Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

Kurcze miałem już się nie chwalić, ale efekt jest taki fajny....

Oto moja wersja E&T:
Obrazek

Obrazek


Tradycyjnie kilka uwag technicznych:

<A> Plansza
Obrazek
Zrobiona w identyczny sposób jak ta do power grid. Twarde PCV o grubości 1mm. Wielkość - ok. 55 na 40cm (pojedyncze pole ma ok. 32mm), składana na pół. W przyszłości druga jej strona zostanie na pewno wykorzystana do innej gierki.

<B> Żetony nieruchomości
Obrazek Obrazek
Do ich wykonania wykorzystałem również płytkę PCV 1mm. Ponieważ te żetony losuje się z worka, bałem się, że tekturowe nie wytrzymają takich prób. Poza tym często zdejmuje się je z planszy lub wykłada "z ręki". Ogólnie - są narażone na częsty kontakt z łapami graczy, co papierowym lub kartonowym elementom - jak wiadomo - nie służy. Wielkość żetonów - 30mm

<C> Żetony przywódców
Obrazek
Są to plastikowe krążki o średnicy 26mm i wysokości ok. 3mm. po prostu idealne :idea: .

<D> Punkty zwycięstwa i skarby
Obrazek
Do zrobienia PZ w puerto rico użyłem guzików. Tutaj wpadłem na inny pomysł. Jak widzicie, są to oklejone grosiki i 5-groszówki. Wychodzi wielokrotnie taniej. Nie ma chyba w przyrodzie tańszych elementów do gier niż monety ;-)

<E> Fortece
Obrazek
Tu przydało się bycie ojcem. Śmignąłem moim córom kilka klocków lego i z nich skleciłem takie-sobie budowle. Jednak swoje zadanie spełnają całkowicie zadowalająco.

I na koniec pytanie testowe. Mogę spróbować zdobyć troszkę większą ilość elementów, które wykorzystuję w robionych przez siebie grach. Chodzi mi głównie o elementy plastikowe - te, z których zrobiłem kolonistów i surowce do pr, surowce i domki do pg i przywódców do t&e. Oczywiście mogę je kupić a nie zdobyć za friko. Cena pojedynczego takiego elemenciku wynosi ok. 30-40gr. Czy ktokolwiek byłby tym zainteresowny? Jeśli tak, proszę o kontakt. Postaram się pomóc. Nic na tym bym nie zarabiał, a elementy te można by DOWOLNIE wykorzystać do własnych projektów, więc proszę bez ewentualnych uwag na różne tematy. :lol:
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Jak zwykle samoróbki by wc są najwyższej jakości :) Gratuluję. Ja się trochę wstrzymałem z robieniem nowych. Dziś przyszły do mnie oryginaly Sankt Petersburg i Pirate's Cove. Samoróbka tej pierwszej wygląda u mnie całkiem nieźle, ale to i tak malutki pryszcz w porównaniu do wersji sklepowej. Śliczne, takie pozłacane karty, pionki, jednym słowem miód, malina :D O Pirate's Cove to w ogóle się nie wypowiadam...
Wodzu
Posty: 19
Rejestracja: 09 sie 2005, 21:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Wodzu »

No to teraz ja przedstawię swoje dzieło :wink:
Na początku postanowiłem zrobić Puerto Rico - dzięki uprzejmosci co niektórych :) forumowiczów zdobyłem szybko żródła, ale w między czasie naprzyglądałem się na Settlersów z Catanu, no i ta gra zawładnęła moim sercem :lol: .
Polska edycja mi się nie podoba, no a angielska wraz z dodatkami to niezły wydatek, a że jeszcze do tego z zamiłowania zajmuję się modelarstwem od kilkunastu lat, więc z wielką przyjamnością wykonałem sobie własną wersje tej gry.

a mowa o:
Obrazek
no właśnie - oto moi Settlers of Catan

Obrazek
nad żetonami planszy spędziłem najwięcej czasu - wydruk na drukarce atramentowej w najlepszej jakosci na bloku technicznym, potem żetony zostały podklejone twardą tekturką modelarską 1mm , no a na koniec przykleiłem przeźroczystą, samoprzylepną folię - efekt jest wspaniały - wyglądają jak oryginał.

Obrazek

Obrazek
okrągłe żetoniki też są podklejone tekturką, tylko troszke cieńszą, i tak samo jak duże żetony, obklejone przeźroczystą folią.

osiedla, miasta i drogi zapożyczłem narazie z biznesu po polsku (jedna z wersji monopolu) - ale oczywiście będą ładnie wykonane figurki - zastanawiam się jeszcze nad materiałem - mam dwie opcje:
-albo wykonam z modeliny - szybciej i łatwiej
-albo z gipsu odlewanego czy jakiejś masy modelarskiej, żeźbionej i malowanej areografem plus szczegóły pędzelkiem - to jest bardziej pracochłonna opcja, ale pewnie efekt też będzie fajniejszy :wink:

Obrazek
Na koniec karty - są wierną kopią oryginału angielskiego.
Jak wspomniałem polskie wydanie mi się nie podoba - najbardziej przypadło mi do gustu właśnie angielskie :wink:
Karty są oczywiscie przetłumaczone; wydruk - drukarka atramentowa na bloku technicznym, karty zostały pokryte lakierem do rysunków itd..., który można kupić w każdym sklepie z przyborami dla plastyków
no i to by było na tyle :wink:

co do dalszych planów - właśnie zacząłem przymierzać sie do dodatku Seafarers of Catan no i następnie ambitny plan wykonania Cities and Knights of Catan

ps. zdjęcia mi wyszly troszkę niewyraźne, no ale chyba widać w miare dobrze wszystko :wink:
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2005, 21:53 przez Wodzu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Coż samo wykonanie oczywiście wzbudza podziw i szacunek. jednak dobór gry już mniej.

Sam mam samoróbki gier, ale tylko tych, które są niedostępne na polskim rynku, a jeśli są to ich cena przekracza 300zł. Osadników za nic bym nie skopiował, ale to juz kwestia podejścia.
Wodzu
Posty: 19
Rejestracja: 09 sie 2005, 21:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Wodzu »

Uiek pisze:Coż samo wykonanie oczywiście wzbudza podziw i szacunek. jednak dobór gry już mniej.

Sam mam samoróbki gier, ale tylko tych, które są niedostępne na polskim rynku, a jeśli są to ich cena przekracza 300zł. Osadników za nic bym nie skopiował, ale to juz kwestia podejścia.
szczerze mówiąc to jakbym miał na grę to bym kupił
jak ktoś dobrze zarabia i w ogóle zarabia :lol: to może i sobie pozwolić na zakup gry za taką sumę - nie mówiąc już o dodatkach
no ale niestety jak ktoś wiąże ledwo koniec z końcem to zostaje albo samoróbka, albo przyglądanie się na zdjęcia na necie :lol:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Uiek pisze:Sam mam samoróbki gier, ale tylko tych, które są niedostępne na polskim rynku, a jeśli są to ich cena przekracza 300zł.
Jak Carcassonne? :-) Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem...
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Wodzu pisze:szczerze mówiąc to jakbym miał na grę to bym kupił
A kartridże do drukarki masz za free? :wink:
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Jak Carcassonne? Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem...
A właśnie Carcassonne. POza tym mam tylko samoróbki Croberga i micropula. Kiedys zrobiłem Abalone, ale jak dotarłem do wydawcy to kupiłem sobie oryginał :P

A co do zaorbków, akurat tak sie dziwnie skąłda, ze na gre jakimś cudem zawsze znajdę kasę :D (poszukajcie po kieszeniach starych spodni;))[/quote]
Wodzu
Posty: 19
Rejestracja: 09 sie 2005, 21:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Wodzu »

wolfe pisze:
Wodzu pisze:szczerze mówiąc to jakbym miał na grę to bym kupił
A kartridże do drukarki masz za free? :wink:
tak :wink:
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Wodzu pisze:
wolfe pisze:
Wodzu pisze:szczerze mówiąc to jakbym miał na grę to bym kupił
A kartridże do drukarki masz za free? :wink:
tak :wink:
Pozazdrościć.
Na stronach www są dobrej jakości skany Drakona, Lost Cities i Cytadel... Drukuj, drukuj... :)
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Jak ktoś mi wrzuci zdjęcia samoróbki gry, która kosztuje 50zł to go zmoderuję :P
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Ja zrobie sobie chyba samorobke Button Mena :-D
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Nataniel pisze:Ja zrobie sobie chyba samorobke Button Mena :-D
Tzn, chcesz robić kostki k1, k2, k3, k4, k5 itd? :) A nie lepiej wypróbować online http://www.buttonmen.dhs.org/?
Obrazek
Awatar użytkownika
Damerien
Posty: 32
Rejestracja: 15 wrz 2004, 14:30
Lokalizacja: Samaetry Town
Kontakt:

Post autor: Damerien »

Heh gra wykonana przednio. :)

Ja uważam, że jeśli ktoś nie ma kasy to może sobie robić samoróbki, które i tak nigdy nie zastąpią miodnością oryginałów :)

A że wydawca mniej zarobi? No sorry, ale ilu jest takich zapaleńców, którzy są w stanie poświęcić tydzień na wykonanie gry?
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Ja zrobie sobie chyba samorobke Button Mena
A nie wystarczy Ci ten zestaw który już masz? :P

A tak na serio button men, aż sie sam o to prosi. POza tym ta gra nie jest dostępna na polskim rynku (z tego co mi wiadomo).
A że wydawca mniej zarobi? No sorry, ale ilu jest takich zapaleńców, którzy są w stanie poświęcić tydzień na wykonanie gry?
Akurat coś czuję, ze na tym forum znalazłoby sięi kilkanaście takich osób (jeśli nie wiecej) ;)
Wodzu
Posty: 19
Rejestracja: 09 sie 2005, 21:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Wodzu »

wolfe pisze:Na stronach www są dobrej jakości skany Drakona, Lost Cities i Cytadel... Drukuj, drukuj... :)
nie no aż taki zachłanny nie jestem :wink: - settlersów musiłem wykonać bo bym nie wytrzymał, a napewno portale internetowe z grami zarobią na mnie jeszcze nie jedną setkę, bo gry planszowe dopiero odkryłem i spodobały mi się bez reszty
Uiek pisze:Akurat coś czuję, ze na tym forum znalazłoby sięi kilkanaście takich osób (jeśli nie wiecej) ;)
hehe :wink:
Ostatnio zmieniony 07 wrz 2005, 23:01 przez Wodzu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xshadow
Posty: 178
Rejestracja: 15 maja 2005, 01:38
Lokalizacja: Zamość / Lublin

Post autor: xshadow »

Nie no, piracenie gier wydanych w Polsce to strzelanie samoboja do własnej bramki.
Chociaż widać, że włożyłeś w to kupę pracy i wygląda bardzo ładnie.
Ale suma sumarum- jakoś tak łyso
Wodzu
Posty: 19
Rejestracja: 09 sie 2005, 21:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Wodzu »

xshadow pisze:Nie no, piracenie gier wydanych w Polsce to strzelanie samoboja do własnej bramki.
no nie przesadzaj, odrazu juz piracenie - nie położyłem chyba całego rynku gier przez zrobienie sobie tych setlersów
nie wykluczam że kupię oryginał jak poprawi mi się sytuacja finansowa, bo to świetna gra :wink: - a jakbym nie zrobił i nie zagrał to napewno bym w cienmo tyle kasy nie wywalił
xshadow pisze:Ale suma sumarum- jakoś tak łyso
no nie wiem czemu tobie jest łyso, bo mi nie (bez urazy :wink: ) - a gra jest świetna i warto było poświęcić prawie dwa tygodnie na zrobienie :wink:
Groan
Recenzent
Posty: 33
Rejestracja: 04 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Ballymena/Elbląg
Kontakt:

Post autor: Groan »

Oto moja produkcja RA.
Widok ogolny:
Obrazek

Zblizenie na sciezke RA:
Obrazek

Sedno gry, czyli klocki:
Obrazek

Segregowanie zdobytych klockow w grze znacznie ulatwiaja sciagi dla kazdego gracza:
Obrazek

W lewym gornym rogu tzw. tablice sluzace do zaznaczenia zdobytych punktow i ponizej zolte slonca ktorymi licytujemy chec kupna klockow.
Obrazek

Zblizenie na sciezke aukcji, stary pion szachowy robi za RA (znacznik gracza rozpoczynajacego licytacje):
Obrazek

Moim zdaniem jedna z lepszych gier pana Knizi, niestety nie mam zbyt wielu okazji by w nia zagrac.
Groan
Ekf Fremen
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Uiek pisze:Jak ktoś mi wrzuci zdjęcia samoróbki gry, która kosztuje 50zł to go zmoderuję :P
Zdjęć nie wrzucę (bo i nie mam :-),ale zadam pytanie dotyczące gry za 50 pln. Bo tyle kosztuje w przedsprzedaży LotR-Konfrontacje.

O ile cena za taką grę jest jak najbardziej smakowita to sam wygląd gry jest kwestią, która powstrzymuje mnie przed kliknięciem "do koszyka".

Mimo, iż cenię rysowników ilustrujących świat Tolkiena zdecydowanie bardziej podoba mi się wizja filmowa. Dlategoteż strasznie żałuję, iż producent nie pokusił się o kupienie kilku zdjęć od NLC, by je wykorzystać w grze. Ale od czego mamy internet. Nie przejmując się kwestiami licencji (a co:-) można podmienić wygląd postaci na ten filmowy. Zresztą nie tylko postaci. Na BGG można ściągnąć alternatywne wersje postaci jasnej strony - właśnie tak powinna wyglądać gra! Niestety nie ma tam ciemnej strony, którą trzeba będzie zrobić we własnym zakresie. Idąc dalej - szczerze mówiąc same karty też mi się nie podobają - są takie jakieś...nijakie (zwłaszcza jeśli chodzi o proste karty z numerami). Tutaj też bym wykorzystał kadry z filmu(najlepiej wyciąć je z karcianki LotR TCG) i samemu wydrukował sobie karty i podmienił oryginalne.

Ponieważ jestem totalnym amatorem i laikiem, jeśli chodzi o komputerową grafikę chciałem zapytać o porade dotyczącą obróbki kart, czy też charakterów. Czy polecicie coś prostego, co nie przytłoczy mnie ogromem możliwości (niczym Corel), a co w prosty sposób umożliwi stworzenie kart na zasadzie copy/paste + tekst?

Zresztą cały proces przyda się również w przypadku tworzenia dodatkowych postaci (pomysły do obejrzenia na BGG).

Grę warto kupić, bo aż grzech robić samoróbkę przy takiej cenie, ale tak czy siak podmienię grafikę...

Jakieś sugestie?

Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Mimo, iż cenię rysowników ilustrujących świat Tolkiena zdecydowanie bardziej podoba mi się wizja filmowa. Dlategoteż strasznie żałuję, iż producent nie pokusił się o kupienie kilku zdjęć od NLC, by je wykorzystać w grze.
A ja uważam całkowicie inaczej. Wśród swoich znajomych jestem znany ze swojej jawnej niechęci do LoTRa pod wszelkim pozorem. czytałem tylko pierwszą częsc książki, a od oglądnięcia filmu skutecznie mnie odstraszyła cała ta nagonka i moda na władcę.

Do zakupu gry skusiło (grę już zamówiłem, teraz czekma na premierę) nazwisko Knizia na pudełku i to, że gra ma własne grafiki a nie kadry z filmu (panu Jacksonowi już podziękujemy).
Grę warto kupić, bo aż grzech robić samoróbkę przy takiej cenie, ale tak czy siak podmienię grafikę...
A podmieniaj i nawet pochwal sie tym, ale jak mi tu wrzucisz zdjęcia samoróbki to będę moderował :P
A tak na serio, to o czym wspominasz to po prostu kwestia gustu, ja i tak grę kupię ;)
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Uiek pisze:panu Jacksonowi już podziękujemy
Bluźnisz! :wink:
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Uiek pisze:
A ja uważam całkowicie inaczej. Wśród swoich znajomych jestem znany ze swojej jawnej niechęci do LoTRa pod wszelkim pozorem. czytałem tylko pierwszą częsc książki, a od oglądnięcia filmu skutecznie mnie odstraszyła cała ta nagonka i moda na władcę.

Do zakupu gry skusiło (grę już zamówiłem, teraz czekma na premierę) nazwisko Knizia na pudełku i to, że gra ma własne grafiki a nie kadry z filmu (panu Jacksonowi już podziękujemy).
Jak to się mówi - każdy ma prawo do własnej opinii - nawet całkowicie kompromitującej :-P. Ale nie chcę się spierać - mi grafika psuje troche odbiór gry - mimo, iż Howe jest świetnym rysownikiem (a to chyba jego grafiki są wykorzystane). Zwłaszcza karty wyglądają ubożuchno...
Uiek pisze: A podmieniaj i nawet pochwal sie tym, ale jak mi tu wrzucisz zdjęcia samoróbki to będę moderował :P
A tak na serio, to o czym wspominasz to po prostu kwestia gustu, ja i tak grę kupię ;)
Ależ podmienię i się pochwalę, jak mi ktoś powie jakiego programu mam użyć. Potrzebuję wyciąć część jpega i wstawić go na szablon, dodać tło, tekst i voila...Jakoś sobie poradzę, tylko mały hint by się przydał...

Pozdrawiam
Szymon
Wodzu
Posty: 19
Rejestracja: 09 sie 2005, 21:40
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Wodzu »

Don Simon pisze: Ponieważ jestem totalnym amatorem i laikiem, jeśli chodzi o komputerową grafikę chciałem zapytać o porade dotyczącą obróbki kart, czy też charakterów. Czy polecicie coś prostego, co nie przytłoczy mnie ogromem możliwości (niczym Corel), a co w prosty sposób umożliwi stworzenie kart na zasadzie copy/paste + tekst?
polecam Gimpa:
http://gimp.eu.org/index.php?option=com ... e&Itemid=1
poradniki, dobre forum itd... - program darmowy ( licencja GNU )więc możesz sciągać i używać bez przeszkód
ogólnie nie jest może najłatwiejszy, ale chyba warto poświęcić troszke czasu aby nauczyć się tego i owego - przydaje się czasem hehe :lol:
to jest najprostrzy program jakiego ja używam do obróbki grafiki,a daje naprawdę spore możliwości

a tu jeszcze jedna stronka:
http://www.gimp.signs.pl/
jest tu sporo na temat podstaw obsługi programu
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Wodzu pisze: polecam Gimpa:
http://gimp.eu.org/index.php?option=com ... e&Itemid=1
poradniki, dobre forum itd... - program darmowy ( licencja GNU )więc możesz sciągać i używać bez przeszkód
ogólnie nie jest może najłatwiejszy, ale chyba warto poświęcić troszke czasu aby nauczyć się tego i owego - przydaje się czasem hehe :lol:
to jest najprostrzy program jakiego ja używam do obróbki grafiki,a daje naprawdę spore możliwości
Dzięki Wodzu :-). Na pewno wejdę i poczytam i mam nadzieję, że nauka nie pójdzie w las.

Wcześniej nie czekając z założonymi rękami na jakąś podpowiedź wszedłem na tucows i ściągnąłem pierwszy lepszy program do grafiki - Adesign.

Trochę się nim pobawiłem - wyciąłem elementy z różnych kart do LotR TCG, skleiłem, dodałem tekst i pierwsza zła postać gotowa.

Wzorowałem się na pracy tiangco z BBG - on zrobił 9 dobrych postaci, a możecie je obejrzeć tutaj:

http://www.boardgamegeek.com/game/3201#files

Oczywiście ja nie mam nawet części jego umiejętności i talentu - nie mam żadnych ciekawych czcionek - użyłem jednej ze standardowych - do tego nie wiem jak rozmyć krawędzie nakładając postać na tło, przez co jest dość duży kontrast.

Całość nie wygląda najpiękniej i postaram się coś jeszcze powalczyć, ale jak się nie ma co się lubi to się robi samemu :-).

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda oryginalny elemeny (wycięty ze zdjęcia z BBG - stąd taki nieostry) i moja wypocina:

Obrazek

Obrazek

No dobra - można się śmiać ;-).

Zrobię tym chałupniczym sposobem wszystkie 9 złych postaci, a potem się wezmę za karty.

Wszelka konstruktywna krytyka, pomysły i linki np. do czcionki, którą bym mógł za darmo użyć są mile widziane...

Pozdrawiam
Szymon
ODPOWIEDZ