Hiperaktywność Administratorów a sensownośc pisania w wątkach

Uwagi do moderatorów, uwagi dot. tego forum dyskusyjnego.
Awatar użytkownika
Bruno
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time

Re: Hiperaktywność Administratorów a sensownośc pisania w wątkach

Post autor: Bruno » 14 mar 2019, 08:13

Ok, a ile zgłoszeń wystarcza, by usunąć post?

Awatar użytkownika
Cin
Użytkownik wspierający
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Post autor: Cin » 14 mar 2019, 08:17

Wystarczy jeden użytkownik, któremu post się nie podoba i jest zgłoszenie. Jednocześnie może być stu użytkowników, którzy uznają post za wartościowy, ale nie mają narzędzia, żeby to zakomunikować.

Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Has thanked: 7 times
Been thanked: 51 times

Post autor: Odi » 14 mar 2019, 09:04

Po pierwsze, dziękuję za ten temat.
Wasz głos jest bardzo ważny i na pewno zrobimy sobie (admini) rachunek sumienia.

Raj już pisał, że posty są zgłaszane przez użytkowników. I bardzo dobrze, że są zgłaszane, bo dzięki temu sprawnie usuwać możemy boty czy reagować na jakieś ewidentne przekroczenia zasad. Powoduje to jednak, że czasem faktycznie trafiają do osądu posty, które są wartościowe, ale zaczynają odchodzić od głównego wątku - no i tutaj jest kwestia indywidualna, czy dany admin ma większą tolerancje, czy mniejszą. Myślę, że powinniśmy się postarać ujednolicić nasze podejście (osobiście wolałbym w kierunku tolerancji większej).

Awatar użytkownika
Retro
Użytkownik wspierający
Has thanked: 3 times

Post autor: Retro » 14 mar 2019, 09:34

Curiosity pisze:
14 mar 2019, 08:04
Bruno pisze:
14 mar 2019, 05:05
Ocenę wartości informacji przekazanej przez danego Forumowicza (o ile nie jest ona rażąco nie na temat, obraźliwa etc.) powinno się zostawić ocenie czytających.
I jest dokładnie tak, jak postulujesz. To forumowicze zgłaszają posty do usunięcia, oceniając tym samym ich wartość merytoryczną.
Skoro np ja miałem zablokowanego Ciebie jako użytkownika i zgłaszałem twoje posty, a Ty zostałeś administratorem, to jaką wartość merytoryczną miały moje uwagi jako forumowicza?
MOJE ZASOBY
--------------------------------------

Awatar użytkownika
Galatolol
Użytkownik wspierający
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Post autor: Galatolol » 14 mar 2019, 09:59

Też to zauważyłem i nie jestem zadowolony. O ile w pełni popieram usuwanie postów pytających o koszulki, to przenoszenie rzeczy typu info o planowanej wersji elektronicznej Mage Knighta (do działu Planszówki na komputerze) jest przesadą i zapewne sprawiło, że wiele osób nawet nie zauważyło tej informacji (ja np. porządnie monitoruję tylko dział Gry planszowe i karciane).
Ostatnio zmieniony 14 mar 2019, 10:39 przez Galatolol, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Has thanked: 50 times
Been thanked: 105 times

Post autor: Curiosity » 14 mar 2019, 10:31

Retro pisze:
14 mar 2019, 09:34
Skoro np ja miałem zablokowanego Ciebie jako użytkownika i zgłaszałem twoje posty, a Ty zostałeś administratorem, to jaką wartość merytoryczną miały moje uwagi jako forumowicza?
Nie twierdzę, że zawsze byłem święty, nadal nie jestem. Mam uprawnienia do moderacji trochę "przy okazji", bo głównie zajmuję się edycją pierwszych postów w głównym dziale. Nie dało się tego wyodrębnić. Jasne, czasem się zajmę czymś ewidentnym, ale do wielu zgłoszeń się nie dotykam, bo po prostu brak mi doświadczenia. Ale widząc panel moderatorski, mam dopiero teraz wyobrażenie tego jaka jest skala zgłoszeń i ile roboty ma moderacja. I powiem bez kozery, że jest tego naprawdę dużo.

Mi na forum brakuje systemu oceny komentarzy za pomocą łapek w dół/w górę. Wiele razy strasznie chciałem "nagrodzić" w ten sposób jakiś fajny komentarz, a tak, to nie bardzo jest jak.

Jestem osobą, która bardzo sobie ceni konkret. Nie lanie wody, nie ozdobniki, tylko treść. Przykładowo, do tematu o promocjach na Muve przestałem w ogóle zaglądać, bo tam ilość merytoryki jest znikoma. Na 10 nowych postów, 5 jest o narzekaniu na wysyłkę, 3 o tym, że gra już doszła, a może 1-2 coś wnoszą. Taki format jednak odpowiada Goosowi (pracownikowi Muve) i on nie chciał tego moderować. Okay, jego cyrk jego małpy, ale ja tam już nie zaglądam w ogóle. I nie chciałbym, żeby taka sytuacja miał miejsce w temacie o grze, która mnie interesuje.

Osobiście blokuję kilka osób, których jedynym "przewinieniem" jest to, że niemiłosiernie leją wodę i ich posty nie wnoszą żadnej merytoryki do tematu. Zresztą nie wiem czy te osoby nie zmieniły stylu pisania - niektórych blokuję od wielu miesięcy (lat) i konsekwentnie nie czytam ich postów. Możliwe, że coś tracę.

Wiadomo, że vox populi vox dei i pewnie jakieś zmiany zostaną wprowadzone. Mi się to nie podoba, ale się dostosuję.
Miałem za dużo gier, regał trzeszczał w szwach. Dokupiłem drugi regał i teraz wieje pustkami :( trzeci by się przydał.
Hejtowałem Zombicide zanim to było modne.

Cyel
Użytkownik wspierający
Has thanked: 12 times
Been thanked: 19 times

Post autor: Cyel » 14 mar 2019, 13:51

mat_eyo pisze:
13 mar 2019, 10:08
Również zauważyłem zwiększoną aktywność, może nie w takim stopniu jak garg, ale jednak. Z tym, że ja się z niej bardzo cieszę. Dlaczego?

Czasem zdarza mi się złapać na jakąś grę taki hype, że chłonę wszystko z nią związane. Do tego stopnia, że lubię sobie przeczytać cały, dotyczący jej wątek na forum. W przypadku starszych gier zaczyna się od sporej dawki informacji, dyskusji przedpremierowych, później opisów wrażeń z gry itd. Jednak kiedy na osi czasu dojeżdżamy do 2017 roku i dalej, zaczynają dominować posty o koszulkach, dostępności w sklepach i oczekiwaniu na kuriera. Niczym niezwykłym jest strona czy dwie z samymi postami nie na temat. Wchodząc w wątek dotyczący gry chcę poczytać o samej grze, o wrażeniach z rozgrywki, a nie o tym, że ktoś dostał numer przesyłki na maila, albo które koszulki są najlepsze.
Popieram. Jeśli wzrost aktywności administracji oznacza, że wchodząc do tematu o grze będę mógł faktycznie poczytać o grze - wrażeniach, silnych punktach/słabościach, startegiach i opiniach po rozgrywce - zamiast o tym kiedy reprint, kto czeka na paczkę, jaki insert i dlaczego karta jest krzywa, to jestem jak najbardziej za.

Nie wierzę, że te rzeczy interesują kogokolwiek, kto zagląda do tematu o grze, którego wcześniej nie widział i z zaciekawieniem otwiera go by się czegoś o grze dowiedzieć. A dowiaduje się tylko kto czeka na kuriera a komu od tygodnia nie dosłali źle wyrzeźbionego meepla.

Jak już wcześniej parę razy pisałem, forum główne sprawia wrażenie zdominowanego przez kolekcjonerów, dla których docelową czynnością związaną z planszówkami nie jest granie, tylko kupowanie. Rzadkie tematy warte czytania w stylu Gry Miesiąca to chlubny wyjątek w morzu śmiecia.
Interesuję się grą, byłem zawiedziony grą
ale
lubię grę, kupiłem grę, zagrałem w grę.

KonradT
Użytkownik wspierający
Has thanked: 15 times
Been thanked: 10 times

Post autor: KonradT » 14 mar 2019, 14:36

Cyel pisze:
14 mar 2019, 13:51
Jak już wcześniej parę razy pisałem, forum główne sprawia wrażenie zdominowanego przez kolekcjonerów, dla których docelową czynnością związaną z planszówkami nie jest granie, tylko kupowanie. Rzadkie tematy warte czytania w stylu Gry Miesiąca to chlubny wyjątek w morzu śmiecia.
Jak zajrzysz do działu spotkania i kluby, to znajdziesz tam relację ze spotkań, w tym duże opisy rozgrywki. Przykład: viewtopic.php?p=1121638#p1121638 - obszerny post opisujący rozgrywkę, który zostałby przeczytany przez większą liczbę osób, gdyby został umieszczony w dziale relacje z gier.

Awatar użytkownika
Bruno
Użytkownik wspierający
Has thanked: 1 time

Post autor: Bruno » 15 mar 2019, 02:23

@ Curiosity - to nic osobistego, ale taki oto przykład mi się przypomniał:
Curiosity pisze:
08 lut 2019, 19:35
Zieeeeeew.
I po co mnie budziliście?
[śpi dalej]
I to jest wypowiedź konkretna, mieszcząca się w temacie, która jest przydatna dla innych? Moderatorze, moderuj się sam! :wink:

@ Odi - dziękuję za Twoje stanowisko. Mam nadzieję, że zmiany pójdą w kierunku, o którym piszesz. W przeciwnym razie, powstanie nowy termin: "Topic Nazi" :twisted: (chyba, że już ktoś to wymyślił?). Ważąc na szali: swobodną dyskusję (w granicach rozsądku i kultury) i chęć wyeliminowania wodolejstwa oraz off topiców, prymat powinna mieć ta pierwsza. I ryzyko tej drugiej po prostu musi być wkalkulowane. Być może zabrzmi to brutalnie, ale IMHO: Administracja Forum powinna nieco bardziej troszczyć się o "komfort" Forumowiczów wypowiadających się (czyli aktywnych), niż tych, którzy po prostu śledzą zasubskrybowane wątki (i którzy narzekają, że często treść kolejnego posta nie jest dla nich interesująca). Bo to ci aktywnie piszący sprawiają, że Forum żyje i jest po co tu zaglądać. Dla wyjaśnienia: tak, wiem, że oba te zbiory są pełne elementów wspólnych, ale to dylemat jak w polityce: czy państwo powinno dbać bardziej o komfort/prawa etc. "człowieka pracy" czy "konsumenta" (bo przecież większość wyborców należy do obu zbiorów).

Ważny i rzeczowy wątek - chwała założycielowi!

Awatar użytkownika
raj
Administrator
Has thanked: 27 times
Been thanked: 63 times
Kontakt:

Post autor: raj » 15 mar 2019, 07:59

garg pisze:
13 mar 2019, 23:14
1) To nie jest wina adminów, że kasują posty, bo przecież ktoś inny je zgłasza, a admini tylko przeglądają po łebkach i kasują wedle swojego uznania.
Widzę, że wogóle się nie zrozumieliśmy.
Jedyna opcja, żeby rozważać winę moderatorów byłaby wtedy gdyby nadużywali swoich uprawnień.
Nic takiego nie miało miejsca, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek winie. No chyba, że któryś kasowałby posty złośliwie czy z pobudek osobistych (bo kogoś nie lubi itd) - ale nic takiego nie nastąpiło.

Nawet więc gdyby jakiś moderator skasował cały wielki wątek to nie rozważałbym tego w kategoriach winy tylko ewentualnego błędu technicznego.

Stąd twoje "zarzucanie winy" jest absolutnie chybione.

Celem mojego wpisu było wyjaśnienie, jak wyglądają realia moderacji, nie zaś tłumaczenie kogokolwiek.

Ale dobrze, po naradzie wśród moderatorów postanowiliśmy trochę odpuścić i dopuścić pewne offtopy w watkach tematycznych gier.
Nie oznacza to jednak zgody na swobodne spamowanie takich wątków.
Nadal nie ma zgody na zalewanie ich ofertami sprzedaży czy gadaniem o niczym.
Nadal nie ma w nich miejsca na dyskusje o jakości i wymiarach koszulek, czy pytania o zasady.
Do sprzedawania gier jest osobne podforum, zawsze też możecie skorzystać z priva i napisać do kogoś konkretną wiadomość. Znakomita większość osób czytających dany watek już tę grę posiada.

Jeszcze jedna kwestia - jeżeli offtopujecie, to dopisanie "a żeby nie było całkiem offtopicznie" i jakiegoś merytorycznego kawałka nie uratuje danego postu przed usunięciem.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl

Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator

Post autor: Curiosity » 15 mar 2019, 08:08

Bruno pisze:
15 mar 2019, 02:23
@ Curiosity - to nic osobistego, ale taki oto przykład mi się przypomniał:
Curiosity pisze:
08 lut 2019, 19:35
Zieeeeeew.
I po co mnie budziliście?
[śpi dalej]
I to jest wypowiedź konkretna, mieszcząca się w temacie, która jest przydatna dla innych? Moderatorze, moderuj się sam! :wink:
Ta wypowiedź ma drugie dno ;) Jest to ujęte w bardzo dużym skrócie coś na zasadzie: "Nie sądzę, aby ta gra w takiej postaci mogła kogoś zainteresować. Strata czasu autorów, strata pieniędzy wydawnictwa, strata obu tych rzeczy przez ludzi, którzy to kupią". Czy taka uwaga o grze jest offtopem? Może i tak, ale od tego służy opcja zgłaszania postów.

A tak już na serio - jasne, czasem mi się zdarza rzucić coś takiego. Nie miałbym z tym problemu, gdyby ta wypowiedź została usunięta.
Miałem za dużo gier, regał trzeszczał w szwach. Dokupiłem drugi regał i teraz wieje pustkami :( trzeci by się przydał.

Awatar użytkownika
garg
Użytkownik wspierający
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Post autor: garg » 15 mar 2019, 09:53

Raj - co prawda nie do końca o to mi chodziło (czyli znowu niedokładnie się zrozumieliśmy), ale nie będę kruszył kopii, bo konkluzja jest optymistyczna.

Dzięki - teraz widzę światełko na końcu tunelu :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)

Awatar użytkownika
seki
Użytkownik wspierający
Has thanked: 25 times
Been thanked: 13 times

Post autor: seki » 15 mar 2019, 09:54

raj pisze:
15 mar 2019, 07:59
Ale dobrze, po naradzie wśród moderatorów postanowiliśmy trochę odpuścić i dopuścić pewne offtopy w watkach tematycznych gier.
Nie oznacza to jednak zgody na swobodne spamowanie takich wątków.
Nadal nie ma zgody na zalewanie ich ofertami sprzedaży czy gadaniem o niczym.
Nadal nie ma w nich miejsca na dyskusje o jakości i wymiarach koszulek, czy pytania o zasady.
Do sprzedawania gier jest osobne podforum, zawsze też możecie skorzystać z priva i napisać do kogoś konkretną wiadomość. Znakomita większość osób czytających dany watek już tę grę posiada.

Jeszcze jedna kwestia - jeżeli offtopujecie, to dopisanie "a żeby nie było całkiem offtopicznie" i jakiegoś merytorycznego kawałka nie uratuje danego postu przed usunięciem.
Jestem pozytywnie nastawiony i wierzę, że będzie lepiej. Grunt to znaleźć złoty środek i tak jak napisałeś usuwać lanie wody a wartościowe wpisy poza tematem zostawiać. Za kryterium weźcie wartość dla czytelników to powinno być dobrze.

Natomiast chciał bym poznać wymagany procentowy udział merytoryki do jej braku bo z ostatniego akapitu Twojej wypowiedzi wynika, że nawet jeśli we wpisie będzie coś na temat a część będzie poza tematem to wpis będzie kasowany. Zastanawiam się jak będziecie to mierzyć i co będzie decydować o pozostawieniu bądź nie.

Awatar użytkownika
raj
Administrator
Has thanked: 27 times
Been thanked: 63 times
Kontakt:

Post autor: raj » 15 mar 2019, 10:10

seki pisze:
15 mar 2019, 09:54
Zastanawiam się jak będziecie to mierzyć i co będzie decydować o pozostawieniu bądź nie.
Nie będziemy tego mierzyć. Decyzja będzie w pełni uznaniowa i będzie należeć do moderatora sprawdzającego dany wpis.
Być może moderator się dokładnie wczyta i np. tylko wyedytuje offtopa. A może tylko spojrzy na pierwszą część posta i go skasuje.
Nie będzie reguły.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl

Awatar użytkownika
EVOCATVS
Użytkownik wspierający
Has thanked: 13 times

Post autor: EVOCATVS » 15 mar 2019, 18:32

Czyli, wychodzi na to, że nic się nie zmieni?

Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator

Post autor: Curiosity » 15 mar 2019, 18:36

EVOCATVS pisze:
15 mar 2019, 18:32
Czyli, wychodzi na to, że nic się nie zmieni?
Proponuję, żebyś za tydzień odpisał w tym temacie, czy przez ten czas odczułeś jakąś różnicę. I czy jest lepiej, czy gorzej.

Tydzień, to chyba niewiele?

Awatar użytkownika
japanczyk
Użytkownik wspierający
Has thanked: 20 times

Post autor: japanczyk » 15 mar 2019, 21:27

Fajnie by było jednak dostawać feedback nt. usuwania postów, a nie po prostu zaobserwować, że wypowiedź zniknęła BO TAK
Najświeższy przykład w wątku Nemesis, gdzie wyleciał mój post - ale uzasadnienia brak, wiec jedyne co pozostaje to irytacja, bo nei wiesz co tam nie grało komuś - ciagniecie watku czy jakas opinia, ktora sie modowi nie spodobała

Serio, forum jest od wymiany opini, do dyskusji, nie bądźmy nazistami, bo to absurd, szczegolnie jak czasem widze, ze wylatuja normalne wypowiedzi, a taki temat gdzie nic tylko odpalic maszyne do popcornu i leci ostry offtop pozostaje niemoderowany viewtopic.php?f=1&t=59180&start=75

Awatar użytkownika
EVOCATVS
Użytkownik wspierający

Post autor: EVOCATVS » 15 mar 2019, 21:45

Nie trzeba tygodnia czekać, niecałe trzy godzinki wystarczyły :D

Ja nie rozumiem takiego usuwania postów z partyzanta. Nie chodzi przypadkiem o danie znać użytkownikowi co zrobił źle, żeby w przyszłości unikał takich sytuacji? A tak to zazwyczaj nawet nie wie, że coś zrobił nie tak.

Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator

Post autor: Curiosity » 15 mar 2019, 22:05

EVOCATVS pisze:
15 mar 2019, 21:45
Nie trzeba tygodnia czekać, niecałe trzy godzinki wystarczyły :D
Sprecyzujesz?

Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator

Post autor: Curiosity » 15 mar 2019, 22:09

japanczyk pisze:
15 mar 2019, 21:27
nie bądźmy nazistami,
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina
Właśnie przegrałeś dyskusję

Awatar użytkownika
EVOCATVS
Użytkownik wspierający

Post autor: EVOCATVS » 15 mar 2019, 22:21

Chodziło mi o to, że pomimo zapowiedzenia zmian w działaniu administracji i Twojej sugestii, żeby przez tydzień obserwować sytuację, już po kilku godzinach pojawia się zgłoszenie o znikającym poście i braku jakiegokolwiek feedbacku w tej sprawie.

Awatar użytkownika
japanczyk
Użytkownik wspierający

Post autor: japanczyk » 15 mar 2019, 22:31

Curiosity pisze:
15 mar 2019, 22:09
Haha, serio argumentum ad absurdum - to nie jest dyskusja na poziomie
Na chłopski rozumum - jak mam wiedzieć, że coś robię źle, jeśli mi ktoś nie powie, że coś robię źle

Forum jest dla użytkowników, a jak widać osoby, które sa tutaj zarówno weteranami jak i świeżakami zwracają uwagę na zaistniały problem z nadgorliwą moderacją. To nie dziki zachód ;-)

Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator

Post autor: Curiosity » 15 mar 2019, 22:34

EVOCATVS pisze:
15 mar 2019, 22:21
Chodziło mi o to, że pomimo zapowiedzenia zmian w działaniu administracji i Twojej sugestii, żeby przez tydzień obserwować sytuację, już po kilku godzinach pojawia się zgłoszenie o znikającym poście i braku jakiegokolwiek feedbacku w tej sprawie.
Prosiłem o konkrety, ale albo nie chcesz, albo nie umiesz ich podać.
Trudno, wyręczę Cię, bo w przeciwieństwie do Ciebie, widzę co było moderowane.

W ciągu ostatnich nie trzech, ale pięciu godzin, z forum usunięte zostały tylko dwa posty: jeden usunąłem ja (wątek: Nemesis), na prośbę autora, drugi usunął admin (wątek: Mage Knight), ponieważ post zawierał reklamę sklepu. Nie licząc skasowanego jednego dubla oraz dwóch postów usuniętych przez samych autorów, nic więcej nie zostało w tym czasie usunięte.

Ale rozumiem, że wiesz coś, czego ja nie wiem i masz na to dowody?

Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator

Post autor: Curiosity » 15 mar 2019, 22:35

japanczyk pisze:
15 mar 2019, 22:31
Curiosity pisze:
15 mar 2019, 22:09
Haha, serio argumentum ad absurdum - to nie jest dyskusja na poziomie
Na chłopski rozumum - jak mam wiedzieć, że coś robię źle, jeśli mi ktoś nie powie, że coś robię źle

Forum jest dla użytkowników, a jak widać osoby, które sa tutaj zarówno weteranami jak i świeżakami zwracają uwagę na zaistniały problem z nadgorliwą moderacją. To nie dziki zachód ;-)
Kolego, a jak mam z Tobą dyskutować, skoro porównujesz mnie do nazisty? To jest taki poziom absurdu, że jedynym wyjściem jest po prostu przestać się odzywać. Wiesz kim byli naziści i co zrobili? Czy cokolwiek co zrobi moderacja można w jakikolwiek sposób do tego porównać?

Awatar użytkownika
japanczyk
Użytkownik wspierający

Post autor: japanczyk » 15 mar 2019, 22:54

Curiosity pisze:
15 mar 2019, 22:35
Kolego, a jak mam z Tobą dyskutować, skoro porównujesz mnie do nazisty? To jest taki poziom absurdu, że jedynym wyjściem jest po prostu przestać się odzywać. Wiesz kim byli naziści i co zrobili? Czy cokolwiek co zrobi moderacja można w jakikolwiek sposób do tego porównać?
Ale ja nie pije do Ciebie, ani nie porównuję nikogo do nazisty... napisałem:
japanczyk pisze:
Serio, forum jest od wymiany opini, do dyskusji, nie bądźmy nazistami, bo to absurd
Słyszałeś jak się mówi nieraz o kimś kto zwraca uwagę na gramatyczne błędy grammar nazi - w tym kontekście użyłem tych słów, twoje uniesienie jest naprawdę powyżej tego na co tutaj ludzie starają się zwrócić uwagę.
Ale to już schodzi na offtop, a ja z chęcią usłysząłbym dlaczego mój post został usunięty ;-)

I podkreślę jeszcze raz to co napisałem wcześniej:
japanczyk pisze:
Serio, forum jest od wymiany opini, do dyskusji

ODPOWIEDZ