Games Factory- ogólne dyskusje o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: warlock »

Moja retoryka prowadzi do tego, że zamiast dodrukowywać nakład starej edycji, który właśnie się wyczerpał, zdecydowali się zamiast tego wypuścić odświeżoną drugą edycję, która jest swoistym dodrukiem pierwszej.
uważasz że wydanie kolenej wersji tego samego (3 raz na naszym rynku) to strategia która magicznie spowoduje zarobienie kokosów - jak dla mnie odpowiedź jest oczywista
Mnie nie interesuje strategia biznesowa Games Factory. Czy to jest opłacalne czy nie. Jako konsument cieszę się, że wydali drugą edycję Dominiona. Nie interesuje mnie, ile na tym zarobią.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2018, 09:25 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: hipcio_stg »

Może w zaistniałej sytuacji przyspieszą wydanie dodatków do Hero Realms. Szybka kasiora. Z drugiej strony chciałbym aby te dodatki w ogóle się ukazały, bo mam silną potrzebę na te dodatki (zamówione w sklepie w przedsprzedaży).
Mangus
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2017, 13:31

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: Mangus »

warlock pisze: 23 sie 2018, 09:23 Moja retoryka prowadzi do tego, że zamiast dodrukowywać nakład starej edycji, który właśnie się wyczerpał, zdecydowali się zamiast tego wypuścić odświeżoną drugą edycję, która jest swoistym dodrukiem pierwszej.
uważasz że wydanie kolenej wersji tego samego (3 raz na naszym rynku) to strategia która magicznie spowoduje zarobienie kokosów - jak dla mnie odpowiedź jest oczywista
Mnie nie interesuje strategia biznesowa Games Factory. Czy to jest opłacalne czy nie. Jako konsument cieszę się, że wydali drugą edycję Dominiona. Nie interesuje mnie, ile na tym zarobią.
Ja też się cieszę, ale to nie zmienia faktu, że to odgrzewanie kotleta i tak jak napisałem dla kogoś kto nie ma dodatków w mojej opinii zakup nowej edycji podstawki jest mniej opłacalny pod względem regrywalności (bo daje mniej nowych kart) niż zakup jakiegokolwiek dodatku i osobiście uważam że nie było to mądre ekonomicznie posunięcie.
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: morris »

warlock pisze: 23 sie 2018, 09:23 Moja retoryka prowadzi do tego, że zamiast dodrukowywać nakład starej edycji, który właśnie się wyczerpał, zdecydowali się zamiast tego wypuścić odświeżoną drugą edycję, która jest swoistym dodrukiem pierwszej.
Być może nie była to ich decyzja, tylko RGG (coś na kształt "macie zezwolenie na dodruk, ale tylko drugiej edycji - pierwsza już wypada z obiegu")
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: warlock »

Osobiście też bym wolał, żeby wydali takie Hinterlands albo Dark Ages, ale drugą edycję traktowałem po prostu jak dodruk podstawki ;).
Być może nie była to ich decyzja, tylko RGG (coś na kształt "macie zezwolenie na dodruk, ale tylko drugiej edycji - pierwsza już wypada z obiegu")
Wielce prawdopodobne, że tak właśnie było. ;)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 68 times
Been thanked: 1031 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: Trolliszcze »

Mangus pisze: 23 sie 2018, 09:30Ja też się cieszę, ale to nie zmienia faktu, że to odgrzewanie kotleta i tak jak napisałem dla kogoś kto nie ma dodatków w mojej opinii zakup nowej edycji podstawki jest mniej opłacalny pod względem regrywalności (bo daje mniej nowych kart) niż zakup jakiegokolwiek dodatku i osobiście uważam że nie było to mądre ekonomicznie posunięcie.
Wielkość dodruków (a tak należy postrzegać drugą edycję) szacuje się na podstawie dynamiki sprzedaży poprzednich partii produktu. Już przy pierwszym "wznowieniu" Dominiona niektórzy tak jak Ty pukali się w głowę, bo przecież Bard już to kiedyś wydał i wszyscy, którzy chcieli, mają - a od tego czasu sprzedało się mnóstwo nowych kopii. Ludzie w takich sytuacjach bardzo często ignorują fakt, że liczba konsumentów nie jest constans - co roku ich przybywa, bo na świecie, niespodzianka, rodzą się nowi ludzie, a do grania w planszówki dorastają ci, którzy jeszcze dotąd nie grali. Jest więc na rynku wiele evergreenów, które miały już po kilka dodruków i istnieją od lat: Carcassonne, Wsiąść do pociągu itp. Dla GF takim evergreenem może być Dominion. Fakt, że opłacało się go wydać jeszcze raz po Bardzie i że się już wyprzedał (chyba nawet więcej niż raz) sugeruje, że kolejne wznowienie raczej nie było złym krokiem biznesowym.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: toblakai »

Ja jeszcze tylko dorzucę, że widząc wyprzedaną podstawkę i dostępne dodatki najprawdopodobniej zrezygnowałbym z wchodzenia w taką linię wydawniczą. Rynek wtórny może być obecny w tej chwili, a za miesiąc może wszystko zniknąć. Bardziej interesuje mnie nastawienie wydawcy do danej linii - czy będzie ją utrzymywać, brak podstawki na rynku może wskazywać, że linia jest wygaszana.

Dodatkowo niejednokrotnie wydawcy podawali informacje o tym, że sprzedaż dodatków jest o wiele niższa niż podstawek. Tak więc przy zaniku napływu nowych podstawek na rynek sprzedaż kolejnych dodatków będzie tylko spadać.

Akurat w tym miejscu bym się nie doszukiwał jakichś rażących błędów po stronie GFP.
utsyzyf
Posty: 57
Rejestracja: 09 lut 2018, 22:54

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: utsyzyf »

Trolliszcze pisze: 23 sie 2018, 09:55
Mangus pisze: 23 sie 2018, 09:30Ja też się cieszę, ale to nie zmienia faktu, że to odgrzewanie kotleta i tak jak napisałem dla kogoś kto nie ma dodatków w mojej opinii zakup nowej edycji podstawki jest mniej opłacalny pod względem regrywalności (bo daje mniej nowych kart) niż zakup jakiegokolwiek dodatku i osobiście uważam że nie było to mądre ekonomicznie posunięcie.
Wielkość dodruków (a tak należy postrzegać drugą edycję) szacuje się na podstawie dynamiki sprzedaży poprzednich partii produktu. Już przy pierwszym "wznowieniu" Dominiona niektórzy tak jak Ty pukali się w głowę, bo przecież Bard już to kiedyś wydał i wszyscy, którzy chcieli, mają - a od tego czasu sprzedało się mnóstwo nowych kopii. Ludzie w takich sytuacjach bardzo często ignorują fakt, że liczba konsumentów nie jest constans - co roku ich przybywa, bo na świecie, niespodzianka, rodzą się nowi ludzie, a do grania w planszówki dorastają ci, którzy jeszcze dotąd nie grali. Jest więc na rynku wiele evergreenów, które miały już po kilka dodruków i istnieją od lat: Carcassonne, Wsiąść do pociągu itp. Dla GF takim evergreenem może być Dominion. Fakt, że opłacało się go wydać jeszcze raz po Bardzie i że się już wyprzedał (chyba nawet więcej niż raz) sugeruje, że kolejne wznowienie raczej nie było złym krokiem biznesowym.
Dokładnie jak Trolliszcze pisze, jest coraz więcej osób, które grają w planszówki (jeszcze rok temu również nie interesowałem się tematem, a sam od tej pory "zaraziłem" kolejne kilka osób), ludzie kupują też gry na prezenty i rynek wtórny nie wchodzi wtedy w grę, albo niektórzy wolą mieć swoją "pachnącą nowością" grę. Nawet sam może bym go kupił.

Mnie ciekawi jedna rzecz, Shem, podobnie jak chłopaki z GF się nie popisał się dla przyszłych wydawców informując osoby trzecie o ich poufnych relacjach handlowych (płatności) i zgodnie z RODO... Oczywiście dla wspierających to dobrze bo poznali bolesną prawdę.
W-wa Ursynów
aleplanszowki.pl - 2% ; grybezpradu.pl - 5%; am76.pl - 7% ; planszostrefa.pl - 5% ;mepel.pl - 3%; 3trolle.pl - 5%
Mangus
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2017, 13:31

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: Mangus »

toblakai pisze: 23 sie 2018, 10:08 Ja jeszcze tylko dorzucę, że widząc wyprzedaną podstawkę i dostępne dodatki najprawdopodobniej zrezygnowałbym z wchodzenia w taką linię wydawniczą. Rynek wtórny może być obecny w tej chwili, a za miesiąc może wszystko zniknąć. Bardziej interesuje mnie nastawienie wydawcy do danej linii - czy będzie ją utrzymywać, brak podstawki na rynku może wskazywać, że linia jest wygaszana.

Dodatkowo niejednokrotnie wydawcy podawali informacje o tym, że sprzedaż dodatków jest o wiele niższa niż podstawek. Tak więc przy zaniku napływu nowych podstawek na rynek sprzedaż kolejnych dodatków będzie tylko spadać.

Akurat w tym miejscu bym się nie doszukiwał jakichś rażących błędów po stronie GFP.
Dokładnie to miałem na myśli pisząc o 2ed Dominiona...
Trolliszcze pisze: 23 sie 2018, 09:55Fakt, że opłacało się go wydać jeszcze raz po Bardzie i że się już wyprzedał (chyba nawet więcej niż raz) sugeruje, że kolejne wznowienie raczej nie było złym krokiem biznesowym.
i w związku z powyższym uważam że nie była to najlepsza decyzja - za lepszą choć nienajszczęśliwszą uważam wydanie hero realms pół roku po wydaniu star realms.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4458
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1413 times
Been thanked: 1089 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: garg »

utsyzyf pisze: 23 sie 2018, 10:19[...]Mnie ciekawi jedna rzecz, Shem, podobnie jak chłopaki z GF się nie popisał się dla przyszłych wydawców informując osoby trzecie o ich poufnych relacjach handlowych (płatności) i zgodnie z RODO... Oczywiście dla wspierających to dobrze bo poznali bolesną prawdę.
RODO dotyczy osób fizycznych, nie firm.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Mangus
Posty: 14
Rejestracja: 30 lis 2017, 13:31

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: Mangus »

utsyzyf pisze: 23 sie 2018, 10:19 Mnie ciekawi jedna rzecz, Shem, podobnie jak chłopaki z GF się nie popisał się dla przyszłych wydawców informując osoby trzecie o ich poufnych relacjach handlowych (płatności) i zgodnie z RODO... Oczywiście dla wspierających to dobrze bo poznali bolesną prawdę.
RODO nie dotyczy Shem-a i firm ogólnie, fakt że ujawnienie tych informacji przez tą osobę która je pozyskała i jest obywatelem EU to już inna sprawa. Może też być złamaniem umowy firma do firmy. Co do Shem-a postaw się w miejscu wydawcy, który ma na magazynie zalegający od conajmniej pół roku produkt, który będzie ciężko sprzedawalny komu innemu (bo to wersja sygnowana konkretnym wydawnictwem i na konkretny rynek), dodatkowo odzywają się do niego ludzie sugerując że on (wskazany lub wymagany przez nich producent) nie wywiązał się z umowy.
toblakai
Posty: 1254
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 215 times
Been thanked: 221 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: toblakai »

Proszę, nie mieszajmy do tego RODO. Ludzie krzyczą RODO nie wiedząc nawet co ono magicznie reguluje. Na przykładzie wypowiedzi Trzewika który psioczy we vlogach na RODO opisując przykłady które pod to nie podpadają...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: kwiatosz »

A propos RODO - jesli przyjdzie zapytanie, ktore nie wiem jak sie po polsku nazywa, trzeba na nie odpowiedziec przekazaniem wszelkich materialow posiadanych o danej osobie. Dostalismy przykaz, ze opinie o klientach mozna wyrazac jedynie w zaufanym gronie i absolutnie nie na pismie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
utsyzyf
Posty: 57
Rejestracja: 09 lut 2018, 22:54

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: utsyzyf »

Mangus pisze: 23 sie 2018, 10:26
utsyzyf pisze: 23 sie 2018, 10:19 Mnie ciekawi jedna rzecz, Shem, podobnie jak chłopaki z GF się nie popisał się dla przyszłych wydawców informując osoby trzecie o ich poufnych relacjach handlowych (płatności) i zgodnie z RODO... Oczywiście dla wspierających to dobrze bo poznali bolesną prawdę.
RODO nie dotyczy Shem-a i firm ogólnie, fakt że ujawnienie tych informacji przez tą osobę która je pozyskała i jest obywatelem EU to już inna sprawa. Może też być złamaniem umowy firma do firmy.
O to właśnie mi chodziło.

Oczywiście zgadzam się, że takie zachowanie GF godzi w wizerunek firmy od której GF licencję wykupił. Ogólnie całą sytuacja wygląda po prostu źle i niestety jest raczej lose-lose, bo wydawcy stracili (na wizerunku i ekonomicznie nie zarobili kasy na grach) i gracze, bo Ci co kupili w dalszym ciągu gier nie mają, a czy kiedyś zostaną wydane w PL też stoi pod znakiem zapytania.
W-wa Ursynów
aleplanszowki.pl - 2% ; grybezpradu.pl - 5%; am76.pl - 7% ; planszostrefa.pl - 5% ;mepel.pl - 3%; 3trolle.pl - 5%
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: KrzysiekL »

Osobiście wolałbym, żeby kasa zebrana na konkretne gry była użyta do wydania tych gier, a nie jakikichkolwiek innych gier, za które wezmą te pieniądze jeszcze raz. Nie interesuje mnie, czy kasa z dodatków do najeźdźców poszła na Kingdomino, Dominiona, Star Realms czy cokolwiek innego — jak mieli pieniądze, to powinni zapłacić rachunek za dodatki, a nie ponosić dodatkowe ryzyko naszym kosztem.

Co to RODO, to nie widzę absolutnie związku ze sprawą. Co do innych przepisów, to z tego co się orientuję jako odbiorca listu mam prawo go upublicznić — jeżeli się mylę, to dajcie znać, ale nie sądzę, żeby nadawca miał coś przeciwko, skoro to była wiadomość dla randomowego, z jego punktu widzenia, użytkownika internetu.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3185
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: Yavi »

Łapcie kilka zdań naszej opinii, opis całej sytuacji oraz komentarze Wspieram.to, Zagramw.to oraz Shema na temat zajścia: http://www.planszowkiwedwoje.pl/2018/08 ... nding.html
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: mikeyoski »

Jeszcze Senior Ropka opuścił tonący okręt. Kurde cienko to widzę :-(
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: ernin »

Jestem ciekaw co dalej z Dominionem. Zy będą dalej wydawać czy wydawnictwo upadnie.
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: carlos »

Z ciekawości... Czy dodatki do Hero Realms były kiedykolwiek w "aktualnych projektach" na stronie GF? Teraz ich nie ma i się zastanawiam czy tak było od zawsze.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: Marx »

carlos pisze: 23 sie 2018, 12:48 Z ciekawości... Czy dodatki do Hero Realms były kiedykolwiek w "aktualnych projektach" na stronie GF? Teraz ich nie ma i się zastanawiam czy tak było od zawsze.
Były w projektach aktualnych. A moze to juz ukonczony projekt.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 431
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 60 times
Been thanked: 62 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: Fiacik »

Z tego co zdążyłem zauważyć to Architekci odpadli...więc jakaś rewizja była.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: zioombel »

mikeyoski pisze: 23 sie 2018, 12:31 Jeszcze Senior Ropka opuścił tonący okręt. Kurde cienko to widzę :-(
Skąd takie info?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 603
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 144 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: morris »

zioombel pisze: 23 sie 2018, 13:15
mikeyoski pisze: 23 sie 2018, 12:31 Jeszcze Senior Ropka opuścił tonący okręt. Kurde cienko to widzę :-(
Skąd takie info?
http://www.planszowkiwedwoje.pl/2018/08 ... nding.html - "UPDATE" na końcu artykułu. Jeśli jednak nie jesteś jego znajomym, to tego info na FB nie zobaczysz
M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
Awatar użytkownika
swiroff
Posty: 294
Rejestracja: 22 mar 2014, 11:31
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 6 times
Been thanked: 36 times

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: swiroff »

A w tym oświadczeniu jest podany powód odejścia? Tzn. wiadomo o co chodzi, ale czy odejście jest ucieczką z tonącego okrętu, czy po prostu o sprawie wiedziała tylko część ekipy GF?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 727
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 144 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Games Factory- plany wydawnicze

Post autor: Munchhausen »

Yavi pisze: 23 sie 2018, 12:07 Łapcie kilka zdań naszej opinii, opis całej sytuacji oraz komentarze Wspieram.to, Zagramw.to oraz Shema na temat zajścia: http://www.planszowkiwedwoje.pl/2018/08 ... nding.html
Bardzo fajnie i przejrzyście opisane. Propsuję. Niestety na Wykop wrzuciłem już dużo uboższy artykuł z WP i znalezisko niebawem pojawi się na głównej stronie serwisu, ale Wasz tekst dodałem do powiązanych materiałów.
ODPOWIEDZ