Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: detrytusek »

hipcio_stg pisze: 23 lip 2018, 13:06 Dlaczego taki Rebel do tłumaczenia Sherloka nie wziął ani stażysty, ani innego tłumacza gamingowego? Bo ta gra wymaga zespołu tłumaczy gamingowych z literackimi. Niestety tylko Rebel wydaje porządnie gry i podchodzi do tematu z pełnym profesjonalizmem.
Mnie to szczególnie nie dziwi, branża jak każda inna. Co do tytułu, który podajesz jako przykład to trafiłeś słabo bo ma bardzo duże opóźnienie i chyba właśnie dlatego, że się przeliczyli ze "stażystami".
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: hipcio_stg »

detrytusek pisze: 23 lip 2018, 14:18
hipcio_stg pisze: 23 lip 2018, 13:06 Dlaczego taki Rebel do tłumaczenia Sherloka nie wziął ani stażysty, ani innego tłumacza gamingowego? Bo ta gra wymaga zespołu tłumaczy gamingowych z literackimi. Niestety tylko Rebel wydaje porządnie gry i podchodzi do tematu z pełnym profesjonalizmem.
Mnie to szczególnie nie dziwi, branża jak każda inna. Co do tytułu, który podajesz jako przykład to trafiłeś słabo bo ma bardzo duże opóźnienie i chyba właśnie dlatego, że się przeliczyli ze "stażystami".
Znają powagę sytuacji, może i dlatego, że pracują nad daną grą? Może nie zlewają obowiązków jak leci? Może trzymają rękę na pulsie w każdym miejscu? Może chcą wydać wspaniały tytuł bez wad? Może chcą uniknąć błędów jak chociażby w pandemicu legacy? Na pewno! Właśnie dlatego wolę poczekać, aż gra będzie dopieszczona, nie wydawana na łapu capu, z erratami i dodrukami błędnych kart w innej tonacji kolorystycznej! Jest w ogóle jakaś gra Portalu, która nie potrzebowała kolejnej edycji, erraty, lub poprawek? (linia dwa pionki mnie nie interesuje).
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: detrytusek »

Weź się zdecyduj. Portal jest zły bo ma opóźnienia, a Rebel ma opóźnienia bo są super profesjonalni. Portal swoje za uszami ma i pisałem o tym niedawno ale traktujmy wszystkich jednakowo.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: hipcio_stg »

detrytusek pisze: 23 lip 2018, 15:02 Weź się zdecyduj. Portal jest zły bo ma opóźnienia, a Rebel ma opóźnienia bo są super profesjonalni. Portal swoje za uszami ma i pisałem o tym niedawno ale traktujmy wszystkich jednakowo.
Rebel jak ma opóźnienia, to przynajmniej produkt jest bez wad...
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Portal Games »

Nie mniej, uważam, że zatrudniane stażystów - jeśli to prawda, do tłumaczeń to jakieś nieporozumienie.
Nie jest to prawda. Zatrudniamy osoby z odpowiednim doświadczeniem lub wykształceniem do realizacji zadań wymagających takich kompetencji. Praktykanci bądź stażyści, z których pomocy również korzystamy, nigdy nie są odpowiedzialni za dany projekt lub jego elementy.
Rebel jak ma opóźnienia, to przynajmniej produkt jest bez wad...
Dlatego właśnie opóźniamy premierę Aeon's End, aby pozbawić produkt wad.
Jest w ogóle jakaś gra Portalu, która nie potrzebowała kolejnej edycji, erraty, lub poprawek? (linia dwa pionki mnie nie interesuje)
Wbrew pozorom jest sporo takich tytułów. Skoro mamy pominąć 2 Pionki, to z gier wydanych na przestrzeni ostatniego roku można wymienić między innymi Artefakty Obcych, Bloodborne: Gra Karciana, Guns&Steel, The Godfather: Imperium Corleone, czy Zombicide: Czarna Plaga.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 451
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 77 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Zaan84 »

Portal Games pisze: 24 lip 2018, 09:00 Dlatego właśnie opóźniamy premierę Aeon's End, aby pozbawić produkt wad.
Ktoś złośliwy mógłby zapytać. Ale skąd te wady? Wszak:
Zatrudniamy osoby z odpowiednim doświadczeniem lub wykształceniem do realizacji zadań wymagających takich kompetencji.
Mnie cały czas ciekawi, jak błędy takiego typu trafiają do finalnej gry. W jaki sposób na przykład Power Card staje się Kartą Poplecznika, na którymkolwiek z etapów tłumaczenia. Dalej ten tekst jest drukowany na finalnym produkcie, a następnie ten sam tekst trafia do zapowiedzi produktu na Facebooku.
Nie wygląda to na przeoczenie jednej osoby. Ten tekst musiał przejść przez kilkoro rąk, był czytany przez kilkoro par oczu...
Mnie generalnie to nie złości, a po prostu ciekawi, ja grę kupie jak wyjdzie we wrześniu za te same pieniądze co teraz więc straty nie ponoszę żadnej. Dość duże wydawnictwo popełnia tego typu wpadki... Czy to powstaje w wyniku pośpiechu? Braku zasobów? Bo skoro, jak piszecie, zatrudniacie osoby kompetentne to trudno uwierzyć, że nikt takich rzeczy nie wyłapał.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: KamradziejTomal »

Mnie cały czas ciekawi, jak błędy takiego typu trafiają do finalnej gry.
Zdziwiłbyś się jakie błędy finalnie trafiają do dużo szerszego odbiorcy niż gracze. I to w branży gdzie przez ręce przechodzą dużo większe kwoty. Wystarczy jedno drobne przeoczenie, żeby coś się prześliznęło. Całkowicie wyssana z palca sytuacja (ale poparta prawdziwą historią z innej branży):

1) Pierwszy tłumacz robi listę kart i opisów - dajmy na to w tym i "Kartę poplecznika" (taki miał koncept).
2) Przesyła listę do innego tłumacza i przełożonego
3) Drugi tłumacz od razu bierze się do roboty przerabia X tłumaczeń w tym "Kartę poplecznika" na np. "Kartę mocy"
4) Gotową listę przesyła do przełożonego
5) Przełożony z pewnym opóźnieniem siada to tłumaczenia i zerka na poprawki, poprawia Y tłumaczeń (częściowo pokrywających się z listą X a częściowo nie), zostawia "Kartę poplecznika" tak jak była pierwotnie. Zmiany zaznacza w pliku od tłumacza 1 i tworzy tym samym drugą "poprawioną" listę.
6) Przesyła do tłumacza 1 swoje poprawki
7) Tłumacz 1 zerka na poprawki kierownika (błędnie zakładając że to finalna wersja), robi kosmetyczne zmiany, przeoczył kilka kart z listy X i pyta tylko przełożonego czy te drobne poprawki są ok.
8 ) Przełożony zatwierdza poprawki i plik leci do druku.
9) Produkcja nie patrzy co drukuje - w końcu nad jednym zbiorem siedziało 3 tłumaczy na pewno nic się nie prześliznęło.

Efektem jest pomieszany plik tłumaczeniowy - trochę tego i trochę tamtego. Oczywiście w Portalu mogło to wyglądać kompletnie inaczej. Teraz tylko kwestia jest taka, że gdy u nas coś takiego przeszło to potem było polowanie na czarownice, zmiana podejścia do tłumaczeń, szkolenia, nowe procedury, itp. Gdy takie niespodzianki zaczynają być powtarzalne to oznacza gruby problem systemu, nad naprawą którego ktoś powinien się niezwłocznie pochylić.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Jareks1985 »

No tak...
Teraz Pan Ignacy powinienen przeprowadzić Kaizen, obowiązkowe szkolenie Lean dla tłumaczy i będzie śmigać.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: hipcio_stg »

Nie wyobrażam sobie puszczenia druku gry bez pogrania w wersję przedprodukcyjną. Należy sprawdzić czy komponenty są dobrej jakości, czy kolory są odpowiednio oddane i odpowiednio nasycone, czy wszystko jest kompletne. Po upewnieniu się, że z jakością jest ok, niczego nie brakuje twórcy/testerzy/wydawnictwo siada i gra w egzemplarz szukając baboli. Po przejściu ostatnich upewnień, że wszystko jest w porządku powinno się dawać zielone światło do druku całości... No chyba, że ktoś lubi dodatkowe koszta i "wybite" szambo.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: detrytusek »

KamradziejTomal pisze: 24 lip 2018, 12:41 Zdziwiłbyś się jakie błędy finalnie trafiają do dużo szerszego odbiorcy niż gracze. I to w branży gdzie przez ręce przechodzą dużo większe kwoty. Wystarczy jedno drobne przeoczenie, żeby coś się prześliznęło. Całkowicie wyssana z palca sytuacja (ale poparta prawdziwą historią z innej branży):

1) Pierwszy tłumacz robi listę kart i opisów - dajmy na to w tym i "Kartę poplecznika" (taki miał koncept).
2) Przesyła listę do innego tłumacza i przełożonego
3) Drugi tłumacz od razu bierze się do roboty przerabia X tłumaczeń w tym "Kartę poplecznika" na np. "Kartę mocy"
4) Gotową listę przesyła do przełożonego
5) Przełożony z pewnym opóźnieniem siada to tłumaczenia i zerka na poprawki, poprawia Y tłumaczeń (częściowo pokrywających się z listą X a częściowo nie), zostawia "Kartę poplecznika" tak jak była pierwotnie. Zmiany zaznacza w pliku od tłumacza 1 i tworzy tym samym drugą "poprawioną" listę.
6) Przesyła do tłumacza 1 swoje poprawki
7) Tłumacz 1 zerka na poprawki kierownika (błędnie zakładając że to finalna wersja), robi kosmetyczne zmiany, przeoczył kilka kart z listy X i pyta tylko przełożonego czy te drobne poprawki są ok.
8 ) Przełożony zatwierdza poprawki i plik leci do druku.
9) Produkcja nie patrzy co drukuje - w końcu nad jednym zbiorem siedziało 3 tłumaczy na pewno nic się nie prześliznęło.

Efektem jest pomieszany plik tłumaczeniowy - trochę tego i trochę tamtego. Oczywiście w Portalu mogło to wyglądać kompletnie inaczej. Teraz tylko kwestia jest taka, że gdy u nas coś takiego przeszło to potem było polowanie na czarownice, zmiana podejścia do tłumaczeń, szkolenia, nowe procedury, itp. Gdy takie niespodzianki zaczynają być powtarzalne to oznacza gruby problem systemu, nad naprawą którego ktoś powinien się niezwłocznie pochylić.
Ten hipotetyczny przykład pokazuje, że oprócz tego, że tłumacze pachną stażystą to jeszcze panuje burdel nad którym nikt nie panuje.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: KamradziejTomal »

Pamiętajcie, że w żadnym razie nie mam pojęcia jak jest zorganizowana praca w Portalu. Mój przykład był od czapy na bazie własnych doświadczeń, żeby tylko pokazać, że zawsze jest szansa nawet na gruby błąd a już w szczególności jak jest pośpiech, praca po godzinach, itp. Nie mam żalu do wydawnictwa że przepuścili taki błąd - ok no pomyłka, nikt nie jest idealny, itp. Natomiast dla mnie jest coś grubo nie halo jak takie błędy się powtarzają.

Widziałem na własne oczy jak można przez takie głupoty robić sobie plecy, straty i narażać się na ośmieszanie. To nie jest żadne rocket science, żadne Lean czy inne metody zarządzania do których potrzeba kursów za 10 000+ złotych. Jak dla mnie to jest działanie zgodne z logiką - mamy powtarzający się problem, zróbmy z nim coś, zanim wyrządzi większe szkody.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 51 times
Been thanked: 17 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Marx »

Błędy, błędami. Powtarzający się problem faktycznie istnieje, natomiast wiele wypowiedzi użytkowników brzmi jakby byli posiadaczami szklanej kuli, tudzież mieli za sobą staż w wydawnictwie i doskonale znali realia wydawcy z Gliwic. Stażyści, praktykanci - doskonale się orientują kto za co jest odpowiedzialny :/
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: zix »

A ja mam szybkie pytanie o poprawione karty do Blood Rage... W sierpniu będą już dostępne wszystkie poprawione karty dla tych którzy kupili wczesną wersję gry i dodatków?
Awatar użytkownika
battledwarf
Posty: 119
Rejestracja: 26 mar 2016, 12:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 23 times
Been thanked: 24 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: battledwarf »

Mam taką ogromną prośbę do Was drodzy forumowicze, czy możemy nie zaśmiecać wątku osobistymi przepychankami słownymi? bardzo mi się podobają wątki o planach wydawniczych i o tym jakie jest zainteresowanie nowymi wydawanymi tytułami ale dostawanie po kilka odpowiedzi dziennie z tym kto ma rację i czyja racja jest bardziej "mojsza" niż "Twojsza" jest nużąca. Dajmy się wypowiadać więcej Wydawcy i ograniczmy swoje wypowiedzi do zadawanych pytań w Jego stronę a nie w swoją bo zaczynamy się przegadywać odbiegając od tematu.Taki prywatny mój apel.
Chętnie zagram w gry planszowe w okolicach Żernik Wrocławskich lub Świętej Katarzynie:)
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Ink »

Polecam uwadze wszystkich powyższą prośbę, bo jest bardzo sensowna. Wątek traci swój sens jako informacyjny, kiedy informacje przekazuje jeden na dziesięć wpisów. Proszę o wypowiedzi na temat i wnoszące cokolwiek do tegoż tematu.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: wirusman »

Dokładnie , niech powstanie osobny wątek "błędy portala:)"
Bo tych waszych wywodów nieda się czytać
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: polwac »

wirusman pisze: 27 lip 2018, 22:09 Dokładnie , niech powstanie osobny wątek "błędy portala:)
+1
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: sqb1978 »

Czy moglibyście również przemyśleć sprawę zanim napiszecie tak naprawdę mało wnoszące posty o wydźwięku "+1/popieram" albo "niech ktoś?".

@Wirusman: myślę, że bez problemu możesz założyć taki wątek, jeśli uważasz go za potrzebny. Nie potrzebujesz niczyjej zgody :)
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: koczkodan »

zix pisze: 25 lip 2018, 22:25 A ja mam szybkie pytanie o poprawione karty do Blood Rage... W sierpniu będą już dostępne wszystkie poprawione karty dla tych którzy kupili wczesną wersję gry i dodatków?
podepne sie pod pytanie i dopytam o zestaw dla 5 gracza - kiedy wyjda poprawione karty...
Awatar użytkownika
Largo
Posty: 698
Rejestracja: 27 lip 2017, 09:31
Has thanked: 136 times
Been thanked: 106 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Largo »

Zostały udostępnione jedynie trzy poprawione karty do Inis. Czy to oznacza, że tylko one będą poprawione, dodrukowane, czy reszta błędów też zostanie poprawiona?
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 432
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 61 times
Been thanked: 62 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Fiacik »

Largo pisze: 06 sie 2018, 14:37 Zostały udostępnione jedynie trzy poprawione karty do Inis. Czy to oznacza, że tylko one będą poprawione, dodrukowane, czy reszta błędów też zostanie poprawiona?
Cała talia.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 328
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 209 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: skiba »

Napisałem takiego maila:

Obrazek

i dostałem taką zwrotkę:

Obrazek

Więc stawiam, że wszystkie błędy poprawią :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: detrytusek »

Pod warunkiem, że wszystkie Forumowicze wychwycą i przekażą. Inaczej się chyba nie uda.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Circadians: Nowy Świt

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: DarkSide »

Ja również przesłałem 16 lipca swoje przemyślenia i uwagi do wielu kart i nie doczekałem się zwrotki, ale zrzucam to na urlopy, GenCony i inne okoliczności łagodzące. Mam tylko nadzieję, że chociaż ktoś kompetentny to przeczytał i w jakiś sposób się odniósł w skrytości portalowskich gabinetów. :roll:
Żeby było jasne nie oczekuję podziękowań śpiewającym telegramem, ani umieszczania mnie w jakiejś stopce :wink:

Z drugiej strony możliwe, że takich maili dostali "na kopy" z podobnymi uwagami, a pewnie się powtarzającymi, więc odpisywanie każdemu mogłoby się zrobić z deka kłopotliwe...
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
stan29
Posty: 98
Rejestracja: 15 wrz 2015, 20:48
Been thanked: 1 time

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: stan29 »

Fiacik pisze: 06 sie 2018, 14:56
Largo pisze: 06 sie 2018, 14:37 Zostały udostępnione jedynie trzy poprawione karty do Inis. Czy to oznacza, że tylko one będą poprawione, dodrukowane, czy reszta błędów też zostanie poprawiona?
Cała talia.
Skąd te informacje? W lipcowym Q&A Portalu oraz Planszówki TV dostajemy informacje, że nie wiadomo kiedy będzie dodruk i czy będzie.
Zablokowany