Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

To może być to. Mam go z dwa lata i nie wymieniałem po zmywaniu figurek. Teraz jest to słoik z breją przypominającą zepsute brudne mleko (mieszanina farb i DOT3).
Za kilka dni będę zamawiał Wamod.
Mam też pytanie.
Czy dobrze zmywa Wam się czarny podkład od AP?
Szary (AP) , biały (Citadel) usuwają się bez problemu.
zorro555
Posty: 43
Rejestracja: 01 lis 2016, 19:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Been thanked: 41 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: zorro555 »

Moje figurki nieraz po kilka dni leza w słoiku z izopropanolem i nic z nich nie znika poza farba ;)

A tu AT-RT z Legionu od FFG.

Obrazek

jeszcze 22 figurki i można w końcu zagrać ;)
OGL
Posty: 34
Rejestracja: 07 lut 2013, 00:11
Has thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: OGL »

Co myślicie o szarym podkładzie? Szczególnie na figurkach od planszówek? Wszyscy tylko używają białego i czarnego, a szary też wydaje się być dobrą opcją.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pierzasty »

Próbowałem, nie lubię. Nie ma tej jaskrawości co biały i nie wybacza błędów jak czarny. Nadaje się za to jako stadium pośrednie w podkładzie zenitalnym.
Miszon
Posty: 2510
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 492 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Miszon »

Skoro o podkładzie: nakładanie tylko sprayem, czy pędzelkiem też może być? (pomijając że pewnie sprayem łatwiej)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 196 times
Been thanked: 242 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: BasiekD »

Kupiłem kilka dni temu Vallejo Surface primer i nakładam pędzlem. Na razie testuję, ale problemów specjalnie nie widzę.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10876
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3349 times
Been thanked: 3205 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: japanczyk »

A mam takie pytanie - jakiego pedzelka uzywac do rozprowadzania i usuwania nadmiaru Primera (mam VALL-28011 Basic Primer)
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Scamander »

Co do nakładania primera pędzlem. Wypowiem się dlatego, że kładę tak podkład od dłuższego czasu a puszki nigdy nie kupowałem. Polecam technikę drybrush, dzięki temu podkład pięknie, równomiernie się kładzie, bez zalania szczegółów i nie ma problemu z tworzącymi się bąblami (szczególnie jeśli chodzi o jaśniejsze podkłady Vallejo: biały i szary, przy czarnym nie miałem problemu z tworzeniem się bąbli).

Na tym filmie jest to fajnie zaprezentowane:
https://youtu.be/16Qx1LFF8io

japanczyk pisze: 22 sty 2020, 09:20 A mam takie pytanie - jakiego pedzelka uzywac do rozprowadzania i usuwania nadmiaru Primera (mam VALL-28011 Basic Primer)
To jest podkład w puszce co chcesz tam rozprowadzać pędzlem?
Co myślicie o szarym podkładzie? Szczególnie na figurkach od planszówek? Wszyscy tylko używają białego i czarnego, a szary też wydaje się być dobrą opcją.
Tak naprawdę to zależy od samej figurki i schematu kolorów jakiego do niej użyjesz. Jeśli używasz głównie jasnych kolorów to nie będzie dużego sensu używać czarnego podkładu tak samo jak nie będzie sensu używać białego podkładu jeśli figurka będzie miała bardzo ciemne kolory. Najlepsza by była elastyczność w zależności od projektu (a idealnym rozwiązaniem jest zenithal priming ale to już zabawa w aero).

Przy aktualnym projekcie używam szarego podkładu i jestem bardzo zadowolony z efektów. :)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Czy któryś z szanownych forumowiczów posiada może zestawy tematyczne od Vallejo Non Metalic Metal, Face painting, Black and White?
Posiadam już sporo farbek i nie chciał bym kupować (dublować farb), a zależy mi na przeczytaniu poradników "step by step" tam zawartych.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Posiadam już sporo farbek i nie chciał bym kupować (dublować farb), a zależy mi na przeczytaniu poradników "step by step" tam zawartych
To samo co znajdziesz w tych poradnikach znajdziesz na filmikach na YT. Na pewno nie warto tych pakietów kupować dla poradników. Same efekty to bardziej kwestia wprawy niż jakiegokolwiek step-by-step.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Yuri »

Shadows of Brimstone Minecart Pledge + wszystkie Enemy Resin Figures + komplet Resin Specialty Allies. Jakieś ponad 400 figurek, myślałem, że nigdy nie skończę. Myślałem tak w październiku, jak przyszła paka z jUKej :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Gromb »

Łooo matko, przez chwilę myślałem, że są tam złote sondy imperialne i szturmowcy :)
śliczne.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Yuri »

Gromb pisze: 29 sty 2020, 13:20 Łooo matko, przez chwilę myślałem, że są tam złote sondy imperialne i szturmowcy :)
śliczne.
Jak tak się zastanowić to nie mam w sumie nic SW w kolekcji.... hmmmm.... :) A na serio to zaraz siadam do ich drugiego KSa - Forbidden Fortress Shogun Pledge. Powinno pójść ekspresem :) Byleby zdążyć przed Brimstone Adventures Warlord Pledge, który mają wysyłać we wrześniu... Choć tutaj z usmiechem przywitam malutką obsuwkę :)

Na koniec Belial, Ostatni z Królów Cienia. 4 miesiące temu, gdy zaczynałem malować za Chiny Ludowe bym mu nie dał rady :)

Obrazek
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Ponawiam moje ostatnie pytania i dodaje 1 kolejne:
1. Czy dobrze zmywa Wam się czarny podkład od AP? 
Szary (AP) , biały (Citadel) usuwają się bez problemu.
2. Czy któryś z szanownych forumowiczów posiada może zestawy tematyczne od Vallejo Non Metalic Metal, Face painting, Black and White?... zależy mi na przeczytaniu poradników "step by step" tam zawartych.
3. Czy czarny podkład od GW jest matowy, czy błyszczący? (figurka po pomalowaniu sprayem AP czarnym lub szarym jest dość śliska i nie przyjmuje tak dobrze farby jak Citadel).
Golfang
Posty: 1981
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 228 times
Been thanked: 311 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Golfang »

vaski pisze: 02 lut 2020, 17:37 Ponawiam moje ostatnie pytania i dodaje 1 kolejne:
1. Czy dobrze zmywa Wam się czarny podkład od AP? 
Szary (AP) , biały (Citadel) usuwają się bez problemu.
2. Czy któryś z szanownych forumowiczów posiada może zestawy tematyczne od Vallejo Non Metalic Metal, Face painting, Black and White?... zależy mi na przeczytaniu poradników "step by step" tam zawartych.
3. Czy czarny podkład od GW jest matowy, czy błyszczący? (figurka po pomalowaniu sprayem AP czarnym lub szarym jest dość śliska i nie przyjmuje tak dobrze farby jak Citadel).
Ad 3
Nie wiem jaki jest podkład Citadel - ale matowy na 100% (i dobrze później na nim się maluje) jest podkład BOLL RALLY CZARNY MAT - tego używam i jestem bardzo zadowolony (ale tylko czarny! - biały mi kaszanił figurkę - zalewał za bardzo - pewnie gęstość inna)
----------------
10% flamberg.com.pl
manicminer
Posty: 820
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: manicminer »

vaski pisze: 02 lut 2020, 17:37 Ponawiam moje ostatnie pytania i dodaje 1 kolejne:
1. Czy dobrze zmywa Wam się czarny podkład od AP? 
Szary (AP) , biały (Citadel) usuwają się bez problemu.
2. Czy któryś z szanownych forumowiczów posiada może zestawy tematyczne od Vallejo Non Metalic Metal, Face painting, Black and White?... zależy mi na przeczytaniu poradników "step by step" tam zawartych.
3. Czy czarny podkład od GW jest matowy, czy błyszczący? (figurka po pomalowaniu sprayem AP czarnym lub szarym jest dość śliska i nie przyjmuje tak dobrze farby jak Citadel).
1. Za często nie zmywam, ale przy użyciu wamoda wszystkie podkłady i farby mi schodziły bez problemu.
2. Mało kto kupuje takie zestawy, polecam jednak yt, gdzie można zobaczyć odrazu końcowy efekt.
Od miesiąca pojawia się miniature monday gdzie fajnie jest tkumaczone i pokazywane jak malować.

https://youtu.be/2Vm6teEDR6s

3. Matowy podobny, tak jak podkład od vallejo.
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vaski »

Ad. 1 > dziękuję
Ad. 2 > wiem, że na YT jest dużo poradników dostosowanych do malarzy z różnym poziomem zaawansowania (jestem po prostu ciekaw jak wyglądają te broszurki od Vallejo) .
Ad. 3 > w takim razie mój Army Painter czarny jest jakiś wadliwy, z matem nie ma nic wspólnego (oczywiście zawsze przed aplikacją jest idealnie wymieszany).
Awatar użytkownika
LynUlv
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2018, 14:35
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: LynUlv »

vaski pisze: 03 lut 2020, 17:10 Ad. 1 > dziękuję
Ad. 2 > wiem, że na YT jest dużo poradników dostosowanych do malarzy z różnym poziomem zaawansowania (jestem po prostu ciekaw jak wyglądają te broszurki od Vallejo) .
Ad. 3 > w takim razie mój Army Painter czarny jest jakiś wadliwy, z matem nie ma nic wspólnego (oczywiście zawsze przed aplikacją jest idealnie wymieszany).
Tu masz ich wszystkie guide'y: https://www.thearmypainter.com/documents.php

A tu bardzo ciekawe na temat uzyskiwania różnych efektów na obiektach i nie tylko: https://acrylicosvallejo.com/en/how-to-use/
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Matiel »

Ostatnie malunki z Zombicide: BP
Slias
Spoiler:
Samson
Spoiler:
Clovis
Spoiler:
tapi1990
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2020, 21:19

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: tapi1990 »

Wziąłem się za lakierowanie figurek, mam lakier matowy w spreju i mam raki problem ze po lakierwoaniu na figurkach widać takie małe białe kropeczki szczególnie na czarnych elementach. Pytanie czy coś robię źle czy po prostu tak ma być
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Gromb »

A wysechl do końca? Jeżeli nie, to był źle wymieszany.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
tapi1990
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2020, 21:19

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: tapi1990 »

Tak a był mieszany 5 minut
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2817
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 839 times
Been thanked: 363 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Gromb »

Hmmm... Dalej obstawiałbym złe wymieszanie. Miałem taki przypadek, jak kończyła się puszka. Normalnie po psiknieciu, mam taki efekt na wszystkich figurkach, ale znika po 4- 5 godzinach.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: miszczu666 »

Małe zleconko na pomalowanie podstawki Scythe skończone.
Następne w kolejce - bohaterowie z Władca Pierścieni - Podróże przez Śródziemie

Zdjęcie poglądowe całości, reszta w spoilerze.
Obrazek
Spoiler:
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
LynUlv
Posty: 128
Rejestracja: 28 sie 2018, 14:35
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: LynUlv »

tapi1990 pisze: 14 lut 2020, 14:14 Wziąłem się za lakierowanie figurek, mam lakier matowy w spreju i mam raki problem ze po lakierwoaniu na figurkach widać takie małe białe kropeczki szczególnie na czarnych elementach. Pytanie czy coś robię źle czy po prostu tak ma być
Powodem mogą też być nieodpowiednie warunki, a konkretniej duża wilgotność powietrza / nieodpowiednia temperatura. Psikałeś w pomieszczeniu czy na zewnątrz?
ODPOWIEDZ