Nowa Gra planszowa, czy to będzie innowacja?

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
autopaga
Posty: 1403
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Nowa Gra planszowa, czy to będzie innowacja?

Post autor: autopaga »

Kilka lat temu przesiedziałem nad projektowaniem bez grania znając "kilkanaście klasyków" półtora roku i nic fantastycznego z tego nie wyszło, ukończyłem 4 gry i z żadnej nie byłem zadowolony. Na ten moment wszystkie siedzą w szafie i nie planuję do nich wracać, być może poza tematyką, ale mechanicznie może 5% kiedyś do czegoś użyję.

Na początku ostatnich wakacji zrobiłem comeback i podszedłem inaczej do tematu, dużo więcej czasu niż na projektowanie poświęcam czasu na granie i wsiąknięcie w rynek co prawda, przez 8 miesięcy zagrałem w jakieś 100 tytułów, poznałem z grubsza co najmniej 300 gier z recenzji. Jednak od razu widzę tego efekty przy tworzeniu. Warto też grać z różnymi ludźmi żeby widzieć ich preferencje, znać co jest na topie, a co cieszy się słabą popularnością, np. ja uparcie siedziałem nad grą gdzie 1/3 to licytacja, ale odpuściłem na razie ten temat ponieważ widzę że bardzo mało ludzi lubi jakąkolwiek rodzaj licytacji, do tego jest masa innych problemów, jak duża przewaga gracza znającego grę itp.

Druga kwestia, dostępna jest tona porad o projektowaniu, przed chwilą ufundowała się książka na wspieram.to poradnik projektanta, polecam na początek przeczytałem na raz, artykuły polskich twórców super. Wookie powrócił do serii warsztaty projektanta, świetny wywiad z Adamem Kwapińskim kilka dni temu wypuścił. Ignacy też co nieco wspomina od czasu do czasu, dice tower też różne pogadanki na ten temat robili.

Ostatnia dobra rada, z której sam niedawno skorzystałem, pierwsza gra powinna być jak najmniejsza. W dużych projektach łatwo się przytkać. Sam odstawiłem na ten moment wszystkie rozbudowane koncepcje i robię dwuosobową karciankę + trochę tekturowych żetonów. Najłatwiej zrobić i najprościej znaleźć wydawcę.

Co do pytania w temacie, skoro sam napisałeś że to ma być z tego, a tamto z tamtego, to odpowiedź brzmi: nie, to nie będzie innowacja.
Sawczan
Posty: 45
Rejestracja: 13 lut 2019, 11:52

Re: Nowa Gra planszowa, czy to będzie innowacja?

Post autor: Sawczan »

Dziękuję, za świetną konstruktywną wypowiedź. Ja mam dalej swój plan, którego jak na razie się trzymam, ale też w trakcie zrozumiałem, że aby coś dobrze zrobić, trzeba poznax wiele różnych metod, mechanik. W ten oto sposób zabrałem się za poznawanie jak pisałeś większej ilości tytułów, dzięki temu forum znalazłem w mojej miejscowości osoby chętne do gry i czekam na pierwsze spotkanie, mam nadzieję, że będzie tego więcej i częściej :D
Sprzedam: Warhammer Inwazja, Gateway Driver.
ODPOWIEDZ