(Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Jareks1985
Użytkownik wspierający
Has thanked: 11 times
Been thanked: 7 times

Re: (Print & Play) Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia

Post autor: Jareks1985 » 04 cze 2019, 12:55

Sir_Yaro pisze:
04 cze 2019, 10:32
Dodatkowo jak na razie nie zdarzyło mi się rozmazać wydruku. Ale drukuję wyłącznie na papierze fotograficznym. Może to dlatego?
Drukuje na GMG semi mat 250g, to papier fotograficzny, teraz przymierzam się do zakupu polecanego przez Ciebie.
DEyON pisze:
04 cze 2019, 11:19
Dzięki wielu poradom zakupiłem Epsona L805, drukuje bardzo ładnie :) Po wielu testach do głównych kart i komponentów używam takich ustawień, może komuś się przyda:

Papier użyty: Foto glossy 300g
Color handling: Photoshop (kolory najwierniejsze temu co na ekranie)
Typ papieru w ustawieniach: Photo Paper Glossy
Jakość: Wysoko
Korekta kolorów: bez dopasowania kolorów (bo Photoshop je ogarnia, jak drukuje z .pdf albo .png to zezwalam na korekte kolorów drukarce)

I teraz szukam idealnych ustawień dla druku kart proxy, zależy mi na nieco gorszej jakości i druku na gorszym i cieńszym papierze: papier foto matowy 128g. Na tych ustawieniach wychodzi najladniej:

Papier użyty: Foto matowy 128g
Color handling: Photoshop
Typ papieru w ustawieniach: Epson Matte
Jakość: Standardowy
Korekta kolorów: bez dopasowania kolorów

Ale jak zmienie typ papieru na "papier zwykłe" to jest tylko odrobinę gorsza jakość ale mam wrażenie, że wydruk jest szybszy. W związku z tym, że do kart proxy zależy mi na dobrym stosunku jakości do zużycia atramentu chciałem zapytać czy ktoś wie czy jest duża różnica pomiędzy drukowaniem na Epson Matte a papier standardowy, gdzie reszta ustawień jest bez zmian? Czy drukarka pompuje mniej atramentu jak myśli, że ma papier zwykły?
Color handling: Photoshop (kolory najwierniejsze temu co na ekranie) - polecam używać profilu ISO Coated fogra 39, większość drukarni z niego korzysta, można profil ustawić w photoshopie

taka, że mniej tuszu jest dostarczany na papier ze względu na gramaturę Epson matte to ciężar powyżej 100g a plain paper do 100g

Awatar użytkownika
DEyON
Użytkownik wspierający
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: DEyON » 04 cze 2019, 13:04

Jareks1985 pisze:
04 cze 2019, 12:55
Color handling: Photoshop (kolory najwierniejsze temu co na ekranie) - polecam używać profilu ISO Coated fogra 39, większość drukarni z niego korzysta, można profil ustawić w photoshopie
Nie mam takiego ptinted profile w Photoshopie, a mam oficjalnie płatny, zaktualizowany. Trzeba go pobrać?

Jareks1985
Użytkownik wspierający

Post autor: Jareks1985 » 04 cze 2019, 13:11

DEyON pisze:
04 cze 2019, 13:04
Jareks1985 pisze:
04 cze 2019, 12:55
Nie mam takiego ptinted profile w Photoshopie, a mam oficjalnie płatny, zaktualizowany. Trzeba go pobrać?
(Mam wersje na Maca) View>Proof Setup>Custom>Proof Conditions>ISO Coated Fogra 39 musi być, to standard

Awatar użytkownika
DEyON
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: DEyON » 04 cze 2019, 13:51

Jareks1985 pisze:
04 cze 2019, 13:11
(Mam wersje na Maca) View>Proof Setup>Custom>Proof Conditions>ISO Coated Fogra 39 musi być, to standard
Rozumiem, myślałem, że mam go wybrać jaki Printer profile bo w Proof Setup go mam a w printer profile nie. Jaki Printer profile najlepiej wybrać?

Jareks1985
Użytkownik wspierający

Post autor: Jareks1985 » 04 cze 2019, 13:58

DEyON pisze:
04 cze 2019, 13:51
Jareks1985 pisze:
04 cze 2019, 13:11
Rozumiem, myślałem, że mam go wybrać jaki Printer profile bo w Proof Setup go mam a w printer profile nie. Jaki Printer profile najlepiej wybrać?
Color handling: Photoshop Manages Colors
Printer Profile: Coated FOGRA 39 (ISO 12647-2:2004) lub ISO Coated v2 (ECI) to praktycznie to samo

Awatar użytkownika
DEyON
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: DEyON » 04 cze 2019, 18:24

Jareks1985 pisze:
04 cze 2019, 13:58
Printer Profile: Coated FOGRA 39 (ISO 12647-2:2004) lub ISO Coated v2 (ECI) to praktycznie to samo
Nie mam niestety takich ustawień do wyboru :( A w printed profile nie powinno się wybrać ustawień dopasowanych do papieru a FOGRA 39 tylko jako ustawienia kolorów dla working space? Bo mogę ustawić lub przekonwertować dokument do Coated FOGRA 39 ale nie mogę go ustawić jako printer profile. Mam też problem z drukiem w jakości standard, pojawiają mi się takie paski wzdłóż :/ Na drukarce ledwo przedrukowane 20 stron. Drukuje na na Papier foto matowy 128g w jakości standard, paski są zarówno jak powiem drukarce, że mam zwykły papier i są też jak wybiore epson matte: https://www.dropbox.com/s/vbw9bte6wopgt ... n.jpg?dl=0 Co może być przyczyną?

Jareks1985
Użytkownik wspierający

Post autor: Jareks1985 » 04 cze 2019, 22:52

Jezeli są paski, to musisz zrobić czyszczenie głowicy, najpierw wydrukuj "pint nozzle check", a paski widzisz dlatego, że głowica podaje mniej tuszu i dobrze ujawnia zapchane dysze. UWAGA DYSZE NIE MUSZĄ BYĆ ZAPCHANE A GŁOWICA MOZE MIEĆ WADĘ. Jesli użyłeś nie oryginalnych tuszy do epsona tracisz gwarancje.

Jesli chcesz wiecej info i zdjęć co i jak pisz na messengerze. Jarosław Samarzewski

Awatar użytkownika
DEyON
Użytkownik wspierający
Kontakt:

Post autor: DEyON » 04 cze 2019, 23:39

Jareks1985 pisze:
04 cze 2019, 22:52
Jezeli są paski, to musisz zrobić czyszczenie głowicy, najpierw wydrukuj "pint nozzle check", a paski widzisz dlatego, że głowica podaje mniej tuszu i dobrze ujawnia zapchane dysze. UWAGA DYSZE NIE MUSZĄ BYĆ ZAPCHANE A GŁOWICA MOZE MIEĆ WADĘ. Jesli użyłeś nie oryginalnych tuszy do epsona tracisz gwarancje.

Jesli chcesz wiecej info i zdjęć co i jak pisz na messengerze. Jarosław Samarzewski
Tusze oryginalne, nigdy bym nie ryzykował. Drukarka nowa :) Problem występuje w jakości standard ale tylko na niektórych konfiguracjach papapieru i ustawień np. zwykły papier biurowy 80g i druk na nim w jakości standard z ustawieniem papieru standard albo druk na papierze photo matt 128g a w ustawieniach papier standard (przy ustawieniu epson matt i jakość standard juz jest ok). Za duzo Jarosławów Samarzewskich na świece zeby tak sie znalezc na Facebooku :)

Jareks1985
Użytkownik wspierający

Post autor: Jareks1985 » 05 cze 2019, 06:26

No na Faceboku występuje tylko jeden Jaroslaw o tym nazwisku.

Ostatnie zdjecie ktore mi wysłałeś, przesle mojemu serwisantowi, zobaczymy co on powie, patrząc na linie wygląda to na przetarcie, ale nie chce propokować.

ODPOWIEDZ