[Print & Play] Zaawansowana Cywilizacja PL

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: azz »

Mamy jakiś słownik pojęć?

Zapoczątkowałem jeden w arkuszu, żeby móc uspójniać tłumaczenia, bo bez tego robota może być trochę jałowa.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
Bombloslav
Posty: 57
Rejestracja: 11 cze 2013, 11:52
Lokalizacja: Gdynia

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Bombloslav »

Ja zaproponowałem "civil disorder" jako niepokoje społeczne, a ikonoklazm zamieniłem na obrazoburstwo.
Zacząłem tłumaczyć podstawową instrukcję (a co za tym idzie, zmiany z erraty wprowadzę na bieżąco). Za mną jakieś 8 stron, jednak z powodu remontu, idzie mi to jak krew z nosa.
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: azz »

Mym skromnym zdaniem, choć nie jestem specjalistą od niczego, co ma związek z historią:
  • ikonoklazm nie ma wydźwięku współczesnego, jedynie historyczny. Pasuje jak ulał.
  • zamieszki mają tę zaletę, że są krótszym terminem i również nie mają współczesnego wydźwięku takiego, jak niepokoje społeczne. Nie uważam również, żeby pojęcie tak małego kalibru oddawało realia historyczne. Pytanie, czy gdzieś w grze występuje pojęcie zamieszek w postaci riots. Być może po grze w Wir Sind das Volk! mam skrzywione pojęcie, ale w starożytnych czasach chyba manifestacji ani protestów nie było.

Tak, mam zacięcie filozoficzne w życiu ; )
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
Bombloslav
Posty: 57
Rejestracja: 11 cze 2013, 11:52
Lokalizacja: Gdynia

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Bombloslav »

Ikonoklazm i obrazoburstwo można używać zamiennie, a to drugie określenie jest częściej spotykane. Na początku też byłem za dosłownym tłumaczeniem, w końcu jednak stwierdziłem, że obrazoburstwo łatwiej trafia do potencjalnego gracza.
Nie mogę się jednak zgodzić co do "civil disorder". Moim zdaniem słowo "zamieszki" nie oddaje w pełni problemu. Chodzi tu nie tylko o zamieszki na ulicach, ale również o całość nastrojów panujących na danym obszarze. Niepopularne decyzje, podwyżki podatków, wojny itd. Ludzie nie muszą od razu reagować agresją, a mimo to sytuacja będzie napięta. Bogatsi opuszczający większe miasta, szukający spokoju na prowincji. Straż miejska postawiona w stan ciągłej gotowości. Nieprzychylne hasła wypisywane na murach, plotki i obywatele odwracający się od władzy. To według mnie, kryje się pod hasłem "niepokojów społecznych".
Nie będę oczywiście bronił swojej opinii rękami i nogami ;)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

Wydaje mi się ze obaj macie rację. Bombloslav w kwestii znaczenia "civil disorder". A azz w kwestii brzmienia. "Niepokój społeczny" brzmi mi mocno nowocześnie natomiast tłumaczenie jest idealne na pewno oddaje najlepiej znaczenie. Nie przychodzi mi na tą chwile inny zwrot mogacy zastąpić "niepokój społeczny" który brzmiał by lepiej.
Pytanie, czy gdzieś w grze występuje pojęcie zamieszek w postaci riots.
Tutaj wystawiłem podręczniki do gry:
https://www.dropbox.com/sh/9ui1bwsftzaz ... VZBUa?dl=0
Ostatnio zmieniony 31 lip 2015, 23:10 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

Na tą chwilę mam 27 różnych typów kart wyczyszczonych z angielskich napisów gotowych do nałożenia PL tekstów. Tak na oko to 20-25% wszystkich kart.
Zdecydowałem się zrobić to samemu i nie czekać na pliki źródłowe od Evana bo chłopak jest mocno zajęty i dostarcza pliki w tempie jednego na miesiąc :( Potem najwyżej podmienię tło... :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

Wszystkie karty są czyste i mogę jutro zacząć umieszczać na nich polski tekst.

Czy któremuś z panów udało się jeszcze jakieś karty przetłumaczyć ?


---------
EDIT

Na ta chwilę mam zrobione wszystko z wyjątkiem kart "AdvancedCiv_CivilizationCards" i "BasicCiv_CivilizationCards3".
Po za tym brakuję tylko tłumaczenia pudełka. No i oczywiście instrukcji...
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

Tak wyglądają przetłumaczone karty Cywilizacji:

AdvancedCiv_CivilizationCards
BasicCiv_CivilizationCards

W miejscach gdzie nie miałem pomysłu co wpisać wpisałem ??? albo jest napisane kursywą.

Chętnie usłyszę sugestie dot. poprawek lub tłumaczenia.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: genek »

na karcie astronomia masz oświecenie zamiast teologii, to samo na karcie oświecenie
na garcarstwie unit poins nie są przetłumaczone
nie wiem czy to wina czcionki, ale na karcie medycyna 11 wyglada jak II
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

genek pisze:na karcie astronomia masz oświecenie zamiast teologii, to samo na karcie oświecenie
na garcarstwie unit poins nie są przetłumaczone
nie wiem czy to wina czcionki, ale na karcie medycyna 11 wyglada jak II
Bardzo dziękuje. Zupełnie nie zwróciłem na to uwagi.
Jeśli chodzi o unit points to nie sa tłumaczone bo jeszcze nie mam 100% pewności jak je nazwać :)
Co do cyfry 11 (oraz 1) to jest to kwestia czcionki. Później to poprawię. Takie wizualne poprawki to na końcu będa robione. :)

Miniaturki zostały zaktualizowane:

AdvancedCiv_CivilizationCards
BasicCiv_CivilizationCards
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: genek »

unit points to chyba punkty jednostek/ludności, albo po prostu ilość jednostek/ludności tak mi sie wydaje po opisie w tych kartach
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

genek pisze:unit points to chyba punkty jednostek/ludności, albo po prostu ilość jednostek/ludności tak mi sie wydaje po opisie w tych kartach
Za pewne tak. Niedługo do tego wrócę. Na razie przetłumaczyłem do końca podstawową instrukcję. Zostały jeszcze 2 almanachy i trochę pobocznego śmiecia. Jak się okazuje po pewnym czasie tekst staje sie coraz prostszy. Najgorsze jest radzenie sobie z błędami językowymi w angielskiej instrukcji. :D Kilka razy zdarzyły się takie zdania, że albo to był jakis slang albo brakowało tam części wyrazów bo zdania były dla mnie bez sensu :P

Z rzeczy mniej wesołych dziś zrobiłem dość szybkie zestawienie drewnianych znaczników (na spielmaterial) które należało by kupić do gry. Może pokaże obrazek bo trochę boli jak o tym myślę :D
http://yaro.tril.pl/~yaro/CIV/zrzut485.png
Zrobienie pojedynczego egzemplarza będzie "trochę" kosztowne. :/ Szczególnie, że to nie koniec kosztów. Jeśli chce się wyraźnie zaoszczędzić trzeba iść w papierowe żetony albo zrobić znacznie większe zamówienie i wynegocjować lepszą cenę (nie ważne u kogo). Wysłałem nawet przed chwila takie zapytanie do firmy która robi podobne rzeczy w drewnie.
Generalnie obawiam się, że wypasiona wersja z drewnem w przedziale 200-300zł jest mało możliwa do wykonania. :( Ale jeszcze się zobaczy. Jedną kopię dla siebie zrobię na pewno :D

Czy ktos z szanownych kolegów potrafi mi polecić jakąs konkretną firmę która podjęła by sie wydrukowania/wykonania kart do gry? W takim rozsądnym przedziale cenowym... Przewaznie jak się pytam to albo wymagaja druknięcia kilkunastu tysięcy kart albo z cennika wychodzi, że pojedyncza talia (około 400 kart) kosztowała by kilkaset złotych...
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: genek »

To może jednak wypasiona wersja z papierem będzie lepsza narazie? Drewno zawsze można dokupić.
Co do druku kart to sprawdzałeś np tu https://www.druknij.to/realizacje/karty-do-gry ?
Chwalą sie, ze robią karty to może będzie jakaś dobra cena tym bardziej, ze na 400 kart wychodzi prawie 8 talii, wiec większe zamówienie + plansza
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

genek pisze:To może jednak wypasiona wersja z papierem będzie lepsza narazie? Drewno zawsze można dokupić.
Co do druku kart to sprawdzałeś np tu https://www.druknij.to/realizacje/karty-do-gry ?
Chwalą sie, ze robią karty to może będzie jakaś dobra cena tym bardziej, ze na 400 kart wychodzi prawie 8 talii, wiec większe zamówienie + plansza
Wysłałem zapytanie. Z doświadczenia wiem, że firmy lubią się chwalić masą rzeczy, a jak przychodzi co do czego to szybko pasują albo podnoszą cenę do kosmicznego poziomu. Zobaczymy. Ciśnienia chyba nie ma? :)

Z papierem nie sądzę aby był jakikolwiek problem. Tylko raczej nie ma opcji abym komukolwiek wycinał żetony lub karty. Zrobić gotowe do wycięcia - tak, wyciąć - nie sądzę. Tutaj elementów jest w przybliżeniu tyle ile w podstawce Twilight Imperium. :D :D :D
Drewno po za minusem ceny ma taki plus ze nie trzeba go wycinać, a treść możesz nanieść przyklejając naklejki które są już wycięte.
Papier ma takie plusy, że jest mega tani i masz od razu wydrukowaną treść, ale trzeba wyciąć worek żetonów... :D

Może zainwestuję w trymer ?
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: genek »

a sprawdzałeś jakis punkt ksero czy coś gdzie drukują ulotki? Tam raczej nie ma duzych nakładów, więc może cena będzie jakaś sensowna
co do żetonów papierowych to też można zrobic perforacje i nie trzeba ich wtedy wycinać, tylko nie wiem ile taka perforacja zwieksza koszty druku
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

Jak wg was przetłumaczyć "setup guide" ? Tak aby pasowało to planszówki i ew jeszcze do klimatu? I nie było to tłumaczenie z translatora. Tak wygląda pojedyncza strona "setup guide":

Obrazek



Aha i tak z ciekawostek. Obecnie oryginalne pudełko z "Advanced Civilisation" (bez wersji klasycznej i zachodniego rozszerzenia) kosztuje od 1000 do 1500zł :]
Wiec ja osobiście przestałem się spinać ws kosztów tej wersji :D
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: genek »

to setup guide to jest jakaś osobna karta czy częśc instrukcji?
jak osobna to "karta pomocy - przygotowanie", a jak część instrukcji to po prostu przygotowanie
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

genek pisze:to setup guide to jest jakaś osobna karta czy częśc instrukcji?
jak osobna to "karta pomocy - przygotowanie", a jak część instrukcji to po prostu przygotowanie
Osobny, 3 stronicowy dokument pokazujący jak przygotować planszę dla różnej ilości ludzi. Pierwsza strona wygląda jak wyżej.
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: genek »

no to w takim razie właśnie coś w stylu karta pomocy - przygotowanie będzie najsensowniejsze
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

207 wersja, 40 godzin edycji i instrukcja jest gotowa!
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

Mały update przyblizonych cen przy zamówieniu gotowych komponentów z różnych firm i półproduktów do samodzielnego dokończenia.

Karty:
- dwustronny wydruk, pocięcie, narożniki, folia na rewers i awers -> 405 kart do klasycznej i zaawanswanej wersji ~200zł
- wydruk na laserówce (kolor) do samodzielnego sklejenia i wycięcia 25-30zł

koszulki na karty cywilizacji
Swan Card Sleeves: 50x110 mm - 24zł za 320 szt (2 paczki, 2,50 EUR/160szt)

koszulki na karty towarów
??? - <15zł za 150szt

Plansza:
- wydruk w wysokiej jakości na folii (trzeba potem samodzielnie nakleic na karton i pociąć) ~30zł (przykład)
- wydruk na materiale - niższa jakość wydruku (150dpi), zajefajny bajer, mozna prać, mozna składac w dowolny sposób, po wydruku jest gotowe do używania (nie trzeba podklejać na tekturę) 50zł (przy minimum 2szt)

Żetony:
- 650 drewnanych lakierowanych żetonów ~100-250-400zł (w zależności od ilości i od kogo uda sie kupić) + naklejki ~20zł
- 650 plastikowych żetonów 55zł + naklejki ~20zł
- 650 papierowych żetonów do samodzielnego wycięcia ~25zł (naklejki nie potrzebne)

pudełko, dodatkowe plansze i maty
ich nie liczyłem jeszcze


Jeśli zainteresowanych wcześniej osób nie przerażają koszty lub konieczność samodzielnego cięcia to proszę napisać, że wciąż są zainteresowani :)
Ceny są wg mnie maksymalne i mogą tylko ulec zmniejszeniu (przy zakupie większej ilości).


Pudełko:
Obrazek

Tor historii:
Obrazek

Plansza:
Obrazek

Maty:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: genek »

jeśli dobrze liczę to wersja wypas to 689zł
a wersja najtańsza to 124zł
i czemu w tej taniej wersji kart trzeba coś sklejać? nie można ich dwustronnie wydrukować?

ps w karcie Asyrii przy 12 punkcie kolory źle nachodzą
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

genek pisze:jeśli dobrze liczę to wersja wypas to 689zł
a wersja najtańsza to 124zł
Możliwe. Nie sumowałem. :P
Jeśli chodzi o mnie to ja zamierzam zrobić sobie tylko zaawansowaną cywilizację. Wydaje się być o wiele lepsza niż klasyczna wersja. Karty jeszcze nie wiem jakie (patrz niżej) ale na pewno z koszulkami. Żetony prawie na pewno plastikowe + naklejki. Na tyle drewna chyba mnie jednak nie stać. Plansza raczej z materiału - zależy jak wyjdzie wydruk testowy. Jeśli będzie czytelny nie będę się bawił z robieniem kartonowej planszy.
i czemu w tej taniej wersji kart trzeba coś sklejać? nie można ich dwustronnie wydrukować?
Można ale zwykle efekty nie są powalające. Domowe, a nawet dobre biurowe drukarki zwykle nie potrafią 2x wydrukować tej samej rzeczy dokładnie w tym samym miejscu. W rezultacie awers i rewers będą względem siebie przesunięte. nawet o 2-3 mm. A jak wydrukujesz o tak:
https://goo.gl/photos/4ziBDrXzQHNe1Z82A
To trzeba się naprawdę mocno postarać aby przód i tył naprawdę źle spasować.

Ale w przypadku tych kart to może być opcja. Rewersy mają dużo czarnego na brzegach i nawet jeśli drukarka mocno (1-2mm) całość przesunie to może nie będzie to zbyt widoczne. Bede musiał spróbować w poniedziałek zrobic wydruk na zwykłym papierze. Jakby to wypaliło (niestety w to wątpię) to by było super. Ryza kredowego papieru 300g A3 kosztuje poniżej 50zł, a na jeden zestaw wystarczyło by pewnie z 20 kartek... :)
ps w karcie Asyrii przy 12 punkcie kolory źle nachodzą
Plik źródłowy jest w porządku. To tylko ja przez pomyłkę wyeksportowałem mate od zaawansowanej cywilizacji z elementem tła od klasycznej :)
genek
Posty: 789
Rejestracja: 28 kwie 2015, 12:09

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: genek »

Sir_Yaro pisze: Jeśli chodzi o mnie to ja zamierzam zrobić sobie tylko zaawansowaną cywilizację.
To tak można? Gra nie wymaga podstawki do grania?

I czy takie klejone karty nie będą bardziej kijowo wyglądać niż lekko przesuniete rewersy? Poza tym moze można jakoś je przerobić, by to przesuniecie nie miało znaczenia?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Civilisation/Advanced Civilisation po polsku [Print & Pl

Post autor: Sir_Yaro »

genek pisze:
Sir_Yaro pisze: Jeśli chodzi o mnie to ja zamierzam zrobić sobie tylko zaawansowaną cywilizację.
To tak można? Gra nie wymaga podstawki do grania?
W oryginale chyba rzeczywiście tak było. Natomiast tutaj masz stertę plików z których nikt nie zabroni Ci wybrać dokładnie tylko tych elementów które chcesz wydrukować. Jednak dramatycznie dużej różnicy nie ma - tak na oko ze 100 kart mniej i kilka plansz robisz jednostronnych (do jednej wersji) zamiast dwustronnych (do 2 wersji) ale zawsze to jakaś oszczędność.
I czy takie klejone karty nie będą bardziej kijowo wyglądać niż lekko przesuniete rewersy? Poza tym moze można jakoś je przerobić, by to przesuniecie nie miało znaczenia?
Dobrze sklejone karty (przy użyciu dobrego kleju) są grube, sztywne i często jest nawet zauważyć, że składają się z 2 warstw papieru. Dodając do tego fakt, że karty zawsze ładuję w koszulki odpowiedź brzmi "nie, wg mnie nie będą". Tą metodą na razie zrobiłem "Grę o tron", "Evolution", "Evolution: Flight" i "San Juan" i znacznie częściej pada pytanie "gdzie to kupiłeś?" niż niepewne "to jest samoróbka ?".
ODPOWIEDZ