Malowanie figurek - ekspresowe metody

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

To zależy co chcesz osiągnąć bo i wash i drybrush da inny efekt. Jeżeli chcesz malować contrastami to raczej wash jest zbędny bo tylko niepotrzebnie przytłumi barwy Contrast.

Także strzelając w ciemno raczej bym stawiał na kombinację Contrast + Drybrush. Co nie znaczy, że musisz koniecznie akurat te farby kupować albo, że efekt będzie zgodny z Twoimi oczekiwaniami.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: donmakaron »

Contrast i oszczędny dry bardzo dobrze działają razem. Wash zasadniczo nie potrzebny, można sterować contrastem tak, żeby uzyskać podobne efekty.
Revol
Posty: 71
Rejestracja: 23 paź 2018, 15:36
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Revol »

No to super dzięki za odpowiedzi, jeszcze co nie co poczytam o tych farbach dry i technical i jakiś set startowy sobie kupię ;) Jeżeli chodzi o farby Dry ma znaczenie jakiej firmy farbę wybiorę tzn. lepiej wziąść citadel czy lepiej valejlo czy jest to według uznania. Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Pierzasty »

Revol pisze: 23 sty 2020, 14:33 No to super dzięki za odpowiedzi, jeszcze co nie co poczytam o tych farbach dry i technical i jakiś set startowy sobie kupię ;) Jeżeli chodzi o farby Dry ma znaczenie jakiej firmy farbę wybiorę tzn. lepiej wziąść citadel czy lepiej valejlo czy jest to według uznania. Dzięki za odpowiedzi.
O ile mi wiadomo tylko Citadel robi specjalne galaretki do drybrusha.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

O ile mi wiadomo tylko Citadel robi specjalne galaretki do drybrusha.
Które nie są wogóle potrzebne bo drybrush można zrobić zwykłą farbą z tak samo dobrym efektem.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Revol
Posty: 71
Rejestracja: 23 paź 2018, 15:36
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Revol »

To jeszcze takie pytanie na ile figurek wystatczy mi Citadel Spray - Wraithbone ? Planuje pomalować około 150 z tego 15 figurek około 90mm a reszta standard 32mm i 22mm. Figurki z The edge dawnfall i część figurek z innych planszówek.
Ps: sprzedałem lampy i budżet na farbki się powiększył co mnie cieszy :)
Czy aby zrobić efekt krwi na broni czy tez zbroi to naprawdę trzeba lupić technical blood for blood god czy da się to zrobić contrastem czerwonym ?
Pozfrawiam
Edit. Na filmikach widzę, że osoby malujące Contrasyami biorą farbę bezpośrednio z pojemnika czu to oznacza że nie ma potrzeby robienia sobie tzw. Mokrej palety ?
Dodam od siebie, że warto kupić biały base żeby w razie zlania się kolorów było można w miarę uratować figurkę. To powinno pomóc przy expresowym malowaniu ;)
Pozdro.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

To jeszcze takie pytanie na ile figurek wystatczy mi Citadel Spray - Wraithbone ?
Trudno powiedzieć - być może starczy Ci na wszystkie. I tak nie ma sensu wszystkiego na raz podkładować. Jeżeli już koniecznie musi to być FARBA w sprayu akurat od GW to kup, psikaj na bieżąco i jak się skończy to dokupisz.
Czy aby zrobić efekt krwi na broni czy tez zbroi to naprawdę trzeba lupić technical blood for blood god czy da się to zrobić contrastem czerwonym ?
Pewnie, że się da - akurat jedna farba to może być za mało. Blood for the Blood God albo inne specyfiki od konkurencji mają ten plus że teoretycznie wszystko jest w jednej butelce.
Na filmikach widzę, że osoby malujące Contrasyami biorą farbę bezpośrednio z pojemnika czu to oznacza że nie ma potrzeby robienia sobie tzw. Mokrej palety ?
Akurat Contrasty faktycznie nie wymagają rozcieńczania i można je brać prosto ze słoika.
Dodam od siebie, że warto kupić biały base żeby w razie zlania się kolorów było można w miarę uratować figurkę. To powinno pomóc przy expresowym malowaniu
Wogóle warto mieć normalne farby (nie musząbyć od GW= wszelkie poprawki i dokładniejszą robotę wygodniej się robi normalnymi farbami a nie Contrastami
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: donmakaron »

Blood angels red sprawdzi się jako krew - jest bardzo wyrazisty i intensywny, ale jednocześnie będzie się rzucać w oczy, jeśli zostanie użyty również jako nie-krew.

Odnośnie białego (czy tam w kolorze podkładu) do ratowania rozlanych po figurce kontrastów to działa, jednak czasami widzę różnicę między kontrastem kładzionym na podkładzie w sprayu a tym z pędzla. Na sprayu farba jest bardziej matowa i lepiej się rozkłada pigment. Kontrast na bazie ze słoiczka błyszczy.
Revol
Posty: 71
Rejestracja: 23 paź 2018, 15:36
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Revol »

Dzięki za odpowiedzi i sugestie ;) Pytam czy mi wystarczy tego podkładu bo w lokalnym sklepie musiałbym dołożyć 12 zł więc sporo, to prawie jedna farba gratis xD :) różnica w contrastach to 4zł ... sporą marże nalicza sobie ten mój lokalny sklep ;/ pozdrawiam i jeszcze raz dzięki za odp. :wink: jak już zakupie i pomaluje figurki to podeślę zdj.
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

Naprawiłem fotki w pierwszych postach.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: raiden25 »

Gromb pisze: 18 gru 2019, 15:59
Devon885 pisze: 17 gru 2019, 12:58
Haemophilus pisze: 24 paź 2019, 20:18 Contrasty są dość płynne, więc nawet jak się pigment osadzi, to dość szybko idzie to wymieszać potrząsaniem. Natomiast do farbek base i layer zawsze wrzucam kulkę nierdzewną do mieszania, bo są bardzo gęste.
z ciekawości skąd miałeś taką kulkę?
Zerknij tutaj: lub
Zastanawia mnie czy to nie są kulki od pistoletu. Również 5,5mm. Mam ich bardzo dużo, zastanawiam się czy są z tego samego zrobione - ktoś testował?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: vaski »

Przetestuj.
Obrazek
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1384
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: raiden25 »

RUNner pisze: 11 lip 2019, 17:37 Przygotowałem sobie taki wzornik, bo jak pisałem w poprzednim poście, ciężko ogarnąć kolorystykę po kolorze pojemniczka. Może komuś się to przyda.
Obrazek
A ja sobie zrobiłem takie próbniki. Podstawki wycięte z pleksi wsuwane na zatrzask z tylu w listwę również z pleksi. Każda podstawka ma swoją nazwę aby wygodniej było je odkładać na miejsce :) Potraktowałem je dedykowanym podkładem Grey Seer (ten biały wydaje mi się zbyt jaskrawy). Następnie całość pomalowana na swój kolor i zabezpieczona bezbarwnym. Zostało jeszcze miejsce na 5 kolorów choć i tak już mam sporo :) Z efektu jestem mega zadowolony, szczególnie ze widzę od razu jaki kolor uzyskam na figurce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: RUNner »

Cthulhu z gry Cthulhu Death May Die, pomalowany contrastami i lekkim drybrushem na koniec:
https://drive.google.com/file/d/1pY7QBi ... p=drivesdk
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
ariser
Posty: 1137
Rejestracja: 16 lut 2016, 19:29
Lokalizacja: Cieszyn
Has thanked: 63 times
Been thanked: 49 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: ariser »

RUNner pisze: 06 maja 2020, 22:51 Cthulhu z gry Cthulhu Death May Die, pomalowany contrastami i lekkim drybrushem na koniec:
https://drive.google.com/file/d/1pY7QBi ... p=drivesdk
Rozjaśnienia na mackach robiłeś tylko dry brushem?
"W grze doszło do momentu niedociągnięcia, który jest spowodowany wielkością gry i jej nieidealnością."
vegathedog, 2019
Kupię / Sprzedam
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

RUNner pisze: 06 maja 2020, 22:51 Cthulhu z gry Cthulhu Death May Die, pomalowany contrastami i lekkim drybrushem na koniec:
https://drive.google.com/file/d/1pY7QBi ... p=drivesdk
Super! Ile czasu zajął?
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 572 times
Been thanked: 1028 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: RUNner »

ariser pisze: 07 maja 2020, 08:05 Rozjaśnienia na mackach robiłeś tylko dry brushem?
Macek to w ogóle nie tykałem.
Cyel pisze: 07 maja 2020, 09:26 Super! Ile czasu zajął?
Nie mam pojęcia. Za to sporo farby zużył :)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

https://www.youtube.com/watch?v=sT9UTxb5kPE

Pan fajnie opisuje proces. Wprawdzie 70 godzin malowania nie brzmi jak coś szczególnie ekspresowego, dopóki nie zobaczy się finalnego efektu tych 70 godzin pracy czyli ... armię 220 orków w tym czołgi, samoloty, dreadnoughty.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Azel
Posty: 279
Rejestracja: 16 gru 2018, 17:04
Has thanked: 77 times
Been thanked: 39 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Azel »

Jaki lakier w sprayu polecacie?

Byłem pewien, że wezmę Vallejo Satin Varnish, ale gdzieś przeczytałem, że pozbawia kolory intensywności. Generalnie chciałbym by lakier jak najmniej wpływał na kolory.
Sprzedaję: Etherfields - Dreamwalker Pledge Sundrop PL + Thorn + Funeral Witch + Sphinx + Creatures
maggier
Posty: 5
Rejestracja: 28 maja 2015, 17:52
Been thanked: 2 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: maggier »

<r>Zaczynam dopiero przygodę z malowaniem figurek. To moja pierwsza figurka <E>;)</E> chciałabym się dowiedzieć jakie uważacie rzeczy za niezbędne w które muszę się wyposażyć; co polecacie; jakie techniki muszę poznać; i możecie napisać jakieś uwagi co robię nie tak</r>
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

@Azel i @Magier, zerknijcie do drugiego tematu o malowaniu tutaj:

viewtopic.php?f=61&t=19540

Lub moje krótkie podsumowanie o podstawach malowania tutaj:

viewtopic.php?f=61&t=61689
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Cyel
Posty: 2567
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1422 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Cyel »

https://www.youtube.com/watch?v=xkqsziigYUY

Podobnie jak poprzedni filmik - ekspresowe metody, 80-figurkowa armia gotowa podczas jednej doby malowania. Wygląda super!

Najważniejsze to mieć dobry plan by kolejne etapy malowania uzupełniały poprzednie a nie wymagały powrotów i poprawek.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
addekk
Posty: 642
Rejestracja: 28 gru 2018, 11:54
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 44 times
Been thanked: 103 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: addekk »

Hejka przymierzam się do zakupu kilku kolorów z palety citadel contrast szczególnie myślę nad kolorem niebieskim i zielonym które z odcieni są godne polecenia które mniej ?
Z racji że kilka moich pędzli się już zniszczyło szukam na nowo całego zestawu dobrych cena do jakości pędzli
Jaki pędzel 0 jaki 2
Kupować jakieś twarde pędzle do suchego pędzla ? Jakiej firmy są godne polecenia.
Szukam dobrego Metalika w kolorze miedziowym jest jakiś godny polecenia ?
Weźże chodźże grać BGG
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: KamradziejTomal »

Niebieski i zielony kolor ale do malowania czego? Contrasty to raczej farby pod konkretną robotę - jaki efekt chcesz osiągnąć?

Odnośnie pędzelków do normalnego malowania niezmienne te wymienione przeze mnie tutaj:

viewtopic.php?f=61&t=61689

Odnośnie drybrusha to potrzebne Ci są wręcz przeciwnie - mięciutkie pędzelki. Zależy co chcesz malować ale świetne efekty dają pędzelki do cieniowania powiek. Ja sobie ostatnio bardzo cenię taki rozmiar:

https://t.allegro.pl/oferta/inter-vion- ... s=/KcHRHuP

Metaliki akrylowe najlepsze znajdziesz w serii Vallejo Metal Color.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Matiel
Posty: 147
Rejestracja: 13 mar 2018, 13:02
Has thanked: 6 times
Been thanked: 12 times

Re: Malowanie figurek - ekspresowe metody

Post autor: Matiel »

Co do metalików to jest też przecudny Vallejo Liquid Gold i pochodne ( srebro i miedź też). Ale to już troszkę wyższa szkoła jazdy, bo rozcieńczasz alkoholem. Najlepiej izopropylowym- używając wody zacznie nam rdzewieć na modelu/w słoiczku jeśli nabieraliśmy mokrym pędzlem farby na paletę. Pędzle z naturalnego włosia niszczy jeszcze bardziej niż zwykłe metaliki. No i trzeba być szybkim, bo alko szybko wysycha i nie da się ich używać na mokrej palecie. Ale efekt lustrzanych wręcz metali jest tego warty.
ODPOWIEDZ