Tapowanie kart od strony prawnej

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: Jan Madejski »

"Tapowanie" kart (obrót o 90 stopni aby zaznaczyć, że karta została wykorzystana i nie może być użyta ponownie, dopóki nie zostanie "odtapowana") to mechanika stosowana powszechnie w grach karcianych. W amerykańskim prawie jest ona częścią patentu obejmującego model gier kolekcjonerskich (US 5662332 A), zaś umieszczany na kartach znaczek "tapnięcia" jest zastrzeżonym znakiem handlowym firmy Wizards of the Coast. Gry innych wydawców stosują oczywiście różne zamienniki - mechanika pozostaje ta sama, jednak nazywa się ją "klęknięciem", "ukłonem", "wyczerpaniem", "aktywowaniem", "położeniem", "fiknięciem", "tupnięciem" itd. (tu jest wątek na BGG, w którym podawane są zamienniki tapowania).

I teraz mam pytanie (zwłaszcza w kontekście prawa USA): czy użycie tej mechaniki wraz z graficznym symbolem (dowolnym innym, niż ten zastrzeżony) jest zgodne z prawem? W każdej znanej mi grze z rynku amerykańskiego (a także na kartach gier, które znalazłem na ww wątku BGG) na kartach stosuje się słowa, zamiast ikonek. Ja uwielbiam ikonki i pasuje mi zapis: "[IKONKA TAPNIĘCIA] : Opis efektu" (albo "[IKONKA TAPNIĘCIA], dodatkowy koszt : Opis efektu"), ale nie wiem, czy inne firmy go nie stosują z powodów prawnych, czy po prostu mają inny gust niż ja ;) Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

Ciekawostka 1: patenty w USA trwają, zdaje się, 20 lat, więc wspomniany patent Magika wygasł rok temu!
Ciekawostka 2: w tej książce opisano mechanikę tapowania, wraz z ilustrującą ja grafiką (ale pod inną nazwą), już w 1981 roku.
Ciekawostka 3: z przeglądanych przeze mnie gier, wydanych po 1994 roku, jedynie karty z serii gier "Universal Fighting System" skracają słowo do pojedynczej literki, ale nadal nie jest to symbol graficzny.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8738
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: Curiosity »

Jan Madejski pisze:umieszczany na kartach znaczek "tapnięcia" jest zastrzeżonym znakiem handlowym firmy Wizards of the Coast.
A jak on wygląda?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
toblakai
Posty: 1265
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 224 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: toblakai »

Z tego co się orientuje to zastrzeżona może być konkretna ikona a nie używanie ikony do określenia czynności. Nie sądzę aby ktoś pozwał kogoś za to, że również używa ikon do symbolicznego przedstawiania czynności.

Odnośnie 'magicowego' tapnięcia to już sam nie wiem co mam powiedzieć - chyba tylko tyle, że prawo patentowe nie jest do końca normalne :) Jak można mieć patent na przekręcanie karty o 90° - toż to irracjonalne jest :D
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: donmakaron »

Gdyby chodziło o samo prawo autorskie, to nawet jeśli użycie mechaniki tapowania w formie graficznej zapożyczonej z innej gry godziłoby w prawa WotC, wyegzekwowanie jakiejkolwiek odpowiedzialności mogłoby się opierać jedynie o zapożyczenie grafiki, a nie samej mechaniki.
W przypadku patentu, trzeba by się wczytać w sam patent i prawo patentowe - patent może obejmować swoją mocą tylko USA, dopuszczać użycie "wynalazku" na konkretnych warunkach lub dotyczyć tylko użycia całego modelu gier kolekcjonerskich, a nie jego fragmentów. Samo użycie ikony czy nawet charakterytycznego formatu koszt:efekt raczej jest dopuszczalne (choć na niektórych kartach FFG z LCG widnieje copyright WotC, ale tyczy się to chyba tytułów z ich prawami). Użyj innej ikony, myślnika zamiast dwukropka, nawzij to inaczej i śpij spokojnie.

Na koniec dodam tylko, że nie jestem ekspertem. Coś tam się uczyłem o prawie autorskim i jemu pokrewnych zagadnieniach, ale w zasadzie tylko tyle, żeby wiedzieć, że to temat nie do ogarnięcia.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: zakwas »

donmakaron pisze:Na koniec dodam tylko, że nie jestem ekspertem. Coś tam się uczyłem o prawie autorskim i jemu pokrewnych zagadnieniach, ale w zasadzie tylko tyle, żeby wiedzieć, że to temat nie do ogarnięcia.
Jako muzyk mogę tylko potwierdzić, że prawo autorskie jest tak elastyczne i niedookreślone, że można w zasadzie wszystko i nic w jego zakresie. ;)
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: Jan Madejski »

Curiosity pisze:
Jan Madejski pisze:umieszczany na kartach znaczek "tapnięcia" jest zastrzeżonym znakiem handlowym firmy Wizards of the Coast.
A jak on wygląda?
Obecnie tak:
Spoiler:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: BartP »

Podobny imo, zmieniłbym.
Awatar użytkownika
Tyrek
Posty: 663
Rejestracja: 10 gru 2011, 13:47
Lokalizacja: Lubin
Has thanked: 72 times
Been thanked: 151 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: Tyrek »

Jan Madejski pisze: I teraz mam pytanie (zwłaszcza w kontekście prawa USA): czy użycie tej mechaniki wraz z graficznym symbolem (dowolnym innym, niż ten zastrzeżony) jest zgodne z prawem? W każdej znanej mi grze z rynku amerykańskiego (a także na kartach gier, które znalazłem na ww wątku BGG) na kartach stosuje się słowa, zamiast ikonek. Ja uwielbiam ikonki i pasuje mi zapis: "[IKONKA TAPNIĘCIA] : Opis efektu" (albo "[IKONKA TAPNIĘCIA], dodatkowy koszt : Opis efektu"), ale nie wiem, czy inne firmy go nie stosują z powodów prawnych, czy po prostu mają inny gust niż ja ;) Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?
W karcianej Legendzie 5 Kręgów karty się "kłania" - z angielskiego Bow. Przez wszystkie lata (a było ich nie mało) na karach było literalnie napisane Bow ... to do sth. W ostatnich edycjach idąc z duchem czasu postępujących uproszczeń, słowo Bow zostało zastąpione na kartach ikoną - kłaniającego się samuraja, który niektórym kojarzył się owszem z samurajem, ale robiącym co innego ;-) Wygląda to mniej więcej tak:

http://imperialassembly.com/oracle/#cardid=11556

Idąc tym tropem, wydaje mi się, że nie ma przeszkód w stosowaniu ikonki, byle by nie była identyczna z już stosowaną.
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: KonradT »

Kwestia jest prosta: patent chroni tylko cały wynalazek a nie jego poszczególne części składowe. Czyli jeśli opatentujesz urządzenie A z innowacyjnym systemem, to nie możesz nikomu zrobić urządzenia B z twoim innowacyjnym systemem. Wyjątek stanowi przypadek, w którym opatentujesz innowacyjny system wcześniej niż samo urządzenie.
Czyli możesz wykorzystać ikonkę jako oznaczenie zmiany stanu karty w ramach kosztu użycia zdolności danej karty.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: genek »

KonradT pisze:Kwestia jest prosta: patent chroni tylko cały wynalazek a nie jego poszczególne części składowe.
wydaje mi się, ze prawo patentowe tak nie działa, tym bardziej to amerykańskie
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: lacki2000 »

i pamiętaj żeby karty nie miały zaokrąglonych brzegów bo za bardzo przypominają kształtem smartfony Samsunga a z nimi procesu nie wygrasz :P
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9428
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 504 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: MichalStajszczak »

W recenzji gry Andromeda Tom Vassel powiedział (4:32), że "tapuje" kartę. Ciekawe, czy właściciel patentu bedzie za to ścigał Vassela czy może Galaktę? :D
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: Mustafa »

Jezeli mnie pamiec nie myli to w grze VS byla uzywana strzalka ->, ale ona byla jakos inaczej stosowana.
Tu masz przyklad :
https://boardgamegeek.com/image/217873/vs-system

Swoja droga fajna gra :)
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Azriel
Posty: 362
Rejestracja: 20 cze 2014, 12:43
Lokalizacja: Kraków

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: Azriel »

toblakai pisze:Odnośnie 'magicowego' tapnięcia to już sam nie wiem co mam powiedzieć - chyba tylko tyle, że prawo patentowe nie jest do końca normalne :) Jak można mieć patent na przekręcanie karty o 90° - toż to irracjonalne jest :D
Ostatnio tak samo pomyślałem, gdy dowiedziałem się, że niedawno wygasł patent Namco na minigry podczas ekranu ładowania faktycznej gry (chodzi oczywiście o gry wideo), który mieli od 1995 roku. Oznaczało to mniej więcej tyle, że nie mogłeś do ekranu ładowania dodać minigry, która nie miała nic wspólnego z mechaniką faktycznej gry (czyli np. do gry wyścigowej nie mogłeś dodać minigry w postaci pojawiających się kwadracików, które gracz mógłby klikać, żeby znikały). Mogłeś natomiast wprowadzić minigrę, która opiera się na mechanice gry i tak np. podczas ładowania FIFY, można było sobie pobiegać zawodnikiem i pokopać piłkę ;)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Tapowanie kart od strony prawnej

Post autor: Pastorkris »

Samo "tapowanie" jest zastrzeżone. I mówię tutaj o słowie "tap". Jeśli chcesz stosować tę samą mechanikę po prostu inaczej ją nazwij. FFG i inne znane mi firmy stosują "exhaust", a na jedno wychodzi ;) Co do symboli to jeśli nie użyjesz identycznego to nic nie mogą zrobić, nawet jeśli będzie przedstawiał strzałeczkę wykręconą o 90 stopni.
ODPOWIEDZ