Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: BartP »

czeczot pisze: 29 sty 2019, 08:55Po drugie ja kompletnie nie rozumiem czemu na wspieraczce ma być najlepsza cena.
Nie znam się na rynku planszowym i wycenianiu produktu, ale instynktownie wydaje się, że przy pominięciu pośredników, jakimi są dystrybutor i sklep, to można sporo zjechać z ceną. Z drugiej zaś strony 10% czy tam ile zbiera platforma, i jeszcze trzeba grę do wspierających wysłać. Mimo to wciąż wydaje się, że da się być tańszym niż sklepy później.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: konrad.rymczak »

czeczot pisze: 29 sty 2019, 08:55 Po drugie wspierajacy przeważnie dostają jakieś dodatki.

Już widzę jak kickstarter każe CMON dać najniższą cenę na ich platformie dla kolejnej edycji zombicide :)
Porównaj jakie dodatki dostajesz od CMON, a jakie w PL ;) I wersji z KS nie dostaniesz w sklepach taniej niż na KS.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

Marx pisze: 29 sty 2019, 08:57 Czy zagranicą jest tak, że gry z CF chodzą potem za pół ceny albo wyraźnie przecenione? Nie wiem 8)
To jest chyba normalna praktyka że gry po wspieraczce w sklepie kupujesz taniej. Przynajmniej jeśli chodzi o dużych wydawców.
Zombicide Czarna plaga na kickstarterze 100$ na Amazon 69,99$, 30% taniej!!!!! I tak jest ze wszystkimi grami CMON.
Fakt że do ich gier na KS było multum dodatków i tam jest chyba spora różnica czasowa w dostawie dla wspierających a normalniej sprzedaży. Co nie zmienia faktu że u nas nikt nie chce zrozumieć że wspieraczki to nie wyprzedaż w najniższej cenie.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Marx »

Ten sam Zombicide ze wszystkimi SG? :shock: :shock: :shock:
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

konrad.rymczak pisze: 29 sty 2019, 09:19 Porównaj jakie dodatki dostajesz od CMON, a jakie w PL ;) I wersji z KS nie dostaniesz w sklepach taniej niż na KS.
Wersja z kickstartera jak sama nazwa wskazuje jest wersja z kickstartera wiec jej nie ma w normalnej sprzedaży. Są sklepy które wsparły grę na KS i potem sprzedają ją z marżą ale to nie jest "normalna" sprzedaż tej gry. CMON nie sprzedaje tej wersji w normalnej dystrybucji do sklepów.

A każda gra CMON z KS potem w sklepie jest tańsza, wcześniej podałem przykład Czarnej Plagi

Rising Sun KS 100$
https://www.kickstarter.com/projects/cmon/rising-sun
Amazon 18% taniej
https://www.amazon.com/CMON-Rising-Sun- ... Rising+sun

Wspieraczki jak sam nazwa wskazuje polegają na wspieraniu twórcy. Wspólnymi siłami chcemy coś uzyskać w tym przypadku grę po polsku. To jest swego rodzaju pomoc a nie przedsprzedaż. Zagramw.to powinno mieć nazwę sprzedsprzedam.to i wszystko było by jasne.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

Marx pisze: 29 sty 2019, 09:30 Ten sam Zombicide ze wszystkimi SG? :shock: :shock: :shock:
A gry które są na zagramw.to są w takiej samej wersji z sklepie czy tez masz jakieś "darmowe" dodatki? :shock: :shock: :shock:
Jak gra na KS jest droższa bo ma dodatki ci to nie przeszkadza a jak na zagramw.to jest sytuacja identyczna to juz patologia?
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

NIe odpowiada ci nie wspieraj!!!
Jesteś świadomy jak to wyglada wspierasz i narzekasz? Co było by głupim zachowaniem. Czy nie wspierasz i narzekasz? Co jest jeszcze głupszym zachowaniem ale z reguły najgłośniej krzyczą ci co z dana sytuacja nie maja nic wspólnego.

Tak wyglada CF w Polsce. Ja mam w d... ze zapłaciłem 30 zł więcej. Dzięki temu że ja przepłaciłem w jakiejś tam niewielkiej części ty możesz sobie na forum napisać jak to wydawcy oszukują a nawet ewentualnie kupić tą grę taniej niż ja i mnie uznać za frajera który przepłacił. Każdy jest z czegoś zadowolony.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

A ja czekam na to co zrobi Wooki ze swoja grą wydaną na KS. Czy tam też jego zasady z zagramw.to będą obowiazywać? Przecież nie wydrukuje 100 egzemplarzy po włosku :) Będzie druk 500 albo 1000 i po roku sporo będzie dalej na magazynie. Tam już nie ma fanów i jest czysta konkurencja na rynku. Będą wyprzedaże i opowiadanie że tam jego święte zasady nie obowiązują ? :)
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: konrad.rymczak »

Serio porównujesz te 2 edycje? :lol:
Na Amazonie zapomnieli o Daimyo Box ;) Czyli za 18% taniej dostajesz 50% pudełek ;)
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Marx »

Bardzo precyzyjnie napisałem powyżej, że nie wspieram i się wyleczyłem z tego. Głos krytyczny pozostaje natomiast wciąż aktualny. Sam długo korzystałem z rodzimego CF nawet, gdy większość znajomych graczy już była zniechęcona. Idea CF - jak pisałem - warta wsparcia, wykonanie to już inny temat.

Czymś się wspierających nagradza za uczestniczenie: ceną, może promkami, częśto także zawartością exclusive. Tytułowy wydawca tak nie działał. Czesto gry chodziły za śmieszne pieniądze po kampanii, co wywołało słuszną i zasadną krytyką polityki cenowej skutecznie zniechęcającej ludzi do wspierania. Potem te same gry exlusive dorzucone do innych kampanii. Idąc za tym przykładem: "płacę za grę 120-130zł, a potem ten sam tytuł trafia na rynek wyraźnie taniej", automatycznie ludzie dochodzą do wniosku: "w jakim celu/ po co?. Na mnie przerzucane są koszta, nawet sklepy dostają preferencyjne ceny".

Nigdzie sformułowań "patologia", "oszuści" absolutnie nie używam. Dużo chętniej jednak użyję sformułowania "krótkowzroczność", która skutecznie prowadzi do utraty wspierających.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Tuminure
Posty: 556
Rejestracja: 08 mar 2013, 12:07
Lokalizacja: Milewo
Has thanked: 2 times
Been thanked: 47 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Tuminure »

konrad.rymczak pisze: 29 sty 2019, 10:20
Serio porównujesz te 2 edycje? :lol:
Na Amazonie zapomnieli o Daimyo Box ;) Czyli za 18% taniej dostajesz 50% pudełek ;)
Na KS dodawali jeszcze Kami Unbound i Monster Packa. Także no... dostaje się jeszcze mniejszy % pudełek ;).
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

Porównuje zasadę.

Na KS jest drożej niż w sklepie ale masz dodatki. Chyba nikomu to nie przeszkadza. Na zagramw.to jest tak samo. Też nasz dodatki. Oczywiście one często są słabe ale jakich dodatków oczekujecie jak gra zebrała 60 000 zł a na KS 15 000 000 zł? NIe kumasz różnicy w kwocie i jakie to daje możliwości ?

Jak widać z powyższych wpisów dla większości crowdfunding = przedsprzedaż. Co jest pogłębiane też przez zasady które próbuje narzucić wooki.

A wracając do Rising Sun dla mnie Daimyo Box to 10% gry. Przecież to tylko plastik! Czy brak plastiku wypacza w jakikolwiek sposób rozgrywkę w ta grę? Ja lubię tą GRE a plastik to tylko dodatek który powoduje że ona jest śliczna. Czy jak by w ogóle nie było tam plastiku tylko kartonowe żetony to byś kupował 0% gry ?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: KurikDeVolay »

czeczot pisze: 29 sty 2019, 10:43 Jak widać z powyższych wpisów dla większości crowdfunding = przedsprzedaż. Co jest pogłębiane też przez zasady które próbuje narzucić wooki.
Nie. Albo przynajmniej nie zawsze. Gdyby nie zagramw.to, nie powstałby pewnie Elekt czy Odyseja które mnie zauroczyły. To serce wspieraczek. Małe wydawnictwo/fundacja, szukające szerokiego grona odbiorców. A nie Czachy czy inne GamesFactory, próbujące wyłudzić pieniądze w każdy możliwy sposób. Tak, kampania pól zieleni to moim zdaniem wyłudzenie. Nie dawno podstawka angielska stała po 150zł. To zwykła banda cwaniaków. Niestety...
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: konrad.rymczak »

czeczot pisze: 29 sty 2019, 10:43 A wracając do Rising Sun dla mnie Daimyo Box to 10% gry. Przecież to tylko plastik! Czy brak plastiku wypacza w jakikolwiek sposób rozgrywkę w ta grę? Ja lubię tą GRE a plastik to tylko dodatek który powoduje że ona jest śliczna. Czy jak by w ogóle nie było tam plastiku tylko kartonowe żetony to byś kupował 0% gry ?
+ Kami Unbound i Monster Pack (jak wspomniał kolega wyżej) - które kosztują swoje i są/będą dostępne.

Biorąc to co było na KS i to co jest w sklepach to na KS było sporo taniej.

I to Czacha traktuje zagram/wspieram jako przedsprzedaż - nie wspierający.
Zbierają kasę aby nie mrozić własnych środków.

W Polach Zieleni mogli dodawać Grand Fair gratis, a w sklepach byłby dodatkowo płatny.
Sposobów jest wiele aby kampanię uczynić atrakcyjną.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: KrzysiekL »

czeczot pisze: 29 sty 2019, 09:39
konrad.rymczak pisze: 29 sty 2019, 09:19 Porównaj jakie dodatki dostajesz od CMON, a jakie w PL ;) I wersji z KS nie dostaniesz w sklepach taniej niż na KS.
Wersja z kickstartera jak sama nazwa wskazuje jest wersja z kickstartera wiec jej nie ma w normalnej sprzedaży. Są sklepy które wsparły grę na KS i potem sprzedają ją z marżą ale to nie jest "normalna" sprzedaż tej gry. CMON nie sprzedaje tej wersji w normalnej dystrybucji do sklepów.

A każda gra CMON z KS potem w sklepie jest tańsza, wcześniej podałem przykład Czarnej Plagi

Rising Sun KS 100$
https://www.kickstarter.com/projects/cmon/rising-sun
Amazon 18% taniej
https://www.amazon.com/CMON-Rising-Sun- ... Rising+sun
No to jest po prostu błędne, bo w podstawowym pledge Rising Sun poza exclusive SG dostajesz retailowe wersje:
- Core Box $ 82.40
- Monster Pack $ 19.99
- Kami Unbound $ 29.74

łącznie $ 132,13 + podatki (ceny z Amazon.com), więc sporo drożej. Przy porównaniu cen w USD nie zapominajmy tez, że jak kupujesz w sklepie, to płacisz dodatkowo podatek (za to na KS mamy zazwyczaj wyższe koszty wysyłki)

Nie pamiętam wspieraczkowej kampanii, gdzie SG były później jako retailowe dodatki, no ale jak porównujemy retailową wartość, to porównajmy ze wszystkim co wyszło w retailu.


Inny przykład -- Sword & Sorcery:

W ramach podstawowego pledge za $ 110 (EB: $ 99) z retailowych rzeczy dostajesz:
- Core Box $ 68
- Darkness Falls Expansion $ 65
- Arcane Portal Expansion $ 36
- Custom Dice Pack $ 10
- kilka hero packów sprzedawanych po około $ 10 każdy: $ 40-50
- jakieś pierdółki typu woreczki, których już nie liczę.

łącznie $ 219-220, a $ 170 nie licząc hero packów i kostek, bo to pierdółki (chociaż dodatkowe kostki imo niezbędne) + podatki. Najniższe znalezione ceny z kilku sklepów, bo nie wszystko było na Amazonie.
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

W dalszym ciagu CMON daje dużo dodatków z 16 000 000 zł a wymagacie żeby Czach z 0,37% (słownie: trzydzieści siedem setnych procenta) tej kwoty dał też dużo dodatków i jeszcze żeby cena była niższa niż w sklepach. Nie kumacie że to jest ekonomicznie nie możliwe ?

Wydawca musi nasiągnać cenę na wspieraczce, albo szybko pozbyć się gry bo robi to na takiej marży ze nie opłaca się tego magazynować. Wymagacie gry najtaniej ze wszystkimi dodatkami i żeby wydawca na tym nie zarabiał a najlepiej jeszcze dołożył?

Żeby nie było że ja bronię tego wydawnictwa, bo ich podejście do biznesu mnie denerwuje.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Marx »

Rozwiązaniem mogła być po prostu szczerość. "Zapraszamy do wsparcia i przyczynienia sie do wydania gry. Nagradzamy Was promkami ze SG. Ceny po kampanii mogą być różne". Mylące jest podawanie SCD np. w Keyflower, skoro wydawca oferuje rozszerzenia do gry potem na swojej stronie za 50% ceny.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

Potem tzn ile czasu minęło? Tydzień czy pół roku?
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: konrad.rymczak »

@czeczot Ty wspomniałeś o CMON w kontekście Czachy :roll:
Niech Czacha nie udaje, że to crowdfunding/super oferta i sądzę, że każdy będzie zadowolony.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Marx »

Zerkam sobie też na Gildie, których nie wsparłem swego czasu z braku cashu i wow. Teraz nawet 50zł tylko.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

Ja wspomniałem o CMON w sensie zasady że na KS jest drożej w zamian za dodatki. Może wymienianie CMON nie było rozsądne bo oni są specjalistami w dodawaniu nie wiele wnoszącego plastiku :)

Dla mnie super oferta jest to że Czach wyda Feudum po polsku. Mam to totalnie w dupie czy na zagramw.to będzie 30 złoty drożej czy taniej. Wesprę tą grę mimo tego że chciałem tego wydawce omijać szerokim łukiem ze względu na jego podejście do klientów. Dopłacę za to że chcą spróbować wydać w Polsce wydaje się fajna grę która wydawcy typu Rebel mają tam gdzie ja te 30 zł drożej.

Ja w dalszym ciągu się upieram że to Wooki myśli że wszyscy zarabiają na swoich grach tyle co on na swojej i nie kuma że jest różnica pomiędzy 600 000 a 60 000 zł. A wydawcy typu czach nie za bardzo mając wyjście bo nie mają kapitału na wydanie samemu gry kombinują jak to obejść. Taka głupia zabawa.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Banan2 »

Dokładnie tak: szczerość! O ile w przypadku CMON jak coś jest tylko na KS-ie to tak jest. W przypadku polskich wydawców bywa różnie. Rzeczy, które miały być np. w bardzo ograniczonym nakładzie (dodatek do Mare Nostrum) teraz można bezproblemowo kupić. Takich przykładów jest całe mnóstwo i to one odstraszają przed polskim CF.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
kmd7
Posty: 1018
Rejestracja: 09 lip 2007, 15:25
Lokalizacja: okolice Bydgoszczy
Has thanked: 39 times
Been thanked: 30 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: kmd7 »

Ja tam jestem już wyleczony ze wspieraczek. I prawdę mówiąc, nie obrażając nikogo - trochę dziwi mnie postawa: "ja wiem, że oni (delikatnie mówiąc) mijają się trochę z prawdą, już kiedyś mnie zrazili do siebie, ale wesprę, bo chcę mieć tę grę". Zwłaszcza, że gier dostępnych od ręki na rynku jest bez liku. Również pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: detrytusek »

Bo bardzo łatwo być twardym jak się nie ma w czymś żadnego biznesu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
czeczot
Posty: 1275
Rejestracja: 09 wrz 2017, 20:23
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 29 times
Been thanked: 71 times

Re: Czacha Games - ogólna dyskusja o wydawnictwie

Post autor: czeczot »

Pewnie masz rację ale ja chcę tą grę mieć :)
ODPOWIEDZ