(KS) Age of Steam (Martin Wallace)

Kampanie społecznościowe, wspieranie poszczególnych fundowanych tytułów
Awatar użytkownika
piton
Użytkownik wspierający
Has thanked: 60 times
Been thanked: 20 times
Kontakt:

(KS) Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: piton » 07 mar 2019, 17:12

Ruszył Kickstarter:
https://www.kickstarter.com/projects/ea ... escription

Cena $67
cena z małymi lokomotywami $79.
+ shipping $21

przy okazji znowu powrócił temat licencji, olania Martina i przede wszystkim "kradzieży" jego gry.

Czekam co jeszcze dorzucą i na ceny w dobrych sklepach z planszówkami ;)

------Edit:
strecz: 1200 Bejkerów i odblokuje to MAPĘ POLSKI :shock: :D

Awatar użytkownika
Markus
Użytkownik wspierający
Has thanked: 89 times
Been thanked: 31 times

Re: Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: Markus » 07 mar 2019, 18:52

piton pisze:
07 mar 2019, 17:12
Ruszył Kickstarter:
https://www.kickstarter.com/projects/ea ... escription

Cena $67
cena z małymi lokomotywami $79.
+ shipping $21

przy okazji znowu powrócił temat licencji, olania Martina i przede wszystkim "kradzieży" jego gry.

Czekam co jeszcze dorzucą i na ceny w dobrych sklepach z planszówkami ;)

------Edit:
strecz: 1200 Bejkerów i odblokuje to MAPĘ POLSKI :shock: :D
Czy dobrze zrozumiałem? Ktoś wydaje grę na KS bez zgody autora? Czy autor dostanie z tego jakiś $$$?

KonradT
Użytkownik wspierający
Has thanked: 46 times
Been thanked: 30 times

Post autor: KonradT » 07 mar 2019, 19:38

Z tego co czytałem, to Martin Wallace twierdzi, że prawa do Age of Steam należą do niego i nie wyraził zgody na żaden druk przez EGG ani wcześniejsze druki zlecone przez Winsome Games.

Jeden z postów Wallace'a na ten temat:
Spoiler:

Awatar użytkownika
Galatolol
Użytkownik wspierający
Has thanked: 86 times
Been thanked: 42 times

Post autor: Galatolol » 07 mar 2019, 22:06

Markus pisze:
07 mar 2019, 18:52
Czy dobrze zrozumiałem? Ktoś wydaje grę na KS bez zgody autora? Czy autor dostanie z tego jakiś $$$?
https://boardgamegeek.com/article/31430352 + linki w piątym poście
https://boardgamegeek.com/thread/212520 ... 19-edition

Bonus:
https://boardgamegeek.com/thread/587963 ... -suspended

Wygląda na to, że John Bohrer (z Winsome Games) miał odpłatnie rozwijać AoS, ale potem go sobie przywłaszczył (być może za zgodą Wallace'a, który nie wydaje się być ogarnięty biznesowo). Sytuacja, gdzie jedna strona ma rację "moralną", a druga "formalną".

Przekopując się przez te wątki, najbardziej mnie udrzyła chytrość Bohrera, co w ogóle mi nie pasuje do jego metod wydawniczych. Dla niewtajemniczonych: Winsome wydaje raz w roku pakiet trzech gier (wydanych najbardziej budżetowo jak się da*) w nakładzie 200 egzemlarzy, które rozchodzą się w ciągu 10 minut, a na rynku wtórnym osiągają bardzo wysokie ceny. Nie wiedzieć czemu (i teraz jeszcze bardziej nie rozumiem, wcześniej myślałem, że ma kasę gdzieś) nie zwiększa nakładu ani nie robi dodruków (choć czasem sprzedaje licencje większym firmom).

*np. Chicago Express: https://boardgamegeek.com/image/279700/chicago-express

Bonus2:
https://boardgamegeek.com/image/1334838/winsome-games

KonradT
Użytkownik wspierający

Post autor: KonradT » 07 mar 2019, 23:16

Co ciekawe Age of Steam jako znak towarowy jest zarejestrowane na Johna Bohrera a nie Martina Wallace'a, czy Warfrog/Treefrog.
Umowę na "rozwój" pomysłu Wallace'a sporządzono w taki sposób, że prawa do instrukcji wydania Warfrog ma Bohrer.
Na razie jedyne podstawne zarzuty dotyczą użycia przez FRED/Eagle loga Age of Steam wykonanego na zlecenie Warfrog w projekcie okładki 3 edycji.

Jeśli chodzi o dotrzymywanie umów Wallace nie jest do końca czysty:
Spoiler:

W skrócie:
  • Eagle Gryphon Games miało mieć prawo pierwokupu projektów Wallace'a, jednak Martin sprzedawał swoje projekty innym wydawcom bez prezentowania ich najpierw EGG
  • Wallace wziął kasę za projekt od EGG, po czym odsprzedał ten projekt Mayfair
Co ciekawe była podjęta mediacja pomiędzy Wallacem i Bohrerem przez profesjonalistę na sugestię Christiana Petersena, założyciela FFG. Sędzia przychylił się do twierdzeń Bohrera. :
Spoiler:

Awatar użytkownika
Galatolol
Użytkownik wspierający

Post autor: Galatolol » 07 mar 2019, 23:23

KonradT pisze:
07 mar 2019, 23:16
Co ciekawe była podjęta mediacja pomiędzy Wallacem i Bohrerem przez profesjonalistę na sugestię Christiana Petersena, założyciela FFG. Sędzia przychylił się do twierdzeń Bohrera.
Pytanie, czy to był właściwy mediator (albo raczej arbiter, z wydźwięku postu), skoro wcześniej wydał grę u Bohrera: https://boardgamegeek.com/boardgame/2842/transamerica

KonradT
Użytkownik wspierający

Post autor: KonradT » 07 mar 2019, 23:28

Polecił go Petersen, który wydawał Steam Wallace'a.
Wydał grę u Winning Moves Germany i od nich Rio Grande Games i Winsome Games nabyło prawa do wydania angielskiej wersji.

Wallace i spółka jedyne argumenty jakie mają poza logiem na okładce wydania trzeciej edycji, to umowy słowne przy świadkach (współwłaściciel Warfrog i jego partner) oraz przekazywanie gotówki na Essen. John Bohrer ma za to "Copyright John Bohrer" w wydaniu Warfrog/Winsome i prawo do trademark. Nie wiemy w jakim stopniu zaawansowania była gra, kiedy trafiła na stół Johna.

Jeszcze w innym wątku ktoś napisał, że proponowano Wallace'owi pieniądze za wydanie trzeciej edycji przez EGG, ale ten odmówił, bo był kontraktem związany z Mayfair. Ciekaw jestem jak taki kontrakt wyglądał.

Awatar użytkownika
Galatolol
Użytkownik wspierający

Post autor: Galatolol » 07 mar 2019, 23:44

KonradT pisze:
07 mar 2019, 23:28
Wydał grę u Winning Moves Germany i od nich Rio Grande Games i Winsome Games nabyło prawa do wydania angielskiej wersji.
Wg BGG wydanie Winsome jest z 2002, a mediacja miała miejsce w 2006 (Petersen w poście z 2009 mówi "about 3 years ago")

(piszę to po to, by uzasadnić swój poprzedni post, gdzie mówiłem, że "wcześniej wydał grę u Bohrera")

Generalnie po lekturze wątków na BGG wiem, że nic nie wiem i już mi się trochę przejadło – afery trzeba dozować :P

KonradT
Użytkownik wspierający

Post autor: KonradT » 07 mar 2019, 23:49

Według EGG Wallace sam im przyznał, że jego spór z Bohrerem został zakończony przez amerykański urząd patentowy na korzyść Johna. EGG zaproponowało pieniądze i umieszczenie jego nazwiska na okładce ale ten odmówił.
At Essen, Martin Wallace came to the FRED booth to discuss Age of Steam. He let us know he was unhappy that we were reprinting the game. He acknowledged that his legal situation with John Bohrer had been resolved, not in his favor, by the US Patent and Trademark Office. On the spot, we offered to give Martin both a design credit and pay him a royalty. Martin clearly and unequivocally refused both -- saying he did not wish to have his name associated with this edition of the game. While at Essen, FRED also met and spoke with our friends at Mayfair. We mutually agreed that the spat between Martin and John had been resolved as best it ever would be, and we mutually concluded, quite amicably, that the "right way" to proceed, given our mutual investments in the two productions, was to go forward with our respective releases and wish each other the best of luck. Which we did. This will be our only public statement as to Martin's comments, and the Bohrer/Wallace situation.

Keith
https://boardgamegeek.com/article/3060137#3060137

Czyli wpis w amerykańskim urzędzie patentowym nie jest bez powodu.

Awatar użytkownika
warlock
Użytkownik wspierający
Has thanked: 59 times
Been thanked: 58 times

Post autor: warlock » 12 mar 2019, 08:36

Cały czas się waham czy to wesprzeć. Raz, że boli mnie fakt pominięcia Wallace'a w tym projekcie a dwa, że 21$ za shipping to jednak masakra... Nigdy nie wpierałem niczego na KSie więc nie wiem, czy to standard czy nie, ale cena zaporowa.
Gry w kolekcji
http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/ - moje recenzje gier. Najnowsze wpisy: Brass: Birmingham, Targi, Brass, Wojna o Pierścień

Awatar użytkownika
japanczyk
Użytkownik wspierający
Has thanked: 472 times
Been thanked: 198 times

Post autor: japanczyk » 12 mar 2019, 09:13

warlock pisze:
12 mar 2019, 08:36
Cały czas się waham czy to wesprzeć. Raz, że boli mnie fakt pominięcia Wallace'a w tym projekcie a dwa, że 21$ za shipping to jednak masakra... Nigdy nie wpierałem niczego na KSie więc nie wiem, czy to standard czy nie, ale cena zaporowa.
Standard to 14-16$
Zawsze można się z kimś zrzucić, obstawiam ze droga wysyłka bo ciężkie komponenty

Awatar użytkownika
warlock
Użytkownik wspierający
Has thanked: 59 times
Been thanked: 58 times

Post autor: warlock » 12 mar 2019, 09:21

Pudło ma być ponoć większe niż to od Gallerista/Vinhosa Deluxe/Lisboa, więc nie wiem, gdzie ja to zmieszczę na półce ;).
Gry w kolekcji
http://kawanaplansze.znadplanszy.pl/ - moje recenzje gier. Najnowsze wpisy: Brass: Birmingham, Targi, Brass, Wojna o Pierścień

Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Użytkownik wspierający
Has thanked: 125 times
Been thanked: 13 times

Post autor: konrad.rymczak » 12 mar 2019, 09:29

Porządki
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 17:43 przez konrad.rymczak, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolekcja | Kupię: Glory to Rome BLACK BOX

KonradT
Użytkownik wspierający

Post autor: KonradT » 12 mar 2019, 22:32

konrad.rymczak pisze:
12 mar 2019, 09:29
Minimalnie większe. W pudle będzie więcej map i w lepszej jakości niż z obecnej edycji. A Wallace pominął się sam. Chcieli aby brał udział, chcieli mu też zapłacić.
Nie chcieli. Wykupili licencje od Bohrera i umyli ręce. Dopiero jak Wallace powiedział im na Essen, że nie wyraża zgody na ich edycję, zaproponowali mu pieniądze. Czyli EGG uznało, że Wallace jest (współ-) autorem Age of Steam, ale wystarczyło im, że kupili licencje od właściciela praw do istniejącej instrukcji i znaku towarowego.

Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Użytkownik wspierający

Re: (KS) Age of Steam (Martin Wallace)

Post autor: konrad.rymczak » 12 mar 2019, 22:46

Porządki
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 17:42 przez konrad.rymczak, łącznie zmieniany 1 raz.

admi99
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time

Post autor: admi99 » 12 mar 2019, 23:08

warlock pisze:
12 mar 2019, 09:21
Pudło ma być ponoć większe niż to od Gallerista/Vinhosa Deluxe/Lisboa, więc nie wiem, gdzie ja to zmieszczę na półce ;).
Czy takie większe to nie wiem. Podali wymiary:
279.4 x 400.4 x 69.85mm

Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Użytkownik wspierający

Post autor: konrad.rymczak » 14 mar 2019, 00:24

Porządki
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 17:42 przez konrad.rymczak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: abadura » 14 mar 2019, 01:24

Czy wiadomo coś o kompatybilności z mapami do poprzednich wydań? Rozmiary i kolory będą pasować?

Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Użytkownik wspierający

Post autor: konrad.rymczak » 14 mar 2019, 01:29

Porządki

Awatar użytkownika
japanczyk
Użytkownik wspierający
Has thanked: 472 times
Been thanked: 198 times

Post autor: japanczyk » 15 mar 2019, 08:17

No proszę:
https://boardgamegeek.com/article/31492904#31492904

Martin Wallace (Frog1) pisze: Hi folks,

Good news, I've reached an agreement with EGG.

From the desk of Martin Wallace:

1) Whatever disputes about Age of Steam that may have existed in the past have now been resolved to both parties’ satisfaction.
2) I will no longer dispute that Eagle-Gryphon Games (EGG) is the proper successor in interest to Eagle Games, the entity I signed a Purchase Agreement with in March, 2005 conveying various ownership rights to Age of Steam; Struggle of Empires; and a game to be designed at a later date.
3) I have conveyed whatever rights I might have in Age of Steam free and clear to EGG.
4) I will not dispute that EGG is the sole and exclusive holder and owner of the rights to Struggle of Empires, Railroad Tycoon (later named Railways of the World), and Railways of England and Wales (later named Railways of Great Britain) – games that I conveyed to Eagle Games.
5) I also give my permission to Eagle-Gryphon Games (EGG) to use my name in relation to the Age of Steam (AOS) game at EGG’s discretion (e.g., on the box cover; on the rules; in advertising and marketing including press releases regarding Age of Steam; and specifically in any Kickstarter campaign, updates, comments, etc.). I realize that they are under no obligation to use my name on the AOS box or otherwise and that is perfectly okay with me.
6) I will no longer speak or write ill of Eagle-Gryphon Games, in public or in private. I will write no more BGG threads or on any other similar forum negative comments about EGG, as I have no basis to continue to do so. EGG has agreed to reciprocate. In short, we are both ready to put this behind us and move forward with our respective projects.
7) I encourage everyone with an interest in the present Age of Steam Deluxe campaign running on Kickstarter to pledge and support that production and not to feel that some obligation to me prevents them from doing so.

Martin Wallace

adalbert
Użytkownik wspierający
Been thanked: 5 times

Post autor: adalbert » 15 mar 2019, 08:32

Dobra wiadomość, bo miałem jednak opory przed kupnem.
Chcesz coś zamówić? Napisz PW. Mam 7% w 3trollach, 11% w Planszostrefie, 10% w Planszomanii.
Chętnych do grania w Summoner Wars w Szczecinie (turniejowo lub "ot tak") proszę o kontakt.

Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Użytkownik wspierający

Post autor: konrad.rymczak » 15 mar 2019, 09:17

Porządki
Ostatnio zmieniony 30 lip 2019, 17:41 przez konrad.rymczak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nidhogg
Użytkownik wspierający
Has thanked: 25 times
Been thanked: 40 times

Post autor: Nidhogg » 15 mar 2019, 13:21

konrad.rymczak pisze:
14 mar 2019, 00:24
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Age-o ... ition/9831 z rabatem całkiem niezła cena. Jest też wersja konduktor.
A czy dodatkowe mapy też się tu mieszczą czy jest to wersja delux retail ? Bo w opisie wygląda jakby dodatkowych map nie było
7% rabatu - 3Trolle

Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Użytkownik wspierający

Post autor: konrad.rymczak » 15 mar 2019, 13:40

Nidhogg pisze:
15 mar 2019, 13:21
A czy dodatkowe mapy też się tu mieszczą czy jest to wersja delux retail ? Bo w opisie wygląda jakby dodatkowych map nie było
Adamie jak to wygląda?

Awatar użytkownika
Planszostrefa.PL
Użytkownik wspierający
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Post autor: Planszostrefa.PL » 15 mar 2019, 20:16

Jest tak jak w opisie. Dodatkowe mapy są tylko w wersji Conductor

ODPOWIEDZ