Co decyduje o sukcesie kampani?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: Bruno555 »

Jedno mnie zastanawia. Jak to jest że jedne projekty mają takie wzięcie i fundują się w milionach dolarów, a inne są pomijane przez wspierających.
Skąd się bierze sukces np. takich Tytanów Wookiego:
https://www.kickstarter.com/projects/go ... f=kicktraq
a taki Gorgasali obecnie na KS zalicza klapę:
https://www.kickstarter.com/projects/21 ... e/comments

Ten drugi projekt przecież też ma ładną grafikę, figurki, temat na czasie- gry battleroyale, itd.
Tytani moim zdaniem mają trochę banalne zasady, a mimo to taki sukces.

Czy decyduje o tym hype nakręcony przed startem kampani, strona kickstarterowa, na ile ma znaczenie gameplay? Bo Exploding Kitties który zebrał miliony, okazał się kiepską grą z oceną na BGG 6.0.

Można by wymieniać jeszcze wiele tytułów które miały świetnie zrobioną stronę KS, figurki, bajery, a okazały się klapą finansową.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9416
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 501 times
Been thanked: 1438 times
Kontakt:

Re: Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: MichalStajszczak »

Zakładając, że ktoś wie, to czy poda na stronie za darmo tak cenną informację? :D
Awatar użytkownika
wis
Posty: 1231
Rejestracja: 20 sty 2009, 18:01
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 59 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: wis »

Nie popełnianie błędów:

- bring your crowd to crowdfunding - ich BGG jest puste, mają dwie angielskie recki,
- 140$ za 10 pomalowanych figurek lub decyzja "biorę gorszy produkt" - boli.
- Kolorystyka kart (dla mnie meh, ale DGCC)

To chyba najpoważniejsze. Powymądrzałem się, a za tydzień zobaczymy, czego nie wiem :)
Glory: A Game of Knights - nasza pierwsza gra Kickstarter / FB / Gamefound
manicminer
Posty: 817
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: manicminer »

Ten drugi projekt wcale nie ma ładnej grafiki, figurki w wózkach inwalidzkich? Pomalowane są jeszcze gorsze... Brzydkie karty. Cały KS wygląda meh...
Tytanów nie wspierałem, też słabe. Ale KS wygląda 10x lepiej.
Awatar użytkownika
Rashok
Posty: 86
Rejestracja: 12 lut 2019, 10:58
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: Rashok »

Tytani to słaby przykład jeśli chodzi o sukces na KS, bo powoli się cała sypie i finalnie wcale się to nie musi ufundować. Natomiast wiem o co Ci chodzi. Mnie smuci fakt, że KS (przynajmniej na rynku planszówek) stał się portalem aukcyjnym dla dużych firm które traktują tą platformę jako zabezpieczenie finansowe, a nie jako szansę na wydanie gry. Po części jest to nasza wina, bo łatwiej nam zaufać takiemu CMON niż przeciętnemu Kowalskiemu z fajnym pomysłem.
mluckner
Posty: 336
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 94 times
Been thanked: 93 times

Re: Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: mluckner »

Rashok pisze: 08 lis 2019, 09:36 Tytani to słaby przykład jeśli chodzi o sukces na KS, bo powoli się cała sypie i finalnie wcale się to nie musi ufundować.
Dlaczego tak sądzisz? Na dzień dzisiejszy projekt jest grubo nad kreską i nie ma masowego odpływu wsparć.

https://www.kicktraq.com/projects/goonb ... hart-daily

Wciąż też znajduje się w daily top ten na kicktraq.
mluckner
Posty: 336
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 94 times
Been thanked: 93 times

Re: Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: mluckner »

Rashok pisze: 08 lis 2019, 09:36 Tytani to słaby przykład jeśli chodzi o sukces na KS, bo powoli się cała sypie i finalnie wcale się to nie musi ufundować.
Dlaczego tak sądzisz? Na dzień dzisiejszy projekt jest grubo nad kreską i nie ma masowego odpływu wsparć.

https://www.kicktraq.com/projects/goonb ... hart-daily

Wciąż też znajduje się w daily top ten na kicktraq.
Awatar użytkownika
Rashok
Posty: 86
Rejestracja: 12 lut 2019, 10:58
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: Rashok »

Były już projekty które były dużo mocniej nad kreską, a finalnie upadały. KS ma zgubny mechanizm - wesprzyj, a potem płać. Jeśli tak duża gra z figurkami nie dostanie adekwatnej do ceny zawartości (a umówmy się na jak na razie nie ma) to ludzie prędzej czy później zaczną się wycofywać - pierwsze dni to zawsze jest hype, potem niestety dochodzi rozsądek. Kampania już po 24h zaliczyła ogromną stagnację, no chyba że Go On Board coś wymyśli i wszystko w końcu ruszy.

Mam nadzieję że się mylę bo życzę temu projektowi jak najlepiej i w zasadzie zakupiłem wszystko co było na zagramw.to.

A co do sukcesu o którym tutaj mowa i o samym kick-starterze to bardziej widzę to tak: gdyby planszówkę Titans wydawało CMON to celowalibyśmy w przedział 2-4 mln dolarów, Wookie będzie mógł mówić o dużym sukcesie po przekroczeniu 500 tyś. I to w tym wszystkim jest smutne.
Kisun
Posty: 1128
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 131 times

Re: Co decyduje o sukcesie kampani?

Post autor: Kisun »

Oj, obawiam się że jeżeli faktycznie czegoś grubego nie dadzą, to nawt o 250tyś będzie ciężko.
ODPOWIEDZ