Awaken Realms

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Awaken Realms

Post autor: wirusman »

A kto dostał moje poprawione monumenty? :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Awaken Realms

Post autor: Hardkor »

Niestety ja się wyprowadziłem, więc na paczke chwile poczekam, bo musi im wrocic do magazynu XD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Awaken Realms

Post autor: Hardkor »

Awakeni to jednak trochę są nieogarnięci widze dalej. 25 pisałem tutaj, że wysłali paczkę do mnie do Krk, gdzie mnie nie ma i muszę czekac az wróci do nich i nadadzą ją do mnie ponownie na poprawny adres. No to dopiero dziś dostałem info, że paczkę nadali... Czyli w środe napisali, że nadana i że nie da się zmienić gdzie leci, a dziś ją nadali? No wtf
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
toblakai
Posty: 1269
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 220 times
Been thanked: 226 times

Re: Awaken Realms

Post autor: toblakai »

Paczka 'nadana' wcale nie musi oznaczać że fizycznie opuściła ich centrum dystrybucyjne, ale może oznaczać brak możliwości zmiany adresu.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4457
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1350 times
Been thanked: 845 times
Kontakt:

Re: Awaken Realms

Post autor: Hardkor »

toblakai pisze: 30 mar 2020, 12:49 Paczka 'nadana' wcale nie musi oznaczać że fizycznie opuściła ich centrum dystrybucyjne, ale może oznaczać brak możliwości zmiany adresu.
Info z pocztexu mówi, że została nadana, a nie "przygotowana do nadania" jak to jest w Inpoście.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10905
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3351 times
Been thanked: 3205 times

Re: Awaken Realms

Post autor: japanczyk »

Hardkor pisze: 30 mar 2020, 13:29
toblakai pisze: 30 mar 2020, 12:49 Paczka 'nadana' wcale nie musi oznaczać że fizycznie opuściła ich centrum dystrybucyjne, ale może oznaczać brak możliwości zmiany adresu.
Info z pocztexu mówi, że została nadana, a nie "przygotowana do nadania" jak to jest w Inpoście.
Tylko, ze adresy w logistyce moga być dawno zamkniete a generowanie etykiet nastepuje z opóźnieniem
Awatar użytkownika
E2MD
Posty: 382
Rejestracja: 11 kwie 2017, 12:42
Lokalizacja: 43-518
Has thanked: 53 times
Been thanked: 135 times

Re: Awaken Realms

Post autor: E2MD »

Jako, że podforum nazywa się „Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach” to chciałbym się podzielić przemyśleniami nt. dwóch produktów Awaken Realms. W sensie - nie gry, ale potraktuję to jako produkty. Pierwszy to Lords of Hellas a drugi to Nemesis.

LoH to był pierwszy wsparty projekt na Kickstarterze - czerwiec 2017. Jako, że koncept gry bardzo mi się podobał to wziąłem All-In (z sundropem). Unmounted heroes dojechały w ubiegłym miesiącu.
Nemesis wsparłem (styczeń 2018) gdy jeszcze nic z LoH do mnie nie dotarło. Temat wyglądał ciekawie, ale już byłem ostrożniejszy. Captian pledge (ale z pomalowanymi figurkami postaci + sundrop). Po interwencji pudło ze StrechGoalami dotarło w ubiegłym tygodniu.

I teraz oceniając produkty:

LoH - już podstawce pudełko się nie domykało. Sundrop na każdym elemencie wygląda inaczej - zwłaszcza w niektórych dodatkach wygląda tragicznie. Instrukcja do podstawki - bez porządnego FAQ nawet nie siadaj. Wraz z dodatkami przyszły nowe instrukcje które są w miarę jasne, ale widać że niektóre dodatki wpływają na tyle na warunki zwycięstwa, że trzeba by je zmodyfikować. Wypadało by wydać nową instrukcję. Dokładane kawałki mapy to żart estetyczny (ja dokupiłem matę, ale nie o to chodzi). Do miast mieszczą się tylko niektórzy hoplici (resztę trzeba przypiłować). Monumenty z dodatków albo nie da się rozłożyć albo same się rozpadają. Część figurek trzeba było prostować. Gra w całości posiada sześć pudełek tylko częściowo kompatybilnych wymiarowo z sobą.

Nemesis - co ciekawe przed grą to przyjechały pomalowane figurki - w zwykłej kopercie zabezpieczone folią bąbelkową. Jedną z nich trzeba było prostować. Przyjechała podstawka z niepomalowanymi figurkami czyli mam jeden komplet więcej. Nawet nienajgorsza wypraska i pudełko się domyka. Instrukcja bardzo taka sobie. Strech gole dojechały, ale na razie nie otwarte czyli nawet nie wiadomo czy medyk jest czy nie ma bo na forum informacje co do oznaczeń pudełek są różne. Dojechały jakieś karty do podmianki, wydawało się że mają tez być silniki ale pewnie przeoczyłem, że trzeba było zgłosić. Z tego co czytałem niektórzy dostali żetony Uwaga a niektórzy nie. Przejrzałem kampanię i stronę wydawnictwa i w sumie nadal nie wiem czy mam to co zamówiłem i co miało być wymienione. Nigdzie nie ma jasnej informacji.

Podsumowując produkty:
LOH - półtorej roku później niż obiecano gra w formacie "poskładaj sobie sam (opakowania, figurki, zasady) bo nam się nie chciało"
Nemesis - niecały rok później niż obiecano gra w formacie "coś wysłaliśmy - będzie niespodzianka"

Ja stanowczo protestuję przeciwko takiemu podejściu. Głosuję portfelem i na KS na pewno nic od Awaken Realms nie wesprę.
W tzw. międzyczasie wsparłem jeszcze kilkanaście gier (na KS i polskich wspieraczkach) ale takiego bałaganu nigdzie nie doświadczyłem.

(co do samych gier to LoH jest jedną z moich ulubionych gier a Nemesis jakoś mnie nie zachwycił.)
Nie przyszedłem tutaj wygrać
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Awaken Realms

Post autor: dawid »

Mam zupełnie inne zdanie jeśli chodzi o instrukcję do LoH, ale ogólnie zgadzam się z opinią.

Generalnie to mam z nimi niemały problem. Mam Lord of Hellas (największe zastrzeżenia co do pudełka i insertu), mam Tainted Grail (tutaj insert to jest dopiero dramat, poza tym, że gra świetna to niektóre elementy to jest jakościowa porażka), mam This War of Mine (retail, tutaj też przeszkadza, że koszulki średnio się mieszczą, ale w tym przypadku nie jest źle). Teraz czekam na Nemesis. Gry mi się bardzo podobają. Właściwie to bez żadnego wyjątku, ale ich podejście do sprawy jest troche śmiechu warte.

Strasznie nie lubię lekceważącego tonu wypowiedzi Marcina Świerkota. Nie wierzę w żadne zapewnienia dotyczące postanowień poprawy (mimo, że swego czasu bardzo ich broniłem). Miał być Project Manager - oczywiście został zatrudniony, ale za stawkę 3 razy niższą niż rynkowa. Nie wiem jak to wygląda w praktyce, ale szefu wydaje się osobą "wiem lepiej" i nie sądzę żeby PM mógł się wykazać. Takie podejście do klienta baaardzo mi się nie podoba. Nie tylko podejście do klienta, gdybym miał oceniać firmy po procesach rekrutacyjnych to doradziłbym uciekać jak najdalej od AR.

No i tutaj dochodzimy do dylematów związanych z Etherfields. Z jednej strony zapowiada się fajna gra, z trugiej strony patrząc nawet na daty na KS nie wydaje się żeby cokolwiek zmieniło się na plus. Oczywiście w obecnej sytuacji mają wygodną wymówkę. Jeszcze nie zdecydowałem, ale mimo wszystko chyba poczekam aż gra będzie wydana i zakupię jakąś używkę.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Awaken Realms

Post autor: brazylianwisnia »

Ja pozwole sobie obronic AR i Marcina. Nie wiem skad opinia ze ma lekcewazacy ton. Jest prezesem ktory ma udzial we wszystkim i kieruje sie filozofia by robic mniej gier ale wysokiej jakości. Poswieca sporo czasu na komunikacje z fanami. Wskaze ktos prezesa podobnej firmy ktory co tydzien odpowiada na pytania fanow, udziela sie na grulach swoich produktow? Jesli sa to jest takich malo.

Jesli chodzi opoznienia po stronie AR to wynikaja z ich podejscia - chca wydac jak najlepszy produkt wiec nie beda puszczac niedokonczonej gry do druku bo czas minal. Miesiacami usprawniaja wlasciwie kazdy element swojen gry i wola przekladac premiere niz zrobic to na pol gwizdka. PM cudow tam nie zdziała dlatego ze nie może wydluzyc terminu podawanego na KS bo to rowna sie mniejszej zebranej kasy i nikt decyzyjny w firmie sie nie zgodzi by wydac gre ktora jeszcze nie jest dosc dobra. Na opoznienia po stronie fabryk czy innych firm zewnetrznych AR niewiele moze zrobic.

Nalezy pamiętać ze KS to early access, cos jak wersja beta wiec problemy sa naturalne. Czekałem na gry dluzej niz na gry AR. Czesc miala okrojone SG w stosunku do kampanii. Zdaza sie tez tak ze wspierajacy wcale nie dostaja swojej gry. Najlepszym wyjsciem dla niecierpliwych jest poczekac na wersje sklepowa.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
dawid
Posty: 515
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Awaken Realms

Post autor: dawid »

brazylianwisnia pisze: 15 kwie 2020, 17:17 Jesli chodzi opoznienia po stronie AR to wynikaja z ich podejscia - chca wydac jak najlepszy produkt wiec nie beda puszczac niedokonczonej gry do druku bo czas minal. Miesiacami usprawniaja wlasciwie kazdy element swojen gry i wola przekladac premiere niz zrobic to na pol gwizdka. PM cudow tam nie zdziała dlatego ze nie może wydluzyc terminu podawanego na KS bo to rowna sie mniejszej zebranej kasy i nikt decyzyjny w firmie sie nie zgodzi by wydac gre ktora jeszcze nie jest dosc dobra. Na opoznienia po stronie fabryk czy innych firm zewnetrznych AR niewiele moze zrobic.
Serio ?

Nie mają wpływu ? Jeśli takie czynniki jak opóźnienia z fabryk zewnętrznych nie były zaplanowane w planie projektu to jest to słaby plan. Jeśli żadne środki zaradcze nie były zaplanowane to jest to słaby plan. Jeśli termin jest poważnie niedotrzymany to jest to słaby plan. Może to się zdarzyć przy pierwszej czy drugiej grze. Jeśli to się powtarza regularnie to planowanie leży.

Nikt nie ma za złe, że gry są długo projektowane czy produkowane. To jest normalne, że każdy chce otrzymać jak najlepszy produkt. Zarzuty dotyczą raczej tego, że nie potrafią w ogóle tego zaplanować i od samego początku podają nierealistyczny informacje.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Awaken Realms

Post autor: Curiosity »

brazylianwisnia pisze: 15 kwie 2020, 17:17 Nalezy pamiętać ze KS to early access, cos jak wersja beta

Obrazek
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Awaken Realms

Post autor: Banan2 »

brazylianwisnia pisze: 15 kwie 2020, 17:17
Spoiler:
Nie masz racji.

Pan Świerkot zamiast urządzać jakieś Q&A powinien faktycznie dopilnować tego co się dzieje w jego firmie. No chyba, że to on sam, jako wszechwiedzący, jest sprawcą wszystkich niedociągnięć. Mnie osobiście byłoby, zwyczajnie po ludzku, wstyd pojawiać się publicznie w sieci mając tyle wpadek. Zresztą na temat Prezesów mających "parcie na szkło" mam swoje zdanie. Nie interesują mnie ich wywody, bo czasami jest to zwyczajne "lanie wody". Płacę za produkt ich firmy i nie potrzebuję nic więcej.

Wykładając duże pieniądze i czekając dłużej niż :wink: "jakakolwiek ustawa przewiduje" :wink: oczekuję, że produkt finalny będzie na tip-top. A niestety nie jest. Owszem cała koncepcja jest bardzo OK. Wielkie pudło z All-in Nemesisa robi wrażenie, ale jak wejdziemy w szczegóły to się okazuje, że a tu błędne karty, a tu wypraska z której strach wyjąć, przepraszam, wyszarpać figurki, bo a nuż coś urwiemy, itd. I takich "kwiatków" dotyczących różnych ich gier jest sporo. Owszem jakieś błędy mogły pojawić się na początku, ale teraz już nie.

Mnie osobiście najbardziej irytuje podejście AR w kwestii All-inów. Najpierw można kupić taki zestaw, a później, np. rok później okazuje się, że gdzieś z czeluści jakiejś szafy wygrzebali jakieś figurki, które co prawda niby nie są niezbędne, ale ładnie by wyglądały na planszy. Oczywiście za dodatkową kasę. I jeszcze potem są zdziwieni, że wspierający czasami w niewybredny sposób komentują takie działania.

Powtórzę również, że to, że jakaś gra jest wydawana poprzez jakąkolwiek wspieraczkę nie oznacza, że ma posiadać błędy. Stwierdzenie, że wspieramy jakieś bety jest dla mnie niedorzeczne :(

I jak również wielokrotnie pisałem AR ma świetne pomysły i w sumie świetnie czuje co może się dobrze sprzedać. Cała reszta jest do bani :(
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Awaken Realms

Post autor: brazylianwisnia »

To ze moja opinia jest inna od Twojej nie znaczy ze nie mam racji. Mi sie podoba ze odpowiada na wszelkie pytania fanow i podaje co tydzien jak wyglada postep projektow.

Niestety idea kickstarterow taka jest ze kupujesz kota w worku - gre ktora nie istnieje i nie wiadomo jaki bedzie ostatecznie kształt. Do tego naturalnie dochodzi zagrozenie pierwszego wydania..Wiadomo ze za duza kase chcialoby sie miec wszystko idealnie ale w grach planszowych(jak i innych produktach) w pierwszym wydaniu trafia sie najwiecej problemow.

To o czym mowicie to pierdoly. Najwaznjensze srawy - gameplay i komponenty sa wsrod najlepszych na KS.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Awaken Realms

Post autor: brazylianwisnia »

dawid pisze: 15 kwie 2020, 18:11
brazylianwisnia pisze: 15 kwie 2020, 17:17 Jesli chodzi opoznienia po stronie AR to wynikaja z ich podejscia - chca wydac jak najlepszy produkt wiec nie beda puszczac niedokonczonej gry do druku bo czas minal. Miesiacami usprawniaja wlasciwie kazdy element swojen gry i wola przekladac premiere niz zrobic to na pol gwizdka. PM cudow tam nie zdziała dlatego ze nie może wydluzyc terminu podawanego na KS bo to rowna sie mniejszej zebranej kasy i nikt decyzyjny w firmie sie nie zgodzi by wydac gre ktora jeszcze nie jest dosc dobra. Na opoznienia po stronie fabryk czy innych firm zewnetrznych AR niewiele moze zrobic.
Serio ?

Nie mają wpływu ? Jeśli takie czynniki jak opóźnienia z fabryk zewnętrznych nie były zaplanowane w planie projektu to jest to słaby plan. Jeśli żadne środki zaradcze nie były zaplanowane to jest to słaby plan. Jeśli termin jest poważnie niedotrzymany to jest to słaby plan. Może to się zdarzyć przy pierwszej czy drugiej grze. Jeśli to się powtarza regularnie to planowanie leży.

Nikt nie ma za złe, że gry są długo projektowane czy produkowane. To jest normalne, że każdy chce otrzymać jak najlepszy produkt. Zarzuty dotyczą raczej tego, że nie potrafią w ogóle tego zaplanować i od samego początku podają nierealistyczny informacje.
Podaja takie terminy nie dla tego ze to jest slaby plan tylko ze to jest plan biznesowy - nastawiony na optymalne decyzje finansowe. Jak by podali ze wave 1 bedzie 18 miesiecy od daty KS to by z pewnością zdazyli przed czasem ale zebraliby znacznie mniej srodkow. Czy to jest fair? Nie, ale takie deczyje zapadaja w wielu firmach i tak to juz jest. Dla mnie to jaki dokladnie czas podadza w kampanii ma najmniejsze znaczenie. Nastawiam sie ze pewnie przyjdzie pol roku pozniej. Tak zakładam z kazdym KS a nie tylko AR.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Awaken Realms

Post autor: Mr_Fisq »

brazylianwisnia pisze: 15 kwie 2020, 21:43 To ze moja opinia jest inna od Twojej nie znaczy ze nie mam racji. Mi sie podoba ze odpowiada na wszelkie pytania fanow i podaje co tydzien jak wyglada postep projektow.
W czasach gdy jeszcze śledziłem Q&A w oczekiwaniu na TG też odnosiłem wrażenie, że Pan Świerkot niejednokrotnie wypowiada się w lekceważącym tonie.
Co zaś się tyczy pytań na które odpowiadają w Q&A, to zdarzają się jakieś mocno niewygodne? Bo jakoś nie zauważyłem (mogłem za mało oglądać). Dla mnie to są działania marketingowe, rzadko wnoszące coś wartościowego.
Komunikacja na FB, też z mojej perspektywy ostro kuleje.
brazylianwisnia pisze: 15 kwie 2020, 21:43 Niestety idea kickstarterow taka jest ze kupujesz kota w worku - gre ktora nie istnieje i nie wiadomo jaki bedzie ostatecznie kształt. Do tego naturalnie dochodzi zagrozenie pierwszego wydania..Wiadomo ze za duza kase chcialoby sie miec wszystko idealnie ale w grach planszowych(jak i innych produktach) w pierwszym wydaniu trafia sie najwiecej problemow.
Kota w worku kupuję, gdy wspieram 1-2 projekt kickstarterowy jakiejś małej, anonimowej firmy, gdzie w sumie uzbierano np. 100k $. Wydaje mi się, że KS od AW już od jakiegoś czasu nie pasują do tego wzorca...
brazylianwisnia pisze: 15 kwie 2020, 21:49 Podaja takie terminy nie dla tego ze to jest slaby plan tylko ze to jest plan biznesowy - nastawiony na optymalne decyzje finansowe. Jak by podali ze wave 1 bedzie 18 miesiecy od daty KS to by z pewnością zdazyli przed czasem ale zebraliby znacznie mniej srodkow. Czy to jest fair? Nie, ale takie deczyje zapadaja w wielu firmach i tak to juz jest. Dla mnie to jaki dokladnie czas podadza w kampanii ma najmniejsze znaczenie. Nastawiam sie ze pewnie przyjdzie pol roku pozniej. Tak zakładam z kazdym KS a nie tylko AR.
Nie zgadzam się że, "tak to już jest". IMHO należy zachować rozsądną tolerancję w kwestii terminów, ale nie można pozwolić wydawcom, żeby kłamali nam w żywe oczy/wyciągali daty z kapelusza.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Awaken Realms

Post autor: brazylianwisnia »

My mozemy tylko glosowac portfelem. Kto pracuje w jakiejs sredniej czy duzej firmie to wie ze czesto decyzje nie sa by byc w porządku do klienta tylko aby bylo najlepiej dla firmy. Bierze sie projekty ktore z wejscia nie beda na czas byle konkurencja nie wziela itd.

Widzialem juz duzo kampanii gier planszowych, gier wideo, innych przedmiotow i naprawde to o co ludzie sie czepiają AR to sa pierdoly. Wspieranie na KS wiąże sie z ryzykiem braku otrzymania nagrody, opoznien, niedorobek, zmian. Widzialem projekty ktore nigdy nie dostarczyly nagrody, takie z 3 latami opoznienia, drastycznie obcietymi SG, wymagajacymi doplat... Trzeba pamietac ze to nie jest sklep i wspieramy projekt ktory dopiero powstaje i niemal zawsze cos nie bedzie zgrzytalo. Naprawde AR robi duzo by przede wszystkim gameplay byl dobry, gra byla ładnie wydana i przy tym opoznienia sa naprawdę rozsadne. CMON ma spore opoznienia, multum otwartych projektow a i tak ich gry czesto sa niedopracowane. Gloomhaven tez mial swoje bledy pierwszego wydania. 7th Continent byl ponad rok po czasie. Tak poprostu wyglądają realia tej platformy i trzeba sie z tym liczyc wspierając. Na KS jest cala zakładka o ryzyku. Ludzie jakby pomijali to ryzyko..
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 984
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 619 times
Been thanked: 541 times

Re: Awaken Realms

Post autor: Irr3versible »

Z tym ryzykiem to jednak nie przesadzajmy - rozmowa dotyczy AR, firmy o mocno ugruntowanej pozycji. Zatem powinniśmy oceniać studio nieco inaczej niż małe zbiórki na KS, prawda?
Szef też pozycjonuję AR w swoich przekazach jako firma dbająca o najmniejsze szczegóły, a to w mojej opinii oznacza że pewne wymagania wobec ich produktów są na wyższym poziomie.

Ja mogę zostawić kilka własnych przemyśleń po ostatnich KSach, w których uczestniczyłem:

- wypraski, miło że są jednak ich funcjonalność nie zawsze jest najważniejsza. Przy unboxingu Marcin zwraca uwagę, że nawet zostawili miejsce na cały palec - aby łatwo wyciągać komponenty, ale równocześnie: figurki są wciskane (czego nie lubię, bo może niszczyć malowanie); nie ma wykładanych tacek, tak przydatnych w szybkim rozkładaniu/składaniu; karty w koszulkach się nie mieszczą - a te mieli się dużo w każdej rozgrywce. Reasumując, czy jestem zadowolony? Nie, najprawdopodobniej będę szukał innego rozwiązania.

- bardzo agresywny marketing nastawiony na fomo, a decyzja o nowych wzorach figurek możliwych do wykupienia w późniejszym okresie jest szalenie ważnym dla mnie argumentem by mocno zastanowić się na kolejnymi wsparciami. Tak, ja jestem również kolekcjonerem i czasem podejmuję decyzję by wejść all-in. Jeśli płacę za wsparcie 1000+ PLN w oparciu o informację, że mam wszystko co jest dostępne łącznie z kosmetycznymi przedmiotami, to nie chcę później zderzać się z dylematem dodatkowego zestawu 20 figurek w 'przerwie' między falami dostaw. Podjąłem decyzję, że chce figurki (nawet jeśli są kosmetycznym dodatkiem) więc mieszanie komponentów będzie wpływało na moje odczucie z gry w dodatki. (bardzo personalny argument)
Zatrzymajmy się na chwilę, warto nadmienić że AR zawsze podkreśla że wszystko co robią jest z myślą o graczach. Choć oczywiście jest to li tylko i wyłącznie łatwy skok na kasę (przepraszam, za wyrażenie).
Jestem zdania, że rozwiązaniem jest wykonanie gry takiej jaką zaplanowali - i jaką sprzedawali już ponad rok temu na kickstarterze. Wszelkie zmiany powinny być dostosowane do już zadeklarowanego wsparcia.
Rynek niech zweryfikuję czy jest potrzeba dodruku/dodatków, na które mogą otwierać nowe zamówienia po realizacji istniejących.

- można też wspomnieć o terminowości. W AR opóźnienie 1 fali przekłada się na kolejną, która również ma swoje dodatkowe opóźnienie - choćby z powodu dodatkowych elementów, które nie były pierwotnie planowane w kampanii a że nie ma jednak 3 fali, w/w działanie wpływa dodatkowo negatywnie na osoby, które nie decydują się na powiększenie wsparcia.

- pojawiły się błędy w zamównieniach - brak komponentów czy niezgodne z zamówieniem itp

Z takich mniej istotnych, to wolałbym aplikację do TG na dzień premiery podstawki niż przeciąganie tejże, bo równoległe toczone są prace nad grą PC. Spokojnie również mogli wydać matę w pierwszej fali.

Reasumując, AR to taka sama firma jak inne - nastawiona na zysk (co jest ok), bywa jednak pazerna i skrywa to pod przykrywką 'dla dobra graczy' (co już ok nie jest).
W żadnym wypadku jednak nie sprzedają early access, błędy czy wymijające odpowiedzi nie powinny usprawiedliwiać firmy tylko dlatego że skorzystała z platformy KS. AR to stosunkowo duża firma, być może za duża by ten sam model zarządzania działała skutecznie przy takiej stali zamówień z tyloma aktywnymi (lub będącymi w fazie projektowania) projektami.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Awaken Realms

Post autor: brazylianwisnia »

Jednak KS to wciąż nie jest przedsprzedaz. Glowna różnica polega na tym ze wspieramy idee gry a nie produkt. Spojrzalbym jednka na druga strone medalu wspierajac AR:
-dostajemy sporo zawartosci jak za ok 360zl
-gra na KS jest znacznie tansza niz pozniej w sklepie/jej wartosc rynkowa
-gameplay i wykonanie artystyczne na bardzo wysokim poziomie
-polska wersja jezykowa
-zamowienia grupowe i oferty dla sklepow
-Relatywnie niskie koszta przesylki
-gameplaye w trakcie trwania kampanii
-w ostatnich projektach opoznienia siegajace "tylko" 3-4 miesiace

Z punktu widzenia polskiego gracza kto oferuje lepsze oferty na KS? Skoro AR jest takie tragiczne to ktore firmy na KS sa wspaniale? Od kogo kupicie gre za 360zl warta 700, z 1000 kart, ladnymi grafikami, dobrym gameplayem i po polsku z niskimi kosztami przesylki?
Moim zdaniem sa w scislej czolowce KS. Oczywiscie ze dzialaja dla pieniedzy. Po to sie zaklada firme. Mimo wszytsko uwazam ze oferuja najlepsze value for money na KS i przy tym nie schodza poniżej pewnego poziomu rozgrywki a problemy ktore ludzie zglaszaja sa pierdolami w kontekście calosci.
Dla przykladu Frosthaven wcale nie ma insertu, nie ma PL, cena jak ze sklepu
Gry CMON maja jeszcze wieksze opoznienia, brak PL, cena duzo wyzsza, zawarosc gameplayowa mniejsza, gry czesto nie wznosza sie ponad poprwany poziom gameplayu
Kingdom death Monster czeka sie latami, kosmiczne ceny.
Mozna by wymieniac.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Awaken Realms

Post autor: Curiosity »

Ja się zgadzam, że oferują fajny produkt. Mam TWoM, LoH i Nemesis i wszystkie te gry są świetne.
Ale z powodu LICZNYCH wpadek na KS powiedziałem sobie, że nie będę ich więcej wspierał. Nemesis w wersji KS kupiłem w sklepie i co prawda zapłaciłem za niego kilkadziesiąt może złotych więcej (ok.40-50 jak mniemam), to nie mroziłem kasy i nie obgryzałem nerwowo paznokci. Wpłatę zrobiłem tak na tydzień przed spodziewaną dostawą do sklepu i kilka dni później miałem grę u siebie. A teraz w spokoju i bez nerwów czekam na drugą falę. Nie mam obaw, że dostanę włoską wersję językową, bo to ogarnie sklep, który rozpakuje paletę gier i wyśle mi to, co w nim zakupiłem.

No i jeszcze jedno - zwracam uwagę, że za gameplay nie odpowiada głównie wydawca, tylko autor gry. Czy gdyby Kwapiński poszedł ze swoim projektem do CMoN, to Nemesis nie byłby już taki fajny? A jakby zajął się tym rebel? Okay, możliwe, że gra wyglądałaby inaczej (mówię o stronie wizualnej), ale mechanizm by nie ucierpiał. A może wręcz przeciwnie, może taki Lang by coś Kwapińskiemu podpowiedział i gra byłaby jeszcze lepsza?

Ja nie kupuję gry kierując się wydawcą, tylko autorem. Tainted Grail zupełnie olałem, bo nazwisko autora do mnie nie przemawiało. Pewnie gdyby autorem był ktoś, do kogo mam zaufanie, to bym rozważył zakup.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
feniks_ciapek
Posty: 2286
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1593 times
Been thanked: 927 times

Re: Awaken Realms

Post autor: feniks_ciapek »

Curiosity pisze: 16 kwie 2020, 12:09 A jakby zajął się tym rebel?
Lol. No właśnie Rebel przez kilka lat się tym zajmował i dopiero jak gra przeszła do Awaken Realms, to nabrała obecnego kształtu - nie tylko materiałowego. Więc tutaj trochę akurat nie trafiłeś. Opowiadał o tym autor w wywiadzie z Bishopem. Warto posłuchać.
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Awaken Realms

Post autor: brazylianwisnia »

Czyli wsparles ale przez sklep. To praktycznie to samo tylko ktos inny Ci to ogarnia. Nie podales jednak kto robi te wspaniale kampanie i do tego bez wpadek? Bo moze problemy ktore ma wiele osob to nie konicznie zle AR a poprostu problemy gier z Kickstartera? Do tego zmierzam ze AR sluzy za worek treningowy osobom ktore sa sfrustrowane jak wyglada wydanie gry przez KS.

Wspieranie/kupowanie ze wzgledu na wydawce jest bez sensu. Ze wzgledu na autora ma juz troche wiecej ale ja kupuje gry zwyczajnie jak spodoba mi sie to co widze na gameplayach, w instrukcji itd.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2650 times
Been thanked: 2332 times

Re: Awaken Realms

Post autor: Curiosity »

feniks_ciapek pisze: 16 kwie 2020, 13:53
Curiosity pisze: 16 kwie 2020, 12:09 A jakby zajął się tym rebel?
Lol. No właśnie Rebel przez kilka lat się tym zajmował i dopiero jak gra przeszła do Awaken Realms, to nabrała obecnego kształtu - nie tylko materiałowego. Więc tutaj trochę akurat nie trafiłeś. Opowiadał o tym autor w wywiadzie z Bishopem. Warto posłuchać.
Wiem, Kwapiński o tym mówił. Rebel miał to w końcu nawet i wydać, ale wtedy pojawił się Awaken Realms i gra zyskała obecny wygląd.

Zauważ, że wydanie gry przez AR nie miało wpływu na grywalność. To nadal była ta sama świetna gra, tylko bez figurek, albo z innymi figurkami. I to wszystko. Ergo - gdyby Nemesis zostało wydane przez rebela, to byłaby to ta sama świetna gra, zapewne inaczej wyglądająca, ale może bez cyrków z wysyłką i terminami.
brazylianwisnia pisze: 16 kwie 2020, 13:57 Czyli wsparles ale przez sklep. To praktycznie to samo tylko ktos inny Ci to ogarnia.
Dla mnie jako klienta to nie jest to samo. Przede wszystkim, nie zamroziłem kasy na rok. Zamówiłem bardzo szybko, ale z płatnością wstrzymywałem się kilka miesięcy. Żartobliwie powiem, że mogłem te 400zł wpłacić na lokatę czy zainwestować i jeszcze bym na tym zyskał. Oddając kasę AR rok wcześniej, nic z tego nie miałem.
Spoiler:
Nie podales jednak kto robi te wspaniale kampanie i do tego bez wpadek? Bo moze problemy ktore ma wiele osob to nie konicznie zle AR a poprostu problemy gier z Kickstartera?
Moje zarzuty do AR: wersje sklepowe sprzedawane wcześniej niż dostaną je wspierający. Tak było z This War of Mine, tak było z Lords of Hellas. Swoją kopię TWoM dostałem kilka miesięcy po premierze sklepowej. Nie, nie kilka dni, kilka MIESIĘCY. Dodatkowo, z TWoM AR zrobiło nas w balona. Galakta wydaje dodatki do tej gry, które są miksem rozwiązań z KS i nowych treści. Czyli jak chcę coś nowego, to muszę kupić od Galakty dodatek, który w połowie już mam. To nie wina Galakty tylko AR. A oferowanie dodatkowej zawartości po zakończeniu kampanii? Wsparłeś all-in? Nie szkodzi, zapłać więcej, albo nie będziesz miał all-in. To też się powtarza w kolejnej zbiórce.

Znasz jakichś wydawców, które mają takie grzechy na koncie?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
brazylianwisnia
Posty: 4078
Rejestracja: 07 mar 2017, 20:48
Has thanked: 267 times
Been thanked: 934 times

Re: Awaken Realms

Post autor: brazylianwisnia »

Te zarzuty akurat sa prawdziwe. AR nie ma praw do TWOM wiec ciezko zeby cos z tym mogli zdzialac. Jako poczatkujacy wydawcy niewiele mogli zadac od Galakty. Dzis wiele sie poprawiło w tym temacie bo tworza tylko wlasne IP. gry miesiace po premierze w sklepie? Wielu wspierajacych CMON na to narzeka choc w EU chyba to sie nie zdaza. Nie zwracalem na to uwagi. Chodzilo mi o to ze dla Ciebie to ma roznice jak wsparles ale dla AR nie wiec zagłosowales portfelem ze jest ok.
Sprzedam:Nemesis Lockdown Sundrop
forum/viewtopic.php?f=65&t=76430
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4669
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1213 times
Been thanked: 1419 times

Re: Awaken Realms

Post autor: Mr_Fisq »

brazylianwisnia pisze: 16 kwie 2020, 11:45 -w ostatnich projektach opoznienia siegajace "tylko" 3-4 miesiace
Do mnie TG dotarło w lutym, więc tu było akurat bardziej 5+...
Jak dopytywałem się o opóźnienie na FB jeszcze w styczniu to najpierw twierdzili, że nie mają żadnych opóźnień - po czym nabrali wody w usta.

W wypadku producenta ręczników odnotowałem o niebo lepszy kontakt z klientem niż w AR...

Różnica typu:
- W przesyłce brakowało pozycji X...
- Na pewno nie zginęła, przekażę do działu pakowania i doślemy
(Jeszcze tego samego dnia dostaję informację o nadaniu przesyłki, ~następnego dnia jest u mnie)
vs
- Ponoć mają państwo opóźnienie i przesyłka się opóźni
- Nie mamy żadnych opóźnień, skąd ma Pan taką informacje?
- (Nakreślam sytuację co i jak)
- ... (cisza)

IMHO dobre wydawnictwo poznaje się nie po tym, jak ładnie umieją się zareklamować, tylko jak radzą sobie z wydawaniem gier, w tym z ewentualnymi problemami.

Gdybym Etherfields miał wsparte za 1$ to pewnie bym się wycofał na etapie LP... Nauczka na przyszłość...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Piaskoryb
Posty: 423
Rejestracja: 14 lis 2016, 18:56
Has thanked: 112 times
Been thanked: 153 times

Re: Awaken Realms

Post autor: Piaskoryb »

Curiosity pisze: 16 kwie 2020, 14:19
feniks_ciapek pisze: 16 kwie 2020, 13:53
Curiosity pisze: 16 kwie 2020, 12:09 A jakby zajął się tym rebel?
Lol. No właśnie Rebel przez kilka lat się tym zajmował i dopiero jak gra przeszła do Awaken Realms, to nabrała obecnego kształtu - nie tylko materiałowego. Więc tutaj trochę akurat nie trafiłeś. Opowiadał o tym autor w wywiadzie z Bishopem. Warto posłuchać.
Wiem, Kwapiński o tym mówił. Rebel miał to w końcu nawet i wydać, ale wtedy pojawił się Awaken Realms i gra zyskała obecny wygląd.

Zauważ, że wydanie gry przez AR nie miało wpływu na grywalność. To nadal była ta sama świetna gra, tylko bez figurek, albo z innymi figurkami. I to wszystko. Ergo - gdyby Nemesis zostało wydane przez rebela, to byłaby to ta sama świetna gra, zapewne inaczej wyglądająca, ale może bez cyrków z wysyłką i terminami.
brazylianwisnia pisze: 16 kwie 2020, 13:57 Czyli wsparles ale przez sklep. To praktycznie to samo tylko ktos inny Ci to ogarnia.
Dla mnie jako klienta to nie jest to samo. Przede wszystkim, nie zamroziłem kasy na rok. Zamówiłem bardzo szybko, ale z płatnością wstrzymywałem się kilka miesięcy. Żartobliwie powiem, że mogłem te 400zł wpłacić na lokatę czy zainwestować i jeszcze bym na tym zyskał. Oddając kasę AR rok wcześniej, nic z tego nie miałem.
Spoiler:
Nie podales jednak kto robi te wspaniale kampanie i do tego bez wpadek? Bo moze problemy ktore ma wiele osob to nie konicznie zle AR a poprostu problemy gier z Kickstartera?
Moje zarzuty do AR: wersje sklepowe sprzedawane wcześniej niż dostaną je wspierający. Tak było z This War of Mine, tak było z Lords of Hellas. Swoją kopię TWoM dostałem kilka miesięcy po premierze sklepowej. Nie, nie kilka dni, kilka MIESIĘCY. Dodatkowo, z TWoM AR zrobiło nas w balona. Galakta wydaje dodatki do tej gry, które są miksem rozwiązań z KS i nowych treści. Czyli jak chcę coś nowego, to muszę kupić od Galakty dodatek, który w połowie już mam. To nie wina Galakty tylko AR. A oferowanie dodatkowej zawartości po zakończeniu kampanii? Wsparłeś all-in? Nie szkodzi, zapłać więcej, albo nie będziesz miał all-in. To też się powtarza w kolejnej zbiórce.

Znasz jakichś wydawców, które mają takie grzechy na koncie?
Znam. Niestety ale brzmi to baardzo znajomo. Jest to nam graczom bardzo dobrze znana polityka związana z wydawanictwami gier elektronicznych oraz wydawaniem takich tytułów gdzie model biznesowy wygląda właśnie tak. Gdzie kupując gre podstawową tak naprawdę kupujesz demo do którego wychodzą co chwila dodatki, których najczęściej zawartość jest wprost wycięta z podstawowej wersji gry - dlaczego? Bo kiedy się coś liźnie i to ci się spodoba to jest duża szansa że i tak kupisz dodatek i kolejny i kolejny i kolejny. Bardzo niewiele jest naprawdę porządnych firm/wydawnictw które potrafią wydawać tytuły kompletne w wersji podstawowej, które są bogate i w których niczego Ci nie brakuje a gdy wychodzi dodatek to sięgasz jeśli chcesz a jeśli nie to nadal jest ok! Np. CD projekt red :)

Chociaż w planszówkowym świecie jestem nowy wraz z dziewczyną, to orientuje się co nieco w świecie gier elektronicznych i wiem że nie raz i nie dwa takie niefair zagrywki od strony wydawców, naciągactwo itp były i są bojkotowane! I to tak mocno, że wielokrotnie wydawcy zmieniali swój plan biznesowy i założenia! przykład Mortal Kombat najnowszy (ps4, x box itp) była to gra która była tak wyśrubowana pod względem farmienia punkcików (godzinami, dziesiątki walk żeby móc otworzyć skrzynkę z losowym lootem do gry!) żeby ludzie kupowli te punkty i pakiety za prawdziwe pieniądze! gra została zbojkotowana tak mocno przez świat graczy że w miesiąc czasu wszystko zostało przerobione tak że naprawdę wszystko przyjemnie chodziło i nie trzebabyło ładować ani złotówki żeby coś odblokować (po za dodatkowymi płatnymi postaciami :D)

Jednak pod tym względem społeczność graczy (konsolowo pecetowych) stoi twardo na nogach i trzyma się mocno razem i dla wyłudzających, naciągających wydawców są bezlitośni. I to sprawia że wydawcy liczą się z głosem swoich klientów coraz częściej :) Nikt nie chciałbym zobaczyć swojej marki, gry nowo wydanej na bgg z rankingiem 1 ocenionej przez kilka tysięcy graczy. Ale czasem, to jedyny sposób żeby nas usłyszano - że nie chcemy półproduktów.

Martwi mnie to że w świecie planszówek takie rzeczy też sie dzieją a gracze godzą się często na to i na domiar złego często zachwalają takie tytuły.. Co ostatecznie obróci się przeciw nam..
ODPOWIEDZ