Lampa do malowania

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
promykx
Posty: 247
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Lampa do malowania

Post autor: promykx »

Postanowiłem że rozejrzę się za jakąś lampa modelarsko-kosmetyczno-warsztatową, generalnie cokolwiek porządnego a lepszego niż dziecięca biurkowa lampa led :). Znalazłem jedynie kilka postów w wątku o malowaniu figurek gdzie jest parę modeli podanych. Posty są sprzed paru lat ale widząc po cenach to niewiele się zmieniło :) Ceny podane w 2016(czy 2017) tych lamp są takie same albo droższe.
W owych kilku postach są podane takie lampy jak:

Velleman VTLAMP6
SONOBELLA BSL-01 LED 24W
i jakaś budżetowa: Lampa Aigostar Led 10W Z Dotykowym Ściemniaczem 178642
linki (bez wielkiego szukania okazji) w spoilerze Rozstrzał cenowy dla tych 3 modeli jak widać jest od 140 do 400zł. Po poczytaniu o nich i innych lampach nasuwa się wniosek że za "profesjonalną" trzeba wydać 250+ zł, ta biedniejsza jest za ok 140 zł. Zdaję sobie sprawę że owy rozstrzał ~100zł to indywidualne podejście i zależnie od obcowania z lampą może to być warte wydać więcej. Celowo nie pytam o wybranie za mnie modelu, tylko bardziej o poszerzenie moich horyzontów :) Może jednak macie jakieś opinie, przygody czy anegdoty którymi chcielibyście się podzielić.

Osobiście myślałem raczej o ledowej opcji niż świetlówkowej. Wydaje mi się to trwalsze i dodatkowo można sobie regulować natężenie światła.

Stąd moje pytania do was.
Jakie macie sami lampki do malowania? co uważacie za dobre w nich a co złe, czy jakieś przejście z jednej na drugą spowodowało że wasz komfort pracy wystrzelił w kosmos.
Co możecie polecić, a co odradzić?
Czy może wyszły w międzyczasie jakieś inne warte uwagi modele lamp?
Cokolwiek coby rzuciło światło na pomoc w wyborze mi i może komuś innemu odpowiedniego oświetlenia.
Golfang
Posty: 1977
Rejestracja: 10 wrz 2018, 21:47
Lokalizacja: Będzin
Has thanked: 227 times
Been thanked: 310 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Golfang »

promykx pisze: 27 sie 2021, 11:16 Postanowiłem że rozejrzę się za jakąś lampa modelarsko-kosmetyczno-warsztatową, generalnie cokolwiek porządnego a lepszego niż dziecięca biurkowa lampa led :). Znalazłem jedynie kilka postów w wątku o malowaniu figurek gdzie jest parę modeli podanych. Posty są sprzed paru lat ale widząc po cenach to niewiele się zmieniło :) Ceny podane w 2016(czy 2017) tych lamp są takie same albo droższe.
W owych kilku postach są podane takie lampy jak:

Velleman VTLAMP6
SONOBELLA BSL-01 LED 24W
i jakaś budżetowa: Lampa Aigostar Led 10W Z Dotykowym Ściemniaczem 178642
linki (bez wielkiego szukania okazji) w spoilerze Rozstrzał cenowy dla tych 3 modeli jak widać jest od 140 do 400zł. Po poczytaniu o nich i innych lampach nasuwa się wniosek że za "profesjonalną" trzeba wydać 250+ zł, ta biedniejsza jest za ok 140 zł. Zdaję sobie sprawę że owy rozstrzał ~100zł to indywidualne podejście i zależnie od obcowania z lampą może to być warte wydać więcej. Celowo nie pytam o wybranie za mnie modelu, tylko bardziej o poszerzenie moich horyzontów :) Może jednak macie jakieś opinie, przygody czy anegdoty którymi chcielibyście się podzielić.

Osobiście myślałem raczej o ledowej opcji niż świetlówkowej. Wydaje mi się to trwalsze i dodatkowo można sobie regulować natężenie światła.

Stąd moje pytania do was.
Jakie macie sami lampki do malowania? co uważacie za dobre w nich a co złe, czy jakieś przejście z jednej na drugą spowodowało że wasz komfort pracy wystrzelił w kosmos.
Co możecie polecić, a co odradzić?
Czy może wyszły w międzyczasie jakieś inne warte uwagi modele lamp?
Cokolwiek coby rzuciło światło na pomoc w wyborze mi i może komuś innemu odpowiedniego oświetlenia.
Ja mam taką - oferta nieaktualna - ale możesz poszukać odpowiednika
https://allegro.pl/oferta/lampka-biurko ... MjI1YjY%3D
Zalety:
- 3 kolory (ciepły, neutralny i zimny)
- 4 można łatwo zginać i kłaść blisko malowanych figurek
- może nie najtańsza - ale daleko jej do tych za 300 czy 400 zł.
Dla mnie jest całkowicie wystarczająca.
----------------
10% flamberg.com.pl
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: rastula »

mam 2 pierwsze

ledowa wydaje mi się lepsza i ma użyteczną funkcję poziomów światła

w tej na świetlówki, po kilku latach przestała mi świecić jedna (tak, również po wymianie;)... nie uzytkowalem jej 8 h dziennie. Pewnie jakiś drobiazg, ale nie jestem elektrykiem :).
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: KamradziejTomal »

Zakupiłem tę trzecią i uważam, że do malowania jest zdecydowanie wystarczająco jasna :) Używam jej już chyba 2-3 rok i nie uskarżam się. Inna sprawa, że startowałem z poziomu zwykła żarówka ;)
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: rastula »

rastula pisze: 27 sie 2021, 13:04 mam 2 pierwsze

ledowa wydaje mi się lepsza i ma użyteczną funkcję poziomów światła

w tej na świetlówki, po kilku latach przestała mi świecić jedna (tak, również po wymianie;)... nie uzytkowalem jej 8 h dziennie. Pewnie jakiś drobiazg, ale nie jestem elektrykiem :).
nie neguję, że taka lampka za 140 świeci...ale myślę, że jak ktoś zobaczy w działaniu, którąś z tych dwóch warsztatowych to raczej nie będzie miał wątpliwości, skąd różnica w cenie.
szalap
Posty: 17
Rejestracja: 17 maja 2019, 11:03
Has thanked: 3 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: szalap »

Zawsze można pomyśleć o takim rozwiązaniu: https://pl.aliexpress.com/item/10050031 ... ceec29b-28
popsmoke
Posty: 30
Rejestracja: 03 lip 2020, 13:24
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: popsmoke »

zawsze opcją jest lampa kreslarska na gwint E27 (np. https://www.ikea.com/pl/pl/p/tertial-la ... -50355395/)
i do tego dobra, mocna żarówka z naturalnym swiatlem (ok. 5500K). w stówce się zamkniesz ze wszystkim, a masz wybór czy to będzie led, czy świetlówka fotograficzna. żarówek można szukać pod hasłem "daylight"
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: shaigan »

Używałem Vallemana lata - super lampa - ale usunąłem bo mi koliduje z nowym biurkiem i większym monitorem, niestety nie mam dedykowanego miejsca do malowania. Valleman ma taka konstrukcje że nie zgina się w miejscu mocowania do przodu, a jak chcesz go przysunąć bliżej on łamie się do tyłu, właził mi na ścianę. Mam ledową (nie widzę już ofert):
Spoiler:
Tego na zdjęciu dobrze nie widać ale ona kładzie się cała do przodu, sam dół ma zawias pozwalający ją nachylić, mocowana jest bolcem do uchwytu (Valleman chyba podobnie), ale tu jakoś swobodniej mi się ja obraca też na boki. Światło ma super barwę do malowania, chociaż stara lampa była trochę jaśniejsza. Szeroka na 54cm, ale konstrukcja znacznie delikatniejsza ładnie ginie na tle ściany, nie zmienia tak biurka w warszat ;).

Nawet można szybko fotkę z malowania cyknąć telefonem:
Spoiler:
Awatar użytkownika
Gribbler
Posty: 533
Rejestracja: 11 wrz 2019, 22:24
Has thanked: 119 times
Been thanked: 383 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Gribbler »

popsmoke pisze: 30 sie 2021, 10:38 zawsze opcją jest lampa kreslarska na gwint E27 (np. https://www.ikea.com/pl/pl/p/tertial-la ... -50355395/)
i do tego dobra, mocna żarówka z naturalnym swiatlem (ok. 5500K). w stówce się zamkniesz ze wszystkim, a masz wybór czy to będzie led, czy świetlówka fotograficzna. żarówek można szukać pod hasłem "daylight"
Dokładnie przy czymś takim maluję. Sprawdza się świetnie.
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Rigidigi »

promykx pisze: 27 sie 2021, 11:16
SONOBELLA BSL-01 LED 24W

Jakie macie sami lampki do malowania? co uważacie za dobre w nich a co złe, czy jakieś przejście z jednej na drugą spowodowało że wasz komfort pracy wystrzelił w kosmos.
Co możecie polecić, a co odradzić?
Czy może wyszły w międzyczasie jakieś inne warte uwagi modele lamp?
Cokolwiek coby rzuciło światło na pomoc w wyborze mi i może komuś innemu odpowiedniego oświetlenia.
To może ja się wypowiem..
Od roku posiadam wymienioną Sonobellę. Generalnie lampa jest w porządku, bardzo funkcjonalna. Tzn ma cztery poziomy świecenia. Najmocniejszego używam do malowania, a najsłabszy idealnie sprawdza się do grania w planszówki. Bardzo duże pole źródła światła powoduje, że cały stół jest równomiernie oświetlony. Mam wersję mocowaną do blatu. Lampa ma bardzo duże możliwości ustawienia pozycji, chyba zawsze znajdziemy takie ustawienie, żeby było dobrze.

Jednak coraz częściej chodzi mi po głowie albo zmiana, albo uzupełnienie tej lampy. Ja lubię mieć do malowania naprawdę dużo światła i wydaje mi się, że ta lampa nie świeci tak mocno jakbym chciał.
Zastanawiam się nad zakupem zwykłem lampy biurkowej z gwintem E27. Swego czasu kupiłem najmocniejszą żarówkę jaką znalazłem w Leroy'a i chcę zobaczyć czy będzie lepiej, czy nie.

Dla kogoś kto nie miał żadnej lampy ta Sonobella będzie full wypas, ale jak napisałem wyżej, wydaje mi się, że można jeszcze lepiej.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2730
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Yuri »

Rigidigi pisze: 13 wrz 2021, 16:57 ...Zastanawiam się nad zakupem zwykłem lampy biurkowej z gwintem E27. Swego czasu kupiłem najmocniejszą żarówkę jaką znalazłem w Leroy'a i chcę zobaczyć czy będzie lepiej, czy nie....
Sam używam takiego rozwiązanie i złego słowa nie powiem. Kupiłem raz lampę dedykowaną, ale powiem szczerze, że centralnie nad polem malarskim przymocowana mocna żarówa E27 u mnie robi robotę.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Rigidigi
Posty: 700
Rejestracja: 14 gru 2015, 16:31
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Has thanked: 92 times
Been thanked: 87 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Rigidigi »

Yuri pisze: 13 wrz 2021, 17:40
Rigidigi pisze: 13 wrz 2021, 16:57 ...Zastanawiam się nad zakupem zwykłem lampy biurkowej z gwintem E27. Swego czasu kupiłem najmocniejszą żarówkę jaką znalazłem w Leroy'a i chcę zobaczyć czy będzie lepiej, czy nie....
Sam używam takiego rozwiązanie i złego słowa nie powiem. Kupiłem raz lampę dedykowaną, ale powiem szczerze, że centralnie nad polem malarskim przymocowana mocna żarówa E27 u mnie robi robotę.
Jaką żarówkę polecasz?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2730
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 321 times
Been thanked: 1241 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Yuri »

Sprawdzę w domu co ja to kupiłem kiedyś, ale po prostu w którymś markecie specjalistycznym wziąłem największą i najmocniejsza jaka była.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
promykx
Posty: 247
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:47
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times
Been thanked: 17 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: promykx »

Trochę pochodziłem po forach modelarskich i poczytałem różnych mądrych ludzi. Poniżej moje notatki. Ciekawe jest porównanie barwy światła na ilość detali które widać i jak to zakłamuje widok kolorów. Parę obrazków w spoilerze
Spoiler:
Puetna jest taka że im więcej o tym czytam tym więcej się dowiaduję że wszystko w cenie która jest dla mnie sensowna jest "badziewnej" jakości :) I najlepszym dla oczu jest najtańsze/najprostsze rozwiązanie. Lampa lub dwie z odpowiednią żarówką.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Cyel »

shaigan pisze: 02 wrz 2021, 21:04 Używałem Vallemana lata - super lampa -
Właśnie takową zakupiłem i nieznośnie bzyczy po włączeniu. Czy to normalne dla takiej świetlówki? Niestety strasznie to irytujące...
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 280
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 297 times
Been thanked: 73 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: psborsuk »

Cyel pisze: 20 lip 2023, 11:28
shaigan pisze: 02 wrz 2021, 21:04 Używałem Vallemana lata - super lampa -
Właśnie takową zakupiłem i nieznośnie bzyczy po włączeniu. Czy to normalne dla takiej świetlówki? Niestety strasznie to irytujące...
VTLAMP6? Raczej nie, moja ma już wiele lat, i jest cicha.
Świt Rebelii... ]:->
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Cyel »

psborsuk pisze: 21 lip 2023, 05:22
Spoiler:
VTLAMP6? Raczej nie, moja ma już wiele lat, i jest cicha.
Tzn bezgłośna? Jak zwykła żarówka?

Hmm, mi sprzedawca odpisał:
Słyszalny dźwięk to dźwięk transformatora (w jednej lampie działa ciszej, w innej głośniej, ale jest słyszalny i jest to normalne).
Dość irytujące jest to jednak gdy próbuję się skupić na pracy
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 841
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 269 times
Been thanked: 251 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Dako »

Cyel pisze: 21 lip 2023, 10:57
psborsuk pisze: 21 lip 2023, 05:22
Spoiler:
VTLAMP6? Raczej nie, moja ma już wiele lat, i jest cicha.
Tzn bezgłośna? Jak zwykła żarówka?

Hmm, mi sprzedawca odpisał:
Słyszalny dźwięk to dźwięk transformatora (w jednej lampie działa ciszej, w innej głośniej, ale jest słyszalny i jest to normalne).
Dość irytujące jest to jednak gdy próbuję się skupić na pracy
Każdy ma inne indywidualne zmysły jedni słyszą/widzą/smakują lepiej a inni gorzej a i z wiekiem to się masakrycznie zmienia ;)
Imho najlepiej w ramach w/w odpowiedzi sprzedawcy kupić identyczną (osobiście lub przez kogoś innego) i porównać.
Wadliwą (tą wg własnych preferencji) odesłać.
Cyel
Posty: 2553
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1209 times
Been thanked: 1408 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Cyel »

O, spoko pomysł :)
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 280
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 297 times
Been thanked: 73 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: psborsuk »

Cyel pisze: 21 lip 2023, 10:57
psborsuk pisze: 21 lip 2023, 05:22
Spoiler:
VTLAMP6? Raczej nie, moja ma już wiele lat, i jest cicha.
Tzn bezgłośna? Jak zwykła żarówka?

Hmm, mi sprzedawca odpisał:
Słyszalny dźwięk to dźwięk transformatora (w jednej lampie działa ciszej, w innej głośniej, ale jest słyszalny i jest to normalne).
Dość irytujące jest to jednak gdy próbuję się skupić na pracy
Tak, moja jest bezgłośna. Jak żarówka.

Nie wiem, jak głośna jest Twoja (jak Dako słusznie zauważył, progi odczuwania u ludzi są różne), ale buczeć, to może transformator na 15kV, a nie taki mikrus w lampce. No chyba, że jest tak kiepsko wykonany (???). Po mojemu, to odpowiedź na zasadzie "trza coś odpisać mądrego, może się odczepi".
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 171 times
Been thanked: 53 times

Re: Lampa do malowania

Post autor: Siersciu »

Sam przez kilka ostanich lat korzystałem ze zwykłych biurkowych lampek. Jednak z wiekiem moje oczy coraz bardziej były zmęczona przy takim oświetleniu więc postanowiłem poszukać czegoś nowego. Moimi kryteriami było aby lampa dawała dobre oświetlenie i żebym nie musiał kupować dwóch. Szukałem na początku w kategorii lampy bezcieniowe, ale nic nie przykuło mojej uwagi, ąż któregoś dnia całkiem przypadkowo trafiłem na to:

https://mepel.pl/green-stuff-world-hobb ... r=1-copied


Wiem, że cena nie zachęca do zakupu, ale lampa naprawdę spełnia moje wymagania i rewelacyjnie mi się przy niej pracuje.
ODPOWIEDZ