(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Sir_Yaro pisze:Wycinak 50mm do gier planszowych? Do czego Ci są potrzebne 5cm dyski? :)
Takietam moje fanaberie ;). Swoją drogą - dzięki za temat, bardzo pomocny. Uzywałes może lub ktoś inny z obecnych foli samoprzylepnych z Mabitech'a zamiast tej polecanej wyżej?
http://www.mabitech.pl/?389,folia-samop ... -a4-50-ark.

Chodzi o zabezpieczenie wydrukowanych już żetonów, kart etc.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Monk pisze:
Sir_Yaro pisze:Wycinak 50mm do gier planszowych? Do czego Ci są potrzebne 5cm dyski? :)
Takie tam moje fanaberie ;). Swoją drogą - dzięki za temat, bardzo pomocny. Uzywałes może lub ktoś inny z obecnych foli samoprzylepnych z Mabitech'a zamiast tej polecanej wyżej?
http://www.mabitech.pl/?389,folia-samop ... -a4-50-ark.
Nie używałem ale zamówię niedługo bo mi się papier kończy :D
Dzięki za zwrócenie uwagi na ten produkt. Ze zdziwieniem odkryłem, że wychodzi prawie 2x taniej za stronę A4 niż folia oracal. I jeszcze można po niej drukować :D
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Sir_Yaro pisze: Nie używałem ale zamówię niedługo bo mi się papier kończy :D
Dzięki za zwrócenie uwagi na ten produkt. Ze zdziwieniem odkryłem, że wychodzi prawie 2x taniej za stronę A4 niż folia oracal. I jeszcze można po niej drukować :D
Zdaje się, że jedynie laserówkami. Sam mam w domu atramentówkę, więc wykorzystam jako folię-folię (ochronną).
Co do cen - ja wczoraj się zorientowałem, że w Mabitechu mają taniej papier samoprzylepny foto x2 niż właśnie kupiłem z Allegro. A kiedyś już u nich kupowałem, ech... Także warto sprawdzać różne źródła.
Wycinaki drogie jak cholera (ten 50 mm 250zł, mniejszy stówka), ale przynajmniej wybiłem sobie z głowy laminowanie rzeczy dzięki lekturze forum - folie samoprzylepne powinny "zrobić robotę".
Zaraz zamówię te folie i taśmę naprawczą. Kusi też lepszy zaokrąglacz niż ten który mam teraz. Ten ręczny, wyglądający jak kombinerki trochę bo ten za 500zł to już dla mnie finansowo przesada.

Badaj PW.

EDIT: Ponieważ znalazłem zaokrąglacz w promocyjnej cenie postanowiłem się jednak na niego szarpnąć. Tu dostępny link do aukcji z nim (standardowo ceny w okolicach 600zł):
http://allegro.pl/profesjonalny-zaokrag ... 97405.html

Obrazek

Z tego co wyczytałem standard Magic'owy zaokrągleń to ~1/8 (3.5mm) cala więc taki nóż wziąłem. Pokerowe zaokrąglenia to ponoć bardziej 1/4 cala (6mm).
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: janekbossko »

Ja jak robie karty to drukuje je na 200g a pozniej laminuje strone, wycinam gilotyna i zaokrąglam rogi. Kart nawet nie trzeba trzymac w koszulkach :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

janekbossko pisze:Ja jak robie karty to drukuje je na 200g a pozniej laminuje strone, wycinam gilotyna i zaokrąglam rogi. Kart nawet nie trzeba trzymac w koszulkach :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Folia robi to samo tylko na zimno. :)
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Do mnie dziś przyjechał ciężki sprzęt i wygląda naprawdę prima sort i również tak się sprawuje. Za jakiś czas mogę wrzucić zdjęcia jakichś gotowych elementów, jeśli będą ciekawi.

Obrazek
Obrazek


Wycinaki zamawiałem tu i bardzo polecam firmę, w pełni profesjonalna, szybka wysyłka i towar dobrze zabezpieczony:
http://www.makosa.pl
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=25852473

Zaokrąglacz rogów tnie po prostu z taką łatwością, że jestem w szoku... Jak rozgrzane masełko, wiele kart na raz. Jak sobie przypomnę męczarnię, jaką miałem do tej pory to nie ma porwnania, niebo a ziemia.

Zaczynam pomału rozglądać się za nową drukarką bo Brother działa mi już na nerwy.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Fojtu »

Daj znać jak Ci poszło wybijanie elementów, bo ja miałem z tym spory problem na tekturze 3mm.

A zaokrąglacz to faktycznie przyjemna zabawka, aż miło się naciska dźwigienkę :)
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Kinioo

Post autor: kinioo »

Monk pisze:Do mnie dziś przyjechał ciężki sprzęt i wygląda naprawdę prima sort i również tak się sprawuje. Za jakiś czas mogę wrzucić zdjęcia jakichś gotowych elementów, jeśli będą ciekawi.

Obrazek
Obrazek


Wycinaki zamawiałem tu i bardzo polecam firmę, w pełni profesjonalna, szybka wysyłka i towar dobrze zabezpieczony:
http://www.makosa.pl
http://allegro.pl/listing/user/listing. ... d=25852473

Zaokrąglacz rogów tnie po prostu z taką łatwością, że jestem w szoku... Jak rozgrzane masełko, wiele kart na raz. Jak sobie przypomnę męczarnię, jaką miałem do tej pory to nie ma porwnania, niebo a ziemia.

Zaczynam pomału rozglądać się za nową drukarką bo Brother działa mi już na nerwy.
Wyglada na to, ze szykuje sie produkcja na skale masowa?! :)

Ja jestem na etapie kompletowania sprzetu do zrobienia moich pierwszych kart.

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Fojtu pisze:Daj znać jak Ci poszło wybijanie elementów, bo ja miałem z tym spory problem na tekturze 3mm.
Jeszcze się nie bawiłem, ale obstawiam, że to kwestia odpowiedniego młotka i podłoża na którym wybijamy żetony. Wczoraj też widziałem inną metodę, z taką jakby prasą która wycina poprzez prasowanie te okręgi, ale dużo z tym zabawy i babrania w programach graficznych później by dokładnie wiedzieć gdzie będzie wycięcie.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: playerator »

Sprzęt jak z bajki. Poświęć trochę grubej tektury i wytnij charytatywnie ze dwie sztuki do sfotografowania :) Bardzo jestem też ciekaw młotka, który daje radę z żetonami 50/2 mm.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

[Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Pierwszy test niepomyślny, ale nie chcę pobudzić sąsiadów, drugie podejście jutro. :) Na yt widziałem jak goście takim sprzętem wybijali te żetony z powodzeniem.
EDIT: Skontaktowałem się ze sprzedającym i szukamy wspólnie jakiegoś rozwiązania nadającego się lepiej do tektury.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Post pod postem, ale szukam nadal rozwiązań więc liczę, że może znajdzie się ktoś kto coś podpowie.

Wygląda na to, że wybijakie, które kupiłem nie nadają się zupełnie do tektury introligatorskiej.
Testowaliśmy z Panem Jackiem również ten zestaw, ale wciąż - trzeba narobić sporo przy tym hałasu waląc ciężkim młotem wiele razy by cokolwiek w tej tekturze wyciąć:

Obrazek

Rozwiązania, jakie wciąż biorę pod uwagę:
Obrazek
+ wycinaki

Wiertarka stołowa:
Obrazek
+ wycinaki (jeszcze nie wiem czy taka opcja jest w ogóle możliwa, czy są jakieś pasujące wycinaki)

Urządzenie do wycinania wzorków w papierze (tu nie jestem pewien czy jest model, który poradzi sobie z interesującą mnie tekturą):
Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 sty 2017, 14:59 przez Monk, łącznie zmieniany 1 raz.
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Fojtu »

No to masz podobne doświadczenia co ja ;)

Ja koniec końców wybijakiem tylko wyciąłem naklejki a krążki zrobiłem drewniane. Wycinanie z tektury okrągłych żetonów wydaje mi się niestety raczej mało wykonalne w dobrej jakości w warunkach domowych. Ja nawet z prasą nie dawałem rady, wiertarka za to za bardzo niszczyła żeton
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Fojtu pisze:No to masz podobne doświadczenia co ja ;)
Wycinanie z tektury okrągłych żetonów wydaje mi się niestety raczej mało wykonalne w dobrej jakości w warunkach domowych.
To jeszcze poniżej efekt wczorajszych testów:

Tu niespodziewanka w teście, wycięte krążki za pomocą cyrkla Olfy. Wada tego cyrkla to to ile się trzeba przy tym namachać przy takiej tekturze. Zaleta to cisza :mrgreen: By nie było dziury w środku - jest stópka dołączona do tego cyrkla, ale nie używałem.

Obrazek

Sam cyrkiel wygląda tak:
Obrazek

Krążki wybite wybijakami i młotkiem:
Obrazek

A tu jeszcze pomysł na alternatywne rozwiązanie (mam w pogotowiu). Otwierane kapsle na monety. Jak się poddam z kartonem to pewnie pójdę w nie.
Obrazek


Tu filmik z "maglem":
https://www.youtube.com/watch?v=68o_Kv6nP5w
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: [Print & Play] Jak to zrobić

Post autor: sqb1978 »

Hej, w temacie kart. Mam problem z rozmazywaniem wydrukowanych kart. Czy można to zabezpieczyć jakąś folią? Jeśli tak to jakie to są konkretnie produkty?
Znalazłem na allegro coś takiego: http://allegro.pl/folia-samoprzylepna-t ... 64545.html
ale nie jestem pewien czy to jest folia ochronna czy do drukowania na niej?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak to zrobić

Post autor: Sir_Yaro »

sqb1978 pisze:Hej, w temacie kart. Mam problem z rozmazywaniem wydrukowanych kart. Czy można to zabezpieczyć jakąś folią? Jeśli tak to jakie to są konkretnie produkty?
Znalazłem na allegro coś takiego: http://allegro.pl/folia-samoprzylepna-t ... 64545.html
ale nie jestem pewien czy to jest folia ochronna czy do drukowania na niej?
A używasz papier fotograficzny ?

Folia z twojego linku to jest zwykła folia ochronna.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: sqb1978 »

Nie tao raczej nie jest papier fotograficzny tylko taki samoprzylepny z połyskiem. Właśnie folii ochronnej szukam, tylko czy ona się nada do zrobienia kart? Nigdy nie używałem i liczę na poradę.

Plan jest taki żeby na karton z obu stron nakleić nadruki samoprzylepne i na to folię ochronną, żeby się nie rozmazywały. Być może drukuję na nieodpowiednim papierze. Napisane jest na nim "superpołysk". Drukowałem 2 dni temu i nadal na próbnym wydruku mogę rozmazać palcem tusz.
vcrproszek
Posty: 725
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 15 times
Been thanked: 6 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: vcrproszek »

A to nie jest czasem papier kredowy? Pamiętam, ze tez na takim próbowałem drukować i byl ten sam efekt. Taki papier nie chłonie atramentu i pozostaje on na jej powierzchni. Moge sie oczywiście mylic, bo to bylo dawno temu
bo proszek było zajęte | mam rabat w aleplasznówki.pl 3% (+ weekendowy) | Moje zbiórki
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Sqb, też tak próbowałem i efekty były identyczne. aby temu zapobiec lakierowałem wydruki werniksem. dopiero po tym jak kupiłem papier fotograficzny okazało się że wydruk z atramentówki może być trwały i w ogóle się nie rozmazywać.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: sqb1978 »

W takim razie szukam papier fotograficzny samoprzylepny :) thx
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

sqb1978 pisze:W takim razie szukam papier fotograficzny samoprzylepny :) thx
http://mabitech.pl/?153,papier-samoprzy ... 115g-50ark
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Monk »

Gdyby ktoś chciał kupić taki zaokrąglacz jak ten, który powyżej był pokazany (niebieski) to polecam jednak ostrza o wielkości "M", a nie "S"ki. S'ki jak dla mnie nadają się jednak bardziej do mniejszych kart lub żetonów, za mały kąt.

Przy okazji, gdyby ktoś szukał alternatywy dla nanDECK'a to na OSX'a wyszedł ostatnio (w fazie beta póki co) Multideck. Można testować i sugerować autorowi zmiany (czego zresztą nie omieszkam robić). Nie jest to póki co narzędzie tak rozbudowane jak nanDECK, ale może komuś się przyda.
Silesia Settlers
Posty: 84
Rejestracja: 14 maja 2016, 09:47
Been thanked: 1 time

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Silesia Settlers »

Sir_Yaro
skąd bierzesz grafiki do tych wszystkich gier pnp które wykonałeś?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

Silesia Settlers pisze:Sir_Yaro
skąd bierzesz grafiki do tych wszystkich gier pnp które wykonałeś?
Z ofiacjalnych stron artystów gier, z bgg, z googla, sam cos robie, czasem ktos inny juz cos zrobił, czasem kupuje grafiki z portali stockowych, z deviantarta itp itd.
pike
Posty: 266
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Re: [Print & Play] Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: pike »

Świetny temat, podpinam się co by mieć do niego łatwy dostęp.
ODPOWIEDZ