Inserty

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Inserty

Post autor: Jareks1985 »

jrz8888 pisze: 24 kwie 2019, 21:07 Chciałbym przysiąść do tematu i po raz pierwszy zrobić insert do wybranej gry planszowej z kolekcji. Generalnie brakuje mi porządku w następujących grach:
- Agricola,
- Concordia,
- Terraformacja Marsa.

Ktoś życzliwy podpowiedziałby w jakiej ilości powinienem zakupić foamcore, aby ogarnąć wszystkie trzy tytuły?
najlepsze piankowo-kartonowe płyty do montażu :D

https://mepel.pl/folded-space-organizer-do-gry-agricola
https://mepel.pl/folded-space-organizer ... -concordia
https://mepel.pl/folded-space-organizer ... acja-marsa
jrz8888
Posty: 408
Rejestracja: 28 sie 2017, 14:34
Has thanked: 1 time
Been thanked: 27 times

Re: Inserty

Post autor: jrz8888 »

Tylko ja nie chcę wydawać takich pieniędzy na gotowy insert. Już wolę spróbować zrobić to sam.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 989
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 982 times
Been thanked: 433 times

Re: Inserty

Post autor: KurikDeVolay »

Najpierw pomierz pudełko, rozplanuj w nim komponenty na "sucho", jeśli masz chęć, popróbuj to poskładać/poprzekładać kartonem albo bristolem, potem zostaje kartka, ołówek i mierzenie, mierzenie, mierzenie... Albo jakiś blender czy co kto lubi do 3D.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Inserty

Post autor: Jareks1985 »

jrz8888 pisze: 25 kwie 2019, 08:23 Tylko ja nie chcę wydawać takich pieniędzy na gotowy insert. Już wolę spróbować zrobić to sam.
szanuje, ja również zamierzam przygotować insert do Posiadłości Szaleństwa z płyty piankowej jak i gąbek.
https://www.tintadlaplastykow.pl/plyta-piankowa
https://mepel.pl/gabka-pick-pluck-samod ... ie-30x30x7
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

KurikDeVolay pisze: 25 kwie 2019, 08:31Albo jakiś blender czy co kto lubi do 3D.
Blender lub jakiś inny program do grafiki 3D jest przydatny, ale dopiero w momencie, gdy mamy już jakiś gotowy plan, ewentualnie potrzebujemy niewielkich poprawek - planowanie całości insertu od samego początku w 3D to kupa roboty (tak mi się przynajmniej zdaje). Ja swoje dotychczasowe plany robiłem w Inkscape (można też wybrać jakiś inny program do grafiki wektorowej) i jestem zadowolony z rezultatów. Na pewno bije to na głowę kartkę i ołówek pod względem "wybaczania błędów" - zamiast gumować, poprawiać etc. zmieniam jedynie wymiary obiektu lub całkowicie go usuwam, w zależności od potrzeb.
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Inserty

Post autor: Jareks1985 »

Ja mam pytanie co do noża
jakiego używacie do wycinania pianki?
czy 45mm wystarczy do wycinania 5mm pianki?

jest różnica w cenie
https://mepel.pl/noz-krazkowy-60mm-rty-3g
https://allegro.pl/oferta/oryginalny-no ... 6030160496
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Inserty

Post autor: Golfang »

Jareks1985 pisze: 25 kwie 2019, 10:53 Ja mam pytanie co do noża
jakiego używacie do wycinania pianki?
czy 45mm wystarczy do wycinania 5mm pianki?

jest różnica w cenie
https://mepel.pl/noz-krazkowy-60mm-rty-3g
https://allegro.pl/oferta/oryginalny-no ... 6030160496
Ja używam skalpela - OLFA
https://allegro.pl/oferta/olfa-precyzyj ... 7052295678
----------------
10% flamberg.com.pl
jedroll
Posty: 39
Rejestracja: 07 sie 2018, 18:07
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Inserty

Post autor: jedroll »

Jareks1985 pisze: 25 kwie 2019, 10:53 Ja mam pytanie co do noża
jakiego używacie do wycinania pianki?
czy 45mm wystarczy do wycinania 5mm pianki?

jest różnica w cenie
https://mepel.pl/noz-krazkowy-60mm-rty-3g
https://allegro.pl/oferta/oryginalny-no ... 6030160496
Posiadam zarówno zwykły nóż segmentowy do tapet z pierwszego lepszego marketu budowlanego jak i skalpel firmy często i gęsto polecanej na forum (skuszony pozytywnymi opiniami) i mogę zaręczyć, że w moim przypadku taniej i lepiej sprawdza się zdecydowanie zwykły nożyk segmentowy. Jeśli tylko odrobinę się stępi - od razu ułamuję segment. Powalającej różnicy na korzyść precyzyjnego ostrza "firmowego" nie zauważyłem (przynajmniej w przypadku insertów z płyty piankowej 3mm, co innego w przypadku usuwanie nadlewek z figurek - tu poleciłbym już skalpel) - miałem wrażenie, że ostrze precyzyjne tępi się błyskawicznie szybko, przez co bardzo często strzępiły się brzegi płyty. Być może coś robiłem nie tak, lub kupiłem zbyt małe ostrza, tego nie wiem. Nie korzystałem z noży krążkowych, nie byłem do nich przekonany. Każdym nożykiem źle trzymanym nie zrobi się prostej linii, nawet krążkowym. Jeśli chcesz zrobić insert, spokojnie wystarczy zwykły nóż segmentowy (w tej samej cenie masz praktycznie 8x więcej ostrzy/segmentów), mata oraz solidna metalowa linijka, a za zaoszczędzone pieniądze można dokupić większą ilość płyty piankowej lub pozostały, niezbędny sprzęt. Skalpel imho nie jest przeznaczony do pianki. Płyta 5mm ma tę zaletę, że łatwiej się przelicza odległości, ale ta 3mm pozwala na znalezienie więcej miejsca w pudełku, co jest istotne przy próbie upakowania dodatków do jednego pudełka wraz z podstawką lub koszulkowania kart ;)
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Inserty

Post autor: Nidav »

Ja sam skalpel odradzam. Do pierwszych insertów kupiłem właśnie trochę droższy skalpel plus "just in case" całkiem tani nożyk segmentowy, taki do kupienia gdziekolwiek - w papierniczym, budowlanym czy pewnie w większych supermarketach. Nastawiłem się na to, że skalpel i... może brak mi obycia w posługiwaniu się nim, ale cięcia były postrzępione i ciężko było mi dobrze zrobić cięcie. Resztę kontynuowałem tym nożykiem i pracowało mi się z tym wyśmienicie :)
jedroll
Posty: 39
Rejestracja: 07 sie 2018, 18:07
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Inserty

Post autor: jedroll »

Nidav pisze: 25 kwie 2019, 22:08 Ja sam skalpel odradzam. Do pierwszych insertów kupiłem właśnie trochę droższy skalpel plus "just in case" całkiem tani nożyk segmentowy, taki do kupienia gdziekolwiek - w papierniczym, budowlanym czy pewnie w większych supermarketach. Nastawiłem się na to, że skalpel i... może brak mi obycia w posługiwaniu się nim, ale cięcia były postrzępione i ciężko było mi dobrze zrobić cięcie. Resztę kontynuowałem tym nożykiem i pracowało mi się z tym wyśmienicie :)
Dokładnie, mam podobne odczucia. Zwykły, tani nożyk segmentowy sprawdzał się za to zadziwiająco dobrze. Nożykiem do tapet często robiłem 2-3 cięcia po tej samej linii (nawet 30cm), bez większego docisku, żeby mieć pewność, że krawędzie się nie odkształcą ani nie postrzępią, trzeba jedynie wyczuć moment, w którym warto wyłamać segment. Być może to kwestia rozmiaru ostrza (skalpel jest za mały), albo samego materiału, ale ciężko było mi operować skalpelem poprawnie przy dłuższych cięciach. Próbowałem też tektury introligatorskiej 2.5mm oraz balsy, ale i tu nie widziałem większej różnicy na korzyść skalpela przy dłuższych cięciach, nożyk był zdecydowanie wygodniejszy i pozwalał na płynne cięcia. Być może jeśli powierzchnia skalpela była by większa, dałoby się osiągnąć w moim przypadku lepsze rezultaty - dla mnie skalpel jest jedynie przydatny do detali (<1cm), lub bardzo płaskich powierzchni (folia, papier) choć i tutaj nie jest niezbędny.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Inserty

Post autor: Lukić »

Insert do Legendy Pięciu Kręgów

Postanowiłem zrobić mój pierwszy insert. Padło na Legendę pięciu kręgów, bo brak uporządkowania elementów w środku doprowadzał mnie do szewskiej pasji. Założenia miałem dwa:
1. Trzymać każdą z talii klanowych osobno - czyli w pudełku musi się znaleźć miejsce na siedem talii, z których każda ma ok 25 mm grubości, dodatkowo talia kart pozostałych (łaska imperialna, karty z podsumowaniem zasad, inne niewykorzystane karty) plus karty honoru, plus żetony kręgów, żeton pierwszego gracza, żetony honoru i losu.
2. Maksymalnie domknąć pudełko - po pierwsze nie lubię widoku niedomkniętych pudełek, po drugie zastanawiam się, na ile takie częściowe zamknięcie jest solidne.

Podstawowy problem jaki miałem to zmieszczenie tych wszystkich talii w tak małym pudełku. Jego wysokość nie pozwala postawić kart pionowo, jednocześnie nie da się ich wszystkich ułożyć poziomo. Wpadłem na pomysł, by je umieszczać pod skosem, lekko nachodzące na siebie. Generalnie pierwsze popołudnie poszło na planowanie, mierzenie, przykładanie, liczenie, kombinowanie, jeszcze raz liczenie, mierzenie, przykładanie. W końcu się udało coś wymiślić. Efektem pierwszego popołudnia była ta kartka:
Spoiler:
Drugie popołudnie to cięcie, klejenie i przymiarki na żywo. Całość udało się rozplanować i zmieścić na piance 3mm o rozmiarach 459 x 246 mm.
Spoiler:
Efekt końcowy wygląda tak:
Spoiler:
Udało się pudełko prawie całkiem domknąć, co mnie bardzo cieszy. Niestety są też elementy, z których nie byłem do końca zadowolony. Miałem zbyt tępy nóż, przez co wiele krawędzi jest poszarpanych. Następnym razem się lepiej przygotuję.

Całkowity koszt?
Niewielki kawałek pianki 3mm ~3 zł
Klej ~1 zł
Dwa popołudnia
Dwa piwa
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Nidav pisze: 25 kwie 2019, 22:08 Ja sam skalpel odradzam. Do pierwszych insertów kupiłem właśnie trochę droższy skalpel plus "just in case" całkiem tani nożyk segmentowy, taki do kupienia gdziekolwiek - w papierniczym, budowlanym czy pewnie w większych supermarketach. Nastawiłem się na to, że skalpel i... może brak mi obycia w posługiwaniu się nim, ale cięcia były postrzępione i ciężko było mi dobrze zrobić cięcie. Resztę kontynuowałem tym nożykiem i pracowało mi się z tym wyśmienicie :)
Kurczę, moje doświadczenia są wręcz przeciwne. Co prawda nie kupowałem skalpela specjalnie w tym celu, ot był w domu, więc go użyłem, ale przeskok z noża (nóż techniczny z ostrzem trapezowym) był moim zdaniem ogromny - idealne cięcia, pianka w ogóle nie postrzępiona, ogólnie ach i och. Co prawda operowanie skalpelem jest troszkę trudniejsze i trzeba się przyzwyczaić (mi na początku uciekał z linijki, po której prowadzę cięcia, do tego jest drobniejszy, przez co gorzej w dłoni leży), jednak koniec końców przesiadka była jak najbardziej na plus. Cóż, to pewnie kwestia osobistych preferencji - najważniejsze w końcu jest, żeby końcowy efekt był zadowalający, a nie sposób, w jaki się go osiągnęło. Cóż, przynajmniej w tym przypadku... :D
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Inserty

Post autor: ponika »

Skalpel jest bardzo dobrym nożem, ale bardzo nietrwałym. Trzeba pamiętać że to nóż do miękkich tkanek, jednorazowy. Więc kupno skalpela jako noża na długie dłubaniny nie ma sensu, trzeba raczej liczyć że jedno ostrze starcza na kilkanaście cięć, nie więcej. No i kształt ostrza też ma znaczenie. Ja używam skalpeli do wszystkich prac precyzyjnych i jestem bardzo zadowolona.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Inserty

Post autor: Scamander »

Ktoś może powiedzieć ile orientacyjnie pianek kartonowych o rozmiarze 35x50cm średnio schodzi na jeden insert? Nie mówię tu o jakimś figurkowym kolosie z milionem ścianek tylko przeciętnej grze w stylu Aeon's Enda albo Brzdęka.
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: miszczu666 »

Scamander pisze: 29 kwie 2019, 18:49 Ktoś może powiedzieć ile orientacyjnie pianek kartonowych o rozmiarze 35x50cm średnio schodzi na jeden insert? Nie mówię tu o jakimś figurkowym kolosie z milionem ścianek tylko przeciętnej grze w stylu Aeon's Enda albo Brzdęka.
Dwie do czterech sztuk. Zależy od skomplikowania insertu.
2 to będzie absolutne minimum, jeśli dno insertu też ma być wykonane z pianki. Na dzień dobry schodzi kwadrat 29x29cm.

Ja zawsze kupuję płytę w rozmiarze 70x100cm, i zawsze zostawało po zrobieniu insertu.
Na przykład Terraformację Marsa i Epokę Kamienia zrobiłem oba z jednej płyty, i jeszcze trochę zostało.
Z kolei jak robiłem Star Wars Rebelia, to zostało już niewiele.
Spoiler:
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

ponika pisze: 29 kwie 2019, 15:23Więc kupno skalpela jako noża na długie dłubaniny nie ma sensu, trzeba raczej liczyć że jedno ostrze starcza na kilkanaście cięć, nie więcej.
Hmm, ja wykonałem ich już skalpelem kilkadziesiąt (myślę, że około 40) i jak na razie nie widzę zbytniego zużycia. Zresztą ostrza nie kosztują jakichś ogromnych pieniędzy, więc wydatki związane z eksploatacją skalpela nie są zbyt duże.
Scamander pisze: 29 kwie 2019, 18:49Ktoś może powiedzieć ile orientacyjnie pianek kartonowych o rozmiarze 35x50cm średnio schodzi na jeden insert?
Nie mam dużego doświadczenia (dwa inserty gotowe, trzeci "w drodze"), ale jeżeli gra nie potrzebuje miliona pojemniczków, czy też innych cudów-wianków, to dwa takie arkusze powinny spokojnie wystarczyć (wraz z ewentualnym zapasem "na wszelki wypadek"), zakładając, że spód insertu wykonasz np. z brystolu. Osobiście jednak bardziej polecam arkusze mniejsze (ja kupuję 25x35), ponieważ te większe są bardziej wygięte, a przynajmniej takie są w sklepie, w którym się zaopatruję. Taki wygięty pianko-karton ciężko później wyprostować i sprawia trudności przy klejeniu.
miszczu666 pisze: 29 kwie 2019, 20:33Ja zawsze kupuję płytę w rozmiarze 70x100cm, i zawsze zostawało po zrobieniu insertu.
A jak z "prostotą" tak dużego arkusza? Tam gdzie ja kupuję, nawet 25x35 są wygięte lekko, o tych 35x50 już nie mówiąc.
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 260
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 156 times
Kontakt:

Re: Inserty

Post autor: miszczu666 »

Vakarian89 pisze: 29 kwie 2019, 20:43
miszczu666 pisze: 29 kwie 2019, 20:33Ja zawsze kupuję płytę w rozmiarze 70x100cm, i zawsze zostawało po zrobieniu insertu.
A jak z "prostotą" tak dużego arkusza? Tam gdzie ja kupuję, nawet 25x35 są wygięte lekko, o tych 35x50 już nie mówiąc.
Nie trafiłem jeszcze na wygięte. Widocznie w "moim" sklepie przechowują to jakoś lepiej :wink:
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

miszczu666 pisze: 29 kwie 2019, 21:01Nie trafiłem jeszcze na wygięte.
Zazdroszczę. Tak jak już pisałem, trudno tę piankę wyprostować, a przyklejanie takiego wygiętego elementu to prawdziwa mordęga (wydaje się, że wszystko już super, klej związał, a po chwili się odkleja, bo pianka "odbija" z powrotem... Rrragh! :evil: ).
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Inserty

Post autor: KamradziejTomal »

Zazdroszczę. Tak jak już pisałem, trudno tę piankę wyprostować, a przyklejanie takiego wygiętego elementu to prawdziwa mordęga (wydaje się, że wszystko już super, klej związał, a po chwili się odkleja, bo pianka "odbija" z powrotem... Rrragh! :evil: ).
Niuch niuch, pachnie mi to na robotę dla szpilek :D Wygięte elementu można naprostować (szpilki robią robotę ale można łapką próbować) niestety płyty lubią się "łamać", tzn. karto się zagina a pianka w środku zbijać.

Ja bym się nie przejmował bo generalnie więcej kuku robi się insertom krzywo tnąc elementy i potem je doginając (co na początku jest dosyć typowym problemem) niż krzywą płytą na start. Jeśli ktoś ma możliwość kupić lokalnie - to po prostu można spojrzeć czy płyta jest wygięta i wziąć inną jeśli tak. Moje płyty dostały lekkiego banana od wilgoci a nie mam z nimi żadnych problemów.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Vakarian89
Posty: 90
Rejestracja: 27 sty 2019, 21:26
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: Inserty

Post autor: Vakarian89 »

Niuch niuch, pachnie mi to na robotę dla szpilek :D Wygięte elementu można naprostować (szpilki robią robotę ale można łapką próbować) niestety płyty lubią się "łamać", tzn. karto się zagina a pianka w środku zbijać.
Szpilki? Testowałem je przy moim pierwszym kontakcie z pianko-kartonem i muszę przyznać, że nie przekonały mnie one do siebie. Nie dość, że trzeba uważać przy wbijaniu (wejdzie taka trochę pod kątem i wychodzi gdzieś bokiem), to jeszcze po wyjęciu zostają szpetne dziurki. Można je co prawda zostawić na stałe, ale jakoś to do mnie nie przemawia.
Ja bym się nie przejmował bo generalnie więcej kuku robi się insertom krzywo tnąc elementy i potem je doginając (co na początku jest dosyć typowym problemem) niż krzywą płytą na start. Jeśli ktoś ma możliwość kupić lokalnie - to po prostu można spojrzeć czy płyta jest wygięta i wziąć inną jeśli tak. Moje płyty dostały lekkiego banana od wilgoci a nie mam z nimi żadnych problemów.
Ja z tymi kupionymi problem mam - po przyklejeniu lubią się odklejać, wracając do swojej "normalnej", zakrzywionej postaci. Pewnie dałoby się temu zaradzić, korzystając ze wspomnianych szpilek, ale... Patrz poprzedni akapit. :wink:

Tak jeszcze a propos wyginania pianko-kartonu - wczoraj robiłem mały test i nakleiłem na kawałek (mniej więcej 100x70mm) brystol wikolem i całość strasznie się wygięła. Wikolu nałożyłem naprawdę cieniutką warstwę, aby uniknąć takiej właśnie sytuacji (i żeby brystol się nie marszczył), a i tak się wygięło.
Awatar użytkownika
Scamander
Posty: 500
Rejestracja: 05 gru 2018, 14:20
Has thanked: 156 times
Been thanked: 146 times

Re: Inserty

Post autor: Scamander »

Jeszcze wracając do tematu polecanych ostrzy.

Ja kupiłem nóż modelarski TOPEX w sklepie budowlanym, koszt 12 złotych (więc o niebo taniej niż polecana gdzieniegdzie OLFA za 30 czy nawet 60 złotych) i w tym mamy 2 dodatkowe ostrza.

Po skończeniu jednego insertu ze średnią ilością ścianek nóż jeszcze nie rwie brzegów.

https://ceneo.pl/13505482
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 264 times
Been thanked: 593 times

Re: Inserty

Post autor: arian »

Nie wiem jak to się ma do twardości ostrza ze skalpela Olfa, ale u mnie w zestawie za niecałe 40 zł było 30 ostrzy, więc też nie jest źle. Chociaż zgadzam się, że tępią się bardzo szybko nawet przy cięciu laminowanego papieru. Bo skalpel daje przewagę przy cięciu niewielkich elementów, szczególnie zaokrągleń bez użycia linijki. Przy prostych cięciach ta przewaga nad zwykłym nożykiem segmentowym znika.
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Inserty

Post autor: autopaga »

Robię projekt insertu do dwóch lcgów, mają być wycięte w sklejce na zamówienie. Od razu mówię, że geekmod mi się nie podoba. Wolę zrobić dokładnie tak jak chcę, i użyć dwóch pudełek, wtedy karty wchodzą w pionie.

Mam pytanie techniczne, może ktoś coś wycinał i wie. Jak wygląda sprawa z wymiarami zębów do składania ścianek, czy wpust ma mieć ten sam wymiar co wcięcie i fajnie to wejdzie na wcisk. Czy lepiej dać 0,1mm luzu? Nie wycinałem nic w sklejce do tej pory, nastomiast w stali sporo i zawsze dawałem 0,1 luzu, ale stal to nie drewno, może fajnie wejdzie na 0.
Lukić
Posty: 237
Rejestracja: 28 mar 2019, 09:31
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 49 times
Been thanked: 71 times

Re: Inserty

Post autor: Lukić »

Scamander pisze: 02 maja 2019, 11:49 Jeszcze wracając do tematu polecanych ostrzy.

Ja kupiłem nóż modelarski TOPEX w sklepie budowlanym, koszt 12 złotych (więc o niebo taniej niż polecana gdzieniegdzie OLFA za 30 czy nawet 60 złotych) i w tym mamy 2 dodatkowe ostrza.

Po skończeniu jednego insertu ze średnią ilością ścianek nóż jeszcze nie rwie brzegów.

https://ceneo.pl/13505482
Kupiłem ostatnio jeden z tańszych krążkowych. W porównaniu z segmentowym to po prostu bajka. Proste i wygodne cięcie, szczególnie na długich krawędziach. Jedynie przy wcięciach musiałem się posiłkować innym nożykiem, krążkowym tego się nie da zrobić i w narożniki trzeba wciąć się czymś precyzyjnym.
...słaba ta gra, nawet nie ma premii za przejście przez start...
autopaga
Posty: 1402
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 91 times
Been thanked: 311 times

Re: Inserty

Post autor: autopaga »

Zrobiłem projekty insertów do L5R i Gry o tron lcg, jutro chcę puścić do wycięcia ze sklejki, czy ktoś ma może na szybko jakieś techniczne uwagi, które mógłbym jeszcze wziąć pod uwagę przed wysłaniem plików na laser?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Projekt zakłada użycie dwóch wieczek i jednego spodu, dzięki czemu karty mieszczą się w pionie finalnie wyglądałoby to tak:
Obrazek

Zostało mi bardzo dużo miejsca, więc w środku umieszczę w woreczkach karty do ewentualnych zmian w talii. Znalazłem wycinkę za 3,50zł za metr i wychodzi 100zł za oba.
ODPOWIEDZ