Conflictia - gra karciana

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
kuzyn
Posty: 12
Rejestracja: 17 wrz 2015, 02:42
Been thanked: 1 time

Conflictia - gra karciana

Post autor: kuzyn »

Tytuł roboczy, zapożyczony od mojego projektu gry mmorts, który na razie stanął w miejscu. Chciałbym wiedzieć co o nim myślicie, czy sami byście chcieli kiedyś w coś takiego zagrać. Zasady są projektowane na razie na sucho.

Ilość graczy: 2-5
Ilość kart: w fazie przygotowań
Projektowanie zasad: 85%
Testowanie zasad: 0%
Projektowanie kart: 35%
Balansowanie frakcji: 45%
Balansowanie talii: 0%
Rysowanie kart: 0%
Drukowanie kart: 0%


Rodzaje kart (i co na nich jest)
  • Karta celów (3 stopnie trudności, osobne scenariusze dla każdej frakcji)
  • Karta regionu (punkty obrony, generowany przychód)
  • Karta jednostki (punkty ataku, punkty obrony, koszt)
  • Karta pieniędzy (ilość)
  • Karta budynku (punkty obrony, koszt)
  • Karta akcji (co robi)
Dostępne frakcje:
  • Chiny
  • USA
  • Rosja
  • Indie
  • Wielka Brytania
Przebieg rozgrywki
  1. Gracze ustalają, na którym poziomie trudności chcą grać.
  2. Ustalają między sobą kolejność.
  3. Losują po jednej karcie celu dla danego państwa (każdy z poziomów trudności ma kilka scenariuszów dla danej frakcji)
  4. Gracze dobierają regiony (3) wedle uznania (każde państwo ma zestaw kilku regionów z różnymi właściwościami) i układają je przed sobą
  5. Każdy z graczy otrzymuje 7 kart z talii (w trakcie gry nie można mieć na ręce więcej niż 7 kart)
  6. Rozpoczyna się I tura właściwej gry
  7. I etap I tury - gracze mogą zagrać kartami jednostek (0-2), kładą je przed kartami regionów (jednostki przypisane do regionu), ważna sprawa - nieparzyste jednostki (czyli karta pierwsza, trzecia itp.) są kładzione spodem do góry, parzyste natomiast spodem do dołu (przez to nie wiemy do końca co broni regionu)
  8. II etap I tury - wpłacanie pieniędzy (0-2), podobnie jak karty jednostek, karty pieniędzy wpłaca się do danego regionu i zostawia się je odkryte
  9. III etap I tury - gracz może wymienić pieniądze na budynek lub jednostkę (0-1), nie ma znaczenia w jakim regionie są pieniądze, budynek lub jednostka muszą zostać przypisane do regionu (budynków nie zakrywamy)
  10. IV etap I tury - atak na innego gracza (0-1), każdy z graczy ma prawo do jednego atak na turę, na określony region wroga, przy okazji rozstrzygania zwycięzcy, każdy z graczy może wspomóc jedną ze stron konfliktu lub zagrać bonus (karta akcji) dla siebie (maksymalnie jedna karta na całą turę!),
  11. V etap I tury - po wykonaniu konfliktów i zagraniu kart akcji gracze sprawdzają czy wykonali już swoje cele, koniec tury
  12. I etap II tury - gracze decydują czy chcą wygenerować przychód z prowincji, które mają (pieniądze lądują w danym regionie) lub czy chcą dobrać 3 karty z talii (jeśli mają 6 to max 1, jeśli 5 to max 2, jeśli 7 to 0 i muszą wybrać pieniądze, nie można pasować)
  13. II etap II tury - karty jednostek
  14. III etap II tury - karty pieniędzy
  15. IV etap II tury - wymiana pieniędzy
  16. V etap II tury - konflikty i karty akcji
  17. VI etap II tury - sprawdzenie celów
  18. I etap III tury - wypłata lub dobranie kart
    i tak dalej, aż do czasu aż jedna z osób spełni wszystkie cele swojej gry
Warunki wygranej
Jeśli jeden z graczy spełni wszystkie cele na swojej karcie, musi powiadomić o tym resztę graczy. Przy rozgrywaniu kilku partii można zapisywać wyniki w takiej formie:

I partia
Gracz A spełnił 3 cele - 3 punkty
Gracz B spełnił 2 cele - 2 punkty
Gracz C spełnił 1 cel - 1 punkt
Gracz D spełnił 1 cel - 1 punkt
Gracz E spełnił 0 celów - 0 punktów

II partia
Gracz A spełnił 1 cel - 4 punkty
Gracz B spełnił 3 cele - 5 punktów
Gracz C spełnił 1 cel - 2 punkty
Gracz D spełnił 1 cel - 2 punkty
Gracz E spełnił 2 cele - 2 punkty

itd.

Zasady rozstrzygania konfliktów
Jeśli gracz decyduje się na atak, to siłą jego ataku jest suma wszystkich punktów ataku jednostek, które ma rozłożone w regionach. Gracz musi wybrać cel, czyli dany region przeciwnika. W przypadku obrony, punkty zlicza się z: punktów obrony regionu, punktów obrony jednostek w danym regionie, punktów obrony budynków w danym regionie.

Jeśli atakujący ma więcej punktów to: zdobywa kartę regionu i dołącza do swojej puli, niszczy wszystkie jednostki i budynki wroga w danym regionie (karty idą na stos odrzuconych do przetasowania), przejmuje pieniądze, które były ulokowane w tym regionie i dowolnie je rozdziela na swoje regiony. Zachowuje także swoje jednostki.

Jeśli atakujący miał mniej punktów lub równą ilość to: traci wszystkie jednostki (do dyskusji i przetestowania), ale zachowuje całą resztę. Obrońca traci budowlę obronną jeśli ją miał (także do dyskusji i testów) i zachowuje resztę kart.

Była także mowa o kartach akcji, będa to głównie karty: atakujące innego gracza, wspierające innego gracza lub bonusy dla wystawiającego (w obronie, ataku lub inne np. dobranie kart/anulowanie ataku itp.). Karty akcji można zagrać podczas rozstrzygania konfliktów, nie trzeba ich zagrywać. Jeśli faza konfliktów minie a ktoś chce zagrać kartę neutralną wobec innych, to może zrobić to właśnie w tym momencie.

Planowane pakiety/dodatki:
  • Europa: Polska, Niemcy, Włochy, Szwecja, Francja
  • Bliski Wschód: Irak, Iran, Izrael, Arabia Saudyjska, Turcja
  • Morze Południowochińskie: Tajlandia, Indonezja, Filipiny, Wietnam, Malezja
  • Północna Afryka: Maroko, Algieria, Tunezja, Libia, Egipt
  • Bałkany: Serbia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Albania, Słowenia


Zapraszam do komentowania zasad, nie są one oczywiście na sztywno ustalone. Więcej konkretów pojawi się później.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2016, 23:58 przez kuzyn, łącznie zmieniany 4 razy.
kuzyn
Posty: 12
Rejestracja: 17 wrz 2015, 02:42
Been thanked: 1 time

Re: Conflictia - gra karciana

Post autor: kuzyn »

O to projekty szablonów do wersji testowej (grafikiem nie jestem więc to tylko wstepna wersja). Te grupy, które wymieniłem niżej nie mają wpływu na sposób rozgrywania kart. Stworzone są tylko po to, aby je usystematyzować.

Obrazek
Karty akcji dzielą się na: ATAK (do przeszkadzania w konfliktach), WSPARCIE (do pomagania w konfliktach) i BONUS (czyli wszystkie karty dające korzyść grającemu).
Ten czarny kwadrat to miejsce na ilustrację, czarny pasek to miejsce na nazwę dla karty.

Obrazek
Karty budynków dzielą się na: BLOKADY (tańsze i słabsze typu pole minowe, płot na granicy) oraz SYSTEMY (droższe i mocniejsze, system kamer, tarcza antyrakietowa itp). Tak samo czarne pola to miejsce na grafikę i nazwę. Niebieskie kółko to miejsce na punkty obrony, a zielone to koszt wystawienia.

Obrazek
Każda z frakcji ma swoje cele. Lilie to poziomy trudności (1-3). Ptaszki to cele (1-3), obok nich będzie tekst, który mówi co trzeba zrobić by wygrać. Na dole widać oczywiście państwo.

Obrazek
Karty jednostek dzielą się na: PIECHOTĘ (tańsza i słabsza), POJAZDY (średnie cena i siła) oraz SAMOLOTY (drogie i dobre). Czerwone kółko to punkty ataku, niebieskie to punkty obrony a zielone to koszt. Czarne pola jak w budynkach, nazwa i grafika.

Obrazek
Karty pieniędzy dzielą się na: OBLIGACJE (średnia ilość kart, śednia dopływ gotówki), ODKRYCIA (karty rzadkie ale cenne), PODATKI (pospolite i mało warte) i TRANSAKCJE (podobne do obligacji). Zielone kółko oznacza wartość karty. Czarne pola standardowo obrazek i nazwa.

Obrazek
Dobieranie kart regionów to pierwszy etap strategicznego planowania w grze. Znamy wtedy swoje cele i wybieramy najlepsze dla nas regiony. Pośrodku grafika i nazwa. Na dole nazwa państwa, do którego należy. Niebieskie kółko to punkty obrony, zielone to ile gwarantuje dochodu dany region.
kuzyn
Posty: 12
Rejestracja: 17 wrz 2015, 02:42
Been thanked: 1 time

Re: Conflictia - gra karciana

Post autor: kuzyn »

Nikt nie chce podjąć się skomentowania zasad? ;[
Awatar użytkownika
Dr_Kecaj
Posty: 343
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:34
Has thanked: 19 times
Been thanked: 26 times

Re: Conflictia - gra karciana

Post autor: Dr_Kecaj »

Prawdopodobnie zamieszczając informację:
"Testowanie zasad: 0%"

Zabiłeś zainteresowanie 99% użytkowników.
Mało kto będzie chciał poświęcić czas na rozkminę zasad, skoro sam nawet ich nie sprawdziłeś w testach. To jak wróżenie z fusów.
Kupię Szczura rogatego PL
Czarny Muflon
Posty: 17
Rejestracja: 23 kwie 2016, 07:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Conflictia - gra karciana

Post autor: Czarny Muflon »

Ja bym dodał obrońcy opcję wycofania się (przed odkryciem jednostek biorących udział w walce i zagraniem kart akcji), tak aby mógł zachować część jednostek i gotówki. Obrońca może stanąć przed trudnym wyborem - czy powinien zaryzykować utratę wszystkiego (w zamian za szansę utrzymania całego regionu), czy też mieć pewność, że zachowa choć część zasobów.
Jaka będzie moc kart akcji w porównaniu do jednostek i budynków? Ta relacja będzie miała duży wpływ na "ciężkość" gry, znaczenie szczęścia i blefu itd.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Conflictia - gra karciana

Post autor: misioooo »

Ja bym to przerobił na jakąś wersję z kotkami albo pokemonami - marketingu nie będzie potrzeba i będzie szło jak świeże bułeczki z rana! 8)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
pmg10
Posty: 26
Rejestracja: 07 mar 2015, 21:39

Re: Conflictia - gra karciana

Post autor: pmg10 »

Jakim cudem Balansowanie frakcji 25%, Projektowanie zasad 70%, a testy 0% ? Bez testów bardzo ciężko stwierdzić na ile procent zrobiło się cokolwiek :/
kuzyn
Posty: 12
Rejestracja: 17 wrz 2015, 02:42
Been thanked: 1 time

Re: Conflictia - gra karciana

Post autor: kuzyn »

antykwator pisze:Prawdopodobnie zamieszczając informację:
"Testowanie zasad: 0%"

Zabiłeś zainteresowanie 99% użytkowników.
Mało kto będzie chciał poświęcić czas na rozkminę zasad, skoro sam nawet ich nie sprawdziłeś w testach. To jak wróżenie z fusów.
Dlatego wątek umieszczony jest w "Pomysły i idee" :)
misioooo pisze:Ja bym to przerobił na jakąś wersję z kotkami albo pokemonami - marketingu nie będzie potrzeba i będzie szło jak świeże bułeczki z rana! 8)
Nie dziwne, że tyle postów masz nabite jak piszesz posty w takim stylu.
pmg10 pisze:Jakim cudem Balansowanie frakcji 25%, Projektowanie zasad 70%, a testy 0% ? Bez testów bardzo ciężko stwierdzić na ile procent zrobiło się cokolwiek :/
Balansowanie frakcji na sucho, czyli chodzi o same propocje kart frakcji (cele i regiony). To jak sprawują się w grze to zupełnie inna sprawa.
Czarny Muflon pisze:Ja bym dodał obrońcy opcję wycofania się (przed odkryciem jednostek biorących udział w walce i zagraniem kart akcji), tak aby mógł zachować część jednostek i gotówki. Obrońca może stanąć przed trudnym wyborem - czy powinien zaryzykować utratę wszystkiego (w zamian za szansę utrzymania całego regionu), czy też mieć pewność, że zachowa choć część zasobów.
Jaka będzie moc kart akcji w porównaniu do jednostek i budynków? Ta relacja będzie miała duży wpływ na "ciężkość" gry, znaczenie szczęścia i blefu itd.
Dobry pomysł na kartę według mnie i postaram się coś z tym zrobić. Na razie przyjmuję scenariusz, że karty akcji będą "dosyć" słabe, nie wiem jeszcze jak z ich ilością w talii. Przykładowa karta akcji z kategorii atak: Przechwyt rozkazów odsłania jedną, dowolną (ukrytą) jednostkę. Tak jak pisałem wcześniej, karty atakujące można zagrać tylko w trakcie konfliktu i przeciwko komuś innemu (dowolnego konfliktu, także w przypadku naszego ataku lub na nas), karty wsparcia tylko i wyłącznie do wspierania i podczas konfliktu (swojego, nie swojego itp. wesprzeć można dowolnego gracza łącznie z sobą) a karty bonusowe najprawdopodobniej będą grane tylko i wyłącznie po konfliktach i tylko na nas.
ODPOWIEDZ