(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jareks1985 »

Sir_Yaro pisze: 04 cze 2019, 10:32 Dodatkowo jak na razie nie zdarzyło mi się rozmazać wydruku. Ale drukuję wyłącznie na papierze fotograficznym. Może to dlatego?
Drukuje na GMG semi mat 250g, to papier fotograficzny, teraz przymierzam się do zakupu polecanego przez Ciebie.
DEyON pisze: 04 cze 2019, 11:19 Dzięki wielu poradom zakupiłem Epsona L805, drukuje bardzo ładnie :) Po wielu testach do głównych kart i komponentów używam takich ustawień, może komuś się przyda:

Papier użyty: Foto glossy 300g
Color handling: Photoshop (kolory najwierniejsze temu co na ekranie)
Typ papieru w ustawieniach: Photo Paper Glossy
Jakość: Wysoko
Korekta kolorów: bez dopasowania kolorów (bo Photoshop je ogarnia, jak drukuje z .pdf albo .png to zezwalam na korekte kolorów drukarce)

I teraz szukam idealnych ustawień dla druku kart proxy, zależy mi na nieco gorszej jakości i druku na gorszym i cieńszym papierze: papier foto matowy 128g. Na tych ustawieniach wychodzi najladniej:

Papier użyty: Foto matowy 128g
Color handling: Photoshop
Typ papieru w ustawieniach: Epson Matte
Jakość: Standardowy
Korekta kolorów: bez dopasowania kolorów

Ale jak zmienie typ papieru na "papier zwykłe" to jest tylko odrobinę gorsza jakość ale mam wrażenie, że wydruk jest szybszy. W związku z tym, że do kart proxy zależy mi na dobrym stosunku jakości do zużycia atramentu chciałem zapytać czy ktoś wie czy jest duża różnica pomiędzy drukowaniem na Epson Matte a papier standardowy, gdzie reszta ustawień jest bez zmian? Czy drukarka pompuje mniej atramentu jak myśli, że ma papier zwykły?
Color handling: Photoshop (kolory najwierniejsze temu co na ekranie) - polecam używać profilu ISO Coated fogra 39, większość drukarni z niego korzysta, można profil ustawić w photoshopie

taka, że mniej tuszu jest dostarczany na papier ze względu na gramaturę Epson matte to ciężar powyżej 100g a plain paper do 100g
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Jareks1985 pisze: 04 cze 2019, 12:55 Color handling: Photoshop (kolory najwierniejsze temu co na ekranie) - polecam używać profilu ISO Coated fogra 39, większość drukarni z niego korzysta, można profil ustawić w photoshopie
Nie mam takiego ptinted profile w Photoshopie, a mam oficjalnie płatny, zaktualizowany. Trzeba go pobrać?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jareks1985 »

DEyON pisze: 04 cze 2019, 13:04
Jareks1985 pisze: 04 cze 2019, 12:55 Color handling: Photoshop (kolory najwierniejsze temu co na ekranie) - polecam używać profilu ISO Coated fogra 39, większość drukarni z niego korzysta, można profil ustawić w photoshopie
Nie mam takiego ptinted profile w Photoshopie, a mam oficjalnie płatny, zaktualizowany. Trzeba go pobrać?
(Mam wersje na Maca) View>Proof Setup>Custom>Proof Conditions>ISO Coated Fogra 39 musi być, to standard
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Jareks1985 pisze: 04 cze 2019, 13:11 (Mam wersje na Maca) View>Proof Setup>Custom>Proof Conditions>ISO Coated Fogra 39 musi być, to standard
Rozumiem, myślałem, że mam go wybrać jaki Printer profile bo w Proof Setup go mam a w printer profile nie. Jaki Printer profile najlepiej wybrać?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jareks1985 »

DEyON pisze: 04 cze 2019, 13:51
Jareks1985 pisze: 04 cze 2019, 13:11 (Mam wersje na Maca) View>Proof Setup>Custom>Proof Conditions>ISO Coated Fogra 39 musi być, to standard
Rozumiem, myślałem, że mam go wybrać jaki Printer profile bo w Proof Setup go mam a w printer profile nie. Jaki Printer profile najlepiej wybrać?
Color handling: Photoshop Manages Colors
Printer Profile: Coated FOGRA 39 (ISO 12647-2:2004) lub ISO Coated v2 (ECI) to praktycznie to samo
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Jareks1985 pisze: 04 cze 2019, 13:58 Printer Profile: Coated FOGRA 39 (ISO 12647-2:2004) lub ISO Coated v2 (ECI) to praktycznie to samo
Nie mam niestety takich ustawień do wyboru :( A w printed profile nie powinno się wybrać ustawień dopasowanych do papieru a FOGRA 39 tylko jako ustawienia kolorów dla working space? Bo mogę ustawić lub przekonwertować dokument do Coated FOGRA 39 ale nie mogę go ustawić jako printer profile. Mam też problem z drukiem w jakości standard, pojawiają mi się takie paski wzdłóż :/ Na drukarce ledwo przedrukowane 20 stron. Drukuje na na Papier foto matowy 128g w jakości standard, paski są zarówno jak powiem drukarce, że mam zwykły papier i są też jak wybiore epson matte: https://www.dropbox.com/s/vbw9bte6wopgt ... n.jpg?dl=0 Co może być przyczyną?
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jareks1985 »

Jezeli są paski, to musisz zrobić czyszczenie głowicy, najpierw wydrukuj "pint nozzle check", a paski widzisz dlatego, że głowica podaje mniej tuszu i dobrze ujawnia zapchane dysze. UWAGA DYSZE NIE MUSZĄ BYĆ ZAPCHANE A GŁOWICA MOZE MIEĆ WADĘ. Jesli użyłeś nie oryginalnych tuszy do epsona tracisz gwarancje.

Jesli chcesz wiecej info i zdjęć co i jak pisz na messengerze. Jarosław Samarzewski
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Jareks1985 pisze: 04 cze 2019, 22:52 Jezeli są paski, to musisz zrobić czyszczenie głowicy, najpierw wydrukuj "pint nozzle check", a paski widzisz dlatego, że głowica podaje mniej tuszu i dobrze ujawnia zapchane dysze. UWAGA DYSZE NIE MUSZĄ BYĆ ZAPCHANE A GŁOWICA MOZE MIEĆ WADĘ. Jesli użyłeś nie oryginalnych tuszy do epsona tracisz gwarancje.

Jesli chcesz wiecej info i zdjęć co i jak pisz na messengerze. Jarosław Samarzewski
Tusze oryginalne, nigdy bym nie ryzykował. Drukarka nowa :) Problem występuje w jakości standard ale tylko na niektórych konfiguracjach papapieru i ustawień np. zwykły papier biurowy 80g i druk na nim w jakości standard z ustawieniem papieru standard albo druk na papierze photo matt 128g a w ustawieniach papier standard (przy ustawieniu epson matt i jakość standard juz jest ok). Za duzo Jarosławów Samarzewskich na świece zeby tak sie znalezc na Facebooku :)
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jareks1985 »

No na Faceboku występuje tylko jeden Jaroslaw o tym nazwisku.

Ostatnie zdjecie ktore mi wysłałeś, przesle mojemu serwisantowi, zobaczymy co on powie, patrząc na linie wygląda to na przetarcie, ale nie chce propokować.
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

Czym tniecie karty? Próbuję różnych gilotyn ale ciecia zawsze są nieprecyzyjne i do tego nie można ciąć więcej niż 1 stronę. Nie wiem czy zainwestować w taką gilotynę: https://allegro.pl/oferta/gilotyna-do-p ... 7535940976 czy polecacie inne metody? Coś żeby równo cięło przynajmniej cięło 5 stron po 300g.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jareks1985 »

DEyON pisze: 18 lip 2019, 11:50 Czym tniecie karty? Próbuję różnych gilotyn ale ciecia zawsze są nieprecyzyjne i do tego nie można ciąć więcej niż 1 stronę. Nie wiem czy zainwestować w taką gilotynę: https://allegro.pl/oferta/gilotyna-do-p ... 7535940976 czy polecacie inne metody? Coś żeby równo cięło przynajmniej cięło 5 stron po 300g.
dla mnie najlepsze do cięcia to
trymer
https://allegro.pl/oferta/profesjonalny ... 6982966556
lub
skalpel + linijka metalowa
https://allegro.pl/oferta/noz-olfa-ak-4 ... 7336315682
https://allegro.pl/oferta/linijka-s2-al ... 7335725057

czyli sprzęt versus umiejętności
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2411
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 521 times
Been thanked: 452 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jiloo »

Jak robię ostateczne elementy to tylko noż i linijka. Więcej roboty ale precyzja jest ważniejsza.

jak robie projekty, wydruki testowe to trymerem. Ale nóż trymera delikatnie nagina brzegi grubego papieru (300 g) więc docelowo nie używam.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Lets_Grajmy »

DEyON pisze: 18 lip 2019, 11:50 Czym tniecie karty? Próbuję różnych gilotyn ale ciecia zawsze są nieprecyzyjne i do tego nie można ciąć więcej niż 1 stronę. Nie wiem czy zainwestować w taką gilotynę: https://allegro.pl/oferta/gilotyna-do-p ... 7535940976 czy polecacie inne metody? Coś żeby równo cięło przynajmniej cięło 5 stron po 300g.
Uważam, że gilotyna jest najlepsza bo zapewnia cięcie pod odpowiednim kątem na całej długości. Nie sprawdza się tylko przy chudszym papierze, więc jeżeli tniesz grubszy papier i wciąż masz problem z cieciem to zalecam tylko zmianę gilotyny.

Następny w kolejce byłby skalpel + metalowa linijka, najlepiej z gumą, żeby się nie ślizgała. Ale jakość cięcia zależy wtedy od stabilności ręki i skupienia. Oczywiście będą to raczej minimalne błędy, nie widoczne dla niewprawnego oka laika.

Sam nigdy nie tnę więcej niż jednej kartki, dla pewności.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

strategie_pl pisze: 18 lip 2019, 15:17
DEyON pisze: 18 lip 2019, 11:50 Czym tniecie karty? Próbuję różnych gilotyn ale ciecia zawsze są nieprecyzyjne i do tego nie można ciąć więcej niż 1 stronę. Nie wiem czy zainwestować w taką gilotynę: https://allegro.pl/oferta/gilotyna-do-p ... 7535940976 czy polecacie inne metody? Coś żeby równo cięło przynajmniej cięło 5 stron po 300g.
Uważam, że gilotyna jest najlepsza bo zapewnia cięcie pod odpowiednim kątem na całej długości. Nie sprawdza się tylko przy chudszym papierze, więc jeżeli tniesz grubszy papier i wciąż masz problem z cieciem to zalecam tylko zmianę gilotyny.

Następny w kolejce byłby skalpel + metalowa linijka, najlepiej z gumą, żeby się nie ślizgała. Ale jakość cięcia zależy wtedy od stabilności ręki i skupienia. Oczywiście będą to raczej minimalne błędy, nie widoczne dla niewprawnego oka laika.

Sam nigdy nie tnę więcej niż jednej kartki, dla pewności.
Jaką gilotyne polecasz? Ta tnie w miarę prosto ale tylko 1 stronę jednocześnie: https://allegro.pl/oferta/gilotyna-do-p ... 7531974083

Odkryłem, że 2-3 strony moge ciąć równie prosto i szybko przy pomocy skalpela i linijki ale wolałbym gilotynę, która tnie prosto, dokładnie i do tego z 5 stron 300g jednocześnie.
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Lets_Grajmy »

Co do marki to nie mogę Ci doradzić, bo mam w podobnej cenie tylko modułową a jak wspominałem, tnę zawsze tylko jedną kartkę
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Ethin
Posty: 10
Rejestracja: 14 lut 2019, 16:38
Lokalizacja: Rzeszów

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Ethin »

Poradźcie proszę, czym najlepiej wycinać okrągłe żetony z tektury /koła z folii samoprzylepnej na żetony pokerowe / etc (wszystko co okrągłe)?
Biorę pod uwagę cyrkiel Olfa CMP-1 lub wyższe modele, narzędzie do wycinania kółek Morn Sun (dostępny także pod innymi nazwami), a także wycinak Fiskars... a może coś lepszego, sprawdzonego?

Wybijaki raczej odpadają (folii samoprzylepnej tym nie wybiję), a dziurkaczy 1,25 cala (na żetony pokerowe) nie znalazłem...
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: playerator »

Ethin pisze: 27 sie 2019, 19:52 (...) Wybijaki raczej odpadają (folii samoprzylepnej tym nie wybiję), a dziurkaczy 1,25 cala (na żetony pokerowe) nie znalazłem...
Wybijaki dają radę, ale jeśli wolisz - Dziurkacz ozdobny DP-Craft 3,3cm KOŁO
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Ethin
Posty: 10
Rejestracja: 14 lut 2019, 16:38
Lokalizacja: Rzeszów

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Ethin »

Dzięki za link. Myślałem nad czymś bardziej uniwersalnym, co użyję także w przyszłości do być może innych rozmiarów żetonów, co i też tektury (1,5mm?)... może ktoś coś jeszcze testował (ciekaw jestem szczególnie wyżej wymienionych cyrkla Olfa, wycinaka Morn Sun i wycinaka Fiskars, a może jeszcze coś innego) i podzieli się wrażeniami?
Awatar użytkownika
Lets_Grajmy
Posty: 396
Rejestracja: 16 lip 2016, 19:22
Has thanked: 75 times
Been thanked: 438 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Lets_Grajmy »

Ja mam https://allegro.pl/oferta/noz-cyrklowy- ... 6854438044
Małe kółka w tekturze jest dosyć ciężko wyciąć, ale z resztą nie ma problemu. Ostrza są bardzo ostre, bardzo. Jest kilka w komplecie.
Facebook: LET'S GRAJMY - Facebook
YouTube: LET'S GRAJMY - YouTube
Buycoffee: Jeśli sądzisz, że to co robię zasługuje na uznanie to --> Wspieraj kanał tutaj <--
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1638
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 351 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Sir_Yaro »

strategie_pl pisze: 27 sie 2019, 22:13 Ja mam https://allegro.pl/oferta/noz-cyrklowy- ... 6854438044
Małe kółka w tekturze jest dosyć ciężko wyciąć, ale z resztą nie ma problemu. Ostrza są bardzo ostre, bardzo. Jest kilka w komplecie.
Do cięcia folii czy innych rzeczy cyrkiel działał mi dobrze ale próby wycinania kółek w tekturze u mnie spowodowały chęć wbicia go komuś w jakąś część ciała. :mrgreen: Wolałem samodzielnie zmienić (graficznie przerobić) na kwadraty część projektu niż się z tym dalej męczyć.
Aktualnie dla kółek uważam, że jedyne sensowne opcje to są dziurkacze i laser. A w ogóle najlepiej to unikać kółek jak ognia :D
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: konrad.rymczak »

Chcę przerobić kilka gier z notesami na wersje z mazakami.
Czy macie sprawdzoną folię suchościeralną (+tanie, małe mazaki)?
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
DEyON
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2018, 17:10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: DEyON »

konrad.rymczak pisze: 02 wrz 2019, 19:41 Chcę przerobić kilka gier z notesami na wersje z mazakami.
Czy macie sprawdzoną folię suchościeralną (+tanie, małe mazaki)?
Może zalaminować?
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: konrad.rymczak »

DEyON pisze: 02 wrz 2019, 20:55
konrad.rymczak pisze: 02 wrz 2019, 19:41 Chcę przerobić kilka gier z notesami na wersje z mazakami.
Czy macie sprawdzoną folię suchościeralną (+tanie, małe mazaki)?
Może zalaminować?
Dzięki - sprawdzę na małej próbce czy się dobrze ściera.
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
piogar
Posty: 416
Rejestracja: 21 wrz 2012, 17:30
Lokalizacja: Wroclaw
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: piogar »

Podobno takie cos dobrze dziala:
https://taniareklama.pl/folia-oracal-641
Awatar użytkownika
magole
Posty: 713
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: magole »

Tak, potwierdzam ale tylko wersja błyszcząca. Matowa jest porowata i mazak trudniej z niej schodzi.
piogar pisze: 02 wrz 2019, 22:40 Podobno takie cos dobrze dziala:
https://taniareklama.pl/folia-oracal-641
ODPOWIEDZ