(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Rivez
Posty: 1
Rejestracja: 26 lut 2019, 07:50

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Rivez »

Witam ;) chciałbym się zapytać czy ktoś ma jakieś schematy do budowy wieży bitewnej z gry Shogun'a? Spodobał mi się koncept rozstrzygania bitew z jej pomocą (ciekawsze rozwiązanie niż kostki) jednak nigdzie nie mogę znaleźć schematów do jej budowy ;)
Sawczan
Posty: 45
Rejestracja: 13 lut 2019, 11:52

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sawczan »

A masz dostęp do tej wieży?
Zrób pomiary i samemu możesz sobie zrobić taką z tektury, albo zanies ta wieże do jakiegoś fachowca co w drewnie dlubie i Ci taka sklei, ja jutro właśnie się wybieram do znajomego, żeby zrobił mi taka wieżyczkę, ciekawe czy się podejmie, bo na co dzień raczej meble/drzwi robi.
Sprzedam: Warhammer Inwazja, Gateway Driver.
Awatar użytkownika
husar
Posty: 39
Rejestracja: 13 sty 2019, 21:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: husar »

Witam,
1. na jakim papierze wydrukować planszę na kombajnie laserowym aby wyglądało podobnie jak w pierwszym poście?
2. na jakim papierze wydrukować żetony jak w poście na kombajnie laserowym?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

husar pisze: 11 mar 2019, 02:40 Witam,
1. na jakim papierze wydrukować planszę na kombajnie laserowym aby wyglądało podobnie jak w pierwszym poście?
2. na jakim papierze wydrukować żetony jak w poście na kombajnie laserowym?
Obie rzeczy wg mnie trzeba wydrukować na dowolnym papierze samoprzylepnym bo i tak trzeba to przykleić na tekturę.
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Który z tych modeli epsona polecacie? Epson L805, 810 lub 815, wszystkie oferują tą samą jakoś druku. O Epsonie L805 znalazłem niezbyt pochlebne opinie, że się psuje szybko głowica itd. Chyba, że jest jakiś nowy król do drukowania planszówkowych komponentów? :)
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: KurikDeVolay »

L805 to głowica (a w zasadzie cała drukarka) z Epsona P50. L810 i L850 to już nowe głowice, których tak dobrze nie miałem jeszcze szans przetestować. Potrzebowałbym roku, może dwóch, żeby zaczęli się odzywać klienci z ewentualnymi problemami. P50 obok Epsona 1500w to najbardziej wytrzymałe atramentowe skurczybyki jakie mieliśmy na serwisie. Póki lejesz dobry tusz i używasz drukarki, nic nie będzie się działo. Unikać skrajnego ciepła/zimna, nie pchać najgorszego jakościowo papieru i pewnie przeżyje ZUS. Odsyłaliśmy klientom wyczyszczone egzemplarze z przebiegami 60-80k i nie było żadnych skarg. Tylko taka drobna uwaga... To nie zabawka dla grzebków. Domieszkowanie tuszu jakimiś udrażniaczami, podkładanie papierków/chusteczek z udrażniaczami czy inne cuda zarzynają głowicę. W sekundy. Albo się tego sprzętu używa poprawnie, albo zostawia sprawy serwisowi. Tyle ode mnie.
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

KurikDeVolay pisze: 20 maja 2019, 14:23 L805 to głowica (a w zasadzie cała drukarka) z Epsona P50. L810 i L850 to już nowe głowice, których tak dobrze nie miałem jeszcze szans przetestować. Potrzebowałbym roku, może dwóch, żeby zaczęli się odzywać klienci z ewentualnymi problemami. P50 obok Epsona 1500w to najbardziej wytrzymałe atramentowe skurczybyki jakie mieliśmy na serwisie. Póki lejesz dobry tusz i używasz drukarki, nic nie będzie się działo. Unikać skrajnego ciepła/zimna, nie pchać najgorszego jakościowo papieru i pewnie przeżyje ZUS. Odsyłaliśmy klientom wyczyszczone egzemplarze z przebiegami 60-80k i nie było żadnych skarg. Tylko taka drobna uwaga... To nie zabawka dla grzebków. Domieszkowanie tuszu jakimiś udrażniaczami, podkładanie papierków/chusteczek z udrażniaczami czy inne cuda zarzynają głowicę. W sekundy. Albo się tego sprzętu używa poprawnie, albo zostawia sprawy serwisowi. Tyle ode mnie.
Dzięki za odpowiedź :) A czy Epson L850 ma tę samą głowicę co model L805?
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: playerator »

DEyON pisze: 20 maja 2019, 14:42
KurikDeVolay pisze: 20 maja 2019, 14:23 L805 to głowica (a w zasadzie cała drukarka) z Epsona P50. L810 i L850 to już nowe głowice, których tak dobrze nie miałem jeszcze szans przetestować. Potrzebowałbym roku, może dwóch, żeby zaczęli się odzywać klienci z ewentualnymi problemami. P50 obok Epsona 1500w to najbardziej wytrzymałe atramentowe skurczybyki jakie mieliśmy na serwisie. Póki lejesz dobry tusz i używasz drukarki, nic nie będzie się działo. Unikać skrajnego ciepła/zimna, nie pchać najgorszego jakościowo papieru i pewnie przeżyje ZUS. Odsyłaliśmy klientom wyczyszczone egzemplarze z przebiegami 60-80k i nie było żadnych skarg. Tylko taka drobna uwaga... To nie zabawka dla grzebków. Domieszkowanie tuszu jakimiś udrażniaczami, podkładanie papierków/chusteczek z udrażniaczami czy inne cuda zarzynają głowicę. W sekundy. Albo się tego sprzętu używa poprawnie, albo zostawia sprawy serwisowi. Tyle ode mnie.
Dzięki za odpowiedź :) A czy Epson L850 ma tę samą głowicę co model L805?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Może ktoś miał okazje przetestować L810 i L850?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: KurikDeVolay »

To nadal są stosunkowo nowe modele i nikt nie jest w stanie udzielić ci odpowiedzi. Może pochodziły u kogoś rok, może nawet dwa, nie chce mi się grzebać w specyfikacji i sprawdzać roku wypuszczenia pierwszego modelu z taśmy. Ale to nadal nie będzie interesująca cię odpowiedź, bo jak rozumiem szukasz woła roboczego na lata. Nie wyrzuca się tysiąca złotych na sprzęt na rok czy dwa. Ludzie uwielbiają Epsona XP-225, uwielbiają Brothera J105. Te modele nic ci pewnie nie powiedzą, ale to drukarki które powstały lata temu i najzwyczajniej w świecie są niezawodne. W kwestii L810 i L850 spotkasz się co najwyżej z pierwszymi wrażeniami, recenzją nowego modelu, albo opinią po niedługim czasie użytkowania. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jak głowice nowej konstrukcji zniosą próbę czasu.
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

A czy model L805 pociągnie druk na gramaturze 300g? np. http://mabitech.pl/index.php?421,papier ... 300g-50ark
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: KurikDeVolay »

Według specyfikacji tak, ale przy dłuższym użytkowaniu może być różnie. Jeśli rolka na sprzęgle od pobierania papieru złapie kurzu, będzie trzeba ją lekko przeczyścić denaturatem. Polecam ciut niższe gramatury, bo druk od razu na obu stronach nigdy nie będzie idealny i przesunięcie siłą rzeczy będzie występowało. Lepiej drukować na 2 osobnych arkuszach (w tym jednym dwustronnym) i sklejać razem z pomocą linijki i ścisku stolarskiego.
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

KurikDeVolay pisze: 21 maja 2019, 12:46 Według specyfikacji tak, ale przy dłuższym użytkowaniu może być różnie. Jeśli rolka na sprzęgle od pobierania papieru złapie kurzu, będzie trzeba ją lekko przeczyścić denaturatem. Polecam ciut niższe gramatury, bo druk od razu na obu stronach nigdy nie będzie idealny i przesunięcie siłą rzeczy będzie występowało. Lepiej drukować na 2 osobnych arkuszach (w tym jednym dwustronnym) i sklejać razem z pomocą linijki i ścisku stolarskiego.
Chcialem sprobowac "zapanowac" na tym przesunieciem w edycji, wiec najpierw chcialbym sprobowac obustronnie, ale nie chce zniszczyc drukarki przez za gruby papier, ale skoro 300g moze cos uszkodzic to nie warto :(
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: KurikDeVolay »

Za gruby papier niczego nie uszkodzi, najwyżej nie zostanie pobrany. Zerknij na zdjęcie z linku: https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1000_.jpg
Szary element przy podajniku papieru to regulacja rozmiaru. Umieszczasz papier w podajniku, zbliżasz suwak maksymalnie do arkuszy i drukujesz - zapobiega on "kantowaniu się" kartek w podajniku. Zwykle się nie przemieszcza, ale wystarczy niedokładne ustawienie, szarpnięcie grubego arkusza papieru czy jakikolwiek czynnik losowy i wydruki na obu stronach rozjadą się jeszcze bardziej. Druk dwóch stron osobno to raczej kwestia oszczędności materiałów (bo sporo ich zniszczysz próbując druku dwustronnego) i estetyki gotowego wydruku niż obawa o uszkodzenie drukarki.
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

KurikDeVolay pisze: 21 maja 2019, 12:59 Za gruby papier niczego nie uszkodzi, najwyżej nie zostanie pobrany. Zerknij na zdjęcie z linku: https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1000_.jpg
Szary element przy podajniku papieru to regulacja rozmiaru. Umieszczasz papier w podajniku, zbliżasz suwak maksymalnie do arkuszy i drukujesz - zapobiega on "kantowaniu się" kartek w podajniku. Zwykle się nie przemieszcza, ale wystarczy niedokładne ustawienie, szarpnięcie grubego arkusza papieru czy jakikolwiek czynnik losowy i wydruki na obu stronach rozjadą się jeszcze bardziej. Druk dwóch stron osobno to raczej kwestia oszczędności materiałów (bo sporo ich zniszczysz próbując druku dwustronnego) i estetyki gotowego wydruku niż obawa o uszkodzenie drukarki.
Czyli można spróbować na 300g bez obaw, że odpadną rolki itd?
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: KurikDeVolay »

KurikDeVolay pisze: 21 maja 2019, 12:59 Za gruby papier niczego nie uszkodzi, najwyżej nie zostanie pobrany. Zerknij na zdjęcie z linku: https://images-na.ssl-images-amazon.com ... L1000_.jpg
Szary element przy podajniku papieru to regulacja rozmiaru. Umieszczasz papier w podajniku, zbliżasz suwak maksymalnie do arkuszy i drukujesz - zapobiega on "kantowaniu się" kartek w podajniku. Zwykle się nie przemieszcza, ale wystarczy niedokładne ustawienie, szarpnięcie grubego arkusza papieru czy jakikolwiek czynnik losowy i wydruki na obu stronach rozjadą się jeszcze bardziej. Druk dwóch stron osobno to raczej kwestia oszczędności materiałów (bo sporo ich zniszczysz próbując druku dwustronnego) i estetyki gotowego wydruku niż obawa o uszkodzenie drukarki.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

DEyON pisze: 21 maja 2019, 12:51 Chcialem sprobowac "zapanowac" na tym przesunieciem w edycji, wiec najpierw chcialbym sprobowac obustronnie, ale nie chce zniszczyc drukarki przez za gruby papier, ale skoro 300g moze cos uszkodzic to nie warto :(
Ja drukuję obustronnie na 300, ale moja drukarka nie radzi sobie z obróceniem tak grubego papieru w środku. Drukuję więc na jednej stronie i potem zadrukowuję drugie strony. Maksymalne przesunięcie wychodzi mi koło 1 mm co jest dla mnie do przyjęcia.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Jiloo pisze: 21 maja 2019, 14:19
DEyON pisze: 21 maja 2019, 12:51 Chcialem sprobowac "zapanowac" na tym przesunieciem w edycji, wiec najpierw chcialbym sprobowac obustronnie, ale nie chce zniszczyc drukarki przez za gruby papier, ale skoro 300g moze cos uszkodzic to nie warto :(
Ja drukuję obustronnie na 300, ale moja drukarka nie radzi sobie z obróceniem tak grubego papieru w środku. Drukuję więc na jednej stronie i potem zadrukowuję drugie strony. Maksymalne przesunięcie wychodzi mi koło 1 mm co jest dla mnie do przyjęcia.
A na jakiej drukarce drukujesz? :) Nie przeszkada mi, że trzeba wydrukować z jednej strony a potem ręcznie obrócić, 1mm margines błędu to i w drukarniach miałem :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Jiloo pisze: 21 maja 2019, 14:19
DEyON pisze: 21 maja 2019, 12:51 Chcialem sprobowac "zapanowac" na tym przesunieciem w edycji, wiec najpierw chcialbym sprobowac obustronnie, ale nie chce zniszczyc drukarki przez za gruby papier, ale skoro 300g moze cos uszkodzic to nie warto :(
Ja drukuję obustronnie na 300, ale moja drukarka nie radzi sobie z obróceniem tak grubego papieru w środku. Drukuję więc na jednej stronie i potem zadrukowuję drugie strony. Maksymalne przesunięcie wychodzi mi koło 1 mm co jest dla mnie do przyjęcia.
L805 nie ma duplexu więc musisz mówić o jakimś innym modelu.
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Sir_Yaro pisze: 21 maja 2019, 15:45
Jiloo pisze: 21 maja 2019, 14:19
DEyON pisze: 21 maja 2019, 12:51 Chcialem sprobowac "zapanowac" na tym przesunieciem w edycji, wiec najpierw chcialbym sprobowac obustronnie, ale nie chce zniszczyc drukarki przez za gruby papier, ale skoro 300g moze cos uszkodzic to nie warto :(
Ja drukuję obustronnie na 300, ale moja drukarka nie radzi sobie z obróceniem tak grubego papieru w środku. Drukuję więc na jednej stronie i potem zadrukowuję drugie strony. Maksymalne przesunięcie wychodzi mi koło 1 mm co jest dla mnie do przyjęcia.
L805 nie ma duplexu więc musisz mówić o jakimś innym modelu.
A na co duplex w l805 jak mozna wydrukowac na jednej stronie, samemu obrocic kartki i wydrukowac na drugiej stronie :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Wiem. Sam tak robię. Chodzi tylko żeby kolega nie oczekiwał tam duplexu
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Sorry za zamieszanie, nie pisałem nic o drukarkach, a odniosłem się tylko i wyłącznie do zapanowania nad przesunięciem.
Sam nie lubię zabawy z klejeniem kartek i wolę drukować obustronnie na grubszym papierze. Normalne przesunięcie u mnie to około 3 mm, ale dzięki edycji pliku i ręcznemu przesunięciu spokojnie się da zejść do akceptowalnych wartości.

Nie używam wspomnianych przez was drukarek, drukuję na laserze w pracy (Xerox, nie pamiętam dokładnie modelu).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jareks1985 »

Super poradnik, jest sporo informacji o rzeczach o których nie miałem pojęcia, a dopiero zaczynam sie interesować tematyka print and play.

Warto wspomnieć o spadach przy projektowaniu layoutu z kartami, oraz znaczniki nacięć czy pasery mogły by byc przydatna informacją :) pomoga to przy cięciu kart i niweluje błędy.

Mam tylko pytanie, bo chociaż używamy oryginalnych tuszy od epsona, to i tak mokre dłonie mogą wpływać na zadruk, wiem, że można koszulkować karty. Natomiast jakich lakierów używacie do zabezpieczenia kart?, poproszę linka.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Jareks1985 pisze: 04 cze 2019, 09:16 Super poradnik, jest sporo informacji o rzeczach o których nie miałem pojęcia, a dopiero zaczynam sie interesować tematyka print and play.

Warto wspomnieć o spadach przy projektowaniu layoutu z kartami, oraz znaczniki nacięć czy pasery mogły by byc przydatna informacją :) pomoga to przy cięciu kart i niweluje błędy.

Mam tylko pytanie, bo chociaż używamy oryginalnych tuszy od epsona, to i tak mokre dłonie mogą wpływać na zadruk, wiem, że można koszulkować karty. Natomiast jakich lakierów używacie do zabezpieczenia kart?, poproszę linka.
Ja nie używam żadnych. Zawsze kiedy próbowałem karty były obrzydliwie nie przyjemne w dotyku. Wydruki/karty albo koszukuję albo oklejam folią.
Dodatkowo jak na razie nie zdarzyło mi się rozmazać wydruku. Ale drukuję wyłącznie na papierze fotograficznym. Może to dlatego?
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Dzięki wielu poradom zakupiłem Epsona L805, drukuje bardzo ładnie :) Po wielu testach do głównych kart i komponentów używam takich ustawień, może komuś się przyda:

Papier użyty: Foto glossy 300g
Color handling: Photoshop (kolory najwierniejsze temu co na ekranie)
Typ papieru w ustawieniach: Photo Paper Glossy
Jakość: Wysoko
Korekta kolorów: bez dopasowania kolorów (bo Photoshop je ogarnia, jak drukuje z .pdf albo .png to zezwalam na korekte kolorów drukarce)

I teraz szukam idealnych ustawień dla druku kart proxy, zależy mi na nieco gorszej jakości i druku na gorszym i cieńszym papierze: papier foto matowy 128g. Na tych ustawieniach wychodzi najladniej:

Papier użyty: Foto matowy 128g
Color handling: Photoshop
Typ papieru w ustawieniach: Epson Matte
Jakość: Standardowy
Korekta kolorów: bez dopasowania kolorów

Ale jak zmienie typ papieru na "papier zwykłe" to jest tylko odrobinę gorsza jakość ale mam wrażenie, że wydruk jest szybszy. W związku z tym, że do kart proxy zależy mi na dobrym stosunku jakości do zużycia atramentu chciałem zapytać czy ktoś wie czy jest duża różnica pomiędzy drukowaniem na Epson Matte a papier standardowy, gdzie reszta ustawień jest bez zmian? Czy drukarka pompuje mniej atramentu jak myśli, że ma papier zwykły?
ODPOWIEDZ