Lacerta - plany wydawnicze 2019

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Kin@a »

lacerta pisze: 14 lis 2019, 19:38 Mini dodatki były drukowane na zachodzie przeważnie jako jednorazowe produkcje i rozdawane na targach lub jako dodatek do czasopism planszówkowych.
Z uwagi na to raczej nie będą dodrukowywane przez nikogo.
Wielka szkoda. Na przyszłość proszę sprowadzać je chociaż po kilkanaście sztuk w angielskiej wersji językowej bo te kafelki świąteczne czy wodne są ciekawe, a nie sposób już ich nabyć (w cenie niekolekcjonerskiej) poza targami.
lacerta pisze: 14 lis 2019, 19:47 Od jutra dodatek już w sklepach :wink:
Super.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: lacerta »

Kisun pisze: 14 lis 2019, 20:38 A wiadomo kiedy będzie Torfowisko do Agrikoli dla graczy? A może planowane są jeszcze jakieś inne dodatki do tej wersji?
Druk dodatków w tym roku został anulowany przez oryginalnego wydawcę i przeniesiony na przyszły rok. Planowaliśmy w tym roku wydać zarówno Torfowisko jak i dodatek dla 5-6 graczy. Niestety nie wiemy kiedy dokładnie zaplanowane są druki w przyszłym roku, czekamy wciąż na informację.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Kin@a »

Jak to było do przewidzenia z Rebela dodatek do Kawerny został wyprzedany na pniu, jeszcze na etapie przedsprzedaży i jest już niedostępny :wink: .
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: bogas »

Kin@a pisze: 15 lis 2019, 21:10 Jak to było do przewidzenia z Rebela dodatek do Kawerny został wyprzedany na pniu, jeszcze na etapie przedsprzedaży i jest już niedostępny :wink: .
Za to w 10 innych sklepach jak najbadziej można kupić.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: ChlastBatem »

Może ktoś się skusi: Montana deluxe

Ja już swoje dodatki wszystkie mam :wink: 7 nowych modułów do gry podstawowej.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Gizmoo »

ChlastBatem pisze: 16 lis 2019, 14:54 Może ktoś się skusi: Montana deluxe
Skusić się może ktoś wyłącznie z USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. :wink: Bo niestety, ale edycja Heritage dostępna jest tam na WYŁĄCZNOŚĆ. Big Kid Games ma podpisaną umowę uniemożliwiającą sprzedaż edycji heritage poza granicami tych państw (nie wiem dokładnie o co tam chodzi i jak skonstruowana jest ta umowa, ale tak się przynajmniej tłumaczą pracownicy BKG).

Gorzej, że firma (BKG) odpowiadająca za ostatnią kampanię na KS ma dużo na sumieniu. Mnóstwo niezadowolonych klientów (polecam zajrzeć na BGG). Tak przy okazji - aktualny link nowej kampanii ze wszystkimi dodatkami:

https://www.kickstarter.com/projects/bi ... 20heritage

Dla mnie w sumie pal licho edycję heritage, choć pewnie gdyby była dostępna w Europie - to kupił bym bez wahania. Mi bardziej żal dodatków, które są trudno dostępne i bardzo drogie. Ale Lacerta niestety nie podejmie się ich wydania w Polsce. :cry:
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Kin@a »

Gizmoo pisze: 18 lis 2019, 11:58
Skusić się może ktoś wyłącznie z USA, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. :wink: Bo niestety, ale edycja Heritage dostępna jest tam na WYŁĄCZNOŚĆ. Big Kid Games ma podpisaną umowę uniemożliwiającą sprzedaż edycji heritage poza granicami tych państw
Co za bezsens, skąd się biorą takie głupie pomysły "państwowej wyłączności"? Przecież to łatwo obejść: wystarczy mieć kogoś w Kanadzie, kto kupi kilka/kilkanaście gier i wyśle do Europy.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: ChlastBatem »

Gizmoo pisze: 18 lis 2019, 11:58 Dla mnie w sumie pal licho edycję heritage, choć pewnie gdyby była dostępna w Europie - to kupił bym bez wahania. Mi bardziej żal dodatków, które są trudno dostępne i bardzo drogie. Ale Lacerta niestety nie podejmie się ich wydania w Polsce. :cry:
Trudno dostępne? Przecież można normalnie je zamówić w polskim sklepie. Drogie? Ja zapłaciłem za te dwa dodatki ok. 140 zł - normalna cena. Są niezależne językowo. :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Gizmoo »

ChlastBatem pisze: 18 lis 2019, 23:54 Trudno dostępne?
Jak sprawdzałem - Były w sprzedaży wyłącznie w dwóch sklepach, z jednego Goldrush zszedł na pniu, a był po 90 zł. za sztukę.
ChlastBatem pisze: 18 lis 2019, 23:54 Drogie? Ja zapłaciłem za te dwa dodatki ok. 140 zł - normalna cena.
Obecnie najtaniej je można dostać po 80 zł. 80 zł, za Goldrush, w którym jest raptem kilka kart i kilka kafelków to sroga przesada. To jest zachodnia cena, nie przystająca na nasze realia. (niestety pewnie i tak prędzej czy później sięgnę do portfela, bo oczywiście chciałbym mieć wszystko)
ChlastBatem pisze: 18 lis 2019, 23:54 Są niezależne językowo. :)
Tym gorzej dla wydawcy jeżeli wydaje polską wersją sporo opóźnioną w stosunku do oryginalnego wydania. (lub nie wydaje jej wcale)

Czekałem na polską wersję Montany i się nie doczekałem, więc kupiłem angielską. Polska wyszła z opóźnieniem na tyle dużym, że większość graczy, których na prawdę chciała mieć Montanę na półce - już ją miała. To samo było z dodatkiem Druids do Wyspy Skye. Czekałem, czekałem, aż w końcu kupiłem angielską wersję. I myślę, że nie jestem odosobniony w tych decyzjach zakupowych. Nie należy się później dziwić, że polska wersja leży na półach, jak po roku czasu hardkorowi gracze i tak już kupili wersje oryginalne.

Oddzielnym tematem jest nie wydawanie polskich dodatków do gier w ogóle. Z perspektywy konsumenta, obecnie opłaca się kupować oryginalne wersje gier, a nie polskie. Ma się przynajmniej pewność, że dodatki po pierwsze będą kompatybilne z podstawką, a po drugie - w ogóle będą. Szkoda, że wydawnictwo biorąc się za wydawanie polskiej edycji jakiegoś tytułu nie bierze się za całość linii wydawniczej. Ja rozumiem, że dodatki są w wielu wypadkach nieopłacalne dla wydawcy i zalegają na półkach, ale jednak dla prawdziwych fanów danego tytułu są must have i wypadało by o takich fanów zadbać. ;) Szkoda, że Lacerta ostatnio wydaje coraz mniej dodatków do swoich tytułów (w tym flagowych), albo podejmuje decyzje o wydaniu z takim opóźnieniem, że sama strzela sobie w stopę. :|
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10808
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3332 times
Been thanked: 3191 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: japanczyk »

Gizmoo pisze: 19 lis 2019, 10:39 Oddzielnym tematem jest nie wydawanie polskich dodatków do gier w ogóle. Z perspektywy konsumenta, obecnie opłaca się kupować oryginalne wersje gier, a nie polskie. Ma się przynajmniej pewność, że dodatki po pierwsze będą kompatybilne z podstawką, a po drugie - w ogóle będą. Szkoda, że wydawnictwo biorąc się za wydawanie polskiej edycji jakiegoś tytułu nie bierze się za całość linii wydawniczej. Ja rozumiem, że dodatki są w wielu wypadkach nieopłacalne dla wydawcy i zalegają na półkach, ale jednak dla prawdziwych fanów danego tytułu są must have i wypadało by o takich fanów zadbać. ;) Szkoda, że Lacerta ostatnio wydaje coraz mniej dodatków do swoich tytułów (w tym flagowych), albo podejmuje decyzje o wydaniu z takim opóźnieniem, że sama strzela sobie w stopę. :|
To jest problem polskiego rynku, wydawnictwa same się zapętlają. Wydają oryginalne gry często ze znacznym opóźnieniem, brak jest marketingu, czekają bliżej nieokreśloną ilość czasu zanim podejmą decyzję nt. wydruku dodatków, czekają na druk międzynarodowy, a po roku czekania gracze albo już wymienili polską wersję na angielską, albo poszli do przodu i grają w inną gre.
Smutne

Ja rozumiem realia rynku, ale teraz np. Portal zagrał mocno z Rootem i Plemionami Rzecznymi i chyba całkiem nieźle im to wyszło.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Kin@a »

Gizmoo pisze: 19 lis 2019, 10:39 Szkoda, że Lacerta ostatnio wydaje coraz mniej dodatków do swoich tytułów (w tym flagowych), albo podejmuje decyzje o wydaniu z takim opóźnieniem, że sama strzela sobie w stopę. :|
To nie jest tak do końca wina Lacerty, ale często zagranicznych wydawców, którzy swoją polityką wydawniczą sami do tego doprowadzają. Najlepszym przykładem jest Agrikola, która została podzielona i po zsumowaniu wszystkich dodatków jej koszt jest bardzo duży. Poprzednia wersja była o wiele bardziej opłacalna.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Gizmoo »

Kin@a pisze: 19 lis 2019, 12:27 To nie jest tak do końca wina Lacerty, ale często zagranicznych wydawców, którzy swoją polityką wydawniczą sami do tego doprowadzają. Najlepszym przykładem jest Agrikola, która została podzielona
Piszemy o kompletnie dwóch różnych sytuacjach, nie mających ze sobą związku. Ty piszesz o polityce wydawniczej oryginalnego wydawnictwa i dajesz przykład nowego wydania Agricoli. To tylko tytuł, który dodatkowo jest słabym przykładem, bo to oryginalne wydawnictwo daje ciała i przesuwa dodruk.

Ja opisuje opieszałość polskich wydawców, którzy albo decydują się na wydanie dodatku ze sporym opóźnieniem (np. Wyspa Skye: Druidzi), albo rezygnują z wydawania dodatków w ogóle (np. Uczta dla Odyna). Przez co polscy klienci zostają zmuszeni do kupienia dodatków w oryginale, które raz - są dużo droższe, a dwa - często nie do końca kompatybilne (np. dodatki do Lorenzo il Magnifico). Reasumując polskiemu graczowi pozostaje dziwny wybór. Albo kupić polską edycję, do której nie będzie miał dodatków, albo zakupić grę w obcym języku, do której ma pewność, że dodatki się ukażą. :lol:

Lacerta oczywiście nie przoduje w rezygnowaniu z wydawania dodatków (tutaj na pewno wyprzedza ją np. Galakta, czy Rebel), ale powoli dogania liderów. I jest to trochę smutne. Jak się bierze za jakiś tytuł i powiedziało się przysłowiowe "A", to trzeba powiedzieć i przysłowiowe "B". ;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: bogas »

Gizmoo pisze: 19 lis 2019, 14:11 Lacerta oczywiście nie przoduje w rezygnowaniu z wydawania dodatków (tutaj na pewno wyprzedza ją np. Galakta, czy Rebel), ale powoli dogania liderów. I jest to trochę smutne. Jak się bierze za jakiś tytuł i powiedziało się przysłowiowe "A", to trzeba powiedzieć i przysłowiowe "B". ;)
Gizmoo, ale chyba jesteś dużym chłopcem i wiesz, że nikt nie wydaje gier charytatywnie czy dla samego hobby? Twoje przysłowiowe "B" bardzo często ma się nijak do "E". E jak ekonomia. :wink:
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4090
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Gizmoo »

bogas pisze: 19 lis 2019, 14:50 Twoje przysłowiowe "B" bardzo często ma się nijak do "E". E jak ekonomia. :wink:
Skoro dodatki zostają wydane za granicą do wielu tytułów i się sprzedają, to znaczy, że u nich "E" jak ekonomia działa.

U nas za to często nie działa "P" jak promocja. :lol:
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Blue »

Podpowiedzi ze nasz rynek i wolumenowo i targetowo moze byc inny jednak ;).
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 348 times
Been thanked: 623 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: bogas »

Gizmoo pisze: 19 lis 2019, 14:55 Skoro dodatki zostają wydane za granicą do wielu tytułów i się sprzedają, to znaczy, że u nich "E" jak ekonomia działa.
Nie no, szanujmy się. Gdzie Rzym, gdzie Krym? Polski dodatek sprzeda się tylko w Polsce. Angielski, niemiecki, hiszpański... no jak to porównywać? Do tego już wiele razy było powiedziane, w tym przez przedstawicieli wydawnictw, że to się bardzo często nie spina ekonomicznie. Skoro dodatków z reguły sprzedaje się 3 albo i 4 razy mniej niż podstawek, to po sprzedaży podstawki widać czego można się spodziewać. Jeśli wychodzi ci, że opchniesz 300 albo 400 sztuk dodatku, a minimalny druk to np. 1500 sztuk.... no słabo. Dobrym sposobem wydaje mi się manewr Portalu z Rootem czy rebela z Everdell. A więc, niemal jednoczesne wydanie podstawki i dodatków, co myślę, że może znacznie poprawić sprzedaż tych drugich. I żeby nie było. Ja też chciałbym żeby wszystkie gry wydane w wersji PL miały wydawane dodatki (a zwłaszcze te gry, które lubię :P ) ale zdaję sobie sprawę, że niestety jest to czasem niemożliwe i ja to rozumiem. Z drugiej strony ja nie mam jakiegoś dużego problemu z łączeniem wersji ang a wersją PL jeśli to nie wpływa na grę (inne rewersy kart, które ciągniemy w ciemno itd. itp.). Daleko nie szukając właśnie czekam na polski dodatek do Caverny, której podstawkę i minidodatki mam w wersji angielskiej 8)
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Kin@a »

Gizmoo pisze: 19 lis 2019, 14:11 Piszemy o kompletnie dwóch różnych sytuacjach, nie mających ze sobą związku. Ty piszesz o polityce wydawniczej oryginalnego wydawnictwa i dajesz przykład nowego wydania Agricoli. To tylko tytuł, który dodatkowo jest słabym przykładem, bo to oryginalne wydawnictwo daje ciała i przesuwa dodruk.
Nie. Oryginalne wydawnictwo dało ciała nie w przesunięciu terminu, ale w tym, że pocięło grę i sprzedaje w kilkunastu dodatkach. Przez co Lacerta się już wcześniej wstrzymała z drukiem i prawdopodobnie nie wyda wszystkich talii do Agri.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1521
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 277 times
Been thanked: 171 times
Kontakt:

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: mikeyoski »

Trzeba też pamiętać, że polskie wersje to często druk wspólny i niestety stąd częste opóźnienia w stosunku do premier. Nawet Rebel tak robi, więc co mają powiedzieć małe wydawnictwa? Można sobie pomarudzić, ale ciężko dyskutować z faktami.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: skanna »

Gizmoo pisze: 19 lis 2019, 14:11 Lacerta oczywiście nie przoduje w rezygnowaniu z wydawania dodatków (tutaj na pewno wyprzedza ją np. Galakta, czy Rebel), ale powoli dogania liderów. I jest to trochę smutne. Jak się bierze za jakiś tytuł i powiedziało się przysłowiowe "A", to trzeba powiedzieć i przysłowiowe "B". ;)
Ale zdajesz sobie sprawę z tego, że wydawanie gier, w przeciwieństwie do kupowania, to w pierwszej kolejności biznes, nie hobby? Zatem wszelkie decyzje muszą mieć uzasadnienie ekonomiczne. Do tego druk międzynarodowy, który obniża koszt produkcji, jest uzależniony od wielu podmiotów, więc często naprawdę trudno jest podjąć decyzje w ogóle, a nie tylko szybko.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Jareks1985 »

Ktoś poruszył temat wydanie Yokohama https://boardgamegeek.com/boardgame/196340/yokohama
stwierdziliśmy, ze to pasuje do portfolio Lacerty, może kiedyś znajdzie się w Waszych planach wydawniczych. Czy jest szansa na polskie wydanie?.
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: lacerta »

Jareks1985 pisze: 04 gru 2019, 12:52 Ktoś poruszył temat wydanie Yokohama https://boardgamegeek.com/boardgame/196340/yokohama
stwierdziliśmy, ze to pasuje do portfolio Lacerty, może kiedyś znajdzie się w Waszych planach wydawniczych. Czy jest szansa na polskie wydanie?.
Trudno powiedzieć. Na razie nie rozważaliśmy wydania tego tytułu.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Arsen
Posty: 66
Rejestracja: 21 mar 2019, 19:38
Has thanked: 19 times
Been thanked: 20 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: Arsen »

Agricola w wersji rodzinnej będzie jeszcze do kupienia? W internecie wszystko wymiecione do zera.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7329
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 457 times
Been thanked: 1102 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: detrytusek »

lacerta pisze: 04 gru 2019, 16:40
Jareks1985 pisze: 04 gru 2019, 12:52 Ktoś poruszył temat wydanie Yokohama https://boardgamegeek.com/boardgame/196340/yokohama
stwierdziliśmy, ze to pasuje do portfolio Lacerty, może kiedyś znajdzie się w Waszych planach wydawniczych. Czy jest szansa na polskie wydanie?.
Trudno powiedzieć. Na razie nie rozważaliśmy wydania tego tytułu.
Gra jest wybitna imho. Przy okazji tematu może pochylicie się nad Yokohama duel. Na pewno wydanie byłoby tańsze, a zanosi się na równie dobrą grę.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania:

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
lacerta
Posty: 300
Rejestracja: 22 cze 2006, 17:24
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 98 times

Re: Lacerta - plany wydawnicze 2019

Post autor: lacerta »

Arsen pisze: 28 gru 2019, 17:01 Agricola w wersji rodzinnej będzie jeszcze do kupienia? W internecie wszystko wymiecione do zera.
Planujemy dodruk, ale niestety nie znamy daty kiedy to nastąpi, ponieważ oryginalny wydawca jeszcze nie podał planów na przyszły rok. Gdy data będzie znana - na pewno będziemy o tym informować na naszej stronie oraz w mediach społecznościowych.
Zapraszamy na facebooka: https://facebook.com/LacertaPL
oraz do naszego sklepu z planszówkami https://sklep.lacerta.pl/
Zablokowany