(Oficjalny) Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 78 times
Been thanked: 102 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: michaldz1 »

Ja w sprawie Fire in the Sky.
Zauważyłem, że preordery doszły do około 230 i tempo zamówień mocno spadło. Sam zrobiłem preorder i mocno napaliłem się na grę. Z tym, że obawiam się że program preorderowy może zacząć działać jak P500 z GMT. Chodzi mi przede wszystkim o to, że część gier w programie P500 ląduje w swoistej zamrażarce. Przez wolne tempo zamówień na wydanie czeka latami.
Obecnie preorderów jest ok. 260. Patrząc na tempo zamówień wygląda na to, że program preorderowy nie zakończy się w tym roku sukcesem.
Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje data w której będzie ogłoszona decyzja o rozpoczęciu produkcji lub porzuceniu projektu?
Nie znalazłem też jasnej informacji dotyczącej kosztów wysyłki w Polsce. Aczkolwiek z jakiejś wypowiedzi wnoszę, że jest wliczony w cene. Czy mógłbym prosić o potwierdzenie?
Jak już narzekam, wydaje mi się że ten projekt jest troche przez Phalanx traktowany jak drugorzędny. Ja znalazłem na jego temat informacje jedynie w trzech miejscach: na blogu Sebastiana Adamiaka w serwisie znadplanszy.pl, na stronie Phalanx oraz wątki na forum BGG (nie korzystałem nigdy z consim world). No nie brzmi to jak udana akcja marketingowa.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: Lord Voldemort »

michaldz1 pisze: 08 paź 2019, 08:40 Ja w sprawie Fire in the Sky.
Zauważyłem, że preordery doszły do około 230 i tempo zamówień mocno spadło. Sam zrobiłem preorder i mocno napaliłem się na grę. Z tym, że obawiam się że program preorderowy może zacząć działać jak P500 z GMT. Chodzi mi przede wszystkim o to, że część gier w programie P500 ląduje w swoistej zamrażarce. Przez wolne tempo zamówień na wydanie czeka latami.
Obecnie preorderów jest ok. 260. Patrząc na tempo zamówień wygląda na to, że program preorderowy nie zakończy się w tym roku sukcesem.
Chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje data w której będzie ogłoszona decyzja o rozpoczęciu produkcji lub porzuceniu projektu?
Nie znalazłem też jasnej informacji dotyczącej kosztów wysyłki w Polsce. Aczkolwiek z jakiejś wypowiedzi wnoszę, że jest wliczony w cene. Czy mógłbym prosić o potwierdzenie?
Jak już narzekam, wydaje mi się że ten projekt jest troche przez Phalanx traktowany jak drugorzędny. Ja znalazłem na jego temat informacje jedynie w trzech miejscach: na blogu Sebastiana Adamiaka w serwisie znadplanszy.pl, na stronie Phalanx oraz wątki na forum BGG (nie korzystałem nigdy z consim world). No nie brzmi to jak udana akcja marketingowa.
Koszt wysyłki jest wliczony w cenę dla PL.

Prace nad projektem ciągle trwają. Nie zamierzamy go porzucać, bardziej prawdopodobne jest, że w pewnym momencie powiemy "JUŻ" i zamkniemy przedsprzedaż, kierując grę do produkcji.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: adalbert »

Lord Voldemort pisze: 09 paź 2019, 15:52 bardziej prawdopodobne jest, że w pewnym momencie powiemy "JUŻ" i zamkniemy przedsprzedaż, kierując grę do produkcji.
O, to, to.
Bujaro
Posty: 13
Rejestracja: 04 lut 2019, 11:32

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: Bujaro »

Czy nie planujecie wydania "Viticulture" od Stonemaier Games?
Podobno bardzo dobra gra.
Idźcie za ciosem po "Tapestry" 😉
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: tomuch »

Bujaro pisze: 21 lis 2019, 14:45 Czy nie planujecie wydania "Viticulture" od Stonemaier Games?
W 2016 roku Phalanx myślał o wydaniu, ale zarzucili plany i mieli wrócić do tematu przy kolejnym dodruku. Widać, że w 2017 (to pewnie te wersje wyprodukowane w 2016 roku) i 2018 były jakieś wydania (https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... n/versions), więc myślę, że polska wersja od tego wydawnictwa nie powstanie. Chociaż tyle razy już rynek mnie zaskoczył...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
bluebird
Posty: 154
Rejestracja: 21 lis 2017, 17:28
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: bluebird »

Właśnie też się zastanawiam dlaczego nikt nie chce wydać polskiej wersji Viticulture, wydaje mi się że sporo osób chce ją kupić zatem nie powinno być żadnych problemów ze sprzedażą
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: tomuch »

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o... Z jakiegoś powodu Phalanx, pomimo dużej chęci dołączenia do druku w 2016 roku, wycofał się. I od tego czasu, żadne wydawnictwo nie podjęło tematu publicznie. Kto chciał mieć, to kupił, co pewnie w dużym stopniu ogranicza sprzedaż ewentualnej przyszłej polskiej edycji.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: EsperanzaDMV »

Ja tam też czekam z kupnem na polską wersję... I myślę, że takich osób jak ja jest całkiem sporo.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: Blue »

bluebird pisze: 21 lis 2019, 18:32 Właśnie też się zastanawiam dlaczego nikt nie chce wydać polskiej wersji Viticulture, wydaje mi się że sporo osób chce ją kupić zatem nie powinno być żadnych problemów ze sprzedażą
A Phalanx widać szacuje, że się jednak nie opłaci i problemy ze sprzedażą sensownego nakładu będą.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 714
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: citmod »

tomuch pisze: 21 lis 2019, 18:48 Kto chciał mieć, to kupił, co pewnie w dużym stopniu ogranicza sprzedaż ewentualnej przyszłej polskiej edycji.
Ileż to już razy to "założenie" okazało się nieprawdziwe...
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: Blue »

citmod pisze: 21 lis 2019, 23:17
tomuch pisze: 21 lis 2019, 18:48 Kto chciał mieć, to kupił, co pewnie w dużym stopniu ogranicza sprzedaż ewentualnej przyszłej polskiej edycji.
Ileż to już razy to "założenie" okazało się nieprawdziwe...
Mage knight ;). Ale niestety to gra w szacowanie, a na ryzyko idą dziesiątki tysięcy i w towarze i czasie pracy wydawnictwa/pensjach/obłożeniu magazynowym. Fajnie sie mowi komus kto nie musi swojej kasy wkładać.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: Jareks1985 »

Blue pisze: 21 lis 2019, 23:41
citmod pisze: 21 lis 2019, 23:17
tomuch pisze: 21 lis 2019, 18:48 Kto chciał mieć, to kupił, co pewnie w dużym stopniu ogranicza sprzedaż ewentualnej przyszłej polskiej edycji.
Ileż to już razy to "założenie" okazało się nieprawdziwe...
Mage knight ;). Ale niestety to gra w szacowanie, a na ryzyko idą dziesiątki tysięcy i w towarze i czasie pracy wydawnictwa/pensjach/obłożeniu magazynowym. Fajnie sie mowi komus kto nie musi swojej kasy wkładać.
Na tym polega biznes. Ale fakt wspomniany tytuł oraz Dominant Species, az prosi się o wydanie, sporo osób czeka na ruch wydawcy. Phalanx natomiast skupia się na niższowych produktach, które fundują się na Kickstarterze. Bo o ile są niższowe to w skali globu już nie wrecz porównywalne albo przebijające wydania w okczystym języku. Nie dziwie się takiej polityce, to czysty zysk, z małym ryzykiem. Nie mniej trzymam kcióki za polskie wydania Dominant Species
Awatar użytkownika
sin
Posty: 671
Rejestracja: 24 mar 2019, 14:59
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 175 times
Been thanked: 300 times
Kontakt:

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: sin »

W podobnej sytuacji do Viticulture czy Dominant Species były Spirit Island czy Gloomhaven - wydawałoby się, że kto był zainteresowany tymi grami to nabył już angielską edycję, jednak znalazły one swoich polskich wydawców. Być może warto przyjrzeć jak będzie szła ich sprzedaż co pozwoli jakoś szacować chętnych w przynajmniej trochę zbliżonych grach. Innym opcją jest druk na żądanie (coś na zasadach GMT'owego P500 czy Portalowego podejścia do dodatków do The Others), może to nakreślić jaki jest poziom zainteresowania, a w optymistycznym scenariuszu liczba zapisujących się może przebić próg opłacalności czy minimalnej liczby kopii narzuconej przez oryginalnego wydawcę.

To oczywiście takie moje luźne przemyślenia jako gracza, który uwielbia DS (bezprzecznie moje top3) i chętnie wymieniłby je na polską wersję, a wstrzymuje się z zakupem Viticulture w oczekiwaniu na polską edycję. Absolutnie nie chciałbym Was pouczać jak robić biznes, macie w tym nieporównywalnie więcej doświadczenia niż ja. Jednocześnie mocno trzymam kciuki za polskie wydania obu tych gier. ;-)
Great things are possible when one man's wisdom and an hour's effort are combined.
A sound offense has the power of roaring water, it fills every hole in an opponent's defenses.
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: Blue »

Jareks1985 pisze: 22 lis 2019, 00:20 Na tym polega biznes.
Jasne, że na tym polega. Tylko po prostu jak co chwilę czemu tego nie wydacie, czemu nie ma dodatku, ale jak to nie będzie w PL promek z małego druku który oryginalny wydawca rozprowadzał na kilku konwentach na które jeździł? Pretensje, że jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B(nie opłaca się dodatków, bo podstawka zalega na magazynach? Trzeba było nie wydawać podstawki!)!. Jak gra idzie do wydana to wojna o byle drobnostkę w tłumaczeniu(ja nie rozumiem co to globtroter!), i ale jak to teraz zwykła errata? Jak to nie możecie sami kart wydrukować, tylko musicie konsultować z oryginalnym wydawcom i on sie nie zgadza, albo czemu trzeba tyle czekać(a jakby nie trzeba było to by się znów rewersy nie zgadzały a koszt byłby dobijający dla wydawnictwa)? Bywa to zasadne, a bywa robieniem z igły widły. to coś się we mnie budzi :). Mam wrażenie roszczeniowości "over 9 000", choć może przez to że tego jest wszędzie tyle nawet na coś co nie jest tym podszyte zaczynam reagować alergicznie.

Oczywiście z mojego postu pewnie niejeden wyczyta, że gracze powinni łaskawie przyjmować cokolwiek wydawcy im dadzą i nie mieć wolno mieć pretensji o nic, nie nie to miałem na myśli, choć ktoś może to sobie dopowiedzieć. Nie chodzi o to żeby postawić się w butach jednej i drugiej strony i może zrozumieć że wszystko ma jakiś powód i raczej nikt nie robi komuś specjalnie na złość, bo to ma krótkie nogi. Obstawiam, że gdyby wydawnictwa spełniały te wszystkie roszczeniowe postawy za moment większość skończyłaby jak GFP :P.

Sam trzymam kciuki za Viticulture, oby :).
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2035
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 329 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: walkingdead »

Mam pytanie dotyczące wysłki Europe Divded i Freedom. Widziałam aktualizację, że Europe Divided dotrze w styczniu, Freedom będzie juz wkrótce rozsyłana. Wsparłam ED i skorzystałam z opcji zamówienia Freedom przy okazji, czy obie gry dostanę w tym samym czasie czy Freedom dotrze wcześniej razem z falą wysyłek do osób, które wsparły Freedom podczas jego kampanii?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10857
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3347 times
Been thanked: 3201 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: japanczyk »

walkingdead pisze: 22 lis 2019, 09:15 Mam pytanie dotyczące wysłki Europe Divded i Freedom. Widziałam aktualizację, że Europe Divided dotrze w styczniu, Freedom będzie juz wkrótce rozsyłana. Wsparłam ED i skorzystałam z opcji zamówienia Freedom przy okazji, czy obie gry dostanę w tym samym czasie czy Freedom dotrze wcześniej razem z falą wysyłek do osób, które wsparły Freedom podczas jego kampanii?
Juz była o tym mowa, obie gry dostaniesz razem.
Awatar użytkownika
AnimusAleonis
Posty: 1775
Rejestracja: 17 paź 2018, 17:03
Been thanked: 251 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: AnimusAleonis »

sin pisze: 22 lis 2019, 08:09 W podobnej sytuacji do Viticulture czy Dominant Species były Spirit Island czy Gloomhaven ...
Gloomhaven nie wiem czy był w takiej sytuacji, pomijając hajp wokół gry, to raz że pewnie Asmodee miało nie mały wkład w decyzję, a dwa że raczej trzeba dobrze znać angielski by w to grać, więc nie każdy kto by kupił by na angielska wersję się zdecydował. Ale ogólnie się zgadzam że raczej chętni i na Dominant i na Viti by się znaleźli... pytanie tylko jak wielu.

Ale jakby nie było w sumie Phalanx ma narzędzie na swej stronie by robić coś w stylu własnego P500 czy mini-KS w formie tych pre-order przez backerkit, co teraz np robią z nową edycją Fire in the Sky. Więc teoretycznie mogliby obliczyć próg ilości egzemplarzy przy którym taki np Dominant by był opłacalny, i wrzucić na pre-order na swojej stronie z zastrzeżeniem że musi się zebrać X zamawiających - dokładnie jak teraz robią z Fire in the Sky który na razie ma 273 zamawiających a realizacja zacznie się gdy liczba dobije do 400. Teoretycznie, bo jak zawsze diabeł w szczegółach.

Z drugiej strony Viti jak i Dominant super świeżymi, i rozhajpowanymi, tytułami nie są więc to może być dodatkowy element aby sądzić że ze sprzedażą może być ciężko.

Co do Dominant trudno mi spekulować bo to gra dla koneserów :P ale myślę że Viticulture by znalazło nie mało odbiorców, szczególnie teraz po sukcesie Wingspan - który też by można użyć by wspomóc reklamę: "Gra od wydawców Wingspan!" i tym podobne :P - bo Ci którzy w hobby nie są a Wingspan kupili i lubią pewnie teraz by się skusili na coś troszkę bardziej "mięsistego".... no i Viti jest ładna grą co też nie przeszkadza :)
Expat który przeprowadził się do Polski rok temu, uczy się polskiego od trochę ponad roku - z góry przepraszam za jakiekolwiek gafy ortograficzne i gramatyczne i proszę o wyrozumiałość :D
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: jrz8888 »

Czy Phalanx zajmie się również wydaniem dodatku do Magnatów?
Czy jest jakiś przybliżony termin realizacji?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: ozy »

jrz8888 pisze: 22 lis 2019, 13:54 Czy Phalanx zajmie się również wydaniem dodatku do Magnatów?
Czy jest jakiś przybliżony termin realizacji?
Tak, rozszerzenie do Magnatów jest planowane na 2020. Prace są już bardzo zaawansowane.

Viticulture - powiem tak - w przyszłym roku winne grona w Polsce dobrze obrodzą. Tak myślę. ;)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: dave8 »

Wow. Tuscany też od razu będzie?
MihauMihau
Posty: 24
Rejestracja: 13 lut 2019, 23:21
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: MihauMihau »

ozy pisze: 22 lis 2019, 14:23 Viticulture - powiem tak - w przyszłym roku winne grona w Polsce dobrze obrodzą. Tak myślę. ;)
No i to jest wiadomość!
Też mam nadzieję, że z Tuscany :)
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2035
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 121 times
Been thanked: 329 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: walkingdead »

japanczyk pisze: 22 lis 2019, 09:18
walkingdead pisze: 22 lis 2019, 09:15 Mam pytanie dotyczące wysłki Europe Divded i Freedom. Widziałam aktualizację, że Europe Divided dotrze w styczniu, Freedom będzie juz wkrótce rozsyłana. Wsparłam ED i skorzystałam z opcji zamówienia Freedom przy okazji, czy obie gry dostanę w tym samym czasie czy Freedom dotrze wcześniej razem z falą wysyłek do osób, które wsparły Freedom podczas jego kampanii?
Juz była o tym mowa, obie gry dostaniesz razem.
Dzięki, nie śledzę całego wątku aż tak uważnie i mi umknęło.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: tomuch »

ozy pisze: 22 lis 2019, 14:23 Viticulture - powiem tak - w przyszłym roku winne grona w Polsce dobrze obrodzą. Tak myślę. ;)
Co to znaczy "Tak myślę"? Prosimy o więcej szczegółów :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: Blue »

Też to widziałem na planszowych newsach :D. No będzie PL edycja.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1519
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 637 times

Re: Phalanx - porozmawiajmy o planach wydawniczych

Post autor: EsperanzaDMV »

Jej! To jeszcze Tyrants of the Underdark i Lords of Waterdeep po polsku i już naprawdę można umierać :D
ODPOWIEDZ