Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Jareks1985 »

freezer pisze: 12 lip 2018, 14:10 Portalu, wody w wiśle już trochę upłynęło, a Inisowcy nadal grają na błędnych kartach. Jest znany termin wysłania poprawionych kart?
przyłączam sie do pytania, bo żeby to były tylko karty :D nie ma erraty do instrukcji
probbi
Posty: 947
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 87 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: probbi »

Poprawione karty będą drukowane najprawdopodobniej razem z drugim drukiem Inis. Inaczej się chyba nie opłaca... poprawcie mnie jeżeli się mylę. A jak przypomnimy sobie ile czekaliśmy na pierwszy druk po polsku... no cóż
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: KrzysiekL »

Póki co, to przydałoby się, żeby szybciej się nakład wyczerpał, żeby Portal miał w ogóle sens rozważać dodruk... Czy w hurtowniach już nie ma?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Jareks1985 »

jak ma się wyczerpać nakład, skoro, wszyscy napaleńcy co kupić chcieli już kupili i teraz bardziej lub mniej żałują, a Ci co rozważali a wiedzą o błędach, czekają na drugą edycje.
To niestety jest błędne koło, w które wkręciła się Galakta, kilkoma swoimi tytułami, tak jest i teraz z Inisem Portala. Nikt nie kupi gry z błędami, wiedząc o nich i tak naprawdę, aby gra dalej dobrze się sprzedawała, Portal MUSI wypuścić poprawione karty. Inaczej z czasem gra i jej sprzedaż umrze przedwcześnie śmiercią naturalną.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Olgierdd »

Jareks1985 pisze: 13 lip 2018, 11:26 jak ma się wyczerpać nakład, skoro, wszyscy napaleńcy co kupić chcieli już kupili i teraz bardziej lub mniej żałują, a Ci co rozważali a wiedzą o błędach, czekają na drugą edycje.
To niestety jest błędne koło, w które wkręciła się Galakta, kilkoma swoimi tytułami, tak jest i teraz z Inisem Portala. Nikt nie kupi gry z błędami, wiedząc o nich i tak naprawdę, aby gra dalej dobrze się sprzedawała, Portal MUSI wypuścić poprawione karty. Inaczej z czasem gra i jej sprzedaż umrze przedwcześnie śmiercią naturalną.
Trochę przeceniasz wagę informacji na forum/facebooku. Tutejsi użytkownicy stanowią procent całej społeczności hobby. I nie mam na myśli tylko graczy rodzinnych czy empikowych, osobiście znam kilkudziesięciu zapaleńców od eurosucharów po ciężkie ameritrashe, którzy nigdzie się nie udzielają i nie śledzą newsów, po prostu spotykają się i grają w gry :)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Jareks1985 »

no nie wiem, do mnie przemawiają liczby

fb- 26 tysięcy członków grupy gry planszowe
20 tysięcy użytkowników tego forum

Nie twierdze, że to są wszyscy, ale spora społeczność geeków i amatorów, nie twierdze też, ze spora część z nich nie posiada konta na tym forum, ale wystarczy opinia, którą usłyszą Ci wspomniani przez Ciebie znajomi od innego ich znajomego, który cos wyczytał lub usłyszał i już mogą się zastanawiać, czy warto.
Arek001
Posty: 247
Rejestracja: 21 lut 2016, 21:29
Lokalizacja: Oświęcim
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Arek001 »

Mnie się wydaje, że Ci co chcą grać kupują grę, poprawiają karty i grają, tyle w temacie.
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: polwac »

Ja nie kupiłem w przedsprzedaży, bo pamiętałem błędy z pierwszego druku Blood Rage.
Okazało się, że miałem rację i dobrze zrobiłem.
Teraz właśnie czekam albo na poprawione karty albo na dodruk...inaczej nie mam zamiaru kupować Inis.
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Arek001 pisze: 13 lip 2018, 18:09 Mnie się wydaje, że Ci co chcą grać kupują grę, poprawiają karty i grają, tyle w temacie.
Dokładnie. Kupiłem, poprawiłem, gram.
Mnie osobiście dziwi coś innego: towar wadliwy, powystawowy itd. sprzedawany jest w obniżonej cenie.
Ponieważ tekst na kartach jest integralną częścią gry, a faktem jest to że występują błędy i wydawca się do tego przyznał, to dlaczego taki towar nie jest sprzedawany po obniżonej cenie?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: konrad.rymczak »

Jeśli teraz powinni sprzedawać taniej to poprawione karty powinny być dodatkowo płatne, prawda?
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

konrad.rymczak pisze: 14 lip 2018, 16:46 Jeśli teraz powinni sprzedawać taniej to poprawione karty powinny być dodatkowo płatne, prawda?
Poprawione karty są w planach :wink:
Wskaż mi ofertę sklepu o takiej treści: "Gra posiada babole ale wkrótce będzie można zamówić poprawione karty".
Albo wyobraź sobie sprzedawcę w sklepie rowerowym który tłumaczy klientowi że dziś kupi dziurawą dętkę a za miesiąc sklep wymieni ją na nową, a dziś w ramach sorry może dostać łatkę by załatać dziurę. :lol:
Jak widać rynek planszowy jest dość specyficzny...
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Ravn
Posty: 201
Rejestracja: 23 gru 2016, 20:18
Has thanked: 9 times
Been thanked: 10 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Ravn »

Ale bez detki nie mozna jezdzic, a mimo karty z literowka/bledem mozna dalej grac. Nie zebym bronil niechlujne wydania czy babole, ale odnosze wrazenie ze niektorzy mocno przesadzaja.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jak pójdziesz do piekarni i powiedzą ci że chleb dziś się nie udał, że spód trochę przypalony, to podziękujesz i pójdziesz do następnej piekarni.
Problem z planszówkami jest taki że wydawca podpisuje umowę/licencję na wyłączność danego tytułu i automatycznie jest monopolistą, nie ma konkurencji.
Gdyby Inis został wydany przez Portal (z babolami) i np. Galaktę (bez baboli) to który egzemplarz byś wybrał?
Dlatego jak ktoś się napalił na Inis w wersji PL to nie ma wyboru, musi zacisnąć zęby, kupić, a potem poprawiać sobie karty. :evil:
Dlatego to w naszej gestii jest dbanie o to aby otrzymać produkt jak najlepszej jakości, i ciągłe powtarzanie Polacy nic się nie stało naprawdę już dawno wyszło z mody.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
KQuest
Posty: 599
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 92 times
Been thanked: 56 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: KQuest »

Dr. Nikczemniuk pisze: 14 lip 2018, 22:28Gdyby Inis został wydany przez (...) np. Galaktę (bez baboli)
Hyhy :D Myślę, że można tu było dać wiele lepszych przykładów ;)

A co do samego tematu - jeśli wydawca potrafi sprawnie naprawić błąd to nie widzę problemu. Ale niech to będzie faktycznie sprawnie i niech to będzie naprawienie błędu, czyli np. szybkie dosłanie poprawionych kart, a nie udostępnienie erraty w pliku pdf.

A jeszcze lepiej gdyby wydawnictwa jednak nie oszczędzały tak czasu i sił, bo sporo błędów gracze potrafią znaleźć już w trakcie pierwszej rozgrywki (albo nawet wcześniej), a niektórym wydawnictwom jakoś cały czas to nie wychodzi
Shinhaevel
Posty: 39
Rejestracja: 07 sty 2018, 18:21
Has thanked: 22 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Shinhaevel »

KQuest pisze: 14 lip 2018, 22:47 A co do samego tematu - jeśli wydawca potrafi sprawnie naprawić błąd to nie widzę problemu. Ale niech to będzie faktycznie sprawnie i niech to będzie naprawienie błędu, czyli np. szybkie dosłanie poprawionych kart, a nie udostępnienie erraty w pliku pdf.
Nie chcę tu broń borze nikogo bronić (choć przejrzystość informacji Portalu cenię mocno) ale co wydawca lokalizowanej edycji może zrobić skoro zgłosił problem oryginalnemu wydawcy i to jest tyle co może, teraz jest uzależniony od niego i jego dodruków. Przecież nie będzie drukował na lewo, umowa na to nie pozwala :(

Co do drugiej, niezacytowanej, części wypowiedzi, zgadzam się w 100%
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Jareks1985 »

Pracuje a branży projektowania i przygotowania opakowań do druku, to korporacja zajmująca się brandem firm Wrigley, Mars, Unilever, Lidl, Henkel, Imperial Tobacco, Philip moris international to są nasi klienci. Różnice kolorystyczne reklamowane są przy pomiarze CIE LAB delta e- 2, to bardzo mało, różnice są niemal nie widoczne, design jest sprawdzany przez 3 doświadczony operatorów, w 2 programach, na każdym etapie przygotowania jest kontrola, a i tak zdarzają się babole w tekście czy w designie, tylko bardzo rzadko, klient mimo straty czasu przezbrojeń maszyny (który jest bardzo drogi) podczas druku, kontroli i wyjaśnień jest wstanie to zrozumieć, ale standardem jest naprawić błąd jak najszybciej się da, nawet dzień później dostaje to co zamawiał.
Wiem, że to nie zależy od Portala, ale może powinni zmienić umowę z Matagotem?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: DarkSide »

Dr. Nikczemniuk pisze: 14 lip 2018, 09:05 Mnie osobiście dziwi coś innego: towar wadliwy, powystawowy itd. sprzedawany jest w obniżonej cenie.
Ponieważ tekst na kartach jest integralną częścią gry, a faktem jest to że występują błędy i wydawca się do tego przyznał, to dlaczego taki towar nie jest sprzedawany po obniżonej cenie?
Gdy kupujesz towar z wadą ukrytą to są trzy wyjścia:
- zwracasz towar żądając zwrotu pieniędzy
- serwisujesz na koszt sprzedającego (Portal zobowiązał się naprawić błędy i wszyscy otrzymamy wersje poprawione)
- negocjujesz obniżkę ceny wadliwego towaru, ale sam pokrywasz koszty naprawy lub użytkujesz produkt wadliwy (gdy w zasadzie to nie przeszkadza) Wówczas Portal obniża cenę pierwszego druku Inis, ale za poprawione karty każdy chętny by musiał zapłacić.
Już widzę tę g#$%oburzę jakby Portal poszedł tą drogą.
Jareks1985 pisze: 15 lip 2018, 09:24 Wiem, że to nie zależy od Portala, ale może powinni zmienić umowę z Matagotem?
W jaki sposób? Co konkretnie mogą zmienić? Tak naprawdę wina leży po stronie osoby tłumaczącej karty i instrukcję oraz braku należytego nadzoru nad tym. Co ma z tym wspólnego umowa z Matagotem?

Sam mam "Inis" w wersji PL. Dajemy radę z erratą i gramy, cierpliwie czekając na druk poprawionych talii.Takie wpadki się zdarzają wszystkim wydawnictwom. Ot choćby "Zimna Wojna" , "Zamki Szalonego Króla Ludwika" czy "Pory Roku", to tak pierwsze z brzegu przykłady jakie mi przyszły do głowy.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2018, 12:14 przez DarkSide, łącznie zmieniany 2 razy.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: konrad.rymczak »

Dr. Nikczemniuk pisze: 14 lip 2018, 18:19
konrad.rymczak pisze: 14 lip 2018, 16:46 Jeśli teraz powinni sprzedawać taniej to poprawione karty powinny być dodatkowo płatne, prawda?
Poprawione karty są w planach :wink:
Wskaż mi ofertę sklepu o takiej treści: "Gra posiada babole ale wkrótce będzie można zamówić poprawione karty".
Albo wyobraź sobie sprzedawcę w sklepie rowerowym który tłumaczy klientowi że dziś kupi dziurawą dętkę a za miesiąc sklep wymieni ją na nową, a dziś w ramach sorry może dostać łatkę by załatać dziurę. :lol:
Świetne porównanie. Jak to u Ciebie bywa - oderwane od problemu.
W instrukcji do Twojego roweru są błędy. Producent na stronie umieścił poprawną, a później Ci wyśle poprawioną.
Naklejki na rower mają literówki. Możesz nakleić obecne, możesz pobrać ze strony producenta poprawione i wydrukować sam.
Możesz też poczekać aż producent przyśle Ci za darmo nowe.

Chyba, że masz dziurawe karty :lol:
Dr. Nikczemniuk pisze: 14 lip 2018, 18:19 Jak widać rynek planszowy jest dość specyficzny...
Nie wiem jak u Ciebie, ale na naszej planecie nie tylko rynek planszowy tak ma.

To jest errata do książki. Zdradzę Ci w tajemnicy, że nie dostajesz nowej książki, ani poprawionych stron ;)

Obrazek

Wykryte błędy w procesorach nie spowodowały obniżki cen, nie będzie też wymiany na nowe, wolne od wad ;)

Intel i AMD popełniły błąd, polskie firmy za to zapłacą.

Jak widać rynek planszowy jest dość specyficzny... bo naprawia swoje błędy :lol:
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Jareks1985 »

W jaki sposób? Co konkretnie mogą zmienić? Tak naprawdę wina leży po stronie osoby tłumaczącej karty i instrukcję oraz braku należytego nadzoru nad tym. Co ma z tym wspólnego umowa z Matagotem?

Sam mam "Inis" w wersji PL. Dajemy radę z erratą i gramy, cierpliwie czekając na druk poprawionych talii.Takie wpadki się zdarzają wszystkim wydawnictwom. Ot choćby "Zimna Wojna" , "Zamki Szalonego Króla Ludwika" czy "Pory Roku", to tak pierwsze z brzegu przykłady jakie mi przyszły do głowy.
Co mogą zrobić?, jeżeli nie są wstanie kontolować jakości tłumaczenia niech renegocjują umowę na dodruk kart tak aby mieć tę elastyczność i możliwość zlecenia dodruku w konkurencyjnej drukarni. Nawet na naszym rynku.

Wiem, że to poborzne życzenia, ale trzeba do tego dążyć.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: detrytusek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 14 lip 2018, 22:28 Jak pójdziesz do piekarni i powiedzą ci że chleb dziś się nie udał, że spód trochę przypalony, to podziękujesz i pójdziesz do następnej piekarni.
........ i automatycznie jest monopolistą, nie ma konkurencji.
Jakby Twoja piekarnia była monopolistą to byś wpierdzielał przypalone bułki, aż by Ci się uszy trzęsły.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1799
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 76 times
Been thanked: 332 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: hipcio_stg »

Shinhaevel pisze: 14 lip 2018, 23:40
KQuest pisze: 14 lip 2018, 22:47 A co do samego tematu - jeśli wydawca potrafi sprawnie naprawić błąd to nie widzę problemu. Ale niech to będzie faktycznie sprawnie i niech to będzie naprawienie błędu, czyli np. szybkie dosłanie poprawionych kart, a nie udostępnienie erraty w pliku pdf.
Nie chcę tu broń borze nikogo bronić ...
Oczy wypalone! O co chodzi w tej wypowiedzi?

Wracając do tematu. Portal często ma jakieś babole z kartami. Karty bestii do Robinsona są w innym odcieniu, 51 Stan MS doczekał się poprawki 5 kart, Inis z babolami... Wszyscy wiedzą, że Portal musi te karty poprawić i dokładać do pudełek, oraz rozesłać zainteresowanym, którzy kupili grę, a znaleźli błędy. Tylko dlaczego taka obsuwa? Szkoda opinii i kasy z niesprzedającego się Inisa.
Cytując klasyka - Wydawco Portalu - nie idźcie tą drogą!
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Jareks1985 »


Oczy wypalone! O co chodzi w tej wypowiedzi?

Wracając do tematu. Portal często ma jakieś babole z kartami. Karty bestii do Robinsona są w innym odcieniu, 51 Stan MS doczekał się poprawki 5 kart, Inis z babolami... Wszyscy wiedzą, że Portal musi te karty poprawić i dokładać do pudełek, oraz rozesłać zainteresowanym, którzy kupili grę, a znaleźli błędy. Tylko dlaczego taka obsuwa? Szkoda opinii i kasy z niesprzedającego się Inisa.
Cytując klasyka - Wydawco Portalu - nie idźcie tą drogą!
Inis ponoć dobrze się sprzedał, stąd zapowiedź wydania dodatku do Inisa?, ja rozumiem, że Portal poprawił karty i wysłał do Matagota informacje o dodruku wraz z poprawionymi kartami, ale niestety musi poczekać na ruch Matagota, w kierunku zbiorowego zamówienia, a to najprawdopodobniej szybko nie nastąpi. Bo planowany dodruk, może się odbyć przy okazji druku dodatku, szacuje, ze karty najwcześniejszej zobaczymy w przyszłym roku :)
Gatherey
Posty: 896
Rejestracja: 20 mar 2017, 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Gatherey »

Portalu - będzie errata do postaci z Aeon's Enda, którymi się pochwaliliście na zdjęciach na FB?
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 453 times
Been thanked: 307 times

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: vikingowa »

Gatherey pisze: 20 lip 2018, 08:31 Portalu - będzie errata do postaci z Aeon's Enda, którymi się pochwaliliście na zdjęciach na FB?
+100
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1355
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 21 times
Been thanked: 264 times
Kontakt:

Re: Portal Games - Plany Wydawnicze 2018

Post autor: Portal Games »

Erratę, jak i oświadczenie w sprawie przesunięcia premiery oraz poprawy błędów można znaleźć tutaj:

http://portalgames.pl/pl/aeons-end-popr ... -premiery/
Zablokowany