Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Brylantino »

Właśnie nie - kiedy siadałem do pierwszego prototypu, to nie miałem pojęcia o czymkolwiek i niestety owa wiedza, którą potem wykorzystujemy przy robieniu kolejnych prototypów nie weźmie się z kosmosu i też nikt nas jej nie nauczy. Trzeba po prostu siedzieć, siedzieć i jeszcze raz siedzieć i uczyć się na swoich błędach, wypracować sobie swój sposób robienia gier. Tego etapu nie da się przeskoczyć i każdy szanujący się, przyszły twórca gier przez niego przechodził.
Ja choć nie znam sytuacji itp. to facetowi bardzo kibicuję i trochę zazdroszczę motywacji, gdyż to właśnie tego po tych latach najbardziej mi brakuje - ciężko mi się momentami zmusić, aby siadać do kolejnej gry i ją balansować itp. Raczej bym się nie martwił o podejście danej osoby, wątpię aby była aż tak zaślepiona tym, że doprowadziłoby to do utraty pracy.
Jak chcesz, to mogę z nim porozmawiać czy to przez PW na forum, czy na fb - może będę w stanie mu odpowiedzieć na wiele pytań odnośnie procesu tworzenia, jak i wydawania samych gier. Pomoże mu to uniknąć np. wielu błędów, które sam popełniałem parę lat temu, jak sam dopiero zaczynałem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: rastula »

Jak pokazje kilka ostatnich premier i zapowiedzi obeznanie ze współczesnymi grami planszowymi to bardziej bariera niż pomoc.

Wraz z pojawieniem się konkretnej masy ludzi grających mamy wysyp (no może "wysypek") klonów monopoly i talismana z fajną grafiką (bądź nie) i "twistami", które są twistami raczej tylko w oczach autorów. i to na ogół nie są ludzie, którzy z jakąś premedytacją nawiązują do tych tytułów ( bo to ma komercyjny potencjał) - to po prostu jest ich wyobrażenie o planszówkach, bo takie znają i w takie grają. Wychodzi na to, że nie ma się co za bardzo wysilać (albo nie trzeba umieć po prostu), bo niewielu to doceni - trzeba przyznać, że forum to tylko czubek góry polskich graczy. Na pewno natomiast trzeba zadbać o oprawę, mieć dobrego grafika i choć trochę pojęcia o "internetach", gdzie dziś robi się marketing - zdolności developerskie schodzą trochę na dalszy plan.

Wyniki na CF pokazują, że jest również grupa ludzi, którym taka rozgrywka odpowiada i są skłonni za nią zapłacić. Części ludzi z forum, ogranych było nie było ponadprzeciętnie to jakoś uwiera na wątrobę, inni bronią takich pozycji - no bo "każda potwora znajdzie swojego amatora" i w końcu to jakoś tam hobby jako całość pcha do przodu. Zgody zapewne nie będzie.

Nie ma się chyba za bardzo co spinać - gry "cięższe", oparte na dopracowanym modelu matematycznym, zbalansowane itp na szczęście nie znikną, ale nadal pozostaną (rosnącą wraz z rynkiem) niszą. W sumie te odtwórcze mechanika roll and move itp w ładniejszej oprawie może wypchną z rynku część koszmarków wydawanych od czasów PRL przez firmy typu Aleksander - te nowsze przynajmniej są dobrze wyprodukowane.
Sawczan
Posty: 45
Rejestracja: 13 lut 2019, 11:52

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Sawczan »

Dopiero co przeczytałem cały ten temat. Wczoraj założyłem podobny temat będąc nowy na forum. W skrócie: też chcę stworzyć grę planszową, która będzie wprowadzała świeżość do kolekcji tytułów dobrze znanych, posiadających masę fanów i hejterów. Cieszę się, że tu trafiłem, bo rozpocząłem w swoim życiu wspaniała przygodę tworząc grę planszową - przygodówkę, a dzięki temu, że tu jestem, mogę uczyć się od ludzi dużo bardziej doswiadczonych w tym temacie.
Jak tak sobie was czytam, to naiwnie patrząc na swój projekt oczami dziecka myślę sobie: kurde, to na prawdę może się udać :D
Muszę przyznać jeszcze Asi, że podpatrywalem Wookiego i jego sukces i na pewno zalicza się on do wąskiego grona osób, które mnie zainspirowały do pracy nad własną planszowką. Bardzo ważnym aspektem jest, żeby właśnie nie zaniedbywać innych rzeczy na początku tworzenia, ale tak jak napisał Brilantino, zależy od etapu i podejścia, jeśli coś ma być dobrze zrobione, nie może być robione dorywczo, trzeba poświęcić nie raz trochę więcej niż czas...
Sprzedam: Warhammer Inwazja, Gateway Driver.
ePasjonat
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2019, 00:06

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: ePasjonat »

Witam kochani,

czy linki z 1. posta są aktualne? Kto w Polsce w 2019 jest w stanie wydać dowolny pomysł na grę planszową?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: rattkin »

Teraz to kluczowa jest innowacja. Kostki k4 są na topie :)
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Brylantino »

Dowolnego nikt nie jest w stanie wydać. Każde wydawnictwo w Polsce ma swój profil wydawniczy i gra musi pasować do niego, stąd często gra która w jednym miejscu zostanie odrzucona, w innym będzie świetnie siedzieć. Niemniej tak jak napisał Rattkin: teraz trzeba się czymś odróżniać, bo projektantów więcej niż bezdomnych psów :P
blackgrzywa
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2019, 11:23

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: blackgrzywa »

Podbijam temat :)
Przejrzałem od góry do dołu i widzę sporo już nieaktywnych linków.
Mam kilka pytań bardzo różnych pytań - może ktoś coś podpowie ;) Głównie szukam odpowiedzi od osób, które próbowały już wydać grę lub znają kogoś kto podjął taką próbę - z sukcesem lub bez.

Tytułem wstępu - mam pomysł na dwie gry o zupełnie innej tematyce, ale problemy i wątpliwości są podobne.
Wiem, że na grach nie zarobię dużych pieniędzy, ale zależy mi na zajęciu się czymś co nie jest moją codzienną pracą ani obowiązkami.
Plus uważam, że oba pomysły są dobre.

Pytania.

1. Czy widzicie szanse na komercyjne powodzenie gry, której głównym odbiorcą nie są raczej osoby na co dzień grające w planszówki?
Wydaje mi się, że na topie są teraz albo proste gry rodzinne albo skomplikowane produkty o trudnej mechanice dla graczy z dużym doświadczeniem.
A ja mam wymyśloną jedna grę o tematyce sportowej (piłkarskiej) i drugą grę przeznaczoną dla rodziców lub osób, które planują zostać rodzicami (gra jest dla dorosłych - symuluje rożne trudności związane z życiem rodzica i przekłada je na mechanikę gry). Jeden pomysł wynika z zainteresowań, drugi z życiowych doświadczeń. Tylko zastanawiam się czy pomysły nie są zbyt niszowe.

2. W związku z tym, że odpowiedź na pierwsze pytanie może brzmieć "Tak, to zbyt niszowe, nikt nie wyda" to rozważam też samodzielne wydanie jednej z tych dwóch gier. Tylko tutaj pojawia się szereg problemów. Wiec w skrócie - co warto wiedzieć decydując się na samodzielne wydanie gry? W szczegółach:
a) kto produkuje dobrej jakości plansze i karty oraz ile to kosztuje? Czy ktoś ma jakieś namiary? Jestem całkowicie spokojny o jakość tekstów i przygotowanie grafik tylko fizyczny nośnik jest dla mnie kompletną zagadką. Mam doświadczenie w pracy z drukarniami, ale przy tworzeniu katalogów i ulotek, a nie materiałów do gier.
b) Jak wygląda crowdfunding gier planszowych? Zakładajac, że produkcja byłaby współfinansowana przez zainteresowanych grą - jaka jest szansa, że ktoś się taką zbiórką zainteresuje i na jakie realnie kwoty można liczyć? Bo o ile samo założenie zbiórki i opisanie celu wydaje się dość proste, tak ciekaw jestem jakichś praktycznych doświadczeń i lifehacków. Ja się zawodowo zajmuję marketingiem, wiec coś tam o promocji produktów i idei wiem, niemniej zakładam, że rynek planszówek jak każdy inny ma swoją specyfikę, więc może ktoś wie konkretnie np czy jakaś platforma crowdfundingowa szczególnie sprzyja takim akcjom, gdzie warto zamieścić info o takiej zbiórce na szerokopojętych branżowych forach/portalach/mediach?
c) Czy istnieje optymalny czas na wydanie gry planszowej, żeby się sprzedawała? Na logikę wydaje się, że przed świętami zdecydowanie rośnie zapotrzebowanie na rozmaite prezenty i wtedy warto być w świadomości potencjalnego odbiorcy. Z drugiej strony - wtedy konkurencja ogromna i trudno się przebić. A może nie ma żadnego znaczenia czy gra jest promowana w styczniu, w kwietniu, w czerwcu czy grudniu? ktoś wie jak to jest?

3. Czy osoba rzadko grajaca w planszówki jest w stanie stworzyć dobrą mechanikę do gry?
Mnie się wydaje, że tak, ale może ktoś mnie wyprowadzi z błędu. Jako dziecko wymyślałem zasady gier, potem przez jakieś 10 lat grałem w RPG, więc mam ogólne pojęcie o różnych zasadach gier z wykorzystaniem kości i kart zdarzeń. Czy to jest wystarczające czy raczej porywam się z motyką na słońce? Dodam, że jedna z gier jest po pierwszych testach i pierwsze rozgrywki pokazują, że da się grać bez większych błędów, stąd ogólnie jestem dobrej myśli.

4. Skąd brać ludzi do testowania gry?
Oczywiście mam na myśli innych niż rodzin i znajomi. Jakieś fora, grupy na FB albo inne źródło?
czy są osoby zgadzające się na testowanie gier just for fun czy na przykład należy zaoferować jakieś wynagrodzenie za poświęcony czas? Mówię oczywiście o zupełnie obcych osobach w roli testerów.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

1.
blackgrzywa pisze: 27 gru 2019, 12:48 mam wymyśloną jedna grę o tematyce sportowej (piłkarskiej) i drugą grę przeznaczoną dla rodziców lub osób, które planują zostać rodzicami (gra jest dla dorosłych - symuluje rożne trudności związane z życiem rodzica i przekłada je na mechanikę gry). Jeden pomysł wynika z zainteresowań, drugi z życiowych doświadczeń. Tylko zastanawiam się czy pomysły nie są zbyt niszowe.
Piłka nożna sportem niszowym w Polsce na pewno nie jest. Na pewno jest bardziej popularna niż np. golf, a na temat golfa w Polsce gra planszowa kiedyś powstała. Zresztą liczba osób, które planują zostać rodzicami też przewyższa liczbę graczy w golfa.
2. a) Np. Granna robi gry "na zamówienie". Żeby jednak określić koszty, musiałbyś przedstawić wykonawcy dokładną specyfikację tego, co ma być w grze i jak ma wyglądać.
b) Ogólnie najlepszym miejscem do zamieszczenia informacji o grze jest właśnie to forum. Ale jeżeli chcesz dotrzeć do opisanych grup docelowych, to musisz zrobić rozeznanie, być może dla gry piłkarskiej byłaby to ta strona, a dla gry dla rodziców jakaś strona czy blog z kategorii parentingowej.
c) Generalnie to oczywiście sezon przedświąteczny, ale być może dla gry piłkarskiej okolice jakiegoś ważnego turnieju
3. Może ale jest to mało prawdopodobne :wink:
4. Są spotkania testerów. Np. Monsoon
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: rattkin »

blackgrzywa pisze: 27 gru 2019, 12:48 3. Czy osoba rzadko grajaca w planszówki jest w stanie stworzyć dobrą mechanikę do gry?
Mnie się wydaje, że tak, ale może ktoś mnie wyprowadzi z błędu. Jako dziecko wymyślałem zasady gier, potem przez jakieś 10 lat grałem w RPG, więc mam ogólne pojęcie o różnych zasadach gier z wykorzystaniem kości i kart zdarzeń. Czy to jest wystarczające czy raczej porywam się z motyką na słońce?
Bardzo, bardzo, bardzo wątpliwe, ale "stranger things have happened". Zresztą, pytanie jest źle zadane. Powinno brzmieć: "Czy osoba, która do tej pory nie zaprojektowała żadnej gry, jest w stanie stworzyć dobrą grę?". Odcina jednocześnie "granie w gry", które nie musi być wyznacznikiem, oraz "mechanikę", która nie równa się dobrej grze.

Więc, no, raczej na słońce. Odwagi!
blackgrzywa
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2019, 11:23

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: blackgrzywa »

MichalStajszczak pisze: 27 gru 2019, 13:18 Piłka nożna sportem niszowym w Polsce na pewno nie jest. Na pewno jest bardziej popularna niż np. golf, a na temat golfa w Polsce gra planszowa kiedyś powstała. Zresztą liczba osób, które planują zostać rodzicami też przewyższa liczbę graczy w golfa.
Ten przykład z golfem faktycznie jest pozytywny ;)
MichalStajszczak pisze: 27 gru 2019, 13:18. Granna robi gry "na zamówienie". Żeby jednak określić koszty, musiałbyś przedstawić wykonawcy dokładną specyfikację tego, co ma być w grze i jak ma wyglądać
Wielkie dzięki za kontakt!
Mam wizję co ma zawierać gra - jaka plansza, ile kart itd.
Jak ktoś podpowie jakie materiały/technologia/gramatury to będę miał orientacyjną wycenę czy to bardziej 50 zł czy 130 zł.
Właśnie o to mi chodziło. Dzięki!
MichalStajszczak pisze: 27 gru 2019, 13:18 b) Ogólnie najlepszym miejscem do zamieszczenia informacji o grze jest właśnie to forum. Ale jeżeli chcesz dotrzeć do opisanych grup docelowych, to musisz zrobić rozeznanie, być może dla gry piłkarskiej byłaby to ta strona, a dla gry dla rodziców jakaś strona czy blog z kategorii parentingowej.
Dzięki! W grupach docelowych mam rozeznanie.Oczywiście patronat weszło dla gry piłkarskiej byłby bardzo pożądany, podobnie jak recenzje na blogach parentingowych dla drugiego projektu. Bardziej chodziło mi o ścieżki dotarcia do osób, które w ogóle lubią gry planszowe - niezależnie od tematyki. Widziałem patrząc na różne zbiórki, że już w momencie zakładania projektu zbierający na wydanie gry ma recenzje prototypu na stronach (blogach) z recenzjami gier. Tylko ja nie wiem który blog albo kanał na Youtube jest zasięgowy i opiniotwórczy - ale to już pewnie moje zadanie żeby to sobie ocenić ;)
MichalStajszczak pisze: 27 gru 2019, 13:18 Są spotkania testerów. Np. Monsoon
Wow1 Bardzo przydatne! Dzięki!
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: ignatus »

Myślę że dobrym ruchem w Twoim przypadku będzie przedstawienie Twoich gier wydawnictwom które mogłyby podobne gry wydać (np.Granna,Trefl,Nasza Księgarnia,Egmont,G3) ,np w postaci instrukcji i filmu z rozgrywki i od nich się dowiesz dość szczegółowo dlaczego nie jest to najlepszy pomysł albo jeżeli im z kolei się spodoba to będzie szansa na wydanie.Liczy się mechanika, pomysł na setting gry jest mało istotny , zawsze łatwo go zmienić- a Twoje pomysły niestety nie wydają się być zbyt obiecujące (gier o piłce nożnej jest masa i nie są specjalnie popularne natomiast drugi temat raczej nikogo nie zainteresuje).Dobrym pomysłem też byłoby przedstawienie Twoich pomysłów w grupie potencjalnych kupców czyli na FB grupie "Gry Planszowe" , dowiesz się co ludzie o tym myślą
Początkujący weteran
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

Myślę, że osoby chcące wydać planszówkę powinny to przeczytać
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: korne »

ignatus pisze: 27 gru 2019, 22:14 a Twoje pomysły niestety nie wydają się być zbyt obiecujące (gier o piłce nożnej jest masa i nie są specjalnie popularne natomiast drugi temat raczej nikogo nie zainteresuje).Dobrym pomysłem też byłoby przedstawienie Twoich pomysłów w grupie potencjalnych kupców czyli na FB grupie "Gry Planszowe" , dowiesz się co ludzie o tym myślą
Pięć groszy ode mnie: Myślę że każdy pomysł na temat może być obiecujący jak wykonanie mechaniczne i graficzne będzie dobre, a gra nie będzie nadmiernie skomplikowana w relacji do tego ile emocji oferuje rozgrywka.

Zobaczcie taki Splendor... gra o niczym wlasciwie, o zbieraniu żetonów-diamentów, ale są emocje, ładne grafiki, gra prosta, a mechanika totalnie wciąga, więc pocztą pantoflową się niesie wieść że dobra i ludzie kupują jak szaleni. Bawią się przy niej początkujący i wyjadacze, kupiło ją wiekszosc moich znajomych, nawet kolega ktory zawsze sie nabijal z mojej planszowej pasji. Co jakiś czas są robione różne turnieje, były nawet mistrzostwa Polski. A gra kosztuje chochernie dużo jak na zawartość: za 90 kart, 40 zetonow diamentow i 10 zetonow arystokratów placi sie ok. 100 PLN i sprzedaje się jak ciepłe bułeczki.

A co do piłki nożnej gier nie ma aż tak wiele, a większość tych co powstała nadaje sie dla 8-latków. Kiedyś szukałem dobrego tytułu, ale nie znalazlem nawet średniego. Na pewno nie jest łatwo przenieśc emocje sportowe i elementy taktyczne na plansze, a najtrudniejsze jest chyba zachowanie dynamiki rozgrywki. Istnieją projekty gier z aspiracjami symulacji, gdzie tura trwa 10 minut, trzeba przesunąć wszystkich pilkarzy, rzucic kilka razy kostkami, mnóstwo współczynników podnoszących realizm. To skłania do spkrupulatnego planownia akcji itp., a w rzeczywistosci te decyzje pilkarze podejmują w ulamkach sekund i w tych ułamkach sekund okazuje się czy wybuchniemy radością czy złapiemy się za głowę. Nawet gdyby gracze chcieli ruszac sie szybko to na każdym kroku zatrzymuje ich rzut kostką, ściana przepisów, i szukanie odpowiedniej tabeli do znalezienia i zrozumienia wyniku rzutu. Bardziej to pasuje do gry wojennej niz sportowej. A ostatecznie czas gry wielokrotnie przekracza 90 minut, czyli mecz jest dluzszy od tego w rzeczywistosci. Dlatego próby symulacji się moim zdaniem nie sprawdzają najlepiej jako dobre odbicie emocji panujących podczas meczu piłkarskiego.

A marzy mi się od dawna dobra gra piłkarska w której czujemy ze gramy mecz piłki nożnej, która byłaby ciekawa też dla dorosłych, a mecz trwalby 45-75 minut. Taka gra mialaby wielkie szanse stac sie hitem (między innymi dzieki temu ze mialaby marną konkurencje).

Myślę że to jest prawdziwe wyzwanie dla projektantów. O budowaniu królestwa, rozwijaniu przedsiębiorstwa, handlu, licytacjach, czy o wojnach postwało juz wiele dobrych gier, a na hit piłkarski wciąż czeka wiele osób.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: rattkin »

korne pisze: 15 sty 2020, 12:57 na hit piłkarski wciąż czeka wiele osób.
Nie.
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: ignatus »

No niestety raczej rattkin ma rację.Tak samo jak nikt nie czeka na dobry planszowy golf,krykiet albo koszykówkę- tematy sportowe niespecjalnie są chwytliwe wśród planszówkowiczów (mnie na przykład osobiście na wstępie już odrzucają mimo żeby było śmieszniej,jestem trenerem sportu zawodowo).Podjęcie się gry w tym temacie chyba jest raczej dużym utrudnieniem , jeżeli są szanse na jakikolwiek zysk z takiego tytułu to właśnie jakiś banał dla dzieci..
Początkujący weteran
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Brylantino »

Chcesz dobrą grę sportową? Kup Klaska ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

ignatus pisze: 15 sty 2020, 17:00 tematy sportowe niespecjalnie są chwytliwe wśród planszówkowiczów
Wygląda na to, że jedyną udaną grą planszową, związaną z jakąś dyscypliną sportu są szachy :D
korne
Posty: 116
Rejestracja: 20 lut 2016, 09:03
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: korne »

ignatus pisze: 15 sty 2020, 17:00 No niestety raczej rattkin ma rację.Tak samo jak nikt nie czeka na dobry planszowy golf,krykiet albo koszykówkę- tematy sportowe niespecjalnie są chwytliwe wśród planszówkowiczów (mnie na przykład osobiście na wstępie już odrzucają mimo żeby było śmieszniej,jestem trenerem sportu zawodowo).Podjęcie się gry w tym temacie chyba jest raczej dużym utrudnieniem , jeżeli są szanse na jakikolwiek zysk z takiego tytułu to właśnie jakiś banał dla dzieci..
Ja czekam, więc juz jednak ktoś czeka :) I znam conajmniej kilka osob ktore bylyby zachwycone jakby istniala jakas ciekawa gra planszowa o pilce. Trendy sie zmieniają, np. 30 lat temu za dziwaczny pomysł były uznawane gry planszowe bez kostki...

Ale spierać się nie zamierzam, moze jestesmy w mniejszosci.
W kazdym razie mam nadzieje ze kiedys wyjdzie gra po ktorej zmienicie zdanie :)
Awatar użytkownika
ignatus
Posty: 291
Rejestracja: 24 wrz 2012, 11:59
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: ignatus »

Pozostaje życzyć powodzenia.Dobra gra ma zawsze szanse ale grupa docelowa raczej jest nikła bo to równocześnie fani piłki nożnej i gier planszowych.Obracam się na codzień w dwóch środowiskach.Jedno z nich to środowisko sportowe (podnoszenie ciężarów,sporty walki) gdzie temat piłki nożnej jest obecny u 90% osób - tylko że mniej więcej tyle samo z nich uważa gry planszowe za głupkowatą rozrywkę dla dzieci .Oraz środowisko planszowe - gdzie na temat piłki nożnej jeszcze nigdy,nikt nawet słowem nie wspomniał (nawet gdy odbywały się jakieś ultra hiper ważne turnieje itp) i raczej nikogo to nie obchodzi i też nie będzie żadną zachętą, wręcz przeciwnie.Teraz pytanie ile osób by się znalazło które by było chętne na taką grę , bo pamiętajmy że gra ma się przede wszystkim sprzedać... Pamiętaj że tam gdzieś na świecie jest jakaś grupa graczy w krykieta którym też się wydaje że gra planszowa w tej tematyce to byłby hit bo przecież oni znają MASĘ osób (czyli z 10) które by takiej gry chciały...Było już kilka projektów które się na takim założeniu opierały (np https://wspieram.to/biegrzeznikagraplanszowa - przecież każdy który tam biega chętnie kupi grę o tym, a no właśnie niekoniecznie) A tutaj masz przykład zainteresowania tematyką https://wspieram.to/winball . Zawszę będę życzył powodzenia ale nie radziłbym inwestować w to jakiś większych pieniędzy, gra planszowa o piłce nożnej to nisza w niszy
Początkujący weteran
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: rattkin »

Tylko, że właściwie sam sobie odpowiedziałeś na własne pytanie. Taka gra będzie albo złożoną symulacją, która nie odpowiada dynamice piłki nożej, albo zręcznościową grą dla dzieci. W najlepszym przypadku, niejako pośrednim, będzie piłkarzykami nadzianymi na metalowe belki albo osadzonymi na sprężynkach. Swoją drogą, te ostatnie miałem, jak byłem mały. I wiecie co? Nikt w to nie chciał grać. Dlaczego? Bo dużo fajniej było po prostu wziąć piłę i wybiec na podwórko.

Nie wszystko jest "konwertowalne" na gry planszowe. Nie wszystko musi być. Gry planszowe, jeśli nie chcą być błahe, muszą być zwykle abstrakcją jakiejś większej skali - lub przynajmniej czynności, która nie jest łatwa do wykonania ad hoc. W tym drugim przypadku bowiem naturalnym wydaje się sięgnięcie bezpośrednio do tej czynności, zamiast do gry planszowej, która próbuje ją mniej lub bardziej nieudolnie naśladować. Dlatego łatwo jest zrobić grę planszową, np. o byciu managerem sportowym, o zarządzaniu klubem (swoją drogą, w latach 90 były to bardzo popularne gry komputerowe), a trudniej grę "o meczu piłki nożnej". To drugie jest niemal skazane na bycie zręcznościową grą czasu rzeczywistego. Tylko, znów, no właśnie, czymże jest prawdziwa piłka nożna, jeśli nie grą zręcznościową czasu rzeczywistego? I znów, kółko nam się zamyka.

Tak więc mamy tu kłopot z samą "potrzebą" grania w taką grę. Ja gram np. dużo w kosza. Ale absolutnie nie czuję potrzeby grania w grę planszową o meczu koszykówki. Po co? W ciągu tych 90 min nagram się po uszy w prawdziwą grę. A jak już siadam do planszówki, niech ona będzie wartościowa sama w sobie, a nie tylko dlatego, że pożycza temat od czegoś, co znam.

Jeszcze dalej mamy problemy stricte z designem. Czym jest mecz piłki nożnej? Pojedynkiem między 22+ osobami. Czy to znaczy, że do gry planszowej potrzebne będzie tyle samo osób? No nie. No to szukajmy jakiejś abstrakcji. Ok, to jest pojedynek między dwoma drużynami. Czyli dla dwóch graczy. Złapaliśmy jakiś punkt wyjścia. To teraz dalej - ile znacie "dużych" gier planszowych, trwających 90+ min przeznaczonych stricte dla dwóch graczy? To bardzo specyficzna nisza, w której dominują z jednej strony gry abstrakcyjno-logiczne (szachy, go, santorini, gipfy) i gry lifestyleowe (lcg, ccg, wargames), gdzie rozgrywka trwa, dajmy na to do 30 min, a z drugiej są sporadyczne perełki jak SW: Rebellion czy War of The Ring, które potrafią trwać i 5h. Jest trochę problem z tą przestrzenią pomiędzy.

Najbliżej ataku na te abstrakcje był Blood Bowl (i wariacje, czyli np. Kaosball, Dreadball itd.) i potem uproszczona wersja karciana, czyli Blood Bowl: Team Manager. Pierwsza to właściwie bitewniak, a druga to zaawansowana gra w "wojnę". Pierwsza ogniskowała się na meczu, a druga uciekła wyżej ponad stadiony, sytuując rozgrywkę na kilku jednocześnie.

Dwa czy trzy lata temu Czesi próbowali przenieść grę FPP na grę planszową - Adrenaline. Wyszło... marnie. W tamtym roku próbowali przenieść Diablo. Wyszło... marnie. Chwała im za to, ze próbują, ale podobnych efektów należało się spodziewać: te gry automatycznie wchodzą w konkurencję z "the real thing", z czymś co próbują naśladować. I równie automatycznie w tej konkurencji na starcie wypadają blado.

Jasne, wszystko nie istnieje, dopóki nie zacznie istnieć, więc fajnie będzie się zaskoczyć. Ale to mało prawdopodobne ze względu na powyższe.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: rastula »

Ciężarowcy uznający cokolwiek za głupie mnie szczerze rozbawili :)...

Natomiast w piłkarzyki na sprężynkach czy cymbergaja się grało...szczerze natomiast nienawidzę tych knajpianych na prętach.

Gra o piłce nożnej? Czemu nie. Temat rownie dobry, jak hidowla alpaki czy szycie kilimu... czy o sukcesie tych gier (jedna zaawansowana, druga prościutka) zadecydował temat? bynajmniej...

Dla mnie, który o piłce wie, że Lewandowski uzywa Huawei a Messie lubi Pepsi temat nie jest przeszkodą żadna... więc nie widzę powodu, dlaczego mialby innym graczom przeszkadzać. Czy jest to recepta na sukces? hmmm, pewnie nie, bo kibice pilki nożnej na planszowkę prwnie nie czekają no chyba, ze na monopoly widzew ;)...
Michul
Posty: 1
Rejestracja: 29 lut 2020, 15:51

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Michul »

Mam pytanie, na ktore nie odnalazlem odpowiedzi do tej pory. Jak zle szukalem z gory przepraszam. Zalozmy ze chce wydac gre stworzoną przez siebie. Zrobie wlasnymi silami dajmy na to sto sztuk. I chcialbym je sprzedawac np. Na allegro. Czy tutaj musi byc dzialanosc gospodarcza? Czumy moze byc tak jak.np przy wydaniu ksiazki, ze placimy tylko podatek dochodowy (dochód z działalności wykonywanej osobiście)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 928 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: rattkin »

Jest coś takiego jak "jednorazowe działanie, nieprowadzone w sposób ciągły", które podchodzi pod działalność osobistą i do którego nie potrzeba działalności gospodarczej - ale interpretacja może być dość chwiejna, szczególnie w dzisiejszych czasach. Niemniej jednak podstawa prawna jest.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: MichalStajszczak »

Miałbym pewne obawy, czy za "jednorazowe działanie, nieprowadzone w sposób ciągły" można uznać rozciągniętą w czasie sprzedaż na allegro.
Awatar użytkownika
Blugkolf
Posty: 156
Rejestracja: 22 lut 2014, 13:32
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

Re: Chcę wydać planszówkę - co mam zrobić?

Post autor: Blugkolf »

Michul pisze: 29 lut 2020, 22:22 Mam pytanie, na ktore nie odnalazlem odpowiedzi do tej pory. Jak zle szukalem z gory przepraszam. Zalozmy ze chce wydac gre stworzoną przez siebie. Zrobie wlasnymi silami dajmy na to sto sztuk. I chcialbym je sprzedawac np. Na allegro. Czy tutaj musi byc dzialanosc gospodarcza? Czumy moze byc tak jak.np przy wydaniu ksiazki, ze placimy tylko podatek dochodowy (dochód z działalności wykonywanej osobiście)
Sprawdź co to jest działalność nierejestrowana 2020 w Google.
ODPOWIEDZ