Malowanie planszówkowych figurek

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Rozwiązanie najbardziej budżetowe to wyjść z kubełkiem z domu. Iść do najbliższek piaskownicy i podebrać sobie kubełek piachu. ;)

I żeby nie było mówię to na serio, taki pierwszy lepszy z biegu piasek, daje fajny efekt tekstury na podstawce. Dobrze klei się go wikolem. Patrząc dalej to kamyczki świetnie zastępuje się rozerwanymi i/lub pociętymi kawałkami tradycyjnego korka (ewentualnie grubej korkowej podkładki). Klei się do podstawki kropelką, wikol nie trzyma najlepiej.

Jeśli masz ogród albo ktoś z Twoich znajomych ma, lub ktoś używa do roślin doniczkowych to można popytać o różne rodzaje żwiru. Za garść raczej nikt Ci nie każe płacić a w sklepie musiałbyś zakupić cały worek.

Suszonych roślinek nigdy nie próbowałem, nie widzę przeciwwskazań do lepienia np. suchych patyków, dopóki klejony kawałek jest trwały i nie zacznie się kruczyć za parę tygodni/miesięcy ale to już bym prędzej polecał zrobić własne drzewka/krzaczki z kawałka drutu, papieru, wikolu i posypki trawiastej. Można poszukać w internecie tutoriali - ludzie którzy zajmują się makietami kolejowymi potrafią stworzyć z tego OBŁĘDNE rzeczy.

Tak z własnego doświadczenia powiem, że piasek + korek + 1-2 posypki + 1-2 trawki w zupełności wystarczy.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Banan2 »

Jak wyżej :)
Pierwsze kamyczki (żwirek) zbierałem na ulicy. Wkładałem potem do woreczka strunowego i tłukłem młotkiem, żeby były dopasowane wielkością.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: xilk »

Sebs pisze: 30 maja 2018, 11:56 Macie moze jakies porady jak zebrac materiały do wykonczenia podstawek?
Zacząć zbierać :D

A tak na serio:
1) Patyczki od lodów - po zjedzeniu loda, przepłukałem patyczek i potem wziąłem do suszenia. Mając takich kilka i dobry nóż segmentowy (czy jak to się nazywało), można z takich patyczków robić fajne deseczki, tylko trzeba potem je pomalować.
2) Kamyczki - te niestety trzeba najzwyczajniej pozbierać.
3) Wykałaczki - świetnie się sprawdzają w postaci jakiś kawałków drewna, które mają leżeć pod nogami postaci, jedynie trzeba się czasem napracować, żeby nożykiem dorobić kształt.
4) Gąbka - jeśli masz zieloną gąbkę, to możesz z niej zrobić jakieś krzaczki, wodorosty, czy inną roślinność.
5) Skorupki pistacji - jeśli umiesz otwierać pistacje, to z jednego takiego orzeszka masz dwie skorupki, z których możesz zrobić np. bruk, czy kamień jakiś - oczywiście nie obędzie się bez malowania.
6) Ostra gąbka - zmywak (zielona). Dość tanio można takie coś kupić, a produkt, który normalnie robi za ostry materiał do czyszczenia garnków, świetnie się sprawdza w imitowaniu żywopłotów, czy innej roślinności.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2356
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: karawanken »

Pytanie. Szary podkład w sprayu, jaki polecacie.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pierzasty »

xilk pisze: 30 maja 2018, 17:21 A tak na serio:
1) Patyczki od lodów - po zjedzeniu loda, przepłukałem patyczek i potem wziąłem do suszenia. Mając takich kilka i dobry nóż segmentowy (czy jak to się nazywało), można z takich patyczków robić fajne deseczki, tylko trzeba potem je pomalować.
2) Kamyczki - te niestety trzeba najzwyczajniej pozbierać.
3) Wykałaczki - świetnie się sprawdzają w postaci jakiś kawałków drewna, które mają leżeć pod nogami postaci, jedynie trzeba się czasem napracować, żeby nożykiem dorobić kształt.
4) Gąbka - jeśli masz zieloną gąbkę, to możesz z niej zrobić jakieś krzaczki, wodorosty, czy inną roślinność.
5) Skorupki pistacji - jeśli umiesz otwierać pistacje, to z jednego takiego orzeszka masz dwie skorupki, z których możesz zrobić np. bruk, czy kamień jakiś - oczywiście nie obędzie się bez malowania.
6) Ostra gąbka - zmywak (zielona). Dość tanio można takie coś kupić, a produkt, który normalnie robi za ostry materiał do czyszczenia garnków, świetnie się sprawdza w imitowaniu żywopłotów, czy innej roślinności.
To ja się dorzucę:
Płyta korkowa 2mm grubości - po pociągnięciu suchym pędzlem świetnie imituje kawały betonu i inne skrawki skałek.
A łupiny od pistacji świetnie się sprawdzają w roli jajek alienów, więc jeśli ktoś ma do zrobienia SF dungeon crawlera, to radzę pamiętać ;)
Cyel
Posty: 2554
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Cyel »

Skończyłem właśnie pierwszą bandę do Shadespire - orków. Mowy nie było bym zastosował oryginalny schemat kolorystyczny "żółte kombinezony" ;] Nie wiem kto im to wymyślił, ale współczuję tym malowanym przez 'Eavy Metal studio orkom...tzn orrukom ;] Figurki maluje się bardzo wdzięcznie, więc na pewno wkrótce będą na warsztacie kolejne.

Obrazek
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
McNab
Posty: 219
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 138 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: McNab »

Rewelacja, bardzo orkowo wyszło, chciałem pochwalić się moimi malunkami, ale patrząc na poziom figurek robionych przez użytkowników dam sobie spokój.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: wirusman »

Jak wykonać skały na podstawach?
Cyel
Posty: 2554
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Cyel »

McNab pisze: 02 cze 2018, 15:25 Rewelacja, bardzo orkowo wyszło, chciałem pochwalić się moimi malunkami, ale patrząc na poziom figurek robionych przez użytkowników dam sobie spokój.
Myślę, że powinieneś spróbować. To bardzo pomaga się zorientować co można zrobić lepiej małym wysiłkiem, bo zazwyczaj inni użytkownicy udzielają chętnie rad. I tak krok po kroku zbudować coraz lepsze umiejętności. Warto, bo na początku ich przyrost będzie najbardziej zauważalny, co z kolei jest bardzo motywujące do kończenia kolejnych prac :) Gdy ja zaczynałem malowanie figurek 20+ lat temu, wszystko trzeba było odkrywać samemu...a potem nagle pojawił się internet i jakość prac momentalnie wzrosła, dzięki poradnikom i podpowiedziom :)
wirusman pisze: 02 cze 2018, 16:16 Jak wykonać skały na podstawach?
Polecam 3 opcje (na fotkach przykłady figurek z mojej armii Protectorate of Menoth z tymi rozwiązaniami)
- modelina utwardzona i przycięta nożykiem na kształt. Ma tę zaletę, że będzie miała idealnie taki rozmiar jakiego potrzebujesz.
Obrazek
- kora. Tu warto upewnić się, że nie jest w rozsypującym się stanie.
Obrazek
- żywiczne podstawki produkowane przez różne firmy
Obrazek
(ta akurat wymagała połamania i dopasowania, bo była kwadratowa, do WFB)

Wszystkie te opcje łatwo się nawiercają co pozwala bez problemu przypinować model do podstawki.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: yosz »

Potrzebuję porady - przepraszam jeżeli gdzieś w tym wątku było to już poruszone (wyszukiwanie nic nie pokazało). Moja zmorą są wszelkiego rodzaju białe kitle, fartuchy i inne habity. Ogólnie biały materiał - jak go dobrze cieniować? Próbowałem już z soft tonem, dark tonem i wygląda to słabo. Możliwe że problemem jest moja niecierpliwość i próbuję nałożyć za grubą warstwę farby bo widać potem pociągnięcia pędzla itd.

Ma ktoś jakiś dobry tutorial albo może mi sprzedać parę hintów?
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Zack
Posty: 217
Rejestracja: 13 mar 2018, 21:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Zack »

yosz pisze: 04 cze 2018, 10:19 Potrzebuję porady - przepraszam jeżeli gdzieś w tym wątku było to już poruszone (wyszukiwanie nic nie pokazało). Moja zmorą są wszelkiego rodzaju białe kitle, fartuchy i inne habity. Ogólnie biały materiał - jak go dobrze cieniować? Próbowałem już z soft tonem, dark tonem i wygląda to słabo. Możliwe że problemem jest moja niecierpliwość i próbuję nałożyć za grubą warstwę farby bo widać potem pociągnięcia pędzla itd.

Ma ktoś jakiś dobry tutorial albo może mi sprzedać parę hintów?
Chyba największe znaczenie tutaj mają highlighty, a nie cienie. To znaczy ja bym wycieniował zwykłym czarnym washem (tylko nie za dużo i poczekać aż dobrze wyschnie), a potem skupilbym się na ładnych podkreśleniach na wystających zagięciach materiału. Ewentualnie możesz własnego washa zrobić z rozwodnionego białego + szarego, jeśli chcesz niezbyt duży kontrast na cieniach
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Potrzebuję porady - przepraszam jeżeli gdzieś w tym wątku było to już poruszone (wyszukiwanie nic nie pokazało). Moja zmorą są wszelkiego rodzaju białe kitle, fartuchy i inne habity. Ogólnie biały materiał - jak go dobrze cieniować? Próbowałem już z soft tonem, dark tonem i wygląda to słabo. Możliwe że problemem jest moja niecierpliwość i próbuję nałożyć za grubą warstwę farby bo widać potem pociągnięcia pędzla itd.
Ja bym chyba preferował kitle wash-ować i tak w brązy ale to kwestia gustu. Generalnie w przeszłości nigdy mi czarny wash na białym nie pasował optycznie. Robiłem czasami takie myko, że malowałem na biało Skull White, potem robiony domowo wash z Utramarine Blue, a potem higlight ze Skull White. Tyle, że tutaj celowo chciałem mieć niebieskie cieniowanie.

Masz może jakieś zdjęcie poglądowe jak chciałbyś, żeby to wyglądało docelowo?
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 485 times
Kontakt:

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: yosz »

ok chyba faktycznie muszę się po prostu do tego bardziej przyłożyć. Czarny wash mi faktycznie nie leży - następnym razem zrobię własny i popracuję lepiej nad highlightami

Efekt jaki bym chciał osiągnąć to: taki
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Efekt jaki bym chciał osiągnąć to: taki
Tak na moje niezbyt uzdolnione oko wygląda jak warstwa białego, wash ale tylko na krawędziach (a nie po całości) earth tone a potem BARDZO cieniutką warstwą farby ciapnięte szare/ciemnobrązowe cienie na załamania. Cieniowanie kilku stopniowe.

Natomiast fakt, proste to to nie będzie, mi by na 100% nie wyszło :D
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pierzasty »

yosz pisze: 04 cze 2018, 10:19 Potrzebuję porady - przepraszam jeżeli gdzieś w tym wątku było to już poruszone (wyszukiwanie nic nie pokazało). Moja zmorą są wszelkiego rodzaju białe kitle, fartuchy i inne habity. Ogólnie biały materiał - jak go dobrze cieniować? Próbowałem już z soft tonem, dark tonem i wygląda to słabo. Możliwe że problemem jest moja niecierpliwość i próbuję nałożyć za grubą warstwę farby bo widać potem pociągnięcia pędzla itd.

Ma ktoś jakiś dobry tutorial albo może mi sprzedać parę hintów?
Ja malowałem szalonych pielęgniarzy w kitlach i tego typu brudną biel. Mój sposób to:
- biały podkład
- baza RMS Aircraft Grey
- wash czarny z baaardzo małą domieszką niebieskiego, do tego (bardzo ważne!) rozcieńczony glaze medium (4 AP Dark Tone : 1 AP Blue Tone : 5 Vallejo Glaze Medium : 10 woda)
- washujemy całość delikatnie, czekamy, oczywiście kałuże z washa nie mają prawa się pojawić. Tak, zaciemni cały kitel, ale nie szkodzi, wykorzystamy tylko zagłębienia, a wyższe partie...
- rozjaśniamy mieszanką 2 RMS Aircraft Grey : 1 Vallejo Glaze Medium
- dodajemy odrobinę bieli do ww. i rozjaśniamy same krawędzie/wystające punkty

Cały trik to glaze medium (ja używam od Vallejo) i odpowiednia farbka bazowa. Aircraft Grey to bardzo jasny szary leciutko wpadający w niebieski.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: sqb1978 »

@Pierzasty podrzucisz jakieś zdjęcie jak to wygląda? wydaje się skomplikowane jak na nakład pracy, ale efekt musi być ciekawy :)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pastorkris »

Odnośnie białych płaszczy niedawno gość z WHTV wrzucił filmik. Dla mnie za mało białe, ale może podpatrzysz tutaj coś co Cię interesuje :) https://www.youtube.com/watch?v=3E0zC-2Z5i0
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pierzasty »

sqb1978 pisze: 04 cze 2018, 12:28 @Pierzasty podrzucisz jakieś zdjęcie jak to wygląda? wydaje się skomplikowane jak na nakład pracy, ale efekt musi być ciekawy :)
Chyba nie mam, a te figurki już dawno poszły do klienta więc...
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: wirusman »

Możecie przypomnieć, jakiej firmy kupować pędzle.? Nie mogę sobie.przypomniec.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: vojtas »

Szybkie wytłumaczenie trzech metod malowania na biało. Polecam ten kanał, nawiasem mówiąc. :)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Banan2 »

wirusman pisze: 04 cze 2018, 16:35 Możecie przypomnieć, jakiej firmy kupować pędzle.? Nie mogę sobie.przypomniec.
Renesans ?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: wirusman »

Banan2 pisze: 05 cze 2018, 10:14
wirusman pisze: 04 cze 2018, 16:35 Możecie przypomnieć, jakiej firmy kupować pędzle.? Nie mogę sobie.przypomniec.
Renesans ?
Pozdrawiam
Dzięki, fajna cena tych pędzli. Pewnie na moje umiejętności nic lepszego nie będzie potrzebne.
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pastorkris »

Tak z głupiej ciekawości: Ile wynosi koszt wejścia w malowanie aerografem? Takiej niskiej/średniej klasy sprzęt. No i co z farbkami, czy rozcieńczone zwykłe się nadają czy trzeba kupić farbki do areo? :)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: KamradziejTomal »

Odnośnie aerografu to fajny artykuł tutaj:

https://bejcoweporady.blogspot.com/2018 ... kupic.html

Ja przez kilka miesięcy bawiłem się "chińczykiem" za 120 PLN i wg. mnie to o kant ... taki sprzęt można obić. Zerwałem gwint w jednej dyszy, wygiąłem dwie iglice i dałem sobie spokój. Lepiej już mi idzie pędzelkiem niż tym chlapaczo-zapychaczem. Droższych nie testowałem bo wtedy moje hobby zatrzymało się w miejscu. Byłbym zdania dorwać w jakimś lokalnym sklepie figurkowym kogoś z porządnym aero i przetestować jak to się je. Myślę że budżet 300 PLN na sam aerograf to nie jest zły pomysł.

Do tego dochodzi kompresor jakieś drugie tyle. Ja miałem membranowy bez butli. Cichy ale kiepskie ciśnienie, brak regulatora, brak czegokolwiek. Raczej też bym teraz szukał czegoś lepszego. Tutaj bym celował jednak w jakich system z regulacją ciśnienia, butlą, skraplaczem i żeby jeszcze uszu nie urywało od hałasu.

Jeśli chodzi o farbki - to można rozcieńczać zwykłe i działa to jak najbardziej ok. Polecam jednak wersje pod aerografy bo dają większy komfort pracy. Nie trzeba nic mieszać, dokrapać tylko hyc prosto z buteleczki do aerografu. Na pocieszenie dodam, ze nie trzeba od razu całej palety kupować tylko główny kolor + rozjaśnienie + cieniowanie.

Generalnie jeżeli ktoś nie maluje hurtowo figurek (tak 20+ miesięcznie), to polecam pozostać przy malowaniu pędzelkiem ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie planszówkowych figurek

Post autor: Pastorkris »

Przy tych kwotach, które wymieniłeś nawet przestałem o tym myśleć by mnie ktoś nie policzył i nie wystawił faktury :D Kilka stówek jeszcze rozumiem, dla zabawy warto spróbować, ale nie dam 6 stów za kiepski sprzęt... Pozostaje malowanie w ciszy, co mnie bardzo cieszy :)
ODPOWIEDZ