Kurier planszowy - dyskusja ogólna

Forum dedykowane poświęcone magazynowi Kurier Planszowy
projekt8

Kurier planszowy - dyskusja ogólna

Post autor: projekt8 » 08 paź 2016, 16:42

Jest już wątek poświęcony kampanii na wspieram.to, ale może warto otworzyć dyskusję o najnowszej planszówkowej inicjatywie też tutaj.

Link do kampanii
Link do profilu na Facebook

Idea szczytna i tak jak wyjaśniają odpowiedzialni za projekt, grom bez prądu należy się medium bez prądu. Nie ma co gdybać o szansach na przetrwanie i kolejne numery, ale o głównych założeniach już można podywagować.

Z zapowiedzi dotyczących pierwszego numeru wynika, że ma to być coś na kształt Rebel Timesa - focus na recenzje a teksty bardziej swobodnie traktujące o hobby raczej na drugim lub nawet dalszym planie. I to trochę martw z perspektywy geekai, bo Internet zawsze będzie szybszy w recenzjach a publicystyki jest jednak tyle co kot napłakał. Pomysł z dwiema recenzjami per gra brzmi ciekawie chociaż co jeśli recenzenci będą mieli podobne odczucia? No chyba że zawsze będą zestawiane osoby o zupelnie odmiennych gustach.

Dziwi też pewna cisza informacyjna na GF, BT i ZP (oprócz tekstu o rozpoczęciu kampanii), zwłaszcza że sporo osób z ZP jest zaangażowanych no i przecież KubaP to redaktor GF. Główny kanał póki co to Facebook i grupa Gry Planszowe, co trochę sugeruje że gazeta może być kierowana raczej do casuali niż ogranych geeków.

Tak czy inaczej ja czekam z niecierpliwością na pierwszy numer i kolejne informacje.

Awatar użytkownika
kwiatosz
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Re: Kurier planszowy - dyskusja ogólna

Post autor: kwiatosz » 08 paź 2016, 16:45

projekt8 pisze: Z zapowiedzi dotyczących pierwszego numeru wynika, że ma to być coś na kształt Rebel Timesa - focus na recenzje a teksty bardziej swobodnie traktujące o hobby raczej na drugim lub nawet dalszym planie. I to trochę martw z perspektywy geekai, bo Internet zawsze będzie szybszy w recenzjach a publicystyki jest jednak tyle co kot napłakał.
Nie to, trochę to przesada - działów nie będących recenzjami jest tyle, ile gier zostanie zrecenzowanych. To jest zdecydowanie bardzo dużo.
Bólu sporo, chociaż faktów promil, jeden średnik. Więc literacko to się jakoś broni.

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier

projekt8

Post autor: projekt8 » 08 paź 2016, 16:52

kwiatosz pisze:
projekt8 pisze: Z zapowiedzi dotyczących pierwszego numeru wynika, że ma to być coś na kształt Rebel Timesa - focus na recenzje a teksty bardziej swobodnie traktujące o hobby raczej na drugim lub nawet dalszym planie. I to trochę martw z perspektywy geekai, bo Internet zawsze będzie szybszy w recenzjach a publicystyki jest jednak tyle co kot napłakał.
Nie to, trochę to przesada - działów nie będących recenzjami jest tyle, ile gier zostanie zrecenzowanych. To jest zdecydowanie bardzo dużo.
No ale jednak po dwie recenzje na grę więc wciąż 2:1. Może faktycznie lepiej niż w blogosferze ale wciąż nie powala rozmachem jak na kwartalnik.

Wincenty Jan
Użytkownik wspierający

Post autor: Wincenty Jan » 08 paź 2016, 16:57

Jest sens prowadzić dwa takie same wątki o tym samym temacie? ...

projekt8

Post autor: projekt8 » 08 paź 2016, 17:04

Wincenty Jan pisze:Jest sens prowadzić dwa takie same wątki o tym samym temacie? ...
Wydaje mi się że tamten wątek umrze wraz z końcem kampanii a miejmy nadzieję że gazeta przetrwa dłużej. Tu zagląda jednak więcej osób. Ale nie potnę się jeżeli ten będzie zmoderowany :>

Żucho
Użytkownik wspierający

Post autor: Żucho » 08 paź 2016, 17:46

Cześć! Na początku, chociaż robiłem to już w kilku miejscach, jeszcze raz i tutaj w imieniu całej ekipy Kuriera podziękuję za wsparcie i miłe słowa, które padają pod naszym adresem. A teraz odpowiadając na wątpliwości poruszone w tym wątku: Kurier absolutnie nie ma być czymś na kształt Rebel Timesa. Wiem najlepiej, bo do tego drugiego piszę, a tym pierwszym będę dowodzić :wink: chcemy, żeby recenzje w Kurierze były maksymalnie krótkie i maksymalnie wypełnione treścią, bez żadnych skrótów zasad, wymieniania całej listy komponentów, itp. Tylko mięcho, wrażenia z rozgrywki, mechaniczne podobieństwa do innych tytułów, ogólny opis jakości wykonania i liczbowa ocena w skali 1-10, jak na BGG. To sprawia, że jeden tekst mieści się na jednej stronie czasopisma. Dwóch recenzentów bierze na warsztat tę samą grę i ich teksty umieszczone są na sąsiednich stronach. Dodatki opisywane są jednoosbowo. Recenzje dają więc 2x11 + 1 = 23 strony. Z sześćdziesięciu. Zatem trochę ponad 1/3 całego pisma, nawet jeśli wywalimy wstępniak, galerię, reklamy, itp. wciąż zostanie dobrze ponad połowa na inne treści. Myślę więc, że miłośnicy ogólnoplanszówkowej publicystyki nie będą zawiedzeni, zwłaszcza że teksty będą naprawdę długie i wnikliwe. Oczywiście w kolejnych aktualizacjach kampanii będziemy wrzucać dalsze fragmenty już istniejących artykułów.

Awatar użytkownika
bukimi
Użytkownik wspierający

Post autor: bukimi » 10 paź 2016, 11:21

Te 60 stron to będzie licząc te "z treścią" czy wliczając wszystkie dodatkowe typu reklamy?
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<

Banan2
Użytkownik wspierający

Post autor: Banan2 » 10 paź 2016, 11:28

Namówcie pana Stajszczaka, żeby od czasu do czasu coś dla Was skrobnął.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii
7% rabatu w 3Trollach

Awatar użytkownika
KubaP
Użytkownik wspierający

Post autor: KubaP » 10 paź 2016, 11:41

Banan2 pisze:Namówcie pana Stajszczaka, żeby od czasu do czasu coś dla Was skrobnął.
Pozdrawiam
Rozmawiamy na ten temat :)
bukimi pisze:Te 60 stron to będzie licząc te "z treścią" czy wliczając wszystkie dodatkowe typu reklamy?
60 stron to całkowita objętość magazynu, wliczają reklamy.

Pixa
Użytkownik wspierający

Post autor: Pixa » 10 paź 2016, 17:48

Wreszcie ktos wpadl na pomysl, zeby nie streszczac instrukcji w recenzjach :-)
--
10% planszoweczka.pl
5% basanti.pl

pkajak
Użytkownik wspierający

Post autor: pkajak » 19 paź 2016, 15:44

Krótka analiza liczby wspierających. Wyszło mi, że spośród prawie 850 wspierających mamy 452 unikalne osoby, które się przedstawiły ;) i do tego 113 Wspieraczy Anonimów. Podejrzewam, że wielu wspieraczy anonimowych mogło wesprzeć w ten sposób więcej niż raz, ale nawet przy założeniu, że każdy z nich to zupełnie inna osoba mamy niecałe 600 osób zainteresowanych projektem. Kampania pewnie ponownie przyspieszy (przynajmniej jeśli chodzi o zebraną kwotę) pod koniec i po udostępnieniu wsparcia numeru 3. Pytanie tylko czy te, na chwilę obecną, 600 zainteresowanych osób to wystarczająca liczba, aby mieć faktyczne nadzieje na przetrwanie Kuriera w dłuższej perspektywie.

Awatar użytkownika
mat_eyo
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: mat_eyo » 19 paź 2016, 16:01

600 osób jest zainteresowane kampanią na wspieram.to. Kiedy (jeśli?) magazyn pojawi się w salonach prasowych, Empikach itd. sprzedaż na pewno przekroczy tę z wspieram.to ;)

Awatar użytkownika
vojtas
Użytkownik wspierający

Post autor: vojtas » 19 paź 2016, 16:55

@ Żucho

Jak najwięcej publicystyki i nie-recenzji. A skoro już przy nich jesteśmy, to zrezygnujcie ze skali liczbowej - była fajna w czasach pisemek o grach komputerowych. Wiele osób myśli, że wciąż jest cool, ale to nieprawda. :)

Miszon
Użytkownik wspierający

Post autor: Miszon » 19 paź 2016, 17:26

Fajnie byłoby gdyby były jakieś materiały typu porady strategiczne, czy jakieś głębsze analizy poszczególnych gier.Ciekawsze i mniej ulotne (i bardziej na czasie) niż zwykłe recenzje, które w cyklu kwartalnym będą zawsze spóźnione.
planszomania.pl - 5%

TTR_1983
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: TTR_1983 » 19 paź 2016, 17:47

vojtas pisze:@ Żucho

Jak najwięcej publicystyki i nie-recenzji. A skoro już przy nich jesteśmy, to zrezygnujcie ze skali liczbowej - była fajna w czasach pisemek o grach komputerowych. Wiele osób myśli, że wciąż jest cool, ale to nieprawda. :)
Nie decyduj za wszystkich, ok? :)

Awatar użytkownika
veljarek
Użytkownik wspierający

Post autor: veljarek » 19 paź 2016, 17:50

Popieram: recenzje niepotrzebne, za dużo ich w sieci.
Z chęcią za to poczytal historię znad planszy o ciekawych sytuacjach przy grze, Że się coś wylalo, zdarzylo etc.... (Opowiadania),
poczytać o charakterystyka różnych typów graczy, jak zorganizować spotkanie w regionie, gdzie szukać miejsc do gry, gdzie graczy, jakiś kącik dla osób robiących samorobki (zdjęcia czytelników swoich wersji gier, nie chodzi o kopię ale swoje wersje gier zmienione na inny temat, z innymi grafikami etc.).

Awatar użytkownika
mat_eyo
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: mat_eyo » 19 paź 2016, 17:57

veljarek pisze:Popieram: recenzje niepotrzebne, za dużo ich w sieci.
Recenzji z sieci nie postawię sobie na półce.

Awatar użytkownika
vojtas
Użytkownik wspierający

Post autor: vojtas » 19 paź 2016, 20:40

TTR_1983 pisze:Nie decyduj za wszystkich, ok? :)
Za późno. Decyzję już podjąłem. :)

Awatar użytkownika
Karit
Użytkownik wspierający

Post autor: Karit » 19 paź 2016, 20:46

A ja właśnie poproszę dużo recenzji, bardzo nie lubię czytać na kompie a i za video nie przepadam.
Fajnie jak by było więcej niż jedno spojrzenie na dany tytuł (o ile są różne głosy w redakcji).
Osobiście też nie mam za bardzo ochoty czytania opowiadań jak ktoś grał - malo mam czasu na granie, a tym bardziej czasu na czytanie o tym jak ktoś gra :)

Spoko jak by był kącik errat i suplementow. Czasem awet nie wiem że gram źle w jakąś grę lub karty maja błędy bo nie zaglądam na fb wydawcy albo wątek na forum...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja

Awatar użytkownika
Vester
Użytkownik wspierający

Post autor: Vester » 19 paź 2016, 21:08

Rzetelne recenzje napisane przez obytych ludzi to wartość sama w sobie. Na BGG coraz rzadziej czytam cokolwiek, bo nowe pokolenie użytkowników mało widziało, a dużo gada. A weteranom się nie chce. :)

I tęsknię za śmiałymi opiniami. Drażni mnie, gdy recenzent próbuje nie urazić czyjegoś gustu. Dlatego recenzje z cojones,por favor! A jeśli na forum rozgorzeje gorąca dyskusja, bo ktoś spalił grę w afekcie, to tym lepiej, bo wtedy wypłynie multum innych recenzji, za lub przeciw.

Awatar użytkownika
veljarek
Użytkownik wspierający

Post autor: veljarek » 19 paź 2016, 21:18

Karit pisze:
A ja właśnie poproszę dużo recenzji, bardzo nie lubię czytać na kompie a i za video nie przepadam.
Fajnie jak by było więcej niż jedno spojrzenie na dany tytuł (o ile są różne głosy w redakcji).
Osobiście też nie mam za bardzo ochoty czytania opowiadań jak ktoś grał - malo mam czasu na granie, a tym bardziej czasu na czytanie o tym jak ktoś gra :)

Spoko jak by był kącik errat i suplementow. Czasem awet nie wiem że gram źle w jakąś grę lub karty maja błędy bo nie zaglądam na fb wydawcy albo wątek na forum...
Spoko, ja rozumiem, ale co mi po recenzji nowej gry ktora wyszła 3 miesiace temu (to bedzie kwartalnik).
Wielość recenzji w sieci spowoduje ze mamy rozne spojrzenia na gre.

Po za tym czy numer bedzie sie sprzedawał po za wspieram to ezeli bedzie oferowal to samo co jest w sieci ?
Lepiej mieć coś unikatowego w srodku.

Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: MichalStajszczak » 19 paź 2016, 22:55

mat_eyo pisze:Recenzji z sieci nie postawię sobie na półce.
Możesz wydrukować, umieścić w skoroszycie i postawić na półce :D

Awatar użytkownika
vojtas
Użytkownik wspierający

Post autor: vojtas » 19 paź 2016, 23:30

MichalStajszczak pisze:
mat_eyo pisze:Recenzji z sieci nie postawię sobie na półce.
Możesz wydrukować, umieścić w skoroszycie i postawić na półce :D
To samo chciałem napisać, ale się powstrzymałem. ;)

Recenzje moim zdaniem powinny być raczej krótkimi polecankami (lub niepolecankami), zaś mięcho powinny stanowić inne teksty. Chętnie zobaczyłbym np. wywiady z projektantami czy przedstawicielami wydawnictw. W naszym światku funkcjonuje wiele półprawd dotyczących wydawania gier. Wielu osobom się wydaje, że dołożenie kilku kart to kwestia dosłownie groszy. Myślę, że warto by rzucić na te kwestie trochę światła.

Awatar użytkownika
Rocy7
Użytkownik wspierający

Post autor: Rocy7 » 20 paź 2016, 00:34

Vester pisze:Rzetelne recenzje napisane przez obytych ludzi to wartość sama w sobie. Na BGG coraz rzadziej czytam cokolwiek, bo nowe pokolenie użytkowników mało widziało, a dużo gada. A weteranom się nie chce. :)
weteranom to czesto sie nie chce bo na BGG jest masa troli z paru firm, ktorzy reaguja agresja na jakakolwiek krytyke. Jest lista Games which fired other Games, przy probie wrzucenia na liste dowolnej gry jako lepszej od gry wydawnictwa XYZ, jest kasacja postu i warn od moderatora. Poza tym ostatnio widze "efekt jabłka" pisanie o tym jaka to nie bedzie świetna gra, bo firma tyle w nia zainwestowala kasy.
Vester pisze:I tęsknię za śmiałymi opiniami. Drażni mnie, gdy recenzent próbuje nie urazić czyjegoś gustu. Dlatego recenzje z cojones,por favor! A jeśli na forum rozgorzeje gorąca dyskusja, bo ktoś spalił grę w afekcie, to tym lepiej, bo wtedy wypłynie multum innych recenzji, za lub przeciw.
gorace dyskusje na forum to ostatnio sie konczą stwierdzeniem, że z ta osoba nie co dyskutować, zamiast jakiejkolwiek merytoryki i rzeczowych argumentów.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2016, 00:42 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Aktualne Top gier: Dropfleet Commander, Forbidden Stars, Burning Suns, The Others 7 Sins, Star Trek Ascendancy

Kolekcja gier
Recenzje Board Time
Przy Stole

Elemele
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: Elemele » 20 paź 2016, 00:37

Karit pisze:Spoko jak by był kącik errat i suplementow. Czasem awet nie wiem że gram źle w jakąś grę lub karty maja błędy bo nie zaglądam na fb wydawcy albo wątek na forum...
O tak, podpinam się pod tą prośbę bo kupując grę x lat temu człowiek nie ma pojęcia, że pewne zasady zostały w FAQ czy innej erracie zmienione.

BTW. A może jako promkę dalibyście kafelek do Caylusa (dla posiadaczy 1 edycji ;))? Albo karty promo do Wysokiego Napięcia/Power Grida?

ODPOWIEDZ