Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: misioooo »

Daetorian pisze:można vadera pomalować na biało aby go pomalować na czarno :twisted:
Przecież on tam w środku był nadal po jasnej stronie mocy.. Więc będzie nawet klimatycznie wiedząc, że pod ciemnym kryje się jasny!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vojtas »

Moim zdaniem najlepiej korzystać z podkładów w kolorze, który choćby tylko częściowo wpisuje się w docelową paletę. Ergo jeśli malujemy Vadera, to podkład czarny, jeśli szturmowców to biały, jeśli konfederatów, to szary etc. Ciekawy film nt. wielowarstwowego planowania kolorów:
https://www.youtube.com/watch?v=Wxc9WX2INp4

Bardzo polecam Tabletop Minions - świetne felietony i porady nt. hobby.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

Ja zwracam uwagę, że biały i czarny podkład wcale nie jest optymalny. Dużo lepiej sprawdzają się kolory mniej skrajne. Dla figurek ciemnych ciemnoszary taki np. blackgrey albo panzergrau a dla jasnych jasnoszary plae grey.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 82 times
Been thanked: 194 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: 13thSON »

Don Simon pisze:
Takie cos bedzie ok?

http://allegro.pl/zestaw-farbek-army-pa ... 26858.html
Też zaczynam przygodę z malowaniem, wczoraj zakupiłem ten zestawik farb i mam nadzieję że się nada. Piszę tylko dlatego, że znalazłem go taniej:

https://3trolle.pl/akcesoria/farbki-i-p ... &results=1
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
niwgnip
Posty: 329
Rejestracja: 03 lut 2009, 01:19
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 50 times
Been thanked: 14 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: niwgnip »

Ja polecam zrobienie mokrej palety, nawet dla początkujących (instrukcji pełno w sieci - w skrócie - plastikowe pudełeczko, mokry ręcznik kuchenny i na to papier do pieczenia). Ostatnio malowałem bez i tempo wysychania farb mnie przeraziło.

A co do zestawu z Army paintera - też go zamawiałem na początek :)
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Arkhon »

niwgnip pisze:Ja polecam zrobienie mokrej palety, nawet dla początkujących (instrukcji pełno w sieci - w skrócie - plastikowe pudełeczko, mokry ręcznik kuchenny i na to papier do pieczenia). Ostatnio malowałem bez i tempo wysychania farb mnie przeraziło.
+1


Nie wyobrażam sobie nie korzystać dziś z mokrej palety
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Cześć.
Używam farb Citadel (mam już ich dość sporo) jednakże zacząłem zgłębiać temat farb od Vallejo (głownie z uwagi na ich niższą cenę i buteleczki z kroplomierzem).
Doradźcie mi jako osobie początkującej, z której serii kupować farby: Model czy Game Color?
Z tego co pamietam jedne z nich mają dodatek Winylu. Po co on jest?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

vaski pisze:Cześć.
Używam farb Citadel (mam już ich dość sporo) jednakże zacząłem zgłębiać temat farb od Vallejo (głownie z uwagi na ich niższą cenę i buteleczki z kroplomierzem).
Doradźcie mi jako osobie początkującej, z której serii kupować farby: Model czy Game Color?
Z tego co pamietam jedne z nich mają dodatek Winylu. Po co on jest?
Skład tych farb jest ten sam. Rozna jest gama kolorystyczna. Game do fihurek i fantasy, model do militariow...ale wybór zależy od projekty, ktory malujesz. Cytadelkom blizsze są kolorami farby game.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: misioooo »

Sposób na domowej roboty po taniości Lahmian Medium https://www.youtube.com/watch?v=ad7bNDfS3fI
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
theChrobotek
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: theChrobotek »

a jak to jest z nakładaniem farby? Od dołu do góry? Bo juz kilka razy na WarhammerTV widziałam, że koleś tak nakłada. I teraz mam pytanie czy tak jest faktycznie lepiej czy ma po prostu taką manierę?
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vojtas »

theChrobotek pisze:a jak to jest z nakładaniem farby? Od dołu do góry? Bo juz kilka razy na WarhammerTV widziałam, że koleś tak nakłada. I teraz mam pytanie czy tak jest faktycznie lepiej czy ma po prostu taką manierę?
Jeśli znasz angielski, to obejrzyj to wytłumaczenie:
https://www.youtube.com/watch?v=uEZPBb4_RUE
theChrobotek
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: theChrobotek »

vojtas pisze:
theChrobotek pisze:a jak to jest z nakładaniem farby? Od dołu do góry? Bo juz kilka razy na WarhammerTV widziałam, że koleś tak nakłada. I teraz mam pytanie czy tak jest faktycznie lepiej czy ma po prostu taką manierę?
Jeśli znasz angielski, to obejrzyj to wytłumaczenie:
https://www.youtube.com/watch?v=uEZPBb4_RUE
Dzięki, ale niedokładnie o to mi chodziło( swoją drogą koleś rewelacyjny, tylko, że ostatnio podpatrzyłam u kolegi, że skórę na końcu maluje. I się sprawdza u mnie, ciemniejszym washem sobie nie zalewam ;) ).
Raczej o to czy kierunek malowania mam znaczenie. Właśnie z dołu do góry. Czy to np. wash lepiej potem wygląda?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pierzasty »

O, wątek nadal żyje? :3
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Iesthir »

theChrobotek pisze: Raczej o to czy kierunek malowania mam znaczenie. Właśnie z dołu do góry. Czy to np. wash lepiej potem wygląda?
Jeżeli dobrze rozumiem pytanie, to odpowiedź brzmi: to zależy.

W przypadku malowania koloru bazowego (np. całe ubranie malujemy jednolicie na ten sam kolor) kierunek malowania nie ma żadnego znaczenia.

W przypadku cieniowania ma znaczenie. Farba najbardziej skupiona jest na końcu pędzla, więc w miejscu w którym kończysz ruch pędzla na figurce i odrywasz go od powierzchni zostanie punkt w którym farba jest najintensywniejsza. A ponieważ najczęściej malujemy w kierunku jasnych kolorów, które są raczej na górze figurki, to malowanie z dołu do góry ma sens.

Przy czym przyznaję, że sam maluję "jak popadnie". Taki urok samouka, że trudno wytępić stare nawyki... :(
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Don Simon »

Ja kupilem ten zestaw Army Paint i dodatkowo pedzelek do podkladu.

Sprajow na razie nie bralem - pomaluje Mat Black albo Mat White jako podklad. Przynajmniej kilka pierwszych figurek - zobaczymy, czy w ogole to zainteresuje Dziedzica.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: premek »

carlos pisze:
misioooo pisze: Farbki AP cierpią na potrzebę mieszania. Dużo mieszania. Intensywnego mieszania. I potem jeszcze przez kilka minut je energicznie mieszać. Też ten problem miałęm, ale jak zacząłem nimi napier****ć zdrowo przed malowaniem - naprawiły się ;P Pracuję nad mieszadełkiem... Jak przyczepić buteleczkę do noża elektrycznego? :twisted: Będzie super mieszalnik za grosze! Ponoć też bardzo dobrze sprawdza się wrzucenie do buteleczek stalowej (nierdzewnej!) kulki, 8mm wchodzi :) Wtedy się pięknie mieszają. (w farbach w sprayu właśnie taka kulka nam grzechota).
Chyba masz mało tych farbek od AP, bo różna gęstość występuje u nich dosyć często. :)
Ja korzystałem bodajże z ok. 120/130 buteleczek (dwa duże zestawy od nich + kilka osobno dokupionych). Wszystkie buteleczki są z metalowymi kulkami (2 szt. na każdą buteleczkę) i uwierz mi, że zdarzają się takie w których te kulki nie chcą się prawie poruszać (miałem dwukrotenie takiego uniform grey, który mimo naprawdę ostrego mieszania wydawał z siebie coś w rodzaju "pasty").
...
OK, mam pierwsze buteleczki od AP i rzeczywiście widzę, że przydatne będą takie metalowe kulki - gdzie i jakie kupowaliście te kulki ?
Jeśli jedna to 8mm ? a jak dwie to 5mm ?
Chętnie dowiem się jakie macie patenty.

BTW jak ktoś z Poznania chciałby zakupić farby Army Paintera w cenie 6,50 zł to piszcie na priv.
theChrobotek
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: theChrobotek »

W czasie jak szukacie kulek dla kolegi, mam kolejny problem początkującego.
Otóż Matt Black z AP mi głupieje i zachowuje się jak na tłustej powierzchni. Początkowo myślałam, że to wina zatłuszczonych figurek. Ale przy tej konkretnej mogę to wykluczyć w 100%. Umyta, w podkładzie, nikt nie dotknął. Po pomalowaniu pierwszą warstwą, prawie na całej powierzchni się ściąga. Pomaga tylko druga i czasem trzecia warstwa. Ręce opadają.
Wina farby? Moja gdzieś wina?
Awatar użytkownika
polwac
Posty: 2575
Rejestracja: 09 mar 2017, 19:50
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 1167 times
Been thanked: 461 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: polwac »

Do czego służy Ink od Vallejo i jak go używać?

Chciałem kupić fioletową farbę i opis mnie trochę w błąd wprowadzić na stronie sklepu(nie popatrzyłem na zdjęcie, że to nie jest Game Color tylko Ink). Nieźle się zdziwiłem jak mi buteleczka wczoraj przyszła i zacząłem mieszać :D
Konsystencja washa a nie farby.

Edit: http://agtom.eu/game-color/340993-valle ... t-ink.html
Paweł
"Jedyny sposób, aby zwyciężyć w kłótni, to unikać jej." - Dale Carnegie
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: janekbossko »

Farb Game Ink używa się przede wszystkim do cieniowania oraz malowania warstwami.
Game Ink doskonale wnika we wszystkie wgłębienia i pofałdowania malowanej powierzchni. Farba może być mieszana ze standardowymi kolorami Game Color oraz z Game Medium.

Wash'e służą do wypełniania zagłębień w malowanych figurkach. Farby te samoczynnie spływają w najniższe miejsce, co daje rewelacyjne efekty przy cieniowaniu. W porównaniu do tzw. ink'ów dają łagodniejsze przejścia pomiędzy kolorami i można nałożyć kilka warstw w zależności od potrzeby. Najważniejszą ich zaletą jest matowa powierzchnia po wyschnięciu. Inki po wyschnięciu są błyszczące, co wymaga użycia dodatkowo lakieru matowego.
Iesthir
Posty: 286
Rejestracja: 18 lut 2015, 10:33

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Iesthir »

theChrobotek pisze:W czasie jak szukacie kulek dla kolegi, mam kolejny problem początkującego.
Otóż Matt Black z AP mi głupieje i zachowuje się jak na tłustej powierzchni. Początkowo myślałam, że to wina zatłuszczonych figurek. Ale przy tej konkretnej mogę to wykluczyć w 100%. Umyta, w podkładzie, nikt nie dotknął. Po pomalowaniu pierwszą warstwą, prawie na całej powierzchni się ściąga. Pomaga tylko druga i czasem trzecia warstwa. Ręce opadają.
Wina farby? Moja gdzieś wina?
Generalnie farba zachowuje się tak gdy:
1. Powierzchnia jest tłusta
2. Powierzchnia jest śliska (błyszczący podkład/lakier/niektóre rodzaje plastiku)
3. Farba jest za bardzo rozwodniona - za dużo wody dodanej do farby przy malowaniu
4. Farba nie jest dokładnie wymieszana - rozwarstwiła się całkowicie lub częściowo i przez to nie chce trzymać się powierzchni

Trudno powiedzieć co się zadziało w tym konkretnym przypadku. Próbowałeś pomalować tą figurkę jakimś innym kolorem? Jeżeli tak, to rezultat jest taki sam?
theChrobotek
Posty: 18
Rejestracja: 12 paź 2017, 21:45

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: theChrobotek »

Iesthir pisze:
theChrobotek pisze:W czasie jak szukacie kulek dla kolegi, mam kolejny problem początkującego.
Otóż Matt Black z AP mi głupieje i zachowuje się jak na tłustej powierzchni. Początkowo myślałam, że to wina zatłuszczonych figurek. Ale przy tej konkretnej mogę to wykluczyć w 100%. Umyta, w podkładzie, nikt nie dotknął. Po pomalowaniu pierwszą warstwą, prawie na całej powierzchni się ściąga. Pomaga tylko druga i czasem trzecia warstwa. Ręce opadają.
Wina farby? Moja gdzieś wina?
Generalnie farba zachowuje się tak gdy:
1. Powierzchnia jest tłusta
2. Powierzchnia jest śliska (błyszczący podkład/lakier/niektóre rodzaje plastiku)
3. Farba jest za bardzo rozwodniona - za dużo wody dodanej do farby przy malowaniu
4. Farba nie jest dokładnie wymieszana - rozwarstwiła się całkowicie lub częściowo i przez to nie chce trzymać się powierzchni

Trudno powiedzieć co się zadziało w tym konkretnym przypadku. Próbowałeś pomalować tą figurkę jakimś innym kolorem? Jeżeli tak, to rezultat jest taki sam?
Dzięki, spróbuje lepiej mieszać i mniej rozwadniać. Bo na innch figurkach farba zachowuje się podobnie.
kucyk
Posty: 160
Rejestracja: 17 gru 2013, 20:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 14 times
Been thanked: 15 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: kucyk »

To co z tymi kulkami do farbek? 8mm? 2x8mm? 2x5mm?
Kulki lozyskowe? Kulki do procy? Kulki ceramiczne?
Podzielcie sie,
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vojtas »

Jak skutecznie wymieszać farbę w buteleczce? Przez "skutecznie" nie mam na myśli potrząsania butelką (z kulką w środku) przez minutę. To nie działa w przypadku niektórych producentów farb, podobnie jak moje ramię po kolejnym mieszaniu. Przydałaby się jakaś mechanizacja.

Bravo, pomóż.
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 754
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 171 times
Been thanked: 139 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: woytas »

Też się właśnie nad tym zastanawiałem. Wziąłem się za buteleczki Vallejo, które leżały nieużywane dłuższy czas i te gęściejsze farby wymagają solidnego wstrząsania. Po kilku takich "mieszaniach", ramię zaczyna się buntować. Może ważny jest sposób przechowywania? Może nie bez przyczyny leżą one w sklepie na stojaku, poukładane jak butelki wina (na boku).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: rastula »

vojtas pisze:Jak skutecznie wymieszać farbę w buteleczce? Przez "skutecznie" nie mam na myśli potrząsania butelką (z kulką w środku) przez minutę. To nie działa w przypadku niektórych producentów farb, podobnie jak moje ramię po kolejnym mieszaniu. Przydałaby się jakaś mechanizacja.

Bravo, pomóż.

Generalnie to dla równomiernego rozprowadzenia pigmentu nie machamy w górę i w dół ale raczej kręcimy buteleczką , między dłońmi ( jakbyśmy robili wałek z plasteliny).

osobiście jak mam dużo farbek do zrobienia to do valejjo używam wkrętarki przewodowej - łapię dziubek w uchwyty i kręcimy w poziomie, lekką ruszając ręką - szkoda że to dość głośna metoda :).

https://allegro.pl/listing?string=wkręt ... u-1-5-0115
ODPOWIEDZ