Wielkość czcionki - Ankieta

Uwagi do moderatorów, uwagi dot. tego forum dyskusyjnego.

Jaka ma być wielkość czcionki?

10px - taka jak była wcześniej
50
26%
11px - taka jak jest teraz
133
70%
Mieszane - wtedy na aero zostałoby 10px a na reszcie byłoby 11px
7
4%

Liczba głosów: 190

Awatar użytkownika
raj
Administrator
Kontakt:

Wielkość czcionki - Ankieta

Post autor: raj » 27 cze 2018, 19:55

Kilka dni temu zmieniłem wielkość czcionki na wszystkich stylach z 10px na 11px (z wyjątkiem pycode - tam ta zmiana była dokonana dawno temu). Było to spowodowane informacjami od wielu osób, że czcionka jest za mała i nieczytelna.

Teraz dostałem informacje, że nowa czcionka jest zbyt duża.
W związku z tym wystawiam ankietę, żebyście mogli zdecydować jaka czcionka bardziej Wam pasuje.
Mniejsza jaka była wcześniej czy większa jaka jest teraz?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl

Awatar użytkownika
RunMan
Użytkownik wspierający

Re: Wielkość czcionki - Ankieta

Post autor: RunMan » 27 cze 2018, 23:01

Ja tam przyzwyczaiłem się do tej, która była - ale po zmianie zmniejszyłem domyślny rozmiar czcionki dla witryny, więc nie ma problemu. Chyba we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach jest taka opcja, więc każdy może dostosować sobie rozmiar do swoich potrzeb.
BGG | SPRZEDAM | 6% 3Trolle

Awatar użytkownika
woytas
Użytkownik wspierający

Post autor: woytas » 28 cze 2018, 00:03

Mi pasuje taka, jak jest teraz, mniejsza może (a raczej będzie na pewno) sprawiać problemy - chyba czas zaopatrzyć się w okulary :?

Awatar użytkownika
mauserem
Użytkownik wspierający

Post autor: mauserem » 28 cze 2018, 12:28

ja tylko w kwestii formalnej :mrgreen:
FONT nie CZCIONKA

czcionka to w drukurastwie metalowy, a jeszcze dawniej drewniany stempel z pojedynczym znakiem drukarskim.
To z czcionek dokonywało się składu tekstu, w formie bloków wierszy zebranych razem.
Obecnie stosowanie czcionek zanikło i czcionki używane są w wyrafinowanych drukach akcydensowych (czcionki klockowe) lub na potrzeby swoistej archeologii starych technik druku.

Font to cyfrowa reprezantacja wyglądu kroju pisma używana do wyświetlania znaków na ekranie lub druku cyfrowego - czyli w zasadzie w naszej cyfrowej rzeczywistości fonty są wszędzie - również w CSSach tego forum.

ale proszę ładnie - FONT nie czcionka bo moje projektowe serce krwawi :mrgreen:

Awatar użytkownika
Pan_K
Użytkownik wspierający

Post autor: Pan_K » 28 cze 2018, 12:43

Wybacz, ale „font”, to anglicyzm na polskie „czcionka”. Mówmy po polsku.
Cave, quid dicas, quando et cui.

Awatar użytkownika
mauserem
Użytkownik wspierający

Post autor: mauserem » 28 cze 2018, 13:03

Pan_K pisze:
28 cze 2018, 12:43
mylisz się troszkę, w jednym masz rację - font to zapożyczenie z angielskiego, ale nie oznacza czcionki ("type") :D
mam pytanie, jako do purysty językowego, jak mówisz po polsku "komputer"? :mrgreen:
i to by było na tyle off topic "poza tematem" ;)

Awatar użytkownika
Pan_K
Użytkownik wspierający

Post autor: Pan_K » 28 cze 2018, 13:29

mauserem pisze:
28 cze 2018, 13:03
Pan_K pisze:
28 cze 2018, 12:43
mylisz się troszkę, w jednym masz rację - font to zapożyczenie z angielskiego, ale nie oznacza czcionki ("type") :D
mam pytanie, jako do purysty językowego, jak mówisz po polsku "komputer"? :mrgreen:
i to by było na tyle off topic "poza tematem" ;)
Pewnie zatem słowniki się mylą co do znaczenia słowa „font” w języku polskim...

„Komputer” po polsku mówię „komputer”.

Wytykanie mi przez Ciebie puryzmu jest dość osobliwe w kontekście Twojej wypowiedzi, od której zaczęła się nasza drobna utarczka. ;)

No ofence i EOT (ku chwale puryzmu).
Cave, quid dicas, quando et cui.

Tuminure
Użytkownik wspierający

Post autor: Tuminure » 30 cze 2018, 09:22

mauserem pisze:
28 cze 2018, 12:28
FONT nie CZCIONKA
Fontu nie powiększa się w taki sposób, w jaki zazwyczaj zostają powiększone teksty na stronach internetowych. Font jako używany plik nie został przecież powiększony, nikt go nie edytował, a sam rozmiar tego pliku nie został zwiększony. Zostały zmienione jedynie parametry użyte do wygenerowania czcionek na podstawie tego fontu. Dlatego #teamCzcionka.

A co do tematu - myślałem, że wcześniej miałem odpalonego zooma na tej stronie i chrome z dnia na dzień postanowił go zresetować. Z przyzwyczajenia ustawiłem więc zoom na 90% i strona wygląda prawie tak jak poprzednio. Proponuję skorzystać z tej opcji, jeżeli komuś się nie podoba obecny rozmiar czcionek ;).

Awatar użytkownika
Pierzasty
Użytkownik wspierający

Post autor: Pierzasty » 30 cze 2018, 14:44

Tuminure pisze:
30 cze 2018, 09:22
Z przyzwyczajenia ustawiłem więc zoom na 90% i strona wygląda prawie tak jak poprzednio. Proponuję skorzystać z tej opcji, jeżeli komuś się nie podoba obecny rozmiar czcionek ;).
Niby tak, ale emotki przestały być pixel-perfect :?

Awatar użytkownika
mauserem
Użytkownik wspierający

Post autor: mauserem » 01 lip 2018, 18:21

Tuminure pisze:
30 cze 2018, 09:22
mauserem pisze:
28 cze 2018, 12:28
FONT nie CZCIONKA
Fontu nie powiększa się w taki sposób, w jaki zazwyczaj zostają powiększone teksty na stronach internetowych. Font jako używany plik nie został przecież powiększony, nikt go nie edytował, a sam rozmiar tego pliku nie został zwiększony. Zostały zmienione jedynie parametry użyte do wygenerowania czcionek na podstawie tego fontu. Dlatego #teamCzcionka.

A co do tematu - myślałem, że wcześniej miałem odpalonego zooma na tej stronie i chrome z dnia na dzień postanowił go zresetować. Z przyzwyczajenia ustawiłem więc zoom na 90% i strona wygląda prawie tak jak poprzednio. Proponuję skorzystać z tej opcji, jeżeli komuś się nie podoba obecny rozmiar czcionek ;).
Słusznie zauważyłeś, że kod strony nie ingeruje w sam font (bo jest to zasób zamknięty), jedynie modyfikuje jego parametry (rozmiar) co skutkuje zmianą wielkości znaków - te znaki to jednak nie są czcionki :D
to są czcionki:
Spoiler:
dlatego #teamFONT :mrgreen:

Awatar użytkownika
Highlander
Użytkownik wspierający

Post autor: Highlander » 02 sie 2018, 10:07

RunMan pisze:
27 cze 2018, 23:01
Ja tam przyzwyczaiłem się do tej, która była - ale po zmianie zmniejszyłem domyślny rozmiar czcionki dla witryny, więc nie ma problemu. Chyba we wszystkich nowoczesnych przeglądarkach jest taka opcja, więc każdy może dostosować sobie rozmiar do swoich potrzeb.
Również preferowałem 10px. Ale tak jak napisał kolega - wystarczy jeden raz przeskalować witrynę www.gry-planszowe.pl w przeglądarce (np. skrót klawiaturowy "CTRL + minus" pod Firefox i Chrome) i gotowe.

ODPOWIEDZ