Inserty

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
zizek
Posty: 30
Rejestracja: 04 lut 2017, 21:51
Been thanked: 2 times

Inserty

Post autor: zizek »

Witam wszystkich.
Od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem napisania tego posta ale nie wiedziałem do jakiego działu go dołączyć. Idąc za radą jednego z Adminów ląduje on tutaj.
Rzecz tyczy się insertów. Mam w swojej kolekcji kilka gier i przyznam się szczerze że zaproponowane przez wydawców wypraski są dość niepraktyczne. Ogólnie w pudełku jest mały bałagan i przy większej ilości elementów jest to mocno niepraktyczne a i czas rozkładania gry jest długi. Świetnym rozwiązaniem są rzeczone inserty. Jest dostępnych na rynku trochę insertów do różnych gier (czy to piankowych czy drewnianych) jednak ich cena skutecznie (przynajmniej mnie) odstraszała przed ich zakupem. Pozostało mi więc tylko wykonanie insertu do gry własnoręcznie. Jednak cały proces rozliczania i rozmierzania jest dość skomplikowany i trzeba dużo czasu i wielu prób zanim uda się osiągnąć zadowalający efekt. No i wtedy właśnie wpadłem na pomysł poszukania na tym forum jakichś pomocy odnośnie insertów. Udało mi się znaleźć kilka interesujących mnie pozycji, ale przekopywanie całego forum wątek po wątku to dość karkołomne zadanie. Nawet przeszukanie jednego wątku zajmuje sporo czasu.
Dlatego też pomyślałem czy nie można by założyć wątku traktującego tylko o insertach. Miały by się tu znaleźć opisy i zdjęcia insertów wykonanych przez osoby chętne podzielić się efektami swojej pracy. Mogły by to być takie opisy jak np. użytkownika crashbull dotyczący insertu do Pierwszych marsjan (fotki gotowego insertu wraz z rysunkiem i wymiarami) ale też mogły by się tu znaleźć tylko zdjęcia insertów - zawsze stanowi to jakąś pomoc przy wykonywaniu własnego insertu.
Co o tym sądzicie. A może jakieś inne pomysł na ogarnięcie tego tematu.
Pozdrawiam
Lunf
Posty: 27
Rejestracja: 30 paź 2015, 12:04
Lokalizacja: Midgaard

Re: Inserty

Post autor: Lunf »

Mi się temat jak najbardziej podoba - sam z kombinowałem z insertami mając przez przez jakiś czas dostęp do Corela i plotera laserowego.
Mówili różne bzdury.
Było całkiem inaczej.
Prawda jest taka, że wypluły go gwiazdy.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Inserty

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Pomysł dobry. Proponuję jednak od razu wrzucać to na BGG. Będzie łatwo znaleźć. Nie zniknie. Łatwo będzie znaleźć po prostu przeglądając pliki do danego tytułu. Tutaj tylko dać wzmiankę, ewentualnie zdjęcia że coś wrzuciliśmy.

Co do samych insertów to robię je z foamcore. Nie wiem jak to się po polsku nazywa. Pianko-karton? :).

Teraz albo na BGG szukam jakiś wytycznych, zdjęć itp. Jak nie ma to samemu na oko robię. Nie bawię się w jakieś super dokładne odmierzanie. Jak za długie coś jest to nożykiem ucinam i tyle. Elementy łączę nie na klej ale gwoździkami małymi albo szpileczkami ( za radą jednego z użytkowników forum ). Szybko i czysto.

Wadą jest oczywiście czas potrzebny do wykonania insertu. Ale jak pedantycznie tego nie robimy ( nie znaczy że na odpierdziel :) ) to idzie dość szybko. Foamcore też swoje kosztuje ale nie są to ceny gotowych zestawów.

Kiedyś robiłem z grubego kartonu ale klej, kolor, nawet zapach mi nie odpowiadały. Czarny foamcore jak dla mnie najlepszy.

Jak będę miał czas to kupię sobie piankę tapicerską. Można wyciąć miejsca np. na figurki, jakieś żetony, itp. Nie wiem czy to nie lepsze będzie niż ww.

Drewno z kolei ciężkie i trudne w obróbce.

Poza tym używam zwykłych pojemniczków/segregatorów plastikowych. Tylko ciężko dostać odpowiednie wymiary. Tak żeby do pudełka i elementów gry pasowały. No i cenowo też nie jest za różowo. Jak widzę gdzieś w dobrej cenie to biorę na zapas.
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Inserty

Post autor: VincentVega »

Fajna sprawa, sam chcę spróbować zrobić insert do "Mexica" i "Wysokie napięcie". Efekty na pewno tutaj wrzucę.

"foamcore" - jest to płyta kartonowo- piankowa. Dostępna w sieci (niestety wysoka cena wysyłki) bądź w sklepach dla plastyków.

Na necie znalazłem coś takiego odnośnie "Wysokiego Napięcia"

http://www.creativefisheries.com/wp-con ... erGrid.jpg
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

To ja z innej beczki zapytam - czy ktoś próbował kiedyś szlifować te płyty?

Stępił mi się nieco noże a chciałem skończyć insert do Marco Polo zanim skończy mi się urlop i nie zdąże chwilowo ich dokupić. Efektem pracy takim nożem są zgniecione fragmenty pianki, które trochę nieestetycznie wyglądają. Poza tym czasami zdaża mi się, że mam dosłownie 1mm za dużo na jakimś elemencie do zdjęcia i fajnie by było go troszkę wtedy wygładzić.

Mam w domu Dremel jaki dostałem od teścia i się zastanawiam czy taki szybki przejazd papierkiem by zadziałał, co o tym myślicie? (pewnie i tak sam wypróbuję ale może ktoś ma jakieś doświadczenia).
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Inserty

Post autor: VincentVega »

I jak z tym szlifowaniem , już robiłeś ?? Jakiego kleju najlepiej użyć do tych płyt kartonowo-piankowych ? Pani w sklepie plastycznym dała mi zwykły "Magic" ale wydaje mi się że się nie nada.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

Klej MAGIC jak najbardziej się nada tak jak i każdy inny wikol.

Okazuje się że płyty bardzo ładnie się szlifuje. Dremel raczej się nie nadaje - działa punktowo i a na dodatek szlifowana pianka skrzeczy tak głośno że umarłego by obudziło.

Świetnie natomiast działa papier ścierny. Używałem kawałka o gradacji 160 jeśli dobrze pamiętam i bardzo fajnie można wyrównać nierówności, bądź dograć za ciasny wymiar.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Inserty

Post autor: VincentVega »

A co później z tym robisz ? Malujesz czy starta powierzchnia nie rzuca się w oczy ?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 860 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

A co później z tym robisz ? Malujesz czy starta powierzchnia nie rzuca się w oczy ?
To już pytanie co komu pasuje a co komu nie ;) Mi nawet poszarpane krawędzie insertu nie przeszkadzają aż tak bardzo - bo najważniejsze jest to że ma spełniać swoją funkcję. Generalnie moim zdaniem szlifowane ścianki wyglądają lepiej niż takie gołe po cięciu. Insertów nie malowałem jeszcze więc się nie wypowiem w tej kwestii.

Jak wrócę z pracy to postaram się zrobić zdjęcie ścianki po szlifowaniu to wszyscy będą wiedzieli czym to się je. Generalnie jak ktoś ma w domu papier ( a większość pewnie ma) to śmiało moim zdaniem można szlifować, do ustalenia jest raczej najlepsza gradacja.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Inserty

Post autor: VincentVega »

To podeślij kilka zdjęć, jakbyś mógł też jakiś gotowych jak wyglądają ;-) i napisz do jakich gier wykonałeś ;-)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

Ok trochę to trwało ale super potężnym aparatem w telefonie zrobiłem zdjęcia, które "coś" pokazują.

Najpierw pianka przycięta tępym nożem, na której pełno dołów i wyciągniętej warstwy wewnętrznej:

https://imgur.com/6CmNrKG

Potem 1-2 minuty szlifowania papierem 180 zdjęcie warstwy kilku milimetrów:

https://imgur.com/sC5C3PT

Do tej pory zrobiłem 3 inserty - jeden do Bora Bora, drugi do Tzolk'in razem z dodatkiem (w pudle od podstawki) i teraz do Marco Polo ze wszystkimi dodatkami. Planuję jeszcze zrobić kiedyś jeden do Agricoli, Roll for the Galaxy i chyba do Wyroczni Delfickiej, która dzisiaj do mnie przyjechała. Poniżej wrzucam zdjęcia najnowszego insertu:

https://imgur.com/c8S1V71
https://imgur.com/YwhY33E
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
VincentVega
Posty: 205
Rejestracja: 13 sty 2017, 10:39
Has thanked: 16 times
Been thanked: 28 times

Re: Inserty

Post autor: VincentVega »

Dobra robota ! Teraz tylko czekam na wolny weekend i spróbuję coś stworzyć samemu :)
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

Jako, że nie ma chyba co zakładać osobnego tematu na kolejny tylko insert to wrzucam tutaj świeżo wykończony insert fo Projektu Gaja.

Bazowałem na projekcie znalezionym na BGG, kilka razy czułem się zmylony wymiarami ale koniec końców wyszło całkiem fajnie. Jak da radę to może dzisiaj wieczorem wypróbuję w boju :D

Wykonane z pianki 3mm z małą ilością 5mm (wypełnienia niektórych sekcji, dystanse do planszy głównej, etc.). Sklejone oczywiście klejem Magic oraz spięte szpilkami dla większej sztywności.

https://imgur.com/BtKBPgL

https://imgur.com/9WfbuTw

https://imgur.com/KO1G6vx

https://imgur.com/81evkiK

https://imgur.com/1QCAXEw

https://imgur.com/MW6yw1R

https://imgur.com/EKoECv7
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 421
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 166 times

Re: Inserty

Post autor: Asia - On Table »

wyszło to bardzo fajnie patrząc po zdjęciach, tylko te szpilki jakoś tak dziwnie wyglądają :)
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 431
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 60 times
Been thanked: 62 times

Re: Inserty

Post autor: Fiacik »

Może nie wygląda to super estetycznie, ale szpilki bardzo ułatwiają sklejanie i dodatkowo wzmacniają konstrukcję.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

Mi się akurat wystające szpilki podobają (trochę przypominają nity) ale to już kwestia gustu. Pozostali mogą szpilki wyjąc po sklejeniu, lub psiknąć wszystko czarny/białym/szarym/kolorowym lakierem ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 421
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 166 times

Re: Inserty

Post autor: Asia - On Table »

KamradziejTomal pisze:Mi się akurat wystające szpilki podobają (trochę przypominają nity) ale to już kwestia gustu. Pozostali mogą szpilki wyjąc po sklejeniu, lub psiknąć wszystko czarny/białym/szarym/kolorowym lakierem ;)
Faktycznie wygląda to jak nit :) bardzo fajnie to wyszło !
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
kodzio21
Posty: 14
Rejestracja: 10 mar 2018, 09:08
Lokalizacja: Gorlice

Re: Inserty

Post autor: kodzio21 »

A ja podłącze się do tematu. przy wykorzystaniu technologi druku 3D planuje wykonać insert do Kawerny. Na razie mam zaprojektowane poszczególne elementy i jeśli ktoś jest zainteresowany to mogę je podrzucić. Natomiast jeszcze nie mam tego wydrukowane, z powodu spalonego zasilacza w drukarce ;) kwestia kilku/kilkunastu dni aż dojdzie nowy i wtedy postaram się wrzucić tez zdjęcia z gotowego produktu ;)

PS. Mam w planach również druk figurek krasnoludów, znalezione w czeluściach internetu ;) (też mogę podesłać gotowe modele 3D zainteresowanym)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Inserty

Post autor: vojtas »

kodzio21 pisze: 03 kwie 2018, 14:08A ja podłącze się do tematu. przy wykorzystaniu technologi druku 3D planuje wykonać insert do Kawerny.
Na ile oszacowałeś koszty?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 860 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: raj »

Mój insert do TI4 - pierwszy i jak na razie jedyny.
https://www.boardgamegeek.com/images/user/110360
Coś z 15 godzin ciecia i klejenia, poszło półtora arkusza 100x70 pianki.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 421
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 166 times

Re: Inserty

Post autor: Asia - On Table »

a jaka to pianka ? i jaki koszt całości Cię wyszedł ?
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 860 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: raj »

Jeden arkusz to 20zł na www.maluje.pl, potrzebne były 2.
Nóż, linijka,szpilki, klej, mata wyszły razem ok 60 zł.

Edit:
Była podwyżka do 26zł
https://maluje.pl/plyta-piankowa-100x70 ... ala-czarna
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Asia - On Table
Posty: 421
Rejestracja: 09 mar 2018, 20:57
Has thanked: 4 times
Been thanked: 166 times

Re: Inserty

Post autor: Asia - On Table »

raj ,a może chodziło o tą : https://maluje.pl/plyta-piankowa-100x70 ... eat-czarna ? bo ta jest w cenie 20 zł. i jest w środku czarna. Link podany przez Ciebie kieruje do płyty z białym "środkiem" ,a widzę iż na BGG masz inserty zrobione z czarnym.
Moje Recenzje gier planszowych na kanale You Tube
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5145
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 264 times
Been thanked: 860 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: raj »

Dokładnie tak. Jakoś w pośpiechu przegapiłem ten biały.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ