(Print & Play) Indonesia

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

(Print & Play) Indonesia

Post autor: Sir_Yaro »

Obrazek
Primary Name
Indonesia: Alternate Names
Year Published: 2005
Designers: Jeroen Doumen,Joris Wiersinga
Categories: Economic, Industry / Manufacturing, Transportation
Mechanisms: Area Control / Area Influence, Auction/Bidding, Pick-up and Deliver, Stock Holding

Rank:
Overall 191
Strategy 98

Zdjęcia:
http://foto.czarniak.org/album/DIY/Indonesia

Pliki:
http://bit.ly/indonesia_pnp_pl
Ostatnio zmieniony 11 sie 2023, 18:25 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: [Print & Play] Indonesia

Post autor: Ave Jupiter »

elegancko, aż mordeczka się cieszy :)
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: (Print & Play) Indonesia

Post autor: stalker7 »

skąd gdzie te stateczki?;)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1639
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 352 times
Kontakt:

Re: (Print & Play) Indonesia

Post autor: Sir_Yaro »

stalker7 pisze: 06 gru 2018, 11:30 skąd gdzie te stateczki?;)
Ja sobie odlewam z żywicy albo wycinam laserowo ze sklejki

ale mozna kupić:
https://www.spielematerial.de/en/catalo ... lt/?q=ship
https://mepel.pl/pl/searchquery/statki/ ... url=statki
https://www.spielematerial.de/en/replac ... nesia.html
stalker7
Posty: 711
Rejestracja: 13 maja 2017, 08:04
Lokalizacja: Podkarpacie wariacie
Been thanked: 3 times

Re: (Print & Play) Indonesia

Post autor: stalker7 »

Zestaw wychodzi najtaniej, tylko szkoda, że nie dali tam tych transportowców, żeby można było sobie kostki położyć.
Indonezję od dawna chciałem mieć, jednak poszedłem w 18xx :P Ale przy cenie pnp na pewno kiedyś zrobię.
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: (Print & Play) Indonesia

Post autor: obo_bb »

OK, ze względu na trudną dostępność postanowiłem zrobić swoją pierwszą PnP i padło na Indonesię, bo była b. wysoko na radarze.
Krótka relacja:
1. Plansza - wydruk na rollup'ie blackout. Jestem bardzo zadowolony z efektu, materiał dobrze leży na stole, jest matowy (nie odbija za mocno światła), nic się po nim nie ślizga, mapa jest w całości.
Jedyny minus, że jest zwijana, nie poskładasz jej do pudełka.
Rozmiar 92,77x46,74cm.
Wygląda to mniej więcej tak (drukowałem dwie mapki z różnymi odcieniami mórz - jeden szary, drugi lekko niebieski, bo cena była i tak zaokrąglana do 1m2):
Spoiler:
2. Karty
Wydruk na papierze samoprzylepnym, przyklejone obustronne na tekturę introligatorską 1mm.
Spoiler:
3. Żetony wielkość 14x14mm
Wydruk na papierze samoprzylepnym, przyklejone obustronne na tekturę introligatorską 1,5mm.
Trochę miałem problemy ze spasowaniem, awers jest przesunięty względem rewersu o około 0,5mm i widać na niektórych żetonach czarną kreskę..
Rewers trzeba by przygotować bez tych linii cięcia - to tak na przyszłość, dla potomnych. Experience level +1.
Spoiler:
4. Lakierowanie
Nie przyklejałem (bo nie miałem) folii zabezpieczającej na karty i żetony, zamiast tego lakieruję całość lakierem bezbarwnym matowym.
Tworzy to powłokę zabezpieczającą wydruki. Karty i żetony stają się po tym lekko szorstkie co może się podobać lub może komuś przeszkadzać ;) zależne od preferencji.
Spoiler:
5. Kosteczki, dyski, stateczki - zakupione w Mepelu, starałem się je tak dobrać, aby kolory graczy nie zachodziły na kolory towarów.
Niektóre kolory musiałem przemalować, bo odcienie znaczników i statków były jednak inne, a niektórych nie było w wystarczającej ilości.
Jedyne co mi nie spasowało to kryształki akrylowe, które chciałem użyć jako znaczniki miast (nie było na stanie ładnych kamyków). Okazały się za małe i w trakcie gry zamieniliśmy je na cylindry.
I tak zostanie, bardzo dobrze je widać podczas gry, a jest to kluczowy element wokół którego wszystko się kręci.
Spoiler:
Wielkie, wielkie podziękowania dla Sir_Yaro za wszystkie wskazówki z wątku viewtopic.php?f=5&t=44462#p819547 oraz za udostępnione materiały.
Mapę trochę przerabiałem na swoje potrzeby (wybrałem tę starą implementację, bo bardziej mi się podobała).
Żetony również.

A tak to wyszło w całej swej okazałości.
Widoczne są tu jeszcze planszetki graczy oraz karta z tabelą do kalkulacji fuzji - wydrukowane na papierze kredowym mat 300g.

Początek gry:
Spoiler:
Koniec gry:
Spoiler:
PS. Po pierwszej partii na szybko dorobiłem jeszcze mniejsze żetony kompanii (pliki były w udostępnionych zasobach) - będą służyły do wyłożenia na mapę na początku ery a, b i c.
Te większe (służące jako akty własności z rewersem określającym status kompanii w fazie operacyjnej ) są trochę za duże, w szczególności w późniejszych erach jak plansza robi się zabudowana.
Bedzie to bardziej funkcjonalne rozwiązanie.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2021, 09:07 przez obo_bb, łącznie zmieniany 4 razy.
pasza_sadyka
Posty: 194
Rejestracja: 11 lis 2017, 19:52
Lokalizacja: Ùlëniô
Has thanked: 54 times
Been thanked: 65 times

Re: (Print & Play) Indonesia

Post autor: pasza_sadyka »

Planszę skalowaleś do wydruku czy dałeś drukarni sam plik a oni ogarnęli resztę? Ile wyniósł druk planszy?
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: (Print & Play) Indonesia

Post autor: obo_bb »

pasza_sadyka pisze: 27 wrz 2021, 14:04 Planszę skalowaleś do wydruku czy dałeś drukarni sam plik a oni ogarnęli resztę? Ile wyniósł druk planszy?
Oryginalny plik był ustawiony na 187dpi co dawałoby dla aktywnego obszaru zadruku (mapa z ramką bez spadów) na dłuższym rozmiarze około 100cm (czyli brak obszaru na spady, ale zależałoby to od specyfikacji maszyny drukujacej).
Nie chciałem takiej dużej mapy i zmieniłem ustawienie na 200dpi (co w tym przypadku zmniejszyło rozmiar i dało około 92,7cm x 46,7 dla mapy w ramce) a całościową szerokość pliku do druku ustawiłem na 100cm (bo tak było w ofercie dla danego produktu, ale po tym co przyszło z drukarni wychodzi, że szerokość całego zadruku może być 100cm, bo i tak zostawili po kilka cm na spady - patrz zdjęcia planszy przed docinaniem).
Ustawiałem też profil barwny na typowo drukarski >> Coated Fogra 39 (to jest standaryzowany CMYK).

Jeżeli ktoś chce to prześlę mu mapkę na maila (nie wiem czy można to udostępniać np na bgg, bo sama mapa nie jest moim dziełem, tylko ją przerabiałem)?
Drukowałem tu: https://wydrukujemy.to/plakaty-wielkoformatowe/
Spoiler:
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: (Print & Play) Indonesia

Post autor: obo_bb »

Okleiłem jeszcze pudełko..
Spoiler:
..a krawędzie kart pomalowałem na czarno, dodatkowo widać też w tle osłonkę na kasę:
Spoiler:
Awatar użytkownika
obo_bb
Posty: 138
Rejestracja: 18 sie 2017, 15:23
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 249 times
Been thanked: 76 times

Re: (Print & Play) Indonesia

Post autor: obo_bb »

Mapka dostępna już na bgg (udało mi się w końcu skontaktować z twórcą oryginału i uzyskać pozwolenie):
https://boardgamegeek.com/filepage/2330 ... rst-editio
ODPOWIEDZ