Oszustwa sprzedażowe - nowy temat w dziale sprzedaży, dyskusja

Uwagi do moderatorów, uwagi dot. tego forum dyskusyjnego.

Co myślisz o stworzeniu listy kont bankowych oszustów?

Czas głosowania minął 02 lip 2018, 18:49

Dobry pomysł (spróbujmy stworzyć taki wątek).
25
78%
Zły pomysł (nie twórzmy takiego wątku, to nie będzie działać).
4
13%
Nie mam zdania.
3
9%

Liczba głosów: 32

yNidhogg
Użytkownik wspierający

Oszustwa sprzedażowe - nowy temat w dziale sprzedaży, dyskusja

Post autor: yNidhogg » 25 cze 2018, 18:49

Cześć,

Czytając ostatnio ten wpis w wątku dotyczącym okazji w sieci nasunął mi się pomysł stworzenia tematu podpiętego do wątku sprzedażowego zawierającego numery kont bankowych należących do osób (oszustów) które świadomie nie wywiązały się z umowy sprzedaży (czytaj: zabrali kasę i nie wysłali gry).

Lista oczywiście byłaby anonimowa (bez danych personalnych właścicieli, które i tak mogą być nieprawdziwe). Poza numerem konta zawierałaby jedynie odnośniki do profili użytkowników które zgłosiły dane konto). Jeśli ktoś zechce dowiedzieć się więcej o danej sprawie mógłby po prostu do tych osób napisać wiadomość.

Oszustów będzie można zgłaszać umieszczając wpis w powyższym wątku z krótkim wyjaśnieniem sytuacji. Np: "Przelałem pieniądze na konto PL61109010140000071219812874 w dniu 01.04.2018 i do tej pory nie otrzymałem gry, kontakt z osobą urwał się." (skądś to znamy).

Nie jest moją intencją umieszczanie tam numerów kont osób które wysłały grę w innym stanie niż opis lub ociągały się z wysyłką.

Przykładowa lista mogłaby wyglądać tak:
Uważaj gdy przelewasz z góry pieniądze na te konta:
PL61109010140000071219812874 - zgłosił Aaa
PL61109010140000071219812875 - zgłosił Bbb, Ccc
Dajcie znać co o tym myślicie.
Ostatnio zmieniony 25 cze 2018, 19:43 przez yNidhogg, łącznie zmieniany 1 raz.
Masa gier
... czasem piszę nie po polsku : |

Awatar użytkownika
Curiosity
Użytkownik wspierający

Re: Oszustwa sprzedażowe - nowy temat w dziale sprzedaży, dyskusja

Post autor: Curiosity » 25 cze 2018, 18:54

Założenie nowego konta bankowego trwa 10 minut. Temat nie ma racji bytu.
Miałem za dużo gier, regał trzeszczał w szwach. Dokupiłem drugi regał i teraz wieje pustkami :( trzeci by się przydał.
Hejtowałem Zombicide zanim to było modne.

yNidhogg
Użytkownik wspierający

Post autor: yNidhogg » 25 cze 2018, 18:57

Curiosity pisze:
25 cze 2018, 18:54
Założenie nowego konta bankowego trwa 10 minut. Temat nie ma racji bytu.
Wychodzę z założenia że częściej takie osoby zmieniają profil na FB, OLX niż tworzą nowe konto w banku.
Masa gier

Awatar użytkownika
raj
Administrator
Kontakt:

Post autor: raj » 25 cze 2018, 19:09

Pomysł nie byłby zły, ale na 100% podpada pod rodo.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl

xilk
Użytkownik wspierający

Post autor: xilk » 25 cze 2018, 19:11

Jak dla mnie, temat nie będzie działał poprawnie i może prowadzić do nadużyć. Co za problem, na tym forum stworzyć kolejne konto np. z drugiego komputera i oskarżyć kogoś o brak uczciwości?

yNidhogg
Użytkownik wspierający

Post autor: yNidhogg » 25 cze 2018, 19:26

raj pisze:
25 cze 2018, 19:09
Pomysł nie byłby zły, ale na 100% podpada pod rodo.
Tutaj sam mam wątpliwości (wolałbym to potwierdzić np u GIODO). Bo czy sam numer konta bankowego to dane osobowe lub dane które prowadzą do zidentyfikowania danej osoby? Zapytam i dam znać.
xilk pisze:
25 cze 2018, 19:11
Jak dla mnie, temat nie będzie działał poprawnie i może prowadzić do nadużyć. Co za problem, na tym forum stworzyć kolejne konto np. z drugiego komputera i oskarżyć kogoś o brak uczciwości?
Nie potrzeba do tego specjalnego wątku. Na takiej samej zasadzie można szkalować osoby w ich własnych tematach sprzedażowych.
Masa gier

Awatar użytkownika
Pierzasty
Użytkownik wspierający

Post autor: Pierzasty » 25 cze 2018, 20:46

xilk pisze:
Taki problem, że zdanie użytkownika poniżej 10 postów waży tyle, co pył na wietrze.

Awatar użytkownika
rastula
Użytkownik wspierający

Post autor: rastula » 25 cze 2018, 21:08

Wystarczy chyba poczatek i koniec nr konta...zeby pod rodo ew nie podpadac a kogos ostrzec...

Choć to pewnie i tak nic nie da...

xilk
Użytkownik wspierający

Post autor: xilk » 26 cze 2018, 07:39

yNidhogg pisze:
25 cze 2018, 19:26
xilk pisze:
Nie potrzeba do tego specjalnego wątku. Na takiej samej zasadzie można szkalować osoby w ich własnych tematach sprzedażowych.
Zgadzam się, tylko jest jedna rzecz. Jeśli osoba napisze coś o sprzedającym w jego temacie, to ten obrzucony błotem od razu może się do tego odnieść, w końcu to jego temat i co jakiś czas zagląda, czy ktoś nie odpisał na jego ofertę - poz tym dostaje powiadomienie, że ktoś napisał w temacie założonym przez niego.

Teraz mając ogólny temat do zgłaszania oszustów, nagle sprawiamy, że ktoś oskarża danego sprzedającego. Sam sprzedający musi najpierw być świadomy istnienia takiego tematu na tym forum i chcąc sprawdzić, czy ktoś go nie szkaluje, musi sprawdzić oddzielny temat.

Powołujesz się na wątek, gdzie są prywatne ogłoszenia na np. olx, allegro itp. I teraz, skąd sprzedający na takim olx ma wiedzieć, czy nie jest niesłusznie oskarżany na tym forum? Naprawdę, na tych portalach jest możliwość zgłoszenia nieuczciwego sprzedawcy, nie potrzeba do tego jeszcze kolejnego wątku u nas.
Pierzasty pisze:
25 cze 2018, 20:46
xilk pisze:
Taki problem, że zdanie użytkownika poniżej 10 postów waży tyle, co pył na wietrze.
A napisanie 10 postów to taki problem? Zakładasz temat i pytasz w nim o doradzenie co kupić. Potem drugi post wymieniając gry, jakie widzisz u gościa, którego chcesz oczernić. Trzeci post z podziękowaniem za rady. Kolejne piszesz w innych wątkach, mając już je przygotowane, czy pisząc je na bieżąco.

Tak naprawdę, ktoś "władczy" z administracji tego forum musiałby się wypowiedzieć, czy zgadza się na założenie takiego wątku na tym forum i czy faktycznie nie łamie to prawa - głównie przepisów z RODO.

Awatar użytkownika
donmakaron
Użytkownik wspierający

Post autor: donmakaron » 26 cze 2018, 09:30

A może zróbmy po prostu wątek o tym co robić jak się człowiek natnie na oszusta, opowiedzmy o kilku złapanych cwaniakach i podnieśmy trochę świadomość - jak sprawdzać oferujących, o tym że warto zapytać poprzednich kontrahentów, nie warto kupować za pół darmo z olx, z trefnych kont facebookowych bez znajomych czy od podejrzanie zachowujących się nieletnich i przede wszystkim że oszustwa często kończą się złapaniem delikwenta, bo taka umowa zawarta przez internet też ma swoją moc i pociąga do odpowiedzialności. Może wtedy się zmniejszy liczba oszustów, wzrośnie ostrożność i nie trzeba będzie powoływać samozwańczej policji forumowej. Zajmie to trochę czasu i wymaga wysiłku, ale chyba warto.

Awatar użytkownika
Pierzasty
Użytkownik wspierający

Post autor: Pierzasty » 26 cze 2018, 12:17

xilk pisze:
26 cze 2018, 07:39
A napisanie 10 postów to taki problem? Zakładasz temat i pytasz w nim o doradzenie co kupić. Potem drugi post wymieniając gry, jakie widzisz u gościa, którego chcesz oczernić. Trzeci post z podziękowaniem za rady. Kolejne piszesz w innych wątkach, mając już je przygotowane, czy pisząc je na bieżąco.
Tak, to problem. Ja to odfiltrowuję na pierwszy rzut oka. No ale ja od lat moderuję fora i wywalam spamerów gadających o niczym właśnie dla nabicia postów, więc może jestem przeczulony :P

mirukan

Post autor: mirukan » 10 paź 2018, 16:05

Z powodu mojego "bzika" na punkcie zwierząt od wielu lat korzystam z "Dogomanii". Teraz już raczej sporadycznie bo za bardzo " zaprzyjaźniła się z FB którego nie cierpię. Otóż jest tam wątek pt. "Czarne Kwiatki Dogo" można poczytać regulamin i pomyśleć czy nie da się go zaadoptować na potrzeby tego forum. Na "Dogo.. " się sprawdza :).

ODPOWIEDZ