Tasowacz

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tasowacz

Post autor: ja_n »

zephyr pisze:Jak już katujemy normalnych ludzi matematyką to pragnę zauważyć iż skończoność zbioru różnych układów w kart w talii i odwracalność tasowania nie są wystarczające, ponieważ może być cykl nie obejmujący stanu początkowego.

Stan A -> B -> C -> ... B -> C -> ... B -> C -> ...
To by oznaczało, że przy tym samym sposobie tasowania A->B i C->B, czyli z dwóch różnych ustawień talii (A i B), tasując w identyczny sposób otrzymamy ustawienie C. Czyli to by znaczyło, że owo tasowanie nie jest jednak odwracalne, bo cofając się ze stanu C nie wiadomo nigdy czy dostaniemy stan A, czy też B.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Tasowacz

Post autor: mbork »

Tak (przynajmniej wg cytowanego artykułu), ale przy tasowaniu "niedoskonałym ) (impefect). To jest zupełnie inny problem.
ja_n pisze:
zephyr pisze:Jak już katujemy normalnych ludzi matematyką to pragnę zauważyć iż skończoność zbioru różnych układów w kart w talii i odwracalność tasowania nie są wystarczające, ponieważ może być cykl nie obejmujący stanu początkowego.

Stan A -> B -> C -> ... B -> C -> ... B -> C -> ...
To by oznaczało, że przy tym samym sposobie tasowania A->B i C->B, czyli z dwóch różnych ustawień talii (A i B), tasując w identyczny sposób otrzymamy ustawienie C. Czyli to by znaczyło, że owo tasowanie nie jest jednak odwracalne, bo cofając się ze stanu C nie wiadomo nigdy czy dostaniemy stan A, czy też B.
Tzn. tam jeszcze są trzy kropki, ale tak czy siak: skoro A -> B, nie może być x -> B dla x różnego od A. Innym słowy, cykl typu A -> B -> C -> ... -> B (z pominięciem A) jest niemożliwy (o ile mamy odwracalność). (Skończoność zbioru kart jest potrzebna w innym miejscu dowodu.)
Awatar użytkownika
Duch
Posty: 209
Rejestracja: 03 lut 2007, 16:59
Lokalizacja: Gdynia

Re: Tasowacz

Post autor: Duch »

mbork pisze:
Tak (przynajmniej wg cytowanego artykułu), ale przy tasowaniu "niedoskonałym ) (impefect). To jest zupełnie inny problem.
Oczywiście. Problem "ile razy nalezy przetasowac talie" jest dla mnie bardziej interesujacy (przynajmniej w kontekscie tematyki tego forum), niz problem "ile razy nalezy przetasowac talie, jezeli jestes robotem, zyjacym w prozni" : )
ODPOWIEDZ