Lacerta na 2016

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
Misio205
Posty: 418
Rejestracja: 30 lis 2012, 11:18
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 2 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Misio205 »

hsiale pisze:
yosz pisze:Naprawdę zadziwia mnie non stop, że jest jeszcze tak wiele osób, które się dziwią że wydawnictwo czegoś nie wydaje.
Mnie za to zadziwia non stop, że wydawnictwa ciągle narzekają że brakuje im kapitału i nie wiedzą, co się sprzeda, a nikt nie próbuje crowdfundingu. W USA mnóstwo gier wychodzi dzięki Kickstarterowi, często nawet duże wydawnictwa stosują tę metodę, mamy kilka działających już jakiś czas polskich portali crowdfundingowych i nikt ich nie używa (ani nie mówi, czemu jest to zły pomysł).
Dokładnie, albo przynajmniej jakiegoś "badania rynku". Zamiast tych całych planów wydawniczych, wystarczyłaby taka ankieta jaka już powstała i przynajmniej by mieli jakąś wiedzę o tym co się sprzeda, bez marudzenia potem, że zalega towar w magazynie.

Poza tym wydanie mini-dodatku z postacią to tylko jedna figurka i kilkanaście kart a zawartość może być w pudełku od normalnego dodatku. Uważam, że jakby chcieli, to by wykombinowali :wink:
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Lacerta na 2014

Post autor: FortArt »

Ok, ciekawe postawienie spawy z tym apelem. Niemniej to jednak trochę dziwne, że aby mieć gry które chcę powinienem kupić coś innego. Popieram pomysł, by skorzystać z crowfindingu, przecież najwyżej się nie uda, co tu do stracenia jest?

Co do propozycji:
- Glück Auf i Rokoko są językowo niezależne, ergo nie warto ich wydawać po polsku.
- Torfowisko już jest po polsku, latami po sklepach leżało, nakład wyczerpany niby dobrze to wróży, ale jak dla mnie kto miał kupić to kupił.
- Glass Road i Cavernę poproszę.
- Agricola: Gamers Deck i Agricola - Chłopi i ich zwierzyniec: kolejne budynki - koniecznie, dawno powinny być wydane! Wydawać i brać moją kasę! :)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Trolliszcze »

FortArt pisze:- Torfowisko już jest po polsku, latami po sklepach leżało, nakład wyczerpany niby dobrze to wróży, ale jak dla mnie kto miał kupić to kupił.
Mówisz to tak, jakby w naszym hobby nie pojawiali się nowi ludzie. Agricola to klasyk, ciągle schodzi z półek sklepowych (np. wciąż w Top 10 sprzedanych gier w sklepie 3Trolle). Część z tych ludzi nie miała dotąd okazji kupić Torfowiska i czeka na wznowienie, między innymi ja :D
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Karit »

yosz pisze:Mnóstwo pieniędzy, bo oznaczałoby że Lacerta musi zapłacić za własny druk, za zaprojektowanie nowego pudełka, nowej wypraski i to wszystko tylko dla nich, czyli pewnie nakład w okolicy 500sztuk, zamiast dużo większego międzynarodowego dzięki czemu cena jednostkowa jest niższa. Ale przecież łatwo powiedzieć "przecież to będzie kosztować tylko trochę więcej"
Wszystko ok, ale czemu mieliby projektować nową wypraskę??
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1526
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 196 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Furan »

W tle słychać groźny pomruk tłumu: Chcemy Ech Przeszłości do Innowacji!

Proxima Centauri też wygląda radośnie.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum; Mundus Novus, Montana
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Lacerta na 2014

Post autor: TTR_1983 »

Karit pisze:
yosz pisze:Mnóstwo pieniędzy, bo oznaczałoby że Lacerta musi zapłacić za własny druk, za zaprojektowanie nowego pudełka, nowej wypraski i to wszystko tylko dla nich, czyli pewnie nakład w okolicy 500sztuk, zamiast dużo większego międzynarodowego dzięki czemu cena jednostkowa jest niższa. Ale przecież łatwo powiedzieć "przecież to będzie kosztować tylko trochę więcej"
Wszystko ok, ale czemu mieliby projektować nową wypraskę??
pewnie chodziło o to, żeby wszystko zmieściło się do jednego pudełka. Wtedy wyparaska rzeczywiście musiałaby być inna.
Awatar użytkownika
to tylko ja
Posty: 179
Rejestracja: 07 gru 2008, 19:51
Lokalizacja: Suwałki

Re: Lacerta na 2014

Post autor: to tylko ja »

Jestem za dodatkami do MK i Pandemica.
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Królik »

Rochwald pisze:W tle słychać groźny pomruk tłumu: Chcemy Ech Przeszłości do Innowacji!
W wątku Innowacji 2 razy w dużych odstępach czasu pytałem czy w ogóle rozważają wydanie dodatku, wobec braku odpowiedzi kupiłem angielski. Teraz gwarantuję że polski nie sprzeda się zbyt dobrze w stosunku do podstawki, bo raczej nie jestem jedynym posiadaczem polskiej podstawki z angielskim dodatkiem, a gdyby tylko dali znać że rozważają wydanie tylko nie są jeszcze pewni poczekałbym jeszcze...

Ogólnie akcja pytania bardzo fajna :) .
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Odi »

Tyle, że to nie Lacerta pyta, tylko GF, więc ta ankieta w żadnym wypadku nie jest dla nich zobowiązująca.
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: eventide »

Atrakcyjne ceny na wyprzedaży? Jeden wielki LOL.

"Książęta Florencji" - cena na wyprzedaży: 74 PLN, na i-szop: 72,49 PLN

"Hawana" - cena na wyprzedaży 79 PLN, na i-szop 77,80 PLN

"Samuraj" - cena na wyprzedaży 78 PLN, na i-szop 70 PLN

"Genua" - cena na wyprzedaży 84 PLN, na i-szop 75 PLN

A teraz najlepsze: Lacerta na własnej stronie zachęca nas do porównania tych atrakcyjnych cen z ofertami z i-szop. Tak właśnie zrobiłem. No jak sobie tak można strzelić w kolano? :D

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie WYPRZEDAŻ (czyli tak jak w przypadku Lacerty - pozbycie się zapasów magazynowych) to obniżenie ceny o min 30%, a nie o... no właśnie. O ile?
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Lacerta na 2014

Post autor: sirkozi »

Czytanie=tech. Podali zaokraglone ceny z iszopa, a nie po ile oni beda sprzedawac dana gre.
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: Lacerta na 2014

Post autor: UncleLion »

To, że ktoś zejdzie poniżej jakiejś ceny to nie wina Lacerty. Napisali w poście, że sprawdzali cenę i wynosi ona tyle i tyle. A że wokół tych tytułów zrobiło się głośniej ze względu na "apel mikołajkowy" to pewnie jeszcze ktoś obniżył ceny o 2 zł by być najtańszy.

Wbrew temu co ktoś napisał, uważam, że przynajmiej dwa tytuły z tej listy są bardzo dobre. A nie chodzi o to by sprzedawały się one tylko wśród osób, które już siedzą w hobby planszówkowym. Niektórzy dopiero chwytają bakcyla, szukają klasyków, starych dobrych i sprawdzonych tytułów.

Jako "środowisko" nabraliśmy maniery narzekania na wszystko. A szkoda, bo nie zawsze jest to uzasadnione a robi nam czarny PR....
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Odi »

Ze strony Lacerty:
Z naszej strony obniżyliśmy hurtowniom i sklepom ceny słabiej rotujących gier, a do Was wszystkich zwracamy się o pomoc w promocji naszych tytułów. Uważamy, że ceny, w których można zakupić część naszych gier z pewnością są atrakcyjne, a gry można polecić jako prezenty.

Sprawdzenie na szybko kilku tytułów o zredukowanych cenach w sklepach internetowych daje poniższy wynik:
To chyba jasne, że Lacerta wpłynęła na ceny w sklepach poprzez obniżenie ceny hurtowej.

Eventide -> warto dwa razy dobrze sprawdzić co i jak, zanim się podniesie raban 8)

UncleLion napisał:
Wbrew temu co ktoś napisał, uważam, że przynajmiej dwa tytuły z tej listy są bardzo dobre. A nie chodzi o to by sprzedawały się one tylko wśród osób, które już siedzą w hobby planszówkowym. Niektórzy dopiero chwytają bakcyla, szukają klasyków, starych dobrych i sprawdzonych tytułów.
Dokładnie. Właściwie wszystkie cztery gry są bardzo dobre i mają swoją uznaną markę, i choć Książęta czy Samuraj moga wydawać się dzisiaj lekko przestarzałe, to już taka np Hawana broni się bardzo fajnie.
Ostatnio zmieniony 28 lis 2013, 09:11 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3062
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 87 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: cezner »

@eventide, jeden wielki LOL to jest ta twoja wypowiedź.

Była już o tym dyskusja i już mi się nie chce po raz setny o tym pisać, że wydawca w swoim sklepie nie może dać cen poniżej cen sugerowanych za swoje wydawane gry bo nikt od niego tych gier nie weźmie do sklepów.
Ale to dzięki temu, że cena sugerowana spadła ( czyli po prostu cena hurtowa spadła) możesz zobaczyć takie ceny w i-szop.

A Lacercie nie chodzi tylko o kupowanie w ich sklepie ale w ogóle ich gier gdziekolwiek.

A jaka była kiedyś cena sugerowana to możesz sprawdzić sobie na Rebelu. I mam wrażenie że np taki Samuraj poleciał zdecydowanie poniżej 30%
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 170
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: eventide »

MisterC pisze:
eventide pisze:Atrakcyjne ceny na wyprzedaży? Jeden wielki LOL.
Już myślałem, że Lacerta zaczęła wyprzedaż.
Przecież nic co napisałeś nie wynika z ich ogłoszenia.
Czyżby? Cytuję: "Z naszej strony obniżyliśmy hurtowniom i sklepom ceny słabiej rotujących gier [..]"

I to jest śmieszne, bo skoro ceny zostały obniżone, to ja nie widzę odzwierciedlenia w takich "Książętach Florencji", ktore zostały przywołane jako przykład, a których cena w co najmniej dwóch sklepach oscyluje od co najmniej pół roku w okolicy 74,90 PLN.

Nie traktuj wyprzedaży jako marketingowego "SALE", tylko jako wyprzedaży w kategorii "chęci wyzbycia się zapasów magazynowych".
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6426
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Odi »

Rozumiem, że od pół roku śledzisz trendy cenowe Książąt Florencji? :wink:

Nawet jesli to, co piszesz, jest prawdą - zauważ, że cena hurtowa to jedno, a marża sklepu drugie. Sklep jeden czy drugi sam mógł chcieć wyprzedać tę grę, i zdecydował się obniżyć jej cenę rezygnując z części marży. Zmniejszenie ceny hurtowej pozwoli sklepom sprzedawać ją w niższej cenie, bez większej utraty marży.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: rastula »

eventide pisze:Atrakcyjne ceny na wyprzedaży? Jeden wielki LOL.

"Książęta Florencji" - cena na wyprzedaży: 74 PLN, na i-szop: 72,49 PLN

"Hawana" - cena na wyprzedaży 79 PLN, na i-szop 77,80 PLN

"Samuraj" - cena na wyprzedaży 78 PLN, na i-szop 70 PLN

"Genua" - cena na wyprzedaży 84 PLN, na i-szop 75 PLN

A teraz najlepsze: Lacerta na własnej stronie zachęca nas do porównania tych atrakcyjnych cen z ofertami z i-szop. Tak właśnie zrobiłem. No jak sobie tak można strzelić w kolano? :D

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie WYPRZEDAŻ (czyli tak jak w przypadku Lacerty - pozbycie się zapasów magazynowych) to obniżenie ceny o min 30%, a nie o... no właśnie. O ile?


hahahaha - ale sobie strzelili w kolano - w głowę raczej ;)

szczególnie jeśli kupisz, o co prosili?


to nie była oferta handlowa z ich strony...
artch
Posty: 211
Rejestracja: 01 mar 2011, 10:10

Re: Lacerta na 2014

Post autor: artch »

yosz pisze: Naprawdę zadziwia mnie non stop, że jest jeszcze tak wiele osób, które się dziwią że wydawnictwo czegoś nie wydaje. "Bo przecież powinni, bo wydali podstawkę". To nie akcja charytatywna - wydawnictwo musi zarabiać.
Mówiąc wprost, jestem mocno zaskoczony, że są jeszcze wydawnictwa, które dziwią się, że klienci przestali kupować ich gry. Przecież powinni, bo w końcu je wydaliśmy. To nie akcja charytatywna - klienci muszą dostać dobry produkt.

P.S. Osobiście kupiłem nowe Le Havre. Pytanie brzmi: doczekam się na zamieszczenie na stronie internetowej wydawcy oficjalnej erraty do popełnionych błędów w wydruku ?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: BartP »

Eventide, dzięki za poranną porcję śmiechu!
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 952
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 652 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Bart Henry »

Nie każdy musi Lacertę lubić, ale to nie powód, by wciskać im do ust słowa, które nie padły. Czasem trzeba umieć przyznać się, że jednak popełniło się błąd. ;)

Ode mnie szacunek za taki ruch. Jednocześnie minus za Wrocław Games Fest, na którym miały być gry Lacerty w niezwykle dobrych cenach, a było jak było. Rozsądnie wycenione były gry wydawnictwa Leonardo (Mare Balticum, Letnisko i Magnum Sal: Muria), za to cała śmietanka Lacerty, ustawiona tuż obok, była dostępna w rebelowych cenach. Przykładowo Agricola za 180 zł, Puerto Rico za ok 130 zł, Wysokie Napięcie też coś około tych 120-130 zł. Idealna szansa na promocję, a ludzie, którzy są nowi w planszówkowym świecie mogli tylko się utwierdzić w przekonaniu, że gry planszowe to jednak spory wydatek.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: bogas »

Henry pisze:Ode mnie szacunek za taki ruch.
Przepraszam, za jaki ruch Lacercie się ten szacunek należy? Bo nie załapałem. To chyba ta pogoda i ciężko dzisiaj u mnie z myśleniem.
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6354
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 473 times
Kontakt:

Re: Lacerta na 2014

Post autor: yosz »

mulek18 pisze:
Karit pisze:
yosz pisze:Mnóstwo pieniędzy, bo oznaczałoby że Lacerta musi zapłacić za własny druk, za zaprojektowanie nowego pudełka, nowej wypraski i to wszystko tylko dla nich, czyli pewnie nakład w okolicy 500sztuk, zamiast dużo większego międzynarodowego dzięki czemu cena jednostkowa jest niższa. Ale przecież łatwo powiedzieć "przecież to będzie kosztować tylko trochę więcej"
Wszystko ok, ale czemu mieliby projektować nową wypraskę??
pewnie chodziło o to, żeby wszystko zmieściło się do jednego pudełka. Wtedy wyparaska rzeczywiście musiałaby być inna.
Tak - sugestia była żeby dwa dodatki do Mage Knight zapakować razem, bo przecież "nie będzie dużo więcej kosztowało, bo to tylko figurka i parę kart". Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy (?) albo zapomina o tym, że Lacerta nie drukuje sama swoich gier, tylko najczęściej są to wydania międzynarodowe, żeby obniżyć koszta produkcji (pisałem o tym kiedyś na blogu: http://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/2 ... poznienia/). Tak więc sugestia żeby zrobić 2w1 spowoduje, że taki dodatek byłby robiony "na zamówienie" i przez to pewnie wyszedłby drożej niż wydrukowanie dwóch dodatków w drukach międzynarodowych.

Pamiętajcie jeszcze o tym: nawet jeżeli Lacerta postanowi wydać Cavernę czy dodatek do MK, to nie jest do końca wiadomo kiedy to zrobi, bo wydawnictwo będzie prawdopodobnie musiało się zgrać z datami wydań międzynarodowych. Możliwa jest więc sytuacja że będzie trzeba czekać dodatkowe miesiące na rozpoczęcie druku.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
killy9999
Posty: 327
Rejestracja: 30 mar 2011, 22:26
Been thanked: 2 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: killy9999 »

Apel Lacerty nasunął mi na myśl GMT, które co roku w okresie jesieni robi wyprzedaż po to żeby zdobyć fundusze (głównie na dodruki).
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Karit »

@yosz - Ok teraz rozumiem o co chodziło. Myślałem ze mówisz o zmianie wypraski do samego dodatku.
Jeśli mieliby to połączyć 2 dodatki to zdecydowanie koszty byłyby o wiele większe, niż gdyby nawet osobno to sprzedawali.
yosz pisze:Pamiętajcie jeszcze o tym: nawet jeżeli Lacerta postanowi wydać Cavernę czy dodatek do MK, to nie jest do końca wiadomo kiedy to zrobi, bo wydawnictwo będzie prawdopodobnie musiało się zgrać z datami wydań międzynarodowych. Możliwa jest więc sytuacja że będzie trzeba czekać dodatkowe miesiące na rozpoczęcie druku.
I to mnie najbardziej martwi. Na aktualny dodruk raczej się nie załapiemy bo wszystko musiało by być już gotowe i wysłane do druku. W takiej sytuacji trzeba będzie czekać na kolejny dodruk międzynarodowy a to może dłuuuugo potrwać :(
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 952
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 652 times

Re: Lacerta na 2014

Post autor: Bart Henry »

bogas pisze:
Henry pisze:Ode mnie szacunek za taki ruch.
Przepraszam, za jaki ruch Lacercie się ten szacunek należy? Bo nie załapałem. To chyba ta pogoda i ciężko dzisiaj u mnie z myśleniem.
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Za co? Za obniżkę cen. Może szacunek to za mocne słowo, ale lubię czytać takie informacje. Fakt, było to podyktowane głównie zalegającymi egzemplarzami, ale to zagranie korzystne zarówno dla nich, jak i dla graczy. Lubię też jasne sytuacje - chcemy wydać kilka gier, ale wszystko jest zależne od funduszy. Lacerta nie ma zbyt dobrej sytuacji, ale nie zrzuca winy na cały świat. Choćbyście nie wiadomo jak nie lubili Lacerty za ich dotychczasowe wybryki, to nasz rynek planszówkowy nie może sobie pozwolić na stratę takiego gracza, więc trzymać kciuki za nich! Jak i za konkurencję, oczywiście! ;)

Życzę dobrej pogody!
Zablokowany