Kurier Planszowy #2 - opinie, wrażenia, polemiki

Forum dedykowane poświęcone magazynowi Kurier Planszowy
Awatar użytkownika
KubaP
Użytkownik wspierający

Kurier Planszowy #2 - opinie, wrażenia, polemiki

Post autor: KubaP » 04 kwie 2017, 12:05

Drugi numer już do Was dociera, z chęcia usłyszymy, co się Wam w nim podobało, co byście jeszcze zmienili. To też dobre miejsce do polemizowania z autorami tekstów.

Wincenty Jan
Użytkownik wspierający

Re: Kurier Planszowy #2 - opinie, wrażenia, polemiki

Post autor: Wincenty Jan » 04 kwie 2017, 12:10

Jestem w połowie lektury i już zdecydowanie lepiej oceniam drugi numer względem pierwszego. Więcej napiszę jak przeczytam pozostałe artykuły i recenzje.

Awatar użytkownika
mikeyoski
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: mikeyoski » 04 kwie 2017, 13:21

Przepisy kulinarne? Why...

Wysłałane z espiątki

Awatar użytkownika
playerator
Użytkownik wspierający

Post autor: playerator » 04 kwie 2017, 13:42

mikeyoski pisze:Przepisy kulinarne? Why...

Wysłałane z espiątki
Bo numer się ukazał (prawie) pierwszego kwietnia? :D

Awatar użytkownika
kaszkiet
Użytkownik wspierający

Post autor: kaszkiet » 04 kwie 2017, 13:45

Nie chciałbym wyjść na wytykacza błędów co tylko zauważa negatywne strony wszystkiego, ale "morze" zamiast "może" w recenzji nomen omen Mare Nostrum (tej po lewej), ugodziło mnie boleśnie.

Wywiad z Bruno Cathalą mi się za to podobał i powoli sobie dalej czytam drugi numer.

Awatar użytkownika
KubaP
Użytkownik wspierający

Post autor: KubaP » 04 kwie 2017, 16:46

kaszkiet pisze:Nie chciałbym wyjść na wytykacza błędów co tylko zauważa negatywne strony wszystkiego, ale "morze" zamiast "może" w recenzji nomen omen Mare Nostrum (tej po lewej), ugodziło mnie boleśnie.
Tak, to jedna z najzabawniejszych literówek, jakie zdarzyło mi się kiedykolwiek... popełnić. W oryginale nie było morza (autor recenzji to piśmienny człek, w przeciwieństwie do niektórych redaktorów ;) ), ale w ostatniej fazie korekty nagle nam się tekst wydłużył o pół słowa i zamieniliśmy już na pliku jakieś słowo (przypuszczalnie, najprawdopodobniej, jakieś takie) na właśnie to feralne "morze" - za co osobiście przepraszam.

Awatar użytkownika
malekith_86
Użytkownik wspierający

Post autor: malekith_86 » 04 kwie 2017, 16:50

czy kod rabatowy do geekmod będzie wysyłany w taki sam sposób jak kod do planszostrefy czy jakoś inaczej?
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2017, 20:41 przez malekith_86, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KubaP
Użytkownik wspierający

Post autor: KubaP » 04 kwie 2017, 16:50

malekith_86 pisze:czy kod rabatowy do geekmod będzie wysyłany w taki sam sposób jak kod do planszostrefy czy jakoś inaczej?
Tak samo, walczę z programem do mailingu, dzisiaj powinien wylecieć, max jutro.

Awatar użytkownika
rattkin
Użytkownik wspierający

Post autor: rattkin » 04 kwie 2017, 18:13

Po przeczytaniu: jest trochę lepiej, a więc wciąż dobrze. I wciąż może być lepiej.

Tekst "jedzeniowy" - trochę za bardzo zmanierowany i dowcipny na siłę, ale ogólnie wesoły. Tylko, że właściwie... niczemu nie służy. Przepisy - w porządku. Kultura gier planszowych to spotykanie się na kilka godzin z ludźmi, jedzenie to nieodłączna część tej ceremonii.

Trochę niedobrze mi się to wszystko czyta, bo nie ma tam właściwie materiałów dla mnie, nie jestem odbiorcą. 95% treści już znam, a ewentualne exclusive newsy dotyczą najczęściej polskich wydań gier, które już mam oryginalne. Za chwilę też skończą się pomysły na "rynki".

Podwójne recenzje wciąż wydają się mało sensowne - zabierają miejsce, nie dając wiele w zamian, szczególnie, że w wielu przypadkach się powtarzają. System jednej recenzji i rameczki "sprzeciw", tam gdzie taki sprzeciw faktycznie wystąpi, jest moim zdaniem dużo lepszy. Ten, kto kontruje, może podsunąć 2-3 dobre argumenty w kilku zdaniach, miast na nowo się rozpisywać o tym co to za gra, jakie komponenty itede itepe.

Tekst KubyP znów najlepszy w całym numerze.

Bombastyczna ocena dodatków do BR trochę dziwi. Wydawało mi się, że to raczej dość powszechne stanowisko, że dodają bardzo niewiele za bardzo wysoką cenę. Nie bardzo też mogę zrozumieć ocenę dodatku dla 5 gracza. Dodaje 5 gracza, spoko. Dla każdego będzie to miało inną wartość (lub żadnej). Kilka kart, które przy okazji tam się przemyca, jest w dużej mierze pomijalne w ogólnym ujęciu całej gry.

wspieram.to na 40-41, to reklama, infografika, czy co właściwie? Podpada trochę pod marnotrawstwo miejsca.

Numer wciąż sterylny graficznie. Taki layout, czcionka i układ, bardziej mi się kojarzy z Polityką/Wprost, niż z lekkim, smukłym czasopismem dla graczy. Prezentacja gier wciąż kuleje - mocno nalegam na to co mówiłem przy okazji poprzedniego - odejście od takiego układu, a dla każdej gry przeznaczenie po prostu całej strony z kolażem zdjęć różnych elementów. (hint: będzie na to więcej miejsca po wywaleniu podwójnych recenzji).

49, "wielka upieczka"? Zamierzony pun, czy literówka?
TOP 10 | Kolekcja
Ponad 30 dokonanych transakcji na forum.

Miszon
Użytkownik wspierający

Post autor: Miszon » 04 kwie 2017, 20:07

Tekst o jedzeniu przy grach mnie powalił - kilka razy parsknąłem śmiechem. Jestem jakoś w połowie lektury (teraz zjechanie Morfeusza będę czytał) , ale ten tekst jak dotąd wydaje mi się faworytem na tekst numeru :-D .
Przepisy to już na maxa śmiech, niezły surrealizm ;)
planszomania.pl - 7%

Awatar użytkownika
KubaP
Użytkownik wspierający

Post autor: KubaP » 04 kwie 2017, 20:17

rattkin pisze:
49, "wielka upieczka"? Zamierzony pun, czy literówka?
Zamierzony pun, gra byla o ucieczce krabow z plazowej smazalni do morza :)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
bukimi
Użytkownik wspierający

Post autor: bukimi » 05 kwie 2017, 11:21

1. Tekst o jedzeniu był śmieszny, ale brakowało mi w nim jakiejś esencji, większego sensu; choćby ramki z "porady żywieniowe nad planszą, czyli czego lepiej unikać", czy czegoś podobnego. W sumie większość artykułu to były śmieszki z tego, że ktoś nie je glutenu/laktozy/mięsa raz po raz.
2. Wspieram.to - też mnie zdziwił rozmiar infografiki. Czy nie dało się tego zmieścić na 1 stronie lub w jakiejś ramce? Taka część numeru poświęcona temu tematowi, więc taka dodatkowa "reklama" trochę zbędna.
3. Recenzje: nadal uważam, że po otrzymaniu tekstów od recenzentów redaktor powinien ulepić z nich jedną ze wskazaniem różnic między recenzentami (coś jak opisuje kolega rattkin).
4. Na plus: dodanie małego meepla jako znaczek zakończenia artykułu i ramek z podsumowaniem gry w recenzji (na ile osób, ile minut, itp.).
5. Konkursy przygotowane przez WC jak zwykle mistrzostwo, poziom ultra hard, ale dzięki temu będzie jak wyłonić zwycięzcę :)

Z innej beczki: numer przyszedł tym razem normalnie, a nie do "psiego fryzjera na końcu miasta". Czy przypadek, czy zmiana sposobu wysyłki -> jest OK.

PS. Gdyby ktoś chciał promki lub znał kogoś kto by je chciał to oddam za darmo (także te z pierwszego numeru), gdyż obecnie tych gier nie posiadam.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<

Banan2
Użytkownik wspierający

Post autor: Banan2 » 05 kwie 2017, 12:58

Ja, tak w 90%, zgadzam się z kolega rattkinem.

Numer 1. był de facto numerem próbnym i był, no, .... średni :roll:

Numer 2. wyraźnie lepszy, ale:
- pomimo początkowych zachwytów nad koncepcją podwójnych recenzji uważam, że to nie działa. Cały czas mam wrażenie, że czytam dwie trochę "wykastrowane" recenzje :wink: Zdecydowanie jedna porządna recenzja + kilka zdań oponentów byłaby lepsza. Pomyślcie też o "Sprintem po grach" z ŚGP.
- nie do końca też jestem przekonany do recenzji gier będących w fazie prototypu (TWoM). Pewne rzeczy mogą jeszcze ulec zmianie. Dokładna informacja co i jak to owszem, ale recenzja ... no nie wiem.
- tekst o jedzeniu + przepisy - delikatnie mówiąc średni z jednoczesnym pytaniem "po co to?"
+ ciekawe wywiady,
+ ciekawy artykuł o rynku francuskim, o rozwoju idei crowfundingu, o projektowaniu gier.
+ mniej białych plam - w porównaniu do numeru 1.
-/+ ja wiem, że jesteście, chyba, ograniczeni ilością stron i progami podczas kampanii, ale wkładka z opisem gry z Ur powinna być integralną częścią pisma. Żeby po prostu "nie latała" samodzielnie :wink: Sam tekst bardzo OK.
- wiem, że chcielibyście by Wasze pismo przetrwało każdy kataklizm :wink: , ale grubość użytego papieru, przynajmniej dla mnie, jest trochę za duża.

Powodzenia przy numerze 3. :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii
7% rabatu w 3Trollach

Awatar użytkownika
rattkin
Użytkownik wspierający

Post autor: rattkin » 05 kwie 2017, 13:02

Banan2 pisze:grubość użytego papieru, przynajmniej dla mnie, jest trochę za duża.
O, to, to!
TOP 10 | Kolekcja

Awatar użytkownika
ChlastBatem
Użytkownik wspierający

Post autor: ChlastBatem » 05 kwie 2017, 13:14

Dali solidny papier i się nie podoba? :shock:

Awatar użytkownika
rattkin
Użytkownik wspierający

Post autor: rattkin » 05 kwie 2017, 13:20

Sometimes less is more.
TOP 10 | Kolekcja

Awatar użytkownika
kaszkiet
Użytkownik wspierający

Post autor: kaszkiet » 05 kwie 2017, 13:49

Wkładka jest osobno, żeby można było wyjąć i zagrać, jak sądzę.

Awatar użytkownika
Tomzaq
Użytkownik wspierający

Post autor: Tomzaq » 05 kwie 2017, 14:51

Tekst Kuby Polkowskiego - cud-miód. Zostałem zachęcony do kupna :D
Who is John Galt?
Posiadam

Awatar użytkownika
KubaP
Użytkownik wspierający

Post autor: KubaP » 05 kwie 2017, 14:56

Dziękuję za słowa uznania, panowie, ale zapewniam, że cały Kurier pełen jest dobrych tekstów ;)

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: FortArt » 05 kwie 2017, 15:30

A te karty to do czego są?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Awatar użytkownika
KubaP
Użytkownik wspierający

Post autor: KubaP » 05 kwie 2017, 15:36

FortArt pisze:A te karty to do czego są?
Do Pingwinów z Madagaskaru od Phalanx.

Awatar użytkownika
FortArt
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: FortArt » 07 kwie 2017, 09:03

Jeśli idzie o gratisy to dwie promki do Kingdom Buildera (nie wiem czy to było ogłaszane, ale mnie to zaskoczyło) to absolutne szaleństwo jak dla mnie. Czapki z głów!

Pomysł by publikować przepisy kulinarne przydatne na planszówkowe wieczory uważam serio za genialny! Bardzo dobra inicjatywa, przecież te całe nasze granie zawsze jest przede wszystkim towarzyskim czy rodzinnym spotkaniem! Zamierzam skorzystać i poproszę by taka rubryka została już na stałe.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.

Awatar użytkownika
mikeyoski
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: mikeyoski » 07 kwie 2017, 10:27

Przepisy kulinarne można w kilka sekund sprawdzić w necie. Mając do wyboru pierdyliard propozycji. Jak dla mnie to marnowanie miejsca, które i tak jest kiepsko zagospodarowane. Strasznie dużo pustej przestrzeni.

Podwójne recenzje w takiej formie są bez sensu. Może zrobić wspólną cześć nt. zawartości i reguł a o dopiero wrażenia niech każdy pisze osobno.

Wysłałane z espiątki

chantelle

Post autor: chantelle » 07 kwie 2017, 10:38

wniosek jeden: nigdy wszystkim ludziom nie dogodzisz ;]

c08mk
Użytkownik wspierający

Post autor: c08mk » 08 kwie 2017, 10:54

Proszę o informację jakie są promki. Teraz w sklepach promki nie są wymienione w opisie. Zeszły numer kupiłem dla kart do Kolejki.

ODPOWIEDZ