednak zaopatrzyła się w te maty samogojące, a mi tego cudeńka nie udało się nabyć w sklepie dla plastyków.
Wie ktoś może gdzie taką matę można dostać w Wawie?
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

Sam szukałem takiej maty w Warszawie - na Koszykowej 55 na Wydziale Architektury PW jest sklep z takimi gadżetami ale...

2 tyg temu nie było na stanie maty, którą chciałem kupić, poprosiłem sprzedawcę żeby mailowo dał znać jak będzie dostawa towaru. Od tego czasu się nie odezwał więc chyba klientów w dupie (taaa wiem, chciałem zrobić zakupy za 100zł to już jestem nie wiadomo kim. Imho klienta powinno się dobrze traktować niezależnie od zasobności/grubości portfela, ja już raczej więcej nie zrobię tam zakupów) bo nie wierzę, że w trakcie sesji nie uzupełnia zapasów i magazynu.

Koszt maty w formacie A3 to ~50-60zł. Ja kupiłem na Allegro, znalazłem aukcję mata+nożyk Olfa+kurier za 69zł, mata dojechała w 26 godzin od nadania przelewu, cenowo wyszło mi chyba nawet lepiej niż jakbym kupił w sklepie stacjonarnym :)

Wg mnie odpowiedni rozmiar to właśnie A3, 45x32cm, ja kupiłem właśnie taką i jest w sam raz jak na moje potrzeby.

Generalnie polecam zakup takiej maty, kroi się na niej dobrze, nie trzeba się martwić o porysowane blaty, tępienie się nożyków itd. Do takiej maty wg mnie warto dokupić grubą stalową linijkę z bokami prostopadłymi do blatu (a nie taka cieniutką szkolną). To już niestety droga impreza, linijka ~50cm kosztuje około 100zł. Ja kupiłem w OBI solidną, grubą linijkę z kątownikiem, odkręciłem kątownik (być może ta końcówka nazywa się jakoś inaczej) i została mi w ręku solidna, gruba, stalowa linijka o długość 50cm, zapłaciłem 60zł.

TL;DR - wg mnie lepiej szukać na allegro mat Olfa albo nawet Leniar (te drugie tańsze, a jakościowe pewnie nie gorsze) niż latać po sklepach stacjonarnych.
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: tejot »

Super - dzięki za wyczerpująca odpowiedź. Skoro jest tak jak mówisz to faktycznie allegro jest najlepszym wyjściem.

Z tą linijką z kątownika to b. dobry pomysł, z tym że i sam kątownik warto mieć.
Czasem ciężko o wykrojenie idealnego kąta prostego, i wtedy kątownik świetnie zdaje egzamin do "wyrównania".

Ja korzystam właśnie z takiego budowlanego, który ma grubą rączkę i cienką linijkę przez co wygodnie jest odmierzyć pasek do odcięcia - ciężko wytłumaczyć o co mi chodzi, więc może jak wrócę do domu to podeślę zdjęcie, bo sposób uważam za b. przydatny (pewnie odkrywam amerykę, ale dla mnie to była nowość :wink: )
tejot
Posty: 353
Rejestracja: 25 lip 2012, 12:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: tejot »

MisterC pisze:Gdybym i tak już się miał zdecydować wydać 60zł za 50cm linijki, to zamiast coś obcinać już bym kupił Leniar S2 z metalową krawędzią do cięcia.
Taka aluminiowa jest wystarczająco sztywna i ciężka? Nie "ucieka" przy krojeniu przy słabszym docisku?
Pietruch
Posty: 228
Rejestracja: 04 gru 2014, 18:35
Lokalizacja: Warszawa, Kabaty

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Pietruch »

MisterC pisze:Mam 'wypasioną' matę rozmiaru A5 ze sklepu modelarskiego i A3 no name (za 7zł z Empiku!). Na obu się świetnie tnie, więc chyba nie ma co zwracać uwagę na firmę, tylko na możliwie największy rozmiar.
Gdybym i tak już się miał zdecydować wydać 60zł za 50cm linijki, to zamiast coś obcinać już bym kupił Leniar S2 z metalową krawędzią do cięcia.
Crap, przegapiłem tę aukcję :(
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: misioooo »

Ktoś robił może wypraski z tektury modelarskiej? Są takie dostępne o grubościach 2mm, 3mm i grubsze... Powinny się sprawdzić chyba? Do tego taka tektura sporo tańsza niż pianka ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: misioooo »

Ja kleiłem tekturę do papieru klejem UHU Power przezroczystym. Trzyma na mur beton. Nie wiem jak będzie trzymał po sklejeniu krawędzi 2-3mm do tektury... Ale powinno być ok :) Sam klej nie jest "mokry" - nie moczy papieru, nie marszczy się zwykła kartka nim posmarowana...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Arcus
Posty: 37
Rejestracja: 16 gru 2014, 10:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Arcus »

Ja kleiłem tekturę klejem "białym" - taki do drewna i kartonu - i póki co zdaje egzamin.
Przy jego użyciu oprócz wyprasek zrobiłem m.in. Dice Towera i opakowanie - jak dotąd nic się nie rozjechało.

Oprócz tego polecany zawsze i wszędzie klej magic czeka na półce na kolejny projekcik, myślę że też zda egzamin przy kartonie.

Jakby co ja używam tektury 1,5mm - łatwiej się ją tnie, a jak dbasz o rzeczy to wytrzymałość ma wystarczającą.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Wypraska do pudełek

Post autor: Phate »

zastanawia mnie budowa Dice Tower'a.
Z chęcią sam bym coś takiego wykonał. Może ktoś dać jakieś podpowiedzi lub plany ?
ODPOWIEDZ